Protokół Nr 28/2012

 

z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny w dniu 3 grudnia  2012 r.

Przewodniczył Zastępca Przewodniczącej Komisji Oświaty Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  - Mariusz Buczek

             

Lista obecności w załączeniu.

 

Porządek posiedzenia:

 

            1.Otwarcie posiedzenia.

            2.Analiza materiałów na XXVI  sesję Rady Powiatu.

3.Wolne wnioski.

4.Zamknięcie posiedzenia.    

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

 

1.      Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,

2.      Rozalia Słoniowska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

         

Ad. 1

 

Zastępca Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  przywitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku Członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

Ad. 2

 

Zastępca Przewodniczącej komisji przedstawił projekty uchwał na XXVI sesję w następujących sprawach: zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Kluczborskiego na rok 2012 Nr XV/104/2011 Rady Powiatu w Kluczborku, zmiany wieloletniej prognozy finansowej, wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na uchwałę nr 23/35/2012 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu  z dnia 31 października 2012 r., zmiany Uchwały Nr IX/62/2011 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 17 lipca 2003 r. w sprawie utworzenia publicznej placówki doskonalenia nauczycieli, ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Kluczborskiego dla szkół niepublicznych posiadających uprawnienia szkół publicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania, zmiany Uchwały Nr XVIII/134/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 26 kwietnia 2012r.  w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2012 rok, wystąpienia  Powiatu Kluczborskiego ze stowarzyszenia pn. Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad z siedzibą w Prudniku, uchwalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu kluczborskiego na 2013 rok, przyjęcia do realizacji projektu konkursowego pod nazwą Kreuję swoje życie nr POKL.06.01.01-16-003/12 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Powiatowego Domu Pomocy Społecznej, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Bąków”, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Zarządu Dróg Powiatowych, ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego, rozpatrzenia skargi pani B.P. na panią Irenę Ilków – Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku.

Pierwszy i drugi projekty uchwał porządku obrad na XXVI sesję,  objaśniła pani Skarbnik.

Radna Irena Kielar zapytała, jakie pieniądze trzeba było zabrać oświacie, aby wystarczało w grudniu na wypłaty oraz o fundusz zdrowotny, z którego z reguły korzystają te same osoby oraz w jakiej wielkości będą wyrównania w tym roku. Pan Wicestarosta odpowiedział, że sytuacja w szkole wygląda w ten sposób, że powiat w grudniu nie jest w stanie uregulować wszystkich płatności związanych z oświatą, więc stara się niektóre płatności przenieść na styczeń 2013 r.  Pani Skarbnik odpowiedziała, ze jeżeli chodzi o fundusz zdrowia to wykorzystano kwotę 12 tys. zł na planowane 38 tys. Pan Wicestarosta dodał, że wszystkie pieniądze na doskonalenie zawodowe nie zostały wykorzystane . Radny Tadeusz Konarski stwierdził, że pomoc zdrowotna powinna przysługiwać tylko w bardzo trudnych sytuacjach i powinno być to jasno określone. Radny Tadeusz Konarski stwierdził, że większość samorządów przenosi płatności na następny rok, nie jest to winą organów zarządzających samorządami ale pewnych rozwiązań systemowych.

Radni nie wnieśli więcej do projektu zapytań, jednogłośnie, 8 głosami za przyjmując pozytywną opinię o powyższym projekcie.

Kolejny projekt w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na uchwałę nr 23/35/2012 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu  z dnia 31 października 2012 r. objaśnił pan Wicestarosta. Pan Wicestarosta poinformował, że w dniu 9 listopada 2012 r. Rada Powiatu w Kluczborku otrzymała uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z dnia 31 października 2012 r. w przedmiocie orzeczenia nieważności uchwały nr XXIII/176/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 27 września 2012 r. w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej, w której RIO orzekło nieważności uchwały nr XXIII/176/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z powodu naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w związku
z art. 72 ustawy o finansach publicznych oraz § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego. Z rozstrzygnięciem tym nie zgadza się Powiat Kluczborski i Rada Powiatu w Kluczborku. Zgodnie z art.85 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym rozstrzygnięcia organu nadzorczego  dotyczące  powiatu, podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem w terminie  30 dni od dnia ich doręczenia. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała organu, który podjął uchwałę lub którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze. Radni nie wnieśli do projektu zapytań, jednogłośnie przyjmując pozytywną opinię o powyższym projekcie uchwały.
Kolejnym projektem był projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IX/62/2011 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 17 lipca 2003 r. w sprawie utworzenia publicznej placówki doskonalenia nauczycieli. Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu poinformowała, że zmiana  wiąże się ze zmianami prawa w tym zakresie. Kolejnym przedstawionym projektem uchwały był projekt w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Kluczborskiego dla szkół niepublicznych posiadających uprawnienia szkół publicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania. Pani Naczelnik wyjaśniła, że w związku z dodaniem ust. 8 i 9 w art. 90 ustawy o systemie oświaty istnieje konieczność dokonania zmian w uchwale dotyczącej ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Kluczborskiego dla szkół niepublicznych posiadających uprawnienia szkół publicznych. Od 1 września 2012 r. istnieje możliwość prowadzenia przez niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą otrzymać na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, dotację z budżetu powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Osoba prowadząca szkołę musi jednak podać organowi właściwemu do udzielenia dotacji planowaną liczbę słuchaczy kursu nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji oraz udokumentować zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez okręgową komisję egzaminacyjną. W stosunku do poprzedniej uchwały rozszerzono także zapisy dotyczące kontroli faktycznej liczby uczniów/słuchaczy oraz prawidłowości wykorzystania przyznanej dotacji. Do projektu członkowie komisji nie wnieśli zapytań, radni jednogłośnie wyrazili pozytywną opinię o powyższym projekcie uchwały.  Kolejnym projektem był projekt w sprawie  zmiany Uchwały Nr XVIII/134/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 26 kwietnia 2012r.  w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2012 rok. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych, proponuje wprowadzenie zmian w podziale środków finansowych
w obrębie  art.

 

Ad. 3

 

Nie wniesiono wolnych wniosków.

 

Ad. 4

 

Zastępca Przewodniczącej Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie komisji.

 

Na tym protokół zakończono

 

 

 

 

 

 

Zastępca Przewodniczącej Komisji

 

                                                                                  Mariusz Buczek

 

 

 

 

 

Protokołowała

Katarzyna Hołdys