Protokół Nr 15/2012

 

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu

w Kluczborku w dniu 20 marca 2012 r.

 

Przewodniczył Przewodniczący Komisji - Mirosław Misiak

 

Lista obecności w załączeniu.

 

            Porządek posiedzenie.

 

            1.Otwarcie posiedzenia.

            2. Stan sanitarny Powiatu Kluczborskiego – spotkanie z Dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

            3.Analiza materiałów na XVII sesję Rady Powiatu w Kluczborku.

4.Wolne wnioski.

5.Zamknięcie posiedzenia.      

 

            Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

 

  1.Małgorzata Zabierowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
                                                  w Kluczborku,

            2.Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,

3.Mieczysław Zaleciński - Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich,

                                                        Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia

                                               Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

Ad.1

 

Przewodniczący komisji przywitał wszystkich zebranych na dzisiejszym posiedzeniu oraz zaproszonych gości. Następnie Przewodniczący komisji przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Członkowie komisji do porządku nie wnieśli uwag przyjmując go jednogłośnie.

 

Ad.2

 

Przewodniczący komisji oddał głos pani Małgorzacie Zabierowskiej – Dyrektorowi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która przedstawiła sytuację sanitarną w powiecie kluczborskim.  Pani Dyrektor poinformowała, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kluczborku realizowała zadania zgodnie z Planem zasadniczych przedsięwzięć na 2011 rok” zawierającym główne kierunki działania , zasadnicze zamierzenia oraz harmonogram nadzoru nad obiektami. Niezależnie od realizowanych działań przeprowadzono 335 kontroli ponadplanowych , podejmowanych w związku działaniami akcyjnymi, na podstawie otrzymywanych wytycznych , zawiadomień i zgłoszeń. ProwadzonoDziałalność przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych, zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia. W ramach działalności kontrolno-represyjnej w 2011 roku przeprowadzono ogółem 1 327 kontroli i wizytacji. Wydano 376 decyzji administracyjnych , nałożono 45 mandatów karnych.

Pani Dyrektor poruszyła problemy dotyczące problemu szczepień w powiecie kluczborskim, i  stwierdziła, że są środowiska, które nie chcą szczepić swoich dzieci w zakresie szczepień obowiązkowych, takich jak błonica, krztusiec, odra, w takich przypadkach rodzice składają oświadczenia, że nie chcą dziecka zaszczepić.  Pani Dyrektor stwierdziła ponadto, że pomimo prowadzonych działań edukacyjnych wciąż mały odsetek społeczności szczepi się przeciw grypie. Pani Dyrektor podkreśliła również kwestię zachorowalności na wirusowe zapalenie wątroby typu  B, C oraz  widoczny spadek przypadków zapadalności na inwazyjną chorobę meningokokową, co związane jest z zaszczepieniem populacji.

Pani Dyrektor poinformowała, ze na terenie powiatu kluczborskiego w 2011 r. nadzorem sanitarnym objętych było 14 wodociągów sieciowych, wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę do spożycia. W listopadzie ubiegłego roku zostały wyłączone z eksploatacji ujęcie i stacja uzdatniania wody wodociągu w Maciejowie. Mieszkańcy Łowkowic są zaopatrywani w wodę z ujęcia w Krzywiźnie.  Do zaopatrzenia ludności w wodę w powiecie kluczborskim wykorzystywane są tylko ujęcia podziemne, ujmujące wodę z utworów geologicznych trzeciorzędowych i czwartorzędowych. Na terenie powiatu kluczborskiego zdecydowaną większość stanowią wodociągi produkujące wodę w ilości od 100-1000m3/dobę. Największym jest wodociąg w Kluczborku. Nieodpowiednią jakość wody pod względem fizykochemicznym stwierdzono w dwóch wodociągach – Szymonkowie i Wołczynie. Ogólnie 15 % mieszkańców powiatu korzysta  z wody, która nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Minister Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W 2011 r. w żadnym z nadzorowanych wodociągów sieciowych nie stwierdzono zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody.  Jeżeli chodzi o stan sanitarny obiektów produkujących i wprowadzających żywność do obrotu na terenie powiatu nie stwarza on stanu zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. W większości skontrolowanych w 2011 roku obiektów stan sanitarny był zadowalający. Tylko 6 placówek było niezgodnych z wymaganiami.

 

Ad.3

 

Przewodniczący komisji przedstawił projekty uchwał na XVII sesję Rady Powiatu w Kluczborku w następujących sprawach: zmiany wieloletniej prognozy finansowej, ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów, pozbawienia drogi nr 1327O położonej na terenie Powiatu Kluczborskiego kategorii drogi powiatowej, wyrażenia opinii o zbyciu nieruchomości stanowiącej własność powiatu kluczborskiego położonej w obrębie Smardy Górne-tereny inwestycyjne przeznaczone pod budowę mieszkaniową jednorodzinną, przyjęcia sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku za 2011 rok, rozpatrzenia skargi pani I. G. na Starostę Kluczborskiego, sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku oraz oceny sytuacji kryminalno-porządkowej i stanu zagrożeń na terenie powiatu kluczborskiego w 2011 roku, sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa sanitarnego powiatu kluczborskiego za 2011 rok oraz sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w Kluczborku od dnia 17.01.2012 r. do 6.03.2012 r.  Do materiałów na XVII sesję nie wniesiono zapytań, przyjmując pozytywną opinię o projektach uchwał i powyższych sprawozdaniach.  

 

Ad.4

 

Przewodniczący komisji zapytał pana Starostę, jak wygląda sytuacja z laboratorium. Pan Starosta wyjaśnił, że po rozmowie z panem Wojewodą powiat wystąpił z wnioskiem o  przekazanie tego budynku, odpowiedź Wojewody była negatywna, oraz, że Inspekcję czeka dość istotna zmiana, powiatowych stacji jest zbyt wiele i najprawdopodobniej szykują się ograniczenia ich ilości. Jeżeli chodzi o budynek, na ten moment, nie jest korzystną rzeczą naciskanie na przekazanie tego budynku i trzeba poczekać na konkretne rozwiązania do września. Stanowisko Konwentu Starostów Województwa Opolskiego jest takie, że powiaty są w stanie przejąć stacje powiatowe wraz z ich budżetem. Kolejno Przewodniczący komisji poruszył sprawę pisma Dr n. med. Teresa Fryda Laboratorium Medyczne Sp. z o.o., dot.  rozpisanego przez Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku (z siedzibą przy ul. M.C. Skłodowskiej 23) konkursu na udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne w zakresie diagnostyki laboratoryjnej. Członkowie komisji sformułowali odpowiedź w powyższej sprawie, z której wynika , że Komisja Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego nie  czuje się władna, aby sformułować stanowisko w przedmiotowej sprawie.  Komisja Zdrowia i  Bezpieczeństwa Publicznego jest organem  doradczym i  opiniodawczym Rady Powiatu a nie kontrolnym w zakresie udzielania zamówień publicznych. Komisja Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego  nie jest kompetentna do rozstrzygania postepowań konkursowych na udzielenie zamówień na świadczenia zdrowotne rozpisywane przez Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku. Członkowi komisji jednogłośnie przyjęli powyższą odpowiedź. Pan Wicestarosta wyjaśnił kwestię przekształcenia SP ZOZ  w spółkę prawa handlowego. Pan Starosta wyjaśnił, że gdyby powiat nie zdążył przeprowadzić tego przekształcenia dług SP ZOZ-u przeszedłby na powiat. Pan Starosta dodał, że sam wpis spółki do KRS z mocy ustawy daje umorzenie płatnika w ZUS-ie, jest to około 1,5 mln. umorzenia z mocy ustawy. Pan Starosta dodał, że zostanie złożony wniosek o dotację, można się zwrócić o dotację na pożyczkę, której przed laty powiat udzielił SP ZOZ-owi, w kwocie głównej plus odsetki do 2009 r., jest to około 3 mln. zł. Pan Starosta dodał, że jeżeli chodzi o wierzycieli cywilno-prawnych to o dotację można się starać do wysokości uzyskanego umorzenia.

 

Ad.5

 

Przewodniczący Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie komisji.

 

Na tym protokół zakończono. 

                                                                                             

 

 

 

                                                                                              Przewodniczący komisji

                                                                                                     Mirosław Misiak

 

 

Protokołowała

Katarzyna Hołdys