Uchwała Nr XLIX/311/2018
Rady
Powiatu w Kluczborku

z dnia 18 października 2018 roku

w sprawie wyrażenia zgody na sfinansowanie zobowiązań Powiatu

poprzez przejęcie wierzytelności

 

Na podstawie art. 12 pkt. 9 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2018 roku poz. 995 z późn.zm.), art. 518 § 1 pkt. 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018r. poz. 1025 z późn. zm.), Rada Powiatu w Kluczborku uchwala, co następuje:

 

§1. Wyraża się zgodę na sfinansowanie zobowiązań Powiatu Kluczborskiego do kwoty 1.500.000 zł (słownie: jeden milion pięćset tysięcy złotych) poprzez przejęcie wierzytelności przez osobę trzecią.

§2. Przejęcie wierzytelności nastąpi przez osobę trzecią wybraną w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2017 poz.1579 z późn. zm.) na podstawie umowy zawartej z zastosowaniem art. 518 § 1 pkt.3 Kodeksu cywilnego.

§3. Spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy określonej w § 2 nastąpi w 2019r.

§4. W umowie, o której mowa w § 2 określone zostaną zasady spłaty przejętych wierzytelności oraz sposób i termin rozliczenia się Powiatu z wybraną osobą trzecią.

§5. Przejęte wierzytelności będą dotyczyły zobowiązań powstałych w 2018r. wynikających z zawartych umów na dostawę towarów i usług.

§6.  Źródłem pokrycia zobowiązania wynikającego z umowy, o której mowa w § 2 będą dochody własne Powiatu.

§7. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.

§8. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 Przewodniczący Rady Powiatu

w Kluczborku

Andrzej Butra

 

 

 

UZASADNIENIE

 

do uchwały Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie wyrażenia zgody na sfinansowanie zobowiązań Powiatu poprzez przejęcie wierzytelności.

 

    Analiza wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego za III kwartał br. wykazała niskie wykonanie dochodów co może spowodować zagrożeniem niespełnienia reguły wynikającej z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych. Ponadto stwierdzono braki w planach finansowych w jednostkach organizacyjnych powiatu, głównie oświatowych, które związane są ze zwiększeniem zadań.

Zaistniała sytuacja spowodowała konieczność podjęcia odpowiednich decyzji. 

Jednym z rozwiązań było prolongowanie zobowiązań na przyszły rok lecz nie wszystkie płatności mogły być poprzez taką formę wykonane w 2019r.

Wobec powyższego przeanalizowano wykorzystanie innych rozwiązań, takich jak np. subrogacja.

Możliwość skorzystania z takiej formy uregulowania zobowiązań potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu interpretacją dotyczącą możliwości zmiany wierzyciela przejmującego zobowiązania powiatu w myśl art. 518 § 1 pkt. 3 Kodeksu Cywilnego.

W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Kluczborku postanowił o przyjęciu tego rozwiązania wykorzystując instytucję subrogacji, która stanowi o wejściu osoby trzeciej w miejsce powiatu.

Skorzystanie z tego rozwiązania pozwoli na spełnienie przepisów ustawy o finansach publicznych i uzyskanie pozytywnej opinii o wykonaniu budżetu.

Na powyższe wymagana jest zgoda Rady Powiatu, w związku z czym Zarząd Powiatu przedkłada Wysokiej Radzie projekt niniejszej uchwały.