Protokół Nr 27/2012

 

z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny w dniu 22 października 2012 r.

Przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  - Wioletta Kardas

             

Lista obecności w załączeniu.

 

Porządek posiedzenia:

 

            1.Otwarcie posiedzenia.

            2.Analiza materiałów na XXV  sesję Rady Powiatu.

            3.Omówienie informacji dotyczącej zadań oświatowych za rok poprzedni (wnioski do    informacji).

4.Wolne wnioski.

5.Zamknięcie posiedzenia.    

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

 

1.      Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,

2.      Rozalia Słoniowska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

         

Ad. 1

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku Członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

Ad. 2

  

Przewodnicząca Komisji przedstawiła projekty uchwał na XXV sesję: projekty uchwał w następujących sprawach: zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Kluczborskiego na rok 2012 Nr XV/104/2011 Rady Powiatu w Kluczborku,  zmiany wieloletniej prognozy finansowej, wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na Uchwałę Nr 21/33/2012 Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 19 września 2012 r., uchwalenia Rocznego programu współpracy powiatu kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi na 2013 rok”, oraz Informację Zarządu Powiatu z realizacji zadań oświatowych za 2011 rok.

Pani Skarbnik przedstawiła pierwszy projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Kluczborskiego na rok 2012 Nr XV/104/2011. Pani Skarbnik stwierdziła, że wykonanie wydatków w trzecim kwartale zbliżyło się do 90 %, spowodowane jest to zmniejszeniem subwencji oświatowej na początku roku, co poskutkowało zmniejszeniem planów  w jednostkach oświatowych, aby móc zamknąć budżet i spełnić art. 242 ustawy o finansach publicznych, wydatki bieżące muszą się zamknąć w dochodach bieżących.

Zwiększenie dochodów ma na celu zamknięcie kasowe budżetu na końcu roku. Ponadto duża kwota dochodów jest wprowadzona przez WODiDZ. Radny Tadeusz Konarski zapytał, czy pozostałe zwiększenie dochodów są czysto rachunkowe, pani skarbnik odpowiedziała, że tak. Pani Skarbnik poinformowała, że wydatków bieżących nie można pokryć niczym innym jak tylko dochodami bieżącymi. Pan Wicestarosta stwierdził, że przepis dot. równoważenia wydatków bieżących z dochodami bieżącymi jest dla samorządów bardzo uciążliwy, kłopoty mają również samorządy, które w ogóle nie mają zadłużenia, jak na przykład Nysa. Radny Tadeusz Konarski zapytał z czego wynika 17 tys. odpisu na dokształcanie zawodowe. Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu wyjaśniła powyższą kwestię.

Za pozytywnymi opiniami o projektach uchwał w sprawie zmian w budżecie oraz w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej, głosowało 6 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Kolejnym projektem był projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na Uchwałę Nr 21/33/2012 Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 19 września 2012 r. Głos zabrał pan Wicestarosta, który wyjaśnił powyższy projekt uchwały. Pan Wicestarosta poinformował, że w wieloletniej prognozie finansowej nie ujmuje się umowy z Siemensem, gdyż według zarządu umowa podpisana z Siemensem jest umową na roboty budowlane, jest to umowa nazwana, RIO twierdzi, że jest to umowa nienazwana, i według nowego przepisu powinna być wliczona do zadłużenia. RIO unieważniło naszą uchwałę o wieloletniej prognozie finansowej, a my mamy 30 dni na wniesienie w tej sprawie odwołania do WSA. Pani Skarbnik dodała, że RIO chciałoby mieć interpretację, czy tego typu umowy kwalifikować jako umowy nazwane czy nienazwane. Ponadto pani Skarbnik dodał, że bez odwołania się do WSA trzeba byłoby wprowadzić umowę z Siemensem do wieloletniej prognozy finansowej. Radny Tadeusz Konarski zapytał, ile będzie kosztować powiat wynajęcie kancelarii prawnej do prowadzenia tej sprawy.
Pan Wicestarosta odpowiedział, że na chwilę obecną nie są znane jeszcze koszty, a kancelaria jest bardzo skuteczna.  Radni 6 głosami za, przy 1 wstrzymującym się, wyrazili pozytywną opinię o powyższym projekcie uchwały.

Kolejnym przedstawionym projektem był projekt uchwały w sprawie  uchwalenia Rocznego programu współpracy powiatu kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi na 2013 rok” . Radni jednogłośnie przyjęli pozytywna opinie o powyższym projekcie.

 

Ad. 3

 

Kolejno Przewodnicząca komisji przedstawiła Informację Zarządu Powiatu z realizacji zadań oświatowych za 2011 rok.

Radny Tadeusz Konarski zapytał o rozbicie  subwencji na poszczególne jednostki, MDK, SOSW, PODN, tak, aby widzieć ile konkretnie środków finansowych otrzymuje każda z jednostek. Pani Naczelnik poinformowała, ze przygotuje taką informację. Radny Tadeusz Konarski zapytał o koszty urlopów na poratowanie zdrowia dla nauczycieli.

 

Ad. 4

 

Wicestarosta poinformował, że koszt obsługi kancelarii prawnej odnośnie wniesienia skargi do WSA będzie kosztować powiat 1000 zł., plus koszty dojazdu prawników do Opola.

 

Ad. 5

 

Przewodnicząca Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknęła posiedzenie komisji.

Na tym protokół zakończono

 

Przewodnicząca Komisji

 

                                                                                  Wioletta Kardas

Protokołowała

Katarzyna Hołdys