Uchwała Nr XXXVIII/221/ 2009

                                          Rady Powiatu w Kluczborku

                                  z dnia 20 listopada 2009 roku

 

 

 

 

       w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego

 

 

 

                

       Na podstawie art. 4 ust.1 pkt 21 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) Rada Powiatu w Kluczborku uchwala co następuje:

 

 

 

 § 1.  Nadaje się tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego

 

       Panu  Prof. dr hab. n. med. Lechowi  Polońskiemu

 

                    

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Staroście Kluczborskiemu.

 

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dnie podjęcia.

 

 

                                                                           Przewodniczący Rady

 

                                                                             Mariusz Pieńkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             Uzasadnienie

 

 

 

do uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego

 

 

Prof. dr hab. n. med.

 

Urodził się  w 1947 roku w Andrychowie. Studiował medycynę w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie tytuł i dyplom lekarza otrzymał w 1972 roku. Staże naukowe w zakresie hemodynamiki odbył w Klinice Kardiologii AM w Krakowie (1975), Instytucie Kardiologii w Warszawie (1975), Uniwersytecie w Fuldzie (1978) oraz                    w Stiftsklinik  Augustinum w Monachium (1989). Stopień naukowy dra n. med. otrzymał w 1979 roku. Tytuł naukowy prof. n. med. otrzymał w 1998 roku.

Po ukończeniu studiów odbył staż podyplomowy w Szpitalu Miejskim nr 2 w Zabrzu, następnie pracował w tym szpitalu na stanowisku asystenta. W 1976 roku został zatrudniony w II Klin. Kardiologii ŚAM w Zabrzu, początkowo na stanowisku asystenta, następnie st. asystenta, adiunkta, doc. (1990), prof. nadzw. (1998). W  1998 roku  objął kierownictwo III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu; od 2003 r. na stanowisku prof. zw.. W ŚAM pełni wiele odpowiedzialnych funkcji: m.in od 1999 roku jest dziekanem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu. Od 1999 r. jest członkiem Senatu ŚAM. Działalność naukowo-badawcza koncentruje się na: nadciśnieniu płucnym, chorobach mięśnia sercowego (pierwotnych i wtórnych), chorobie niedokrwiennej i zawale serca, wadach serca - diagnostyce i leczeniu. Wyrazem aktywności naukowej jest czynny udział w wielu kongresach i zjazdach naukowych, krajowych i zagranicznych, m.in. corocznych kongresach Pol. Tow. Kardiologicznego (często przewodniczy sesjom naukowym), European Society of Cardiology, Konferencji Naukowej European Respiratory Society, Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej  organizowanej przez ŚCChS w Zabrzu (przewodn. sesji naukowych), Ogólnopolskiej Konferencji Kardiologicznej, organizowanej przez Włocławskie Towarzystwo Naukowe. Dorobek naukowy obejmuje ogółem ponad 200 publikacji zamieszczonych                             w czasopismach polskich i zagranicznych. Jest autorem i współautorem wielu rozdziałów w podręcznikach, wydawnictw zbiorowych bądź polskich wydań podręczników obcojęzycznych. 

Członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (od 1972), Towarzystwa Internistów Polskich (od 1972), Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (od 1974), Pol. Tow. Ftizjopneumonologicznego - Sekcji Krążenia Płucnego (od 1986). Uczestniczy w pracach wielu zespołów redakcyjnych czasopism polskich i zagranicznych Członek Komisji Kardiologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN (od 1999). Konsultant wojewódzki ds. kardiologii woj. katowickiego (1991-1995), woj. częstochowskiego (1996-1999), woj. śląskiego (od 1999). Uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Przyznanie honorowego obywatelstwa będzie wyrazem naszego szacunku i uznania dla działań podjętych przez Pana Profesora, dzięki którym Polska Grupa Medyczna                 im. Polonii Świata  współpracująca ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu uruchomiła 2 października 2008 roku na bloku operacyjnym Szpitala Powiatowego                w Kluczborku liczący osiem łóżek oddział kardiologii inwazyjnej. Dla mieszkańców naszego powiatu było to wielce znaczące wydarzenie i zarazem ogromne osiągnięcie dla  rozwoju lecznictwa stacjonarnego w naszym powiecie. Zabiegi kardiologiczne na tak zaawansowanym poziomie nigdy wcześniej nie były u nas realizowane. Działalność kardiologiczna będzie rozszerzona, gdyż 23 listopada bieżącego roku uroczyście zostanie otwarty oddział kardiologiczny z prawdziwego zdarzenia. Będzie mógł                                  on przyjmować dwudziestu pięciu pacjentów, dla których do dyspozycji zostanie oddany oddział intensywnej opieki kardiologicznej oraz pracownia hemodynamiki. Klinika będzie zapewniała kompleksową opiekę dla pacjentów z zawałami i stanami przedzawałowymi. Poza tym będą wykonywane zabiegi planowe związane z diagnostyką inwazyjna, czyli koronarografia i angioplastyka oraz elektrofizjologia, czyli wszczepianie rozruszników serca i kardiowerterów. Uruchomiona będzie także poradnia kardiologiczna.    

 

Pan Prof. dr hab. n. med. Lech Poloński to znakomity i wybitny lekarz, wyjątkowy człowiek, niekwestionowany autorytet, propagator nowoczesnej kardiologii w całej Polsce.

Nadając tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego pragniemy Panu Profesorowi wyrazić naszą największą wdzięczność i podziękowanie za wzbogacenie świadczeń medycznych udzielanych w powiecie kluczborskim o nowoczesne, charakteryzujące się wysokim europejskim standardem i jakością usługi kardiologiczne. Bliski dostęp do tych usług spowodował w widoczny sposób podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego  mieszkańców naszego powiatu.

 

Pan Prof. dr hab. n. med. Lech Poloński, w pełni zasłużył się do otrzymania tytułu „Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego”.