Uchwała Nr XXXVI/227/2017
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 13 listopada 2017 r.
w sprawie wyrażenia zgody na sfinansowanie zobowiązań Powiatu
poprzez przejęcie wierzytelności
Na podstawie art. 12 pkt. 9 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2017 roku poz. 1868), art. 518 § 1 pkt. 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 459 z późn. zm.), Rada Powiatu w Kluczborku uchwala, co następuje:
§1. Wyraża się zgodę na sfinansowanie zobowiązań Powiatu Kluczborskiego do kwoty 1.000.000 zł (słownie: jeden milion złotych) poprzez przejęcie wierzytelności przez osobę trzecią.
§2. Przejęcie wierzytelności nastąpi przez osobę trzecią wybraną w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (t .j. Dz. U. z 2017 r. poz.1579 z późn. zm.) na podstawie umowy zawartej z zastosowaniem art. 518 § 1 pkt.3 Kodeksu cywilnego.
§3. Spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy określonej w § 2 nastąpi w 2018 r.
§4. W umowie, o której mowa w § 2 określone zostaną zasady spłaty przejętych wierzytelności oraz sposób i termin rozliczenia się Powiatu z wybraną osobą trzecią.
§5. Przejęte wierzytelności będą dotyczyły zobowiązań powstałych w 2017 r. wynikających z zawartych umów na dostawę towarów i usług.
§6. Źródłem pokrycia zobowiązania wynikającego z umowy, o której mowa w § 2 będą dochody własne Powiatu.
§7. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.
§8. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu w Kluczborku
Andrzej Butra
UZASADNIENIE
do uchwały Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie wyrażenia zgody na sfinansowanie zobowiązań Powiatu poprzez przejęcie wierzytelności.
Analiza wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego za III kwartał br. wykazała niskie wykonanie dochodów co może spowodować zagrożeniem nie spełnienia reguły wynikającej z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych. Ponadto stwierdzono braki w planach finansowych w jednostkach organizacyjnych powiatu, głównie oświatowych, które związane są ze zwiększeniem zadań.
Zaistniała sytuacja spowodowała konieczność podjęcia odpowiednich decyzji.
Jednym z rozwiązań było prolongowanie zobowiązań na przyszły rok lecz nie wszystkie płatności mogły być poprzez taką formę wykonane w 2018 r.
Wobec powyższego przeanalizowano wykorzystanie innych rozwiązań, takich jak np. subrogacja.
Możliwość skorzystania z takiej formy uregulowania zobowiązań potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu interpretacją dotyczącą możliwości zmiany wierzyciela przejmującego zobowiązania powiatu w myśl art. 518 § 1 pkt. 3 Kodeksu Cywilnego.
W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Kluczborku postanowił o przyjęciu tego rozwiązania wykorzystując instytucję subrogacji, która stanowi o wejściu osoby trzeciej w miejsce powiatu.
Skorzystanie z tego rozwiązania pozwoli na spełnienie przepisów ustawy o finansach publicznych i uzyskanie pozytywnej opinii o wykonaniu budżetu.
Na powyższe wymagana jest zgoda Rady Powiatu, w związku z czym Zarząd Powiatu przedkłada Wysokiej Radzie projekt niniejszej uchwały.