Protokół Nr 9/2011

 

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu

w Kluczborku w dniu 22 listopada  2011 r.

 

Przewodniczył Przewodniczący Komisji - Mirosław Misiak

 

Lista obecności w załączeniu.

           

Porządek posiedzenia:

 

  1.Otwarcie posiedzenia.

  2.Bezpieczeństwo Powiatu Kluczborskiego w zakresie działań Policji.

  3.Analiza materiałów na XIII sesję Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 24 listopada 2011r.

4.Wolne wnioski.

5.Zamknięcie posiedzenia.  

           

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

 

1.Aneta Czekaj – Asystent ds. prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji
                            w Kluczborku,

2.Tadeusz Mucha- Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Kluczborku,

3.Roman Woźniak-Naczelnik Wydziału Kryminalnego,

4.Andrzej Ryng-Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego,

5.Mariusz Łuszczyński-Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego,

6.Mieczysław Zaleciński - Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich,

                                          Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia

                                Starostwa Powiatowego w Kluczborku. 

Ad.1.

 

Przewodniczący komisji przywitał wszystkich zebranych na dzisiejszym posiedzeniu oraz zaproszonych gości. Następnie Przewodniczący przedstawił porządek posiedzenia. Członkowie komisji do porządku nie wnieśli uwag przyjmując go jednogłośnie.

 

Ad.2.

 

Pan Roman Woźniak – Naczelnik Wydziału Kryminalnego przedstawił Analizę przestępczości na terenie powiatu kluczborskiego za 10 miesięcy bieżącego roku
w porównaniu do innych powiatów w województwie opolskim. Z powyższej informacji wynika, że wszczętych postepowań jest o 20 % więcej aniżeli w analogicznym okresie w roku poprzednim, wykrywalność tych przestępstw jest na poziomie 81,7 %, jest to więcej aniżeli średnia w województwie. Jeżeli chodzi o przestępstwa kryminalne na 840 wszczętych przestępstw, 775 jest stwierdzonych, wykrywalność tych przestępstw wynosi 77 % przestępstwa przeciw życiu i zdrowiu (rozboje, pobicia, zabójstwa, uszczerbek na zdrowiu) , 71 wszczętych, 43 stwierdzone, wykrywalność w tej kategorii jest w granicach 88 %, jeżeli chodzi o przestępstwa przeciw mieniu to odnotowano ich 591, jest to o 17 % więcej aniżeli w ubiegłym roku. Pan Roman Woźniak poinformował, że dynamika przestępstw jest mniejsza aniżeli w ubiegłym roku w przypadku kradzieży, zwłaszcza jeżeli chodzi o kradzież samochodów, wysoka skalę tego rodzaju przestępstw zanotowały powiaty opolski i kędzierzyńsko-kozielski,  jeżeli chodzi o kradzieże z włamaniem, postępowań wszczętych 117, wykrywalność na poziomie 65,1 %, i jest to największy współczynnik w województwie jeżeli chodzi o wykrywalność tego rodzaju przestępstw. Jeżeli chodzi o przestępstwa narkotykowe to jest ich ogólnie mniej, 99,9 % stanowi wykrywalność takich przestępstw, jest to efekt pracy policji, gdyż nie ma zgłoszeń tego rodzaju przestępstw, policja sama szuka, współpracując ze szkołami, z gimnazjami i szkołami średnimi. Kolejno pan Tadeusz Mucha - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Kluczborku przedstawił analizę porównawczą przestępstw najbardziej dokuczliwych społecznie: kradzieży z włamaniem, kradzieży cudzej rzeczy, uszkodzenia rzeczy i przestępstwa przeciwko mieniu -  w latach 2010 i 2011 na terenie powiatu kluczborskiego. Kolejno pan Andrzej Ryng - Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego przedstawił analizę Bezpieczeństwa na drogach.
Z powyższej analizy wynika, że rozróżniamy następujące kryteria zdarzeń w ruchu drogowym: liczba wypadków,  zabici, ranni, kolizje. Od stycznia do października 2011 r. odnotowano  33 wypadki, liczba kolizji również w tym roku jest obniżona. Niepokojąca jest  liczba ofiar śmiertelnych.  Każdy wypadek śmiertelny jest wnikliwie analizowany, pod katem pracy policji, czy może ona coś zrobić w przyszłości,  aby do takich zdarzeń nie dochodziło.  

Głównymi przyczynami tego rodzaju zajść jest nadmierna prędkość, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, jazda pod wpływem alkoholu, są to nieprawidłowe zachowania kierowców, na które policja wpływu jako takiego nie ma. Nietrzeźwych kierowców jest więcej w bieżącym roku aniżeli w poprzednim, głównymi sprawcami wypadków na drogach są kierowcy samochodów osobowych w wieku 18-24 lat, oraz  40-59 lat, dużego zagrożenia nie generują kierowcy samochodów ciężarowych oraz kierowcy motocyklów. Pan Andrzej Ryng poinformował, że w naszym powiecie najwięcej wypadków zdarza się na drogach gminnych i powiatowych, a także na drodze krajowej nr 11. Ponadto pan Andrzej Ryng stwierdził, ze teraz coraz trudniej jest określić miejsca najbardziej niebezpieczne. Pan Tadeusz Mucha uzupełnił, że co miesiąc policja sporządza statystyki dotyczące bezpieczeństwo na drogach. Pan Starosta dodał, że większa ilość wypadków na drogach powiatowych i gminnych wynika również z tego, że drogi te stanowią ponad 60 % wszystkich dróg w powiecie. Pan Andrzej Ryng stwierdził, że na drogach krajowych jednak więcej jest wypadków śmiertelnych. Pan Andrzej Ryng dodał, że aktywność policjantów jeżeli chodzi o ujawnianie wykroczeń drogowych jest wysoka. Pan Tadeusz Mucha dodał, że jest szereg akcji ogólnokrajowych służących wykrywaniu kierowców nietrzeźwych, ponadto policja wkłada na co dzień wiele pracy w to, aby nietrzeźwych kierowców zatrzymywać.   Pan Andrzej Ryng zwrócił uwagę na fakt, że przy imprezach masowanych angażowane są spore siły policyjne, są to różnego rodzaju imprezy masowe, wśród nich są również mecze piłkarskie, w wypadku niektórych tzw. Meczy ryzyka, korzysta się z  Komendy Wojewódzkiej. Przewodniczący Komisji zapytał czy prowadzona jest analiza przestępstw na terenach gmin Wołczyn, Byczyna , Lasowice Wielkie. Pan Tadeusz Mucha poinformował, że Komenda Powiatowa ma dwie gminy, Kluczbork i Lasowice Wielkie, natomiast Wołczyn i Byczyna prowadza oddzielną statystykę., oraz, że Zespół Koordynacyjny spotyka się raz w tygodniu, a raz w miesiącu omawiana jest działalność prewencyjna, kryminalna i prowadzona analiza w porównaniu do poprzednich kwartałów. Kolejno pan Andrzej Ryng przedstawił mapę zagrożeń w powiecie kluczborskim, z której wynika, że ponad 70 % zagrożeń przestępstwem występuje w Kluczborku, następnie w Wołczynie, w Byczynie.

Przewodniczący Komisji poruszył temat ruchu na skrzyżowaniu koło szpitala, oraz zapytał, czy jest już jakaś odpowiedź w sprawie ronda. Głos zabrał pan Starosta, który poinformował, że rondo miało być zrobione w tym roku, jednak pieniądze, które miały być przeznaczone na ten cel wydawane są na inwestycje na głównych drogach, na Euro 2012.

Głos zabrał pan Starosta, który podziękował za pracę policji, za angażowanie się policjantów w to, aby powiat kluczborski był miejscem bezpiecznym oraz poruszył problem zabezpieczenia kadrowego w komendzie w związku ze zmianami w prawie odnośnie przechodzenia na emerytury służb mundurowych oraz zapytał, czy są jakieś zagrożenia odnośnie płynności finansowej komendy w kontekście końca roku.

Pan Tadeusz Mucha stwierdził, że jeżeli chodzi o finanse to są one zabezpieczane przez Komendę Wojewódzką, oraz, że nie ma problemu z zakupem paliwa oraz ze stanem radiowozów, natomiast brakuje pieniędzy na obsługę imprez masowych, a są to wysokie koszty, oraz, że Burmistrz Kluczborka przeznacza pewne środki na tzw. „zakup służb patrolowych przez policję”. Ponadto Pan Tadeusz Mucha stwierdził, że wchodzi do obiegu nowy system komputerowy a Komenda nie ma odpowiedniego sprzętu, komputerów, które są niezbędne, aby ten program obsłużyć.  Ponadto sprzęt typu radary, mierniki prędkości są stare i nienowoczesne. Pan Tadeusz Mucha poinformował, że udało się wyremontować część pomieszczeń, dla termomodernizacja całego budynku, na remont czekają garaże i kojce dla psów. Pan Starosta poinformował, że do końca stycznia 2012 roku można ubiegać się o środki na termomodernizację z NFOŚ, w przypadku jednostek administracji państwowej. Pan Starosta zapytał jak wygląda sytuacja z wakatami. Pan Tadeusz Mucha odpowiedział, że Kluczbork jest doceniany jeżeli chodzi nowe przyjęcia, są 2,3 wakaty, ostatnio przyjęto 3 policjantów, natomiast jeżeli chodzi o odejścia to były 2 odejścia. Zastępca Komendanta stwierdził, że środowisko policjantów jest zaniepokojone zmianami w prawie dotyczącymi emerytur służb mundurowych, oraz pewnym brakiem stabilności zatrudnienia w tych służbach.

 

Ad.3

 

Przewodniczący Komisji przedstawił następujące projekty uchwał na XIII sesję Rady Powiatu w dniu 24 listopada 2011 r. : projekt uchwały w sprawie a/zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Kluczborskiego na rok 2011 Nr IV/28/2010 Rady Powiatu w Kluczborku, zmiany wieloletniej prognozy finansowej, przyjęcia do realizacji projektu konkursowego pod nazwą Bliżej do celu nr I/POKL/7.2.1/07/2011 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.2, Poddziałanie 7.2.1 realizowanego przez Powiatowy Urząd w Kluczborku,  ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Kluczborskiego na 2012 rok, przyjęcia stanowiska Rady Powiatu w Kluczborku dotyczącego funkcjonowania oddziału chirurgicznego ostro – dyżurowego w Szpitalu Powiatowym w Kluczborku, rozpatrzenia skargi pana Władysława Buły - radnego Rady Miejskiej w Byczynie  na Zarząd Powiatuw Kluczborku  dotyczącej  inwestycji pn. „Remont drogi powiatowej o nr 1336 O Wołczyn-Biskupice” w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych  2008-2011, oraz sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu za okres  od 15.09.2011 r. do 11.10.2011 r.

 

Ad.4

 

Nie było wolnych wniosków.

 

Ad.5

 

Przewodniczący Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie komisji.

Na tym protokół zakończono.

                                                                                              Przewodniczący Komisji

 

                                                                                                   Mirosław Misiak           

Protokołowała

Katarzyna Hołdys