Protokół Nr 6/2003 z posiedzenia Komisji ds.Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 22 maja 2003r.
Protokół Nr 6/2003
Z posiedzenia Komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 22 maja 2003r.
Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Władysław Zawadzki.
Lista obecności w załączeniu.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1.Tomasz Białaszczyk – Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Starostwa Powiatowego w Kluczborku,
2.Sławomira Wójciak – Kierownik Sekcji Interwencji Rynkowej Agencji Rynku Rolnego
w Opolu,
3.Andrzej Butra – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa w Kluczborku.
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Przedstawienie działalności Agencji Rynku Rolnego w Opolu.
Organizacja skupu interwencyjnego zbóż w Powiecie Kluczborskim w 2003r.
3.Wolne wnioski.
Ad.1.
Przewodniczący Komisji otworzył posiedzenie, powitał zaproszonych gości oraz wszystkich radnych i przedstawił proponowany porządek obrad w dniu dzisiejszym. Członkowie komisji nie wnieśli do porządku uwag i jednogłośnie go przyjęli.
Ad.2.
Przewodniczący Komisji poprosił przedstawiciela Agencji Rynku Rolnego z Opola
o wyjaśnienie czym zajmuje się agencja i jak będzie wyglądać w roku bieżącym skup zbóż
na terenie Województwa Opolskiego. Przedstawicielka agencji – Pani Sławomira Wójciak, Kierownik Sekcji Interwencji Rynkowej powiedziała, że Oddział Terenowy ARR funkcjonuje w Opolu od 1 stycznia 2003r. i pracuje tam 14 osób. Podstawowe działania oddziału polegają na przygotowywaniu i szkoleniu zainteresowanych podmiotów w zakresie sporządzania wniosków o dopłaty dla rolników. Obecnie trwa rejestracja podmiotów skupujących mleko. W Województwie Opolskim jest ich 10. Pona
dto Oddział Terenowy ARR w Opolu przygotowuje się już do skupu zbóż z dopłatami dla rolników. 12 maja br. został ogłoszony przetarg na wybór przedsiębiorców, z którymi agencja zawrze umowy na skup zbóż w 2003r. Termin składania ofert wyznaczono do dnia 28 maja br., a następnie zostanie to przekazane do Warszawy w celu ustalenia limitu dla naszego województwa.W roku ubiegłym na terenie naszego województwa skupiono 342.170 ton pszenicy, z czego w Powiecie Kluczborskim – 51.208 ton. Natomiast żyta skupiono 14.854 tony, a w Powiecie Kluczborskim 2.500 ton. Cena skupu w 2002r. wynosiła 440,-zł za 1 tonę pszenicy i 325,-zł. za 1 tonę żyta. W roku bieżącym ceny skupu zbóż prawdopodobnie utrzymają się na tym samym poziomie.
Przedstawicielka Oddziału Terenowego ARR w Opolu zapewniła, że po przeprowadzonym przetargu i uzyskaniu limitów z Warszawy, wszystkie te informacje zostaną pisemnie przekazane do wszystkich gmin i powiatów naszego województwa. Członkowie komisji mogą wtedy jeszcze raz spotkać się z przedstaw
icielem agencji.Przewodniczący Komisji stwierdził, że w roku ubiegłym skup zbóż w Powiecie Kluczborskim był źle zorganizowany i przebiegał z wieloma zakłóceniami, a rolnicy zbyt długo oczekiwali
w kolejkach na przyjęcie zboża przez punkty skupu. Starosta Kluczborski na prośby rolników interweniował w tej sprawie, ale niestety niewiele to pomogło. W roku bieżącym akcja skupowa musi być lepiej przygotowana i zorganizowana. Powinno być też więcej podmiotów, które przyjmowały by zboże od rolników.
Radna Otylia Skoczylas powiedziała, że problemem są również wymarznięcia zbóż
na terenie naszego powiatu. Przedstawicielka agencji zapewniła, że zostało to również
wzięte pod uwagę.
Radny Mieczysław Garbowski zasugerował ustalenie harmonogramu przyjęć, aby uniknąć kolejek i zbędnych nieporozumień. Pani Wójciak powiedziała, że niektóre większe podmioty zapowiadają zapisy.
Radna Janina Derdak-Ciołek zapytała jakie szkolenia agencja prowadzi w zakresie skupu mleka. Przedstawicielka agencji wyjaśniła, że są prowadzone szkolenia dotyczące sporządzania wniosków w sprawie skupu mleka i dopłat dla rolników z tego tytułu. Agencja zapewnia obecnie, że każdy rolnik, który złoży taki wniosek otrzyma dopłatę. Szkolenia te odbywają się w poszczególnych gminach naszego województwa. Niektóre mleczarnie również je organizowały. Trwa również rejestr podmiotów skupowych.
Radna powiedziała też, że gmina nie posiada pewnych danych, które są potrzebne rolnikom do prawidłowego wypełnienia wniosków. Przedstawicielka ARR potwierdziła, że to prawda. Ponadto we wnioskach są nieprawidłowości.
Kolejno głos zabrał Kierownik Biura Powiatowego AR i MR w Kluczborku i powiedział,
że wnioski powyższe oraz wszelkie informacje w tej kwestii można również uzyskać
w siedzibie AR i MR w Kluczborku.
Radna Otylia Skoczylas powiedziała, że niepokojące są też ceny skupu mleka. Radna powiedziała, że są bardzo duże różnice w cenach skupu mleka w poszczególnych powiatach naszego województwa, co dla wielu rolników jest niesprawiedliwe.
Radna Janina Derdak- Ciołek zapytała jak wygląda sprawa kolczykowania zwierząt. Kierownik Biura Powiatowego AR i MR w Kluczborku wyjaśnił, że na kolczykowanie
będzie ogłoszony przetarg. Przygotowania do utworzenia i wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli /IACS/ w Powiecie Kluczborskim są w toku, problemem
jest oznakowanie wszystkich zwierząt gospodarskich oraz konieczność uporządkowania spraw geodezyjnych gospodarstw rolnych. Będą również prowadzone szkolenia dla rolników w poszczególnych wsiach, dotyczące wypełniania wniosków o dopłaty. Powiatowy Oddział AR i MR w Kluczborku jak i Izba Rolnicza pomaga wszystkim rolnikom w tej kwestii.
Najbliższe takie szkolenie odbędzie się w Bogdańczowicach w dniu 3 czerwca br. Kierownik Biura Powiatowego zaprosił wszystkich członków komisji do wzięcia udziału w tym szkoleniu.
Pani Wójciak przekazała też radnym następujące materiały przygotowane przez Oddział Terenowy ARR w Opolu:
1.warunki przetargu otwartego na wybór przedsiębiorstw, z którymi OT ARR
w Opolu zawrze umowy na skup zbóż ze zbiorów w 2003r.z dopłatami ARR do cen skupu,
udzielanymi producentom,
2.wydanie specjalne Biuletynu Informacyjnego MR i RW /podsumowanie wyników
negocjacji akcesyjnych, funkcjonowanie rynków rolnych w Polsce po akcesji do UE,
wsparcie rozwoju wsi i restrukturyzacji rolnictwa, zagadnienia weterynaryjne, zagadnienia
fitosanitarne oraz dostosowania do UE/.
Powyższe materiały są załącznik
ami do niniejszego protokołu.Ad.3.
Radni nie poruszali innych spraw. W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął posiedzenie komisji
w dniu dzisiejszym. Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji:
Władysław Zawadzki
Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Stanisławska Katarzyna |
Data wprowadzenia: | 2003-10-09 14:21:42 |
Opublikował: | Piekiełek Jan |
Data publikacji: | 2004-06-17 12:29:23 |
Ostatnia zmiana: | 2013-04-22 14:57:09 |
Ilość wyświetleń: | 2179 |