Protokół Nr 41/2014

 

 

z  posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny w dniu 12 lutego 2014 r.

Przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  - Wioletta Kardas

             

 

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Zapoznanie się z projektem Powiatowego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

3.Dyskusja.

                4.Wolne wnioski.

    5.Zamknięcie posiedzenia.            

 

Zaproszeni:

 

1.      Piotr Pośpiech-Starosta Kluczborski,

2.      Rozalia Słoniowska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego,

3.      Adam Radom-Sekretarz Powiatu,

4.      Anna Dzierżan-Dyrektorka PODN,

5.      Marzena Perucka - Dyrektorka ZSP Nr 2-CKU,

6.      Ewa Sygulla-Dyrektorka ZSP Nr 1,

7.      Ewa Poręba-Dyrektorka SOSW,

8.      Anita Kieslich-Dyrektorka PPP,

9.      Piotr Sitnik-Dyrektor ZSLT,

10.  Mariusz Kaczmarski-Dyrektor ZSO,

11.  Tadeusz Michałkiewicz-Dyrektor MDK,

12.  Wiesław Solarewicz-Dyrektor WODiDZ,

13.  Adam Kisielewicz-Prezes Zarządu PKS w Kluczborku,

14.  Marcin Wiecha-Członek Zarządu PKS w Kluczborku.

 

Ad. 1

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku Członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

Ad. 2

 

Pan Starosta na wstępie stwierdził, że nie należy traktować powyższego programu jako ostatecznej propozycji projektu uchwały na następną sesję.

Głos zabrała pani Rozalia Słoniowska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, która  przedstawiła krótką prezentację dot. Powiatowego Programu wyrównywania szans edukacyjnych w powiecie kluczborskim.

Wyrównywanie szans edukacyjnych jest jednym z najbardziej istotnych problemów społecznych. Im wcześniej zlokalizujemy przyczyny występowania braków w dostępie do oferty edukacyjnej, tym skuteczniej zaplanujemy efektywne działania w celu zmniejszania nierówności społecznych. Można postawić tezę, że wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży na każdym poziomie kształcenia, dokonać może się przez stworzenie warunków do rozwijania ich potrzeb edukacyjnych. Potrzeby edukacyjne są bowiem rezultatem interakcji pomiędzy jednostką, a jej otoczeniem społecznym poprzez np. rozwijanie potrzeb intelektualnych, duchowych, moralnych, emocjonalnych, społecznych, zdrowotnych oraz estetycznych. Jednostki, instytucje odpowiedzialne za proces kształcenia młodego pokolenia mają za zadanie wyposażyć uczących się w standardowy pakiet wiedzy i umiejętności.  I tu najczęściej pojawiają się nierówność w dostępie do usług edukacyjnych, które mają przekazać standardowy pakiet wiedzy i umiejętności, dlatego, że nie we wszystkich środowiskach istnieje jednakowy dostęp do pełnej oferty edukacyjnej. Równy dostęp wszystkich do standardowej oferty edukacyjnej jest uwarunkowany różnorodnymi czynnikami  społeczno-gospodarczymi. Trudności te potęgują często nadmierna odległość od miejsca zamieszkania do szkoły, którą uczeń chce wybrać, niedogodny dojazd do szkoły, brak dojazdu do wybranej szkoły, wysokie koszty dojazdu.  Zapewnienie równego dostępu lokalnej społeczności do oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, pokonanie w tym zakresie wszelkich barier należy do ważnych zadań Powiatu Kluczborskiego. Realizacja tego zadania dokonuje się już poprzez element motywacyjny, jakim są nagrody i stypendia przyznawane przez Starostę Kluczborskiego uzdolnionym uczniom. Kolejnym elementem  tego zadania jest możliwość uruchomienia Powiatowego programu wyrównywania szans edukacyjnych.

W Powiecie Kluczborskim naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza miejscem zamieszkania realizuje ponad 40% młodzieży. Mając na uwadze organizację transportu oraz koszty związane z dojazdami do szkół, stanowi to jak wcześniej opisano barierę w dostępności do usług edukacyjnych i niejednokrotnie decyduje o wyborze profilu kształcenia niezgodnym z uzdolnieniami i zainteresowaniami ucznia. W ramach wyrównywania szans edukacyjnych Powiat Kluczborski wykorzystując ustawową delegację prawną wynikającą z art. 90t ustawy o systemie oświaty przystępuje do realizacji programu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych będących mieszkańcami Powiatu Kluczborskiego i pobierającymi naukę poza miejscem zamieszkania. Głównym założeniem programu jest udzielenie wsparcia w zakupie biletu miesięcznego uczniowi dojeżdżającemu. 

Ponadto zakłada się, że realizacja programu będzie ściśle związana z obowiązkiem organizacji przez Powiat Kluczborski publicznego transportu zbiorowego na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Starosta wykonuje zadania organizatora publicznego transportu zbiorowego wskazując operatora publicznego transportu zbiorowego, którym w tym przypadku będzie PKS w Kluczborku jako podmiot wewnętrzny Powiatu Kluczborskiego zdefiniowany zgodnie z Rozporządzeniem (WE) Nr 1370/2007  Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23.10.2007r.  wskazany do świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na mocy Art. 22 ust 1 pkt 2 ww.  PKS jako jeden z przewoźników  i operatorów, z usług którego będzie korzystał dojeżdżający do szkoły ponadgimnazjalnej uczeń określi wykonywanie usług dla organizatora (Starosty) tak, aby ustalone w miarę możliwości kursy stanowiły  również ułatwienie w dostępie do usług edukacyjnych, szczególnie tych, które wiążą się z rozwijaniem pasji i zainteresowań.      

Głównym celem programu jest zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji ponadgimnazjalnej poprzez pomoc uczniom zamieszkałym na terenie Powiatu Kluczborskiego i realizującym naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza miejscem zamieszkania polegającą na częściowym pokryciu kosztów zakupu biletu miesięcznego.

Program jest pilotażowy i będzie realizowany w roku szkolnym 2014/2015 oraz w roku szkolnym 2015/2016.

Beneficjentami programu są uczniowie zamieszkali na terenie Powiatu Kluczborskiego podejmujący lub kontynuujący  naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza miejscem zamieszkania. Program realizowany jest  przez szkoły ponadgimnazjalne, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kluczborski oraz przez Wydział Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku w przypadku uczniów korzystających z programu,  ale uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych innych organów prowadzących.  Jednocześnie w zakresie ułatwienia w dostępie do komunikacji publicznej w ramach wsparcia niniejszego programu realizatorem jest również operator wykonujący zadania transportu publicznego dla Starosty - Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kluczborku, jako spółka komunalna Powiatu Kluczborskiego. Program jest finansowany ze środków własnych Powiatu Kluczborskiego. Podmiotem monitorującym realizację programu jest Zarząd Powiatu w Kluczborku. Sprawozdanie dotyczące liczby uczniów objętych programem i kosztów realizacji programu jest sporządzane po zakończeniu  roku szkolnego i umieszczane w informacji   o realizacji zadań oświatowych za dany rok szkolny. Zakładane rezultaty realizacji programu to udostępnienie szerokiej oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych uczniom mieszkającym na terenie Powiatu Kluczborskiego  Obniżenie kosztów związanych
z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zapewnienie równego dostępu lokalnej społeczności do oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, pokonanie w tym zakresie wszelkich barier należy do ważnych zadań Powiatu Kluczborskiego. Realizacja dokonuje się już poprzez element motywacyjny, jakim są nagrody i stypendia przyznawane przez Starostę Kluczborskiego uzdolnionym uczniom. Kolejnym elementem  tego zadania jest realizacja Powiatowego programu wyrównywania szans edukacyjnych. Tańszy bilet miesięczny, czyli mniejsze koszty kształcenia poza miejscem zamieszkania, dogodny dojazd do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej to szansa dla wielu młodych ludzi na zdobycie wymarzonego zawodu i rozwijanie pasji i zainteresowań. Realizacja programu pozwoli dojeżdżającym uczniom na korzystanie z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, proponowanej przez szkoły ponadgimnazjalne. W ramach tych zajęć uczniowie będą mogli doskonalić swoje zdolności i umiejętności, będą mogli zdobywać dodatkową wiedzę, uzupełniać posiadaną wiedzę.          
Realizacja w/w programu będzie jeszcze jednym elementem wzbogacającym ofertę edukacyjną Powiatu Kluczborskiego.

 

Ad. 3

 

Kolejno glos zabrał pan Adam Radom – sekretarz Powiatu, który przedstawił Regulamin do Programu wyrównywania szans edukacyjnych w powiecie kluczborskim.
Pan Sekretarz poinformował, że początkowo założenia były inne, obejmowały uczniów dojeżdżających do naszych szkół PKS-em, jednak byłoby to niezgodne z prawem, dlatego też w chwili obecnej, po analizie rozstrzygnięć nadzorczych, postanowiono, że program dotyczyć będzie uczniów zamieszkujących na terenie powiatu kluczborskiego i dojeżdżających do szkoły ponadgimnazjalnej, jednak nie tylko na terenie powiatu kluczborskiego. 
Warunkiem miałoby być uczęszczanie do szkoły ponadgimnazjalnej poza miejscem zamieszkania oraz zamieszkiwanie na terenie powiatu kluczborskiego.

Pan Sekretarz poinformował, że obecnie założenie jest takie, że  powiat dofinansuje 20% do ceny biletu.

Pan Sekretarz wyjaśnił założenia dofinansowania biletu miesięcznego dla ucznia.           
Pan Sekretarz poinformował, że w powyższej sprawie  współpracuje z Referatem Infrastruktury Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego, gdyż jest wiele kwestii niejasnych jeżeli chodzi o regulacje prawne.

Pan Sekretarz wyjaśnił mechanizm rozliczania biletów miesięcznych z przewoźnikami: uczeń składa wniosek, zakupuje kartę, bilet, natomiast budżet powiatu utracony przychód pokrywa operatowi, nie tylko PKS – owi ale wszystkim innym przewoźnikom, PKP czy jeszcze innym. Pan Sekretarz stwierdził, że jest to zadanie dosyć skomplikowane, trzeba będzie zawrzeć porozumienia, wątpliwości jest dużo i w chwili obecnej jesteśmy na etapie poszukiwania jak najlepszego rozwiązania.

Pan Sekretarz dodał, że realizacja powyższego projektu dałaby również pewną szanse naszemu PKS-owi, gdyż istnieje możliwość połączenia ustawowego zadania powiatu tj. realizacji transportu publicznego, być może będzie można te dwa zdania powiązać, zwłaszcza że 80 % uczniów korzysta z przewozów kluczborskiego PKS. Pan Sekretarz dodał,
że powyższego, przedstawionego wszystkim Programu  nie należy traktować jako pełnego materiału na Powiatowy program wyrównywania szans edukacyjnych, ale powyższe spotkanie ma przybliżyć członkom komisji możliwość dofinansowania czy dopłaty do biletów miesięcznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pan Sekretarz dodał, że oprócz dojazdów do szkół, należy  zwrócić również uwagę na dojazdy w ramach powyższego programu,  na zajęcia dodatkowe, np. do MDK, czy zajęcia dodatkowe w szkołach, które kończą się po południu.

Radna Irena Kielar stwierdziła, że dojazd do szkół jest jednym z elementów wyrównywania szans edukacyjnych w powiecie, natomiast jest jeszcze szereg innych zagadnień. Radna Irena Kielar stwierdziła, że powyższy program, nad którym będziemy pracować, będzie zawierał szereg innych problemów w związku z wyrównywaniem szans edukacyjnych w naszym powiecie, powyższe omawiane zagadnienie jest jedynie jego częścią.

Pan Sekretarz stwierdził, że propozycja programu nie jest jedynym kierunkiem wyrównywania szans edukacyjnych, priorytetem tutaj nie jest PKS ale pomoc uczniowi w kosztach dojazdu do szkoły , czyli ułatwienie temu uczniowi dojazdu do szkoły i uczynienie go jak najtańszym dla ucznia.   
Pan Sekretarz dodał, że corocznie jest deficyt jeżeli chodzi o uczniów klas pierwszych w szkołach ponadgimnazjalnych, do ucznia trzeba wyjść z zachęta, aby do naszych właśnie szkół przyszedł, co prezentowany program ma na celu.  
Radna Wioletta Kardas zapytała, czy dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych przedstawią ofertę jaką ma ich szkoła, gdyż prezentowany program dotyczy jedynie dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej.           
Radna Wioletta Kardas zapytała, czy będą dodatkowe kursy autobusów w związku z uruchomieniem programu.

Głos zabrał pan Starosta, który stwierdził, że należy powyższą dyskusję sprowadzić na właściwy tor. Pan Starosta stwierdził, że dodatkowych kursów będzie tyle ile będzie kursów rentownych, w przeciwnym razie powiat będzie musiał przewoźnikowi wyrównywać straty. Pan Starosta dodał, że jeżeli chodzi o projekt programu to podstawowym jego celem jest poprawa naboru do naszych szkół, w materiale , który otrzymaliśmy są praktyczne dane, które można porównać odnośnie ilości uczniów dojeżdżających do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie. Kolejnym  celem programu jest publiczny transport zbiorowy, i tak powyższe  rozwiązanie służyłoby dwóm celom: naborowi do naszych szkół oraz budowie połączeń rentownych.
Przedłożenie projektu należy traktować jako kolejny etap konsultacji .     
Pan Starosta dodał, że nad programem trzeba jeszcze pracować, gdyż jest szereg wątpliwości, program ma być dla całej populacji powiatu kluczborskiego, uczniowie, którzy będą pobierać naukę w innych szkołach niż nasze z programu również skorzystają, jednak w najmniejszym stopniu nie wpłynie to na poprawę naboru do naszych szkół. Istotną częścią naszego projektu jest również większa subwencja na dofinansowanie dojazdów, drugą kwestią jest dofinansowanie z budżetu państwa do każdego biletu dla ucznia.
Pan Starosta stwierdził, że jeżeli chodzi o rozliczanie dotacji z budżetu państwa trzeba bardzo przestrzegać rozliczenia, naruszyć tej sfery nie wolno.  

Pan Starosta stwierdził, że jeżeli pomoc obejmie wszystkich uczniów z powiatu kluczborskiego, możemy odejść od programu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z naszego powiatu, można w oparciu o ustawę o transporcie publicznym zaproponować młodzieży tańsze bilety rozliczane przez PKS jako operatora wewnętrznego i dopłacać mu różnice w oparciu o powyższą ustawę.

Kolejna możliwość, która jest według pana Starosty, najbardziej prawdopodobna to jest zbudowanie systemu refundacji uczniowi kosztów zakupionego biletu. Pan Starosta dodał, że  czas nad tym rozwiązaniem trzeba jeszcze popracować. Należy pamiętać, że naszym celem jest głównie poprawa naboru do naszych szkół, szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Radna Wioletta Kardas zapytała kto poniesie koszt zakupu karty. Pan Starosta odpowiedział, że są to niewielkie koszty.

Radny Tadeusz Konarski wniósł kilka uwag: wyrównywanie szans edukacyjnych to nie tylko dopłaty do biletów miesięcznych, spora część uczniów dojeżdża samochodami do szkół, jest problem z przewoźnikiem, część uczniów ma problem z odjazdem do domu już po godzinie 15.        
Radny Tadeusz Konarski stwierdził, że uczniowie powinni mieć możliwość poruszania się i dotarcia do domu o różnych porach w ciągu dnia.            
Radny Tadeusz Konarski stwierdził, że dopłaty do biletów dla uczniów dojeżdżających do szkół z naszego powiatu jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przeciwieństwie do dofinansowywania biletów uczniom z naszego powiatu dojeżdżającym do szkół ponadgimnazjalnych na przykład w powiecie oleskim.   
Radna Wioletta Kardas poruszyła jeszcze kwestię godzin odjazdów autobusów z Kluczborka do mniejszych miejscowości, gdyż z reguły są to kursy nierentowne.        
Radna Wioletta Kardas stwierdziła, że program wyrównywania szans edukacyjnych dla młodzieży z mniejszych miejscowości niewiele zmieni.

Pan Marcin Wiecha stwierdził, że na danej linii dziecko może jechać przez cały dzień, bilety sprzedawane są na daną linię, dziecko nie może na ten bilet jechać inną linią, karta do programu będzie jedynie identyfikowała, oprócz niej wydawany będzie również bilet.      
Radna Wioletta Kardas poruszyła problem dojazdu z Kluczborka zwłaszcza z zajęć pozalekcyjnych do mniejszych miejscowości.            
Pan Marcin Wiecha stwierdził, że jest to kwestią zbudowania połączeń, jednak musi być to połączenie rentowne.        
Radna Wioletta Kardas stwierdziła, że co raz więcej młodzieży dojeżdża do Kluczborka do szkół samochodem.

Pan Starosta stwierdził, że w 2016 roku trzeba będzie opracować plany transportowe, wpływu nie mamy na to, kto jeździ samochodem do szkoły, dziecko jadące do szkoły autobusem jest ubezpieczone, bilet obowiązuje na danej trasie, tak jest wszędzie, połączenie musi być rentowne. Pan Starosta dodał, że na terenie pięciu gmin PKS wozi dzieci codziennie, chcemy poprawić warunki dojazdu i zachęcić dzieci do nauki w naszych szkołach, ilość zajęć edukacyjnych pozalekcyjnych w ofercie szkół nie jest dużo. Pan Starosta stwierdził, że w połączeniu transportu z edukacją jest jeszcze inna  myśl, zmiana przyzwyczajeń, wożąc większą ilość uczniów możemy  pracować nad budową nowych połączeń.

Pan Starosta dodał, że dobrze się stało, że projekt nie został wysłany pod obrady rady, gdyż jest jeszcze wiele jeszcze  pracy nad tym projektem.    
Pan Starosta stwierdził, że dobrze byłoby aby każdy członek Komisji przedłożył do końca lutego swoje sugestie i uwagi odnośnie Programu, tak, aby można byłoby nad nim konstruktywnie w najbliższym czasie pracować.

Członkowie komisji jednogłośnie przyjęli wniosek pana Starosty.

Radny Tadeusz Konarski stwierdził, że należy myśleć w szerokiej perspektywie o wyrównywaniu szans edukacyjnych w powiecie.

Pan Starosta stwierdził, że sama ulga w biletach pewnie nie zasługuje na element wyrównywania szans edukacyjnych, ale aby to zrobić , taki jest zapis ustawowy i tak to musi brzmieć.

 

Ad.4

 

Nie wniesiono wolnych wniosków.

 

Ad.5

 

Przewodnicząca Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknęła dzisiejsze posiedzenie komisji.

 

 

 

 

Przewodnicząca Komisji

 

                                                                                  Wioletta Kardas

 

 

 

 

 

 

Protokołowała

Katarzyna Hołdys