Uchwała Nr XXXXVIII/220/ 2009

                                            Rady Powiatu w Kluczborku

                                  z dnia 20 listopada 2009 roku

 

 

 

       w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego

 

 

 

                

       Na podstawie art. 4 ust.1 pkt 21 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) Rada Powiatu w Kluczborku uchwala co następuje:

 

 

 

 

 § 1.  Nadaje się tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego

 

         Panu  Prof. dr hab. n. med.  Marianowi Zembali        

                                                

                    

§ 2.  Wykonanie uchwały powierza się Staroście Kluczborskiemu.

 

 

§ 3.  Uchwała wchodzi w życie z dnie podjęcia.

 

 

                                                        Przewodniczący Rady

 

                                                          Mariusz Pieńkowski                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             Uzasadnienie

 

 

do projektu uchwały Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego

 

 

Pan Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala

Urodził się w 1950 roku w Krzepicach koło Częstochowy. Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, które ukończył z wyróżnieniem w 1974 roku, uzyskując jednocześnie wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Primi Inter Pares".

W latach 1975-1981 pracował jako asystent, a następnie starszy asystent w klinice Chirurgii Serca AM we Wrocławiu. Od roku 1982 w tej klinice pracował na stanowisku adiunkta. W roku 1979 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. W 1980 odbył staż                w belgijskiej Klinice Kardiochirurgii.

W latach 1982-1985 odbył w Holandii staż naukowy w klinice Kardiochirurgii St.Antonius Uniwersytetu w Utrechcie, gdzie był inicjatorem projektu współpracy w zakresie bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi, wrodzonymi wadami serca oraz szkolenia w tej klinice personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. W ramach tego projektu operowanych było w Utrechcie ponad 500 dzieci z Polski.

W roku 1985 rozpoczął pracę w nowo powołanej Katedrze i Klinice Kardiochirurgii ŚA.M.  w Zabrzu, której kierownikiem był prof. Zbigniew Religa. W roku 1988 odbył kolejny staż naukowy w Deborah Heart and Lung Center w Nowym Yorku.

Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz zabiegu wszczepienia sztucznego serca człowiekowi. W roku 1988 uzyskał specjalizację z zakresu kardiochirurgii. W roku 1989 wraz z dr med. Andrzejem Bochenkiem uruchamiał ośrodek kardiochirurgiczny w Katowicach-Ochojcu.

W 1990 roku, po odbytym kolejnym stażu naukowym w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu RWTH Aachen w Niemczech, powrócił do Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej A.M.                       w Zabrzu, gdzie zajął się programem transplantacji serca i płuc.

Jako pierwszy w Polsce wprowadził mapping śródoperacyjny oraz operacyjne leczenie napadowego częstoskurczu komorowego w chorobie niedokrwiennej serca oraz pierwszy zastosował u chorego obie tętnice piersiowe-wewnętrzne w chirurgicznym leczeniu choroby niedokrwiennej serca.

W latach 1991-1996 odbywał liczne staże naukowe w Anglii, USA, Francji.

W roku 1997 wykonał pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca.

 Od 1997 roku jest członkiem Rady Transplantacyjnej. Został także  Prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, którą to funkcję pełnił do 1999 r. Jest autorem ponad 130 prac naukowych publikowanych w czasopismach i książkach medycznych.
Jest członkiem wielu organizacji medycznych, m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, International Society for Heart and Lung Transplantation. W latach 1992-1995 był członkiem Rady Naukowej Word Society Cardiothoracic Surgery.

Jest uczniem prof. dr hab. med. Z. Religi, z którym pracował od roku

 

Przyznanie honorowego obywatelstwa będzie wyrazem naszego szacunku i uznania dla działań podjętych przez Pana Profesora, dzięki którym Polska Grupa Medyczna                 im. Polonii Świata  współpracująca ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu uruchomiła 2 października 2008 roku na bloku operacyjnym Szpitala Powiatowego                w Kluczborku liczący osiem łóżek oddział kardiologii inwazyjnej. Dla mieszkańców naszego powiatu było to wielce znaczące wydarzenie i zarazem ogromne osiągnięcie dla  rozwoju lecznictwa stacjonarnego w naszym powiecie. Zabiegi kardiologiczne na tak zaawansowanym poziomie nigdy wcześniej nie były u nas realizowane. Działalność kardiologiczna będzie rozszerzona, gdyż 23 listopada bieżącego roku uroczyście zostanie otwarty oddział kardiologiczny z prawdziwego zdarzenia. Będzie mógł                            on przyjmować dwudziestu pięciu pacjentów, dla których do dyspozycji zostanie oddany oddział intensywnej opieki kardiologicznej oraz pracownia hemodynamiki. Klinika będzie zapewniała kompleksową opiekę dla pacjentów z zawałami i stanami przedzawałowymi. Poza tym będą wykonywane zabiegi planowe związane z diagnostyką inwazyjna, czyli koronarografia i angioplastyka oraz elektrofizjologia, czyli wszczepianie rozruszników serca i kardiowerterów. Uruchomiona będzie także poradnia kardiologiczna.

    

Pan Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala to znakomity i wybitny lekarz, wyjątkowy człowiek, niekwestionowany autorytet, propagator nowoczesnej kardiochirurgii w całej Polsce.

Nadając tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego pragniemy Panu Profesorowi wyrazić naszą największą wdzięczność i podziękowanie za wzbogacenie świadczeń medycznych udzielanych w powiecie kluczborskim o nowoczesne, charakteryzujące się wysokim europejskim standardem i jakością usługi kardiologiczne. Bliski dostęp do tych usług spowodował w widoczny sposób podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego  mieszkańców naszego powiatu.

Pan Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, w pełni zasłużył się do otrzymania tytułu „Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego”.