Protokół Nr 22/2012
z posiedzenia Komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 30 listopada 2012 r.
Przewodniczył Przewodniczący komisji – Andrzej Butra
Lista obecności w załączeniu.
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Analiza materiałów na XXVI sesję.
3.Wolne wnioski.
4.Zamknięcie posiedzenia.
Zaproszeni:
1. Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,
2. Mieczysław Czapliński-Wicestrosta,
3. Artur Nowak – Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa.
Ad.1
Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.
Ad.2
Przewodniczący komisji przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Kluczborskiego na rok 2012 Nr XV/104/2011 Rady Powiatu w Kluczborku oraz projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Pani Skarbnik przybliżyła radnym powyższe projekty uchwał, radni nie wnieśli zapytań jednogłośnie, przyjmując pozytywne opinie o powyższych projektach uchwał. Kolejnym projektem był projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na uchwałę nr 23/35/2012 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z dnia 31 października 2012 r. Pan Wicestarosta wyjaśnił, że w dniu 9 listopada 2012 r. Rada Powiatu w Kluczborku otrzymała uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z dnia 31 października 2012 r. w przedmiocie orzeczenia nieważności uchwały nr XXIII/176/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 27 września 2012 r. w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej, w której RIO orzekło nieważności uchwały nr XXIII/176/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z powodu naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w związku z art. 72 ustawy o finansach publicznych oraz § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego.
Z rozstrzygnięciem tym nie zgadza się Powiat Kluczborski i Rada Powiatu w Kluczborku. Zgodnie z art.85 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym rozstrzygnięcia organu nadzorczego dotyczące powiatu, podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem w terminie 30 dni od dnia ich doręczenia. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała organu, który podjął uchwałę lub którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze. Do powyższego projektu nie wniesiono zapytań, radni jednogłośnie wyrazili pozytywna opinię o powyższym projekcie uchwały. Kolejno Przewodniczący komisji przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IX/62/2011 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 17 lipca 2003 r. w sprawie utworzenia publicznej placówki doskonalenia nauczycieli. Radni nie wnieśli zapytań do projektu, jednogłośnie przyjmując pozytywna opinie o nim. Kolejno przedstawiono projekt uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Kluczborskiego dla szkół niepublicznych posiadających uprawnienia szkół publicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania, radni do projektu nie wnieśli zapytań, jednogłośnie przyjmując pozytywną opinie o powyższym projekcie uchwały. Kolejnym przedstawionym projektem uchwały był projekt w sprawie zmiany Uchwały Nr XVIII/134/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 26 kwietnia 2012r. w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2012 rok, radni nie wnieśli zapytań do powyższego projektu i jednogłośnie przyjęli pozytywną opinię o nim. Kolejnym projektem był projekt uchwały w sprawie wystąpienia Powiatu Kluczborskiego ze stowarzyszenia pn. Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad z siedzibą w Prudniku.
Pan Wicestarosta wyjaśnił powyższy projekt uchwały. Powiat Kluczborski przystąpił do Stowarzyszenia na podstawie Uchwały Nr XIX/104/2007 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Na przestrzeni kilku lat działań w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pradziad, stwierdza się brak wymiernych efektów mających bezpośredni wpływ na kreowanie wizerunku Powiatu Kluczborskiego, czy osiągania innych związanych z członkostwem korzyści na rzecz rozwoju Ziemi Kluczborskiej i jej mieszkańców. Radni nie wnieśli zapytań do projektu i jednogłośnie przyjęli pozytywna opinię o nim. Kolejnym przedstawionym projektem uchwały był projekt w sprawie uchwalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu kluczborskiego na 2013 rok. Do projektu nie wniesiono zapytań, radni jednogłośnie przyjęli pozytywna opinie o nim. Kolejnym przedstawionym projektem uchwały był projekt w sprawie przyjęcia do realizacji projektu konkursowego pod nazwą Kreuję swoje życie nr POKL.06.01.01-16-003/12 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku. Kolejno Przewodniczący komisji przedstawił pakiet uchwał w następujących sprawach: wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Powiatowego Domu Pomocy Społecznej, wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Bąków”, oraz wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, ustalonych z tytułu trwałego zarządu dla Zarządu Dróg Powiatowych . Pan Wicestarosta wyjaśnił,
że powyższe uchwały związane są z wymogiem ustawowym, który pozwala na udzielenie bonifikaty, oraz wyjaśnił pojęcie trwałego zarządu. Radni do projektu nie wnieśli zapytań i jednogłośnie przyjęli pozytywna opinie o nim. Kolejnym projektem uchwały był projekt w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. Do projektu nie wniesiono zapytań, radni jednogłośnie przyjęli pozytywną opinie o powyższym projekcie uchwały. Kolejnym przedstawionym projektem był projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi pani B.P. na panią Irenę Ilków – Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Przewodniczący komisji rewizyjnej przybliżył radnym stanowisko komisji rewizyjnej w powyższej sprawie. Radni do projektu nie wnieśli zapytań, radni 4 głosami za, przy 1 wstrzymującym się, 1 nie brał udziału w głosowaniu, wyrazili pozytywną opinię o powyższym projekcie uchwały.
Ad.3
Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa poinformował, że spółka wodna w Kluczborku, której status był nieuregulowany, w chwili obecnej została wykreślona.
Pan Wicestarosta poinformował, że w Biurze Rady do wglądu jest Informacja Urzędu Skarbowego dot. oświadczeń majątkowych radnych.
Ad.4
W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za przybycie i zamknął dzisiejsze posiedzenie.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący komisji
Andrzej Butra
Protokołowała
Katarzyna Hołdys