Uchwała Nr IX/65/2011
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 16 czerwca 2011 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi pana JK. na panią Elżbietę Gabryś – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku.
Na podstawie art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1592 z późn. zm.), w związku z art.229
pkt. 4 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz.1071
z późn. zm.) Rada Powiatu w Kluczborku uchwala, co następuje:
§ 1.Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kluczborku
w sprawie rozpatrzenia skargi pana JK. na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy
w Kluczborku, Rada Powiatu uznaje skargę nr OR.1510.1.2011.DO
za bezzasadną.
§ 2.Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Powiatu.
§ 3.Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
w Kluczborku
Mariusz Pieńkowski
Stanowisko Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kluczborku
w sprawie skargi pana JK.
na panią Elżbietę Gabryś – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku
W dniu 14 kwietnia 2011r. do Rady Powiatu w Kluczborku wpłynęła skarga Pana JK. na panią Elżbietę Gabryś – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku.
Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Kluczborku na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2011 roku zapoznała się z powyższą skargą oraz z wyjaśnieniami skarżącego pana JK. i pani Elżbiety Gabryś – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku.
W toku postępowania wyjaśniającego Komisja Rewizyjna stwierdziła, że:
- tryb postępowania pani Dyrektor Elżbiety Gabryś był poprawny i wynika
z obowiązujących przepisów – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 65, poz. 741 z póz. zm.), w myśl którego na bezrobotnych został nałożony obowiązek przedstawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy wskutek choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny na druku ZUS-ZLA.
Ponadto z treści § 3 pkt 2 w/w rozporządzenia wynika, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres nie dłuższy niż trzy dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.
- zgodnie z zapisami § 7 ust.2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18.08.2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. Nr 136, poz.1118 z poź.zm.)
o niezdolności do pracy należy powiadomić Powiatowy Urząd Pracy w terminie do 2 dni od dnia wydania zaświadczenia lekarskiego oraz dostarczyć do urzędu to zaświadczenie
w terminie 7 dni od dnia jego wydania. Nieprzedstawienie zaświadczenia w wymaganej formie rodzi poważne konsekwencje, skutkuje bowiem pozbawieniem statusu bezrobotnego z pierwszym dniem niezdolności do pracy.
Skarżący dwukrotnie nie stawił się w wyznaczonym terminie, co zostało potraktowane jako zdarzenie losowe tj. wyjazd do szpitala z osobą najbliższą, opieka nad babcią.
W w/w przypadkach nie było możliwości dostarczenia zaświadczenia ZUS ZLA. Zgodnie
z wyjaśnieniami MPiPS Starosta może w takim przypadku usprawiedliwić nieobecność osoby bezrobotnej. Kolejna nieobecność Pana JK. była spowodowana chorobą dziecka. Po zmianie ustawy w takim przypadku należy przedłożyć zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Ponieważ to była pierwsza nieobecność Pana JK. z tego powodu (po zmianie przepisów) uznano, iż w/w nie do końca mógł być w tym temacie zorientowany. Została więc ona usprawiedliwiona, a Pan JK. został pouczony o konieczności dostarczenia zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA w następnej takiej sytuacji. W związku z tym przy kolejnym niestawiennictwie z powodu choroby dziecka nieobecność została nie uwzględniona z powodu nie dostarczenia w/w zaświadczenia .
Na podstawie ustaleń faktycznych i prawnych poczynionych przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu w Kluczborku, postępowanie pani Elżbiety Gabryś - Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku było zgodne z prawem.
Komisja Rewizyjna w obecności 4 członków komisji w drodze głosowania 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się uznała skargę pana JK. na panią Elżbietę Gabryś – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku za bezzasadną.
W związku z powyższym Komisja Rewizyjna przedkłada Radzie Powiatu projekt uchwały wraz z powyższym stanowiskiem celem uznania bezzasadności skargi Pana JK. na panią Elżbietę Gabryś – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Paweł Prochota