Protokół Nr 22/2009

 

 

z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny
Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 21 kwietnia 2009 r.

 

Przewodniczyła Przewodnicząca Komisji  - Irena Kielar.

Lista obecności w załączeniu.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1. Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu.

2. Anna Nowak – Inspektor Wydziału Edukacji i Sportu.

3. Agata Nojman – Praktykantka w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.

4. Urszula Skiba – Pedagog w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.

5. Małgorzata Dybka – Pedagog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kluczborku,          

                                      Centrum Kształcenia Ustawicznego.

6. Urszula Szczepanik – Pedagog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku.

7. Anna Włodarczyk – Psycholog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, Liceum

                                     Ogólnokształcącym, Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kluczborku.

8. Bożena Czechowska – Pedagog w Zespole Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku.

9. Agnieszka Ciekot – Psycholog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kluczborku.

 

Porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia.

2. Pomoc socjalna i stypendialna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

3.Omówienie materiałów na sesję Rady Powiatu w dniu 23.04.2009 r. 

4.Wolne wnioski.  

5.Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1.

Przewodnicząca Komisji otworzyła posiedzenie i powitała wszystkich zebranych i przedstawiła porządek dzisiejszego posiedzenia. Członkowie komisji nie wnieśli uwag do proponowanego porządku i jednogłośnie go zatwierdzili.

 

Ad.2.

Przewodnicząca Komisji poprosiła Panią Annę Nowak Inspektora Wydziału Edukacji i Sportu

o omówienie przygotowanego przez Wydział Edukacji i Sporku pisma dotyczącego sposobu udzielania pomocy socjalnej uczniom szkół ponadgimnazjanych.

Pani Nowak wyjaśniła, iż pismo informacyjne przygotowane przez Wydział Edukacji i Sportu zawiera dane liczbowe na temat pomocy socjalnej udzielanej uczniom szkół prowadzonych przez Powiat Kluczborski oraz nagród i stypendiów za wyniki w nauce przyznawane uczniom przez Starostę Kluczborskiego (pismo stanowi załącznik do protokołu).

Pani Nowak poinformowała również, iż Pani Jolanta Krzysztowczyk Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu zebrała i umieściła  w w/w piśmie dane, tylko z gminy Kluczbork.

Pani Nowak dodała, iż na dzień dzisiejszy Wydział Edukacji nie posiadamy danych z innych gmin, ale jeżeli istniała by konieczność zebrania takich danych to Wydział zwrócić się z prośbą   do pozostałych gmin o udostępnienie danych na temat udzielanej pomocy socjalnej uczniom szkół znajdujących się na terenie Powiatu Kluczborskiego.

Przewodnicząca Komisji podziękowała za udzielenie w/w informacji i poprosiła wszystkich pedagogów oraz psychologów z pięciu placówek oświatowych Powiatu Kluczborskiego, obecnych na dzisiejszym posiedzeniu aby wypowiedzieli się w jaki sposób w ich placówkach jest udzielana pomoc dla uczniów. Radna poprosiła również, aby pedagodzy oraz psycholodzy wypowiedzieli się jakie mają problemy w w/w sprawie i czy otrzymują wszechstronną pomoc ze strony Dyrekcji Szkół. Przewodnicząca poprosiła aby jako pierwsza w tej sprawie wypowiedziała się Pani Urszula Skiba Pedagog z ZSO w Kluczborku.

Pani Skiba poinformowała, że w ZSO w Kluczborku na początku roku szkolnego przeprowadzany jest wywiad wśród wychowawców klas bądź rodziców w celu zorientowania się który z uczniów potrzebuje pomocy i szkoła stara się taką pomoc mu zapewnić. Pani Skiba powiedziała, iż w jej szkole udzielana jest również drobna pomoc z zagospodarowanych pieniędzy z Samorządu Szkolnego oraz dodatkowo ZSO współpracuje z Caritasem

w Kluczborku, dzięki czemu dzieci mogą uzyskać z Caritasu dodatkową pomoc materialną. Pani Skiba dodała, iż niestety udzielana pomoc materialna jest wciąż za mała w stosunku do potrzebujących uczniów.

Następnie w w/w sprawie głos zabrała Pani Małgorzat Dybka Pedagog z ZSP Nr 2 CKU

w Kluczborku i powiedziała, że pomoc materialną udzielaną uczniom można podzielić na dwie części. Pierwsza część wynika z podstaw prawnych i tutaj to zagadnienie ujmuje ustawa

o systemie oświaty w którym wymienione są stypendia naukowe, jakie szkoły powinny przyznawać raz w semestrze uczniom z najwyższą średnią ocen. Pani Dybka powiedziała, że szkoła nie otrzymuje pieniędzy na tego typu pomoc mimo, że zagwarantowane jest to zapisem ustawy o systemie oświaty. W związku z  tym, rola pedagogów polega na diagnozowaniu sytuacji materialnej uczniów a następnie szukaniu różnymi sposobami możliwości udzielenia pomocy tym uczniom poza szkołą. Niestety sprawa z szukaniem pomocy z zewnątrz nie jest łatwa, gdyż szkoła oraz pedagodzy są ograniczeni ustawą o ochronie danych osobowych. Pani pedagog poinformowała, iż Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKU w Kluczborku współpracuje ze wszystkimi instytucjami oficjalnymi i społecznymi, jakie znajdują się na terenie Powiatu Kluczborskiego, bo tylko w ten sposób można uzyskać jakąkolwiek pomoc i wsparcie finansowe.

Następnie Pani Bożena Czechowska zabrała głos i powiedziała, że już sama kwestia dotarcia do informacji jaką uczeń ma sytuację materialną jest bardzo trudne a duży problem w udzielaniu pomocy dzieciom stanowią sami rodzice, którzy nie chcą się przyznać do tego w jakich warunkach wychowuje się ich dziecko. Pedagog  ZSL-T w Kluczborku wystąpiła z prośbą

o zastanowienie się nad możliwością zatrudnienia w ZSL-T psychologa, gdyż w tak dużym zespole uczniowskim pomoc psychologa jest nieodzowna.

Następnie głos zabrała Pani Urszula Szczepanik pedagog z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku potwierdzając wszystko to, co wcześniej powiedziały jej przedmówczynie, iż bardzo trudno jest dotrzeć do informacji o tym, że są uczniowie którzy potrzebują pomocy.

Przewodnicząca Komisji poprosiła Panią psycholog o wypowiedzenie się w sprawie udzielanej pomocy uczniom szkół ponadgimnazjanych. Psycholog Anna Włodarczyk powiedziała, że jej zdaniem szkoły oraz psycholodzy powinni udzielać uczniom wsparcia psychicznego, natomiast jeżeli chodzi o wsparcie materialne to są od tego odpowiednie instytucje takie jak Ośrodki Pomocy Społecznej. Zdaniem Pani Włodarczyk nie należy mieszać placówek oświaty, których rola polega na wspieraniu uczniów psychicznie, a nie udzielać im pomocy finansowej, bo od tego są inne instytucje i miejsca zajmujące się takimi sprawami.

Następnie głos zabrał Pan Wietrzyk i powiedział, że należy zastanowić się nad bardzo istotną kwestią, a mianowicie dlaczego na poziomie szkół ponadgimnazjalnych tak niewielu uczniów korzysta z pomocy w formie dofinansowania do posiłków, skoro OPS ma przeznaczone na ten cel fundusze.

Następnie głos zabrała Pani Zając, która powiedziała, iż istotą dzisiejszego spotkania jest wypracowanie konkretnej propozycji czy wniosku, określający w jaki sposób można wpłynąć na to aby szkoły mogły udzielać wszelkiego rodzaju pomocy uczniom potrzebującym. Radna Zając powiedziała, iż nie zgadza się ze zdaniem Pani Psycholog, że szkoły są jedynie od tego aby wspierać uczniów jedynie psychicznie. Zdaniem Pani Zając to właśnie szkoła ma najlepsze rozeznanie, który uczeń potrzebuje pomocy materialnej nawet jeżeli on sam się do tego nie przyznaje z powodu wstydu. Radna Zając wystąpiła z propozycją, aby Dyrektor szkoły ponieważ posiada odpowiednie kompetencje w swoim budżecie utworzył Fundusz Pomocy Socjalnej bądź Fundusz Stypendialny, w których mogą być umieszczone pieniądze na stypendia socjalne czy naukowe. Radna Zając poinformowała, że dodatkowe środki finansowe na pomoc materialną można pozyskać z Funduszu Alkoholowego na realizację programu udzielania pomocy na przykład dzieciom pochodzących z rodzin patologicznych.

Przewodnicząca Komisji zabrała głos i powiedziała, że po wysłuchaniu wszystkich wypowiedzi oraz problemów z jakimi borykają się placówki oświatowe Powiatu Kluczborskiego, doszła do wniosku, że po dzisiejszym spotkaniu i komisji, w/w sprawa zostanie poruszona i zostanie wypracowany wniosek o zabezpieczenie pieniędzy na Fundusz Pomocy Materialnej

i Stypendialnej. Pani Kielar dodatkowo poinformowała, iż Caritas Kluczborski bardzo często prowadzi działania, polegające na zbiórce pieniędzy przeznaczone na obiady dla uczniów,

a następnie pieniądze te są dzielone i przekazywane do poszczególnych szkół. Następnie Przewodnicząca zwróciła się do Pani Skarbnik z propozycją aby w następnym roku szkolnym zostały wygospodarowane większe środki finansowe na pomoc dla uczniów.

Pani Skarbnik powiedziała, iż każdy Dyrektor Szkoły w swoim budżecie posiada środki wyliczone z subwencji zgodnie z ilością uczniów i te środki powinny wystarczyć mu na wszystko. Pani Skarbnik wyjaśniła, że każda szkoła dostaje plan finansowy zgodnie

z wyliczeniami ministerialnymi i wszystkie pieniądze przekazywane są do placówek w planach finansowych, a już później plan nadzoru wewnętrzny dzieli sam Pan Dyrektor. Zdaniem Pani Skarbnik to dyrektor powinien taki Fundusz w ramach swoich wydatków bieżących stworzyć.

Kolejno głos zabrał Radny Wietrzyk, który poinformował, iż dodatkową pomocą dla potrzebujących uczniów jest możliwość starania się o stypendium socjalne wypłacane w gminie Kluczbork w którym kryterium dochodowości wynosi 351,-zł i nie ma żadnych ograniczeń czy dziecko mieszka na terenie wioski czy miasta. Stypendia te są wypłacane co miesiąc

w Administracji Oświaty przez gminę Kluczbork, lecz stypendium to nie jest wypłacane gotówką tylko na podstawie rachunków.

Na koniec Przewodnicząca Komisji podziękowała pedagogom oraz psychologom za przybycie oraz za wszelkie wypowiedzi.

 

Ad.3.

Członkowie Komisji zapoznali się z materiałami przygotowanymi na sesję Rady Powiatu w dniu 23 kwietnia 2009 roku.

Przewodnicząca Komisji przedstawił rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego oraz udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu z tego tytułu za rok 2008;

Przewodnicząca Komisji udzieliła głosu Pani Skarbnik, która omówiła roczne sprawozdanie

z wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego za 2008 rok. Pani Skarbnik powiedziała,

że wydatki inwestycyjne oraz remontowe w budżecie za rok 2008 przekroczyły 12% próg wydatków ogółem. Na te kwoty składają się środki zapisane w budżecie i wyszczególnione

w załącznikach do tego opracowania, w zestawieniu wydatków inwestycyjnych i zestawieniu wydatków remontowych. A ponadto środki te, są wyszczególnione w budżecie czyli wydatkowane z naszego budżetu oraz są jeszcze środki, które zostały zaangażowane na wydatki inwestycyjne i wydatki remontowe pochodzące z funduszy zewnętrznych. Ponadto Pani Skarbnik poinformowała, iż w 2008 roku Powiat Kluczborski pozyskał z zewnątrz środki finansowe

z następujących programów:

 

·        490.000,-zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (RPO WO) na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Szpitala Powiatowego w Kluczborku,

·        371.000,-zł z Programu Operacyjnego (POKL) na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół Ponadgimnazjalnych Ogólnokształcących (ZSO) w Kluczborku,

·        126.000,-zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) na „dobry start” dla usamodzielniających się wychowanków z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych w Kluczborku,

·        100.000,-zł z Ministerstwa Sportu w oparciu o umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego na remont Sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku,

·        193.900,-zł z Ministerstwa Sportu na Budowę Boiska Wielofunkcyjnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących,

·        51.254,-zł z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu VI., działania 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej w regionie” ,Powiat Kluczborski w 2008 roku oprócz środków zewnętrznych pozyskanych z w/w programów uzyskał szereg dotacji celowych z budżetu państwa przeznaczonych na realizację następujących zadań:

·        8944,-zł-Realizacja pomocy psychologiczno– pedagogicznej w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w formie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych,

·        5600,-zł-Doposażenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w sprzęt

      i oprogramowanie oraz zakup EEG BIOFEEDBACK,

·        5000,-zł-Realizacja programu opieki terapii skierowanych na uczniów z niepłynnością mowy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,

·        15 287,-zł-Dofinansowanie działalności punktów konsultacyjnych organizowanych

·        w szkołach przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

 

Pani Skarbnik poinformował również, iż w 2008 roku przekazana została z PFRON-u kwota 843.710,40,-zł na likwidację barier utrudniających funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym

Pani Kielar wystąpiła do Pani Skarbnik z prośbą o wyjaśnienie dlaczego w nie zostały 100%   wypracowane i wykorzystane dochody oraz wydatki.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że jeżeli chodzi o dochody, które nie zostały wypracowane w 100%  związane to było na przykład z nie przekazaniem dotacji, która miała być przekazana w ubiegłym roku ze SPOR-u za most w Smardach, lecz do końca roku nie została ona przekazana.

Pani Kielar poprosiła Panią Skarbnik o wyjaśnienie, dlaczego wydatki w promocji jednostek samorządu terytorialnego przeznaczone na  wynagrodzenia i pochodne zostały wykorzystane tylko w 72%.

Pani Skarbnik udzielając odpowiedzi wyjaśniła, iż promocja jednostek samorządu terytorialnego są to działania związane z promocją powiatu i wynagrodzenia oraz pochodne są to umowy zlecenia np. na tłumaczenia, czy zamówienie jakiejś odpowiedniej osoby do prowadzenia różnych imprez okolicznościowych. Pani Skarbnik powiedziała, że niewykorzystanie wszystkich pieniędzy, może być związana np. z zawieraniem umów w mniejszych kwotach.

Nie wniesiono innych zapytań w związku z czym Przewodnicząca Komisji poddała sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego za 2008 rok pod głosowanie. Powyższe sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie 4 głosami za, nie stwierdzono głosów przeciw

i wstrzymujących się.

Następnie Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały

Nr XXVIII/162/2008 Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2009 rok.

Przewodnicząca Komisji skierowała do Pani Skarbnik prośbę o wyjaśnienie sprawy dotyczącej  likwidacji barier architektonicznych, dlaczego i czy Powiat ma prawo dostosować tylko jeden typ szkoły dla dzieci niepełnosprawnych i na jakiej podstawie wydelegowano właśnie  ZST

w Kluczborku.

Pani Skarbnik udzielając odpowiedzi wyjaśniła, iż wniosek został złożony tylko na ten jeden typ szkoły, pierwotnie stwierdzono, że ta szkoła ma najłatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych. Pani Skarbnik powiedziała, że może w przyszłości będą kolejne wnioski

z innych szkół lecz na chwilę obecną nie ma innych deklaracji Dyrektorów szkół o likwidacji barier architektonicznych w ich szkołach.

Więcej zapytań nie wniesiono, Przewodnicząca Komisji poddała przedmiotowy projekt uchwały pod głosowanie. Komisja przedmiotowy projekt uchwały przyjęła jednogłośnie 4 głosami za, nie stwierdzono głosów przeciw i wstrzymujących się.

Przewodnicząca Komisji przedstawiła kolejny projekt uchwały dotyczący ustalenia regulaminu wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych powiatu kluczborskiego.

Do w/w projektu uchwały nie wniesiono zapytań. Przedmiotowy projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Przewodnicząca Komisja zapoznała Członków Komisji z kolejnym projektem uchwały

w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych powiatu kluczborskiego.

Do powyższego projektu nie wniesiono żadnych uwag ani zapytań. Członkowie Komisji przyjęli projekt jednogłośnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Następnie Przewodnicząca Komisji Oświaty  przedstawiła Członkom Komisji przedmiotowy projekt uchwały w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.

Pani Skarbnik powiedziała, że w w/w projekcie uchwały nastąpiły pewne zmiany. Zmiany te dotyczą wykreślenia z uchwały paragrafu 6 i 9, ponieważ jak został poinformowany Pan Sekretarz przez Nadzór Prawny Wojewody, iż w uchwale Organ Stanowiący nie może ujmować żadnych cyfr ani bonifikat i dlatego paragraf 6 i 9, które mówią o bonifikatach i cyfrach musiały zostać wykreślone z tej uchwały, co spowodowało zmiany.

Do w/w projektu uchwały nie wniesiono innych uwag ani zapytań. Przewodnicząca Komisji poddała przedmiotowy projekt uchwały pod głosowanie i został on przyjęty przez Członków Komisji jednogłośnie 4 głosami za, nie stwierdzono głosów przeciw ani wstrzymujących się.

Przewodnicząca Komisji Oświaty zapoznała Członków komisji z kolejnym projektem uchwały

w sprawie zabezpieczenia środków finansowych stanowiących wkład własny przeznaczony na realizację projektu pn. Uczeń perspektywiczny w ramach Priorytetu IX, Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu operacyjnego Kapitału Ludzkiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pani Skarbnik zabrała głos i poinformowała, iż jest to uchwała dla uchwały, ponieważ Powiat ma te środki zabezpieczone w uchwale budżetowej, ale Wojewódzki Urząd Pracy zażyczył sobie oddzielnej uchwały do tego projektu.

Pani Kielar zabrała głos i powiedziała, że sprawdziła uchwałę i stwierdziła, że uchwała jest omawiana ale nie jest realizowana. Ponieważ według tej uchwały projekt pn. „Uczeń perspektywiczny”, który obejmuje swoim zakresem organizację kursów z zakresu nauki języków obcych, ICT, przedsiębiorczości i ma być przeznaczony dla uczniów szkół Powiatu Kluczborskiego powinien rozpocząć się w lutym 2009r. i trwać do czerwca 2010r., a na chwilę obecną realizacja projektu jeszcze się nie rozpoczęła.

Pani Skarbnik odpowiadając na pytanie wyjaśniła, iż dopiero przed kilkoma dniami odbył się konkurs, która szkoła językowa będzie prowadziła obsługę kursów językowych. Pani Skarbnik dodała, że przyszły już pierwsze pieniądze i już niedługo rozpocznie się realizacja w/w projektu.

Do w/w projektu uchwały nie wniesiono innych zapytań. Członkowie Komisji przystąpili do głosowania i przyjęli przedmiotowy projekt uchwały jednogłośnie 3 głosów za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Następnie Przewodnicząca Komisji Oświaty  przedstawiła Członkom Komisji przedmiotowy projekt uchwały, przygotowany na najbliższą sesję, dotyczący zmiany Uchwały

Nr XXX/180/2009 w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009 rok.

Do w/w projektu uchwały nie wniesiono żadnych uwag ani zapytań. Członkowie Komisji przystąpili do głosowania i przyjęli przedmiotowy projekt uchwały jednogłośnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Członkowie Komisji Oświaty zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Kluczborku za 2008 rok.

Do sprawozdania nie wniesiono uwag zatwierdzając go jednogłośnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Następnie Przewodnicząca Komisji przedstawiła Członkom Komisji sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w Kluczborku za okres od 25 lutego 2009 r. do 06 kwietnia 2009 r.

Pan Kielar jako pierwszy zabrał głos w sprawie posiedzenia z dnia 19 marca 2009r., dotyczącego powierzenia obowiązków dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kluczborku i zapytała się na jakich zasadach został powołany dyrektor tego Zakładu.

Pani Skarbnik wyjaśniła, iż dyrektorem w/w Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ został Pan który był likwidatorem tego Zakładu i obecnie pracuje na pół etatu i na takim samym wynagrodzeniu co poprzednio.

Radna Kielar następnie poruszyła kwestię z posiedzenia z dnia 26 marca 2009 roku w sprawie postanowienia o podpisaniu porozumienia w sprawie rozwiązania umowy dotyczącej udzielenia przez Powiat Kluczborski, Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej ZOZ

w Kluczborku w Likwidacji dotacji celowych z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań cywilno-prawnych.

Pani Słabosz wyjaśniła, iż wcześniej była zawarta umowa pomiędzy Powiatem Kluczborskim

a Likwidatorem na dotacje przeznaczone na zakończenie likwidacji. W związku z tym,

że przestał być likwidatorem, więc aby mógł otrzymać pieniądze musiała być rozwiązana umowa

z likwidatorem a zawarta z PO Dyrektorem.

Radna Kielar poruszyła kolejną kwestię z posiedzenia z dnia 9 marca 2009r. w sprawie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w szkołach oraz dofinansowania kursu

j. angielskiego dla Dyrektorów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku w kwocie 200,-zł.Pani Skarbnik wyjaśniła, iż w ramach subwencji jest obowiązek odpisu na dokształcanie kadry dyrektorskiej i z tego tytułu środki na ten cel są przy Starostwie, którymi dysponuje Pani Naczelnik Edukacji i Sportu. Pani Skarbnik poinformowała, że Panowie Dyrektorzy złożyli wnioski na dofinansowanie i otrzymają jednorazowe dofinansowanie w wysokości 200,-zł.

Nie wniesiono do sprawozdania innych pytań zatwierdzając go jednogłośnie 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

 

Ad. 3.

Po szczegółowych wyjaśnieniach pedagogów i psychologów na temat realizacji pomocy materialnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Biorących udział w komisji stwierdza się, że szkoły posiadają małą wiedzę o możliwości udzielenia pomocy uczniom. Dlatego wysuwamy wniosek następujący:

- Zapoznać pedagogów i psychologów z:

  • Art. 90b prawo do pomocy materialnej;
  • Art. 90c charakter pomocy materialnej;
  • Art. 90d kryterium i termin przyznawania pomocy materialnej;
  • Art. 90e zasiłek szkolny;

Zorganizować spotkanie dla pedagogów i psychologów z OPS z naszych gmin-, powiatu kluczborskiego.

Sprawy pomocy potraktować w szkołach poważnie, gdyż wiele można zdziałać udzielając pomocy uczniom nie zasłaniając się tylko tajemnicą danych osobowych oraz udawać, że nas to nie obchodzi.

W budżecie placówek oświatowych powinny zostać zabezpieczone fundusze przeznaczone na doraźną pomoc materialną dla uczniów.

W projekcie organizacyjnym ZSL należy uwzględnić zatrudnienie psychologa w Zespole Szkół Licealnych w Kluczborku. Uważamy, że w tak dużym zespole uczniowskim pomoc psychologa jest nieodzowna w rozwiązywaniu różnych trudnych problemów uczniowskich.

 

Ad. 4.

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodnicząca Komisji podziękowała wszystkim za udział i zamknęła dzisiejsze posiedzenie.

Na tym protokół zakończono.

 

 

                                                                                               Przewodnicząca Komisji

                                                                                                             Irena Kielar