Uchwała Nr XXVIII/167/2008
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 19 grudnia 2008 r.
w sprawie uchwalenia ROCZNEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY POWIATU KLUCZBORSKIEGO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2009 ROK.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 22 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r.
o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z póź. zm.) Rada Powiatu w Kluczborku, uchwala co następuje:
§ 1. Uchwala się ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY POWIATU KLUCZBORSKIEGO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2009 ROK, który stanowi załącznik, do niniejszej uchwały.
1) określenia terminu składania ofert do otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych;
2) powołania komisji konkursowej w celu rozpatrzenia i zaopiniowania ofert złożonych do otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych;
3) wykonania innych czynności związanych z realizacją niniejszej uchwały.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Mariusz Pieńkowski
Załącznik do Uchwały Nr XXVIII/167/2008 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia19 grudnia 2008 r.
ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY POWIATU KLUCZBORSKIEGO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2009 ROK
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
2. Ilekroć w programie jest mowa o organizacjach pozarządowych, należy przez to rozumieć, że są to organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.).
§ 2. W realizacji programu uczestniczą:
1) Rada Powiatu w Kluczborku i jej Komisje, w zakresie wytyczania polityki społecznej i finansowej powiatu;
2) Zarząd Powiatu w Kluczborku, w zakresie realizacji polityki społecznej i finansowej powiatu wytyczonej przez Radę Powiatu w Kluczborku;
3) Starosta Kluczborski w zakresie swoich kompetencji i realizacji uchwał powierzonych do wykonania przez Zarząd Powiatu w Kluczborku;
4) Komisja Konkursowa w sprawie zaopiniowania ofert na realizację zadań zleconych przez powiat organizacjom pozarządowym;
5) Naczelnicy, kierownicy, samodzielne stanowiska pracy Starostwa Powiatowego w Kluczborku oraz jednostki organizacyjne powiatu w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi w ramach swoich kompetencji określonych regulaminowo lub statutowo.
§ 3. Współpraca powiatu z organizacjami pozarządowymi opierać się będzie na zasadach określonych w art. 5 ust. 2 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Rozdział 2
Cel, formy i obszary współpracy
§ 4. Celem programu jest skuteczne działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców poprzez rozwijanie współpracy powiatu z organizacjami pozarządowym, a w szczególności:
1) Wprowadzanie nowatorskich i bardziej efektywnych metod realizacji zadań publicznych oraz zaspakajania potrzeb społeczności lokalnej;
2) Wykorzystanie potencjału merytorycznego organizacji pozarządowych w zakresie rozpoznawania potrzeb społeczności lokalnej, a tym samym właściwego planowania nowych rozwiązań doraźnych i strategicznych;
3) Stworzenie warunków do zwiększania aktywności społecznej mieszkańców;
4) Odciążenie budżetu powiatu poprzez wspieranie pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację zadań publicznych;
5) Zaspokojenie potrzeb społecznych poprzez pełniejszą realizację zadań powiatu określonych w ustawach.
§ 5. Współpraca powiatu z organizacjami pozarządowymi może odbywać się w formach określonych w art. 5 ust. 1 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jak również poprzez:
1) Współpracę i udzielanie pomocy w zakresie pozyskiwania środków finansowych z innych źródeł;
2) Promocję działalności organizacji pozarządowych na stronie internetowej powiatu kluczborskiego oraz w lokalnych mediach;
3) Pomoc w nawiązaniu przez organizacje pozarządowe kontaktów ponadgminnych i międzynarodowych.
§ 6. 1. Obszary współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi dotyczą zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
2. W 2009 roku ustala się następujące priorytetowe obszary współpracy:
1) Edukacji;
2) Kultury;
3) Kultury fizycznej, sportu;
4) Turystyki;
5) Pomocy społecznej oraz wspierania osób niepełnosprawnych;
6) Promocji i profilaktyki zdrowia;
7) Aktywizacji zawodowej oraz przeciwdziałania bezrobociu;
8) Bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej;
9) Promocji powiatu.
3. Wybrane przez Zarząd Powiatu w Kluczborku obszary współpracy z wymienionych w ust. 2, będą przedmiotem otwartego konkursu ofert w 2009 roku, o którym mowa w art. 11 ust. 2 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
4. Określenia form zlecenia realizacji zadań publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wyboru priorytetowych obszarów współpracy oraz określenia szczegółowych rodzajów zadań z tym związanych, które będą przedmiotem otwartego konkursu ofert, dokona Zarząd Powiatu w Kluczborku w drodze uchwały.
5. W otwartym konkursie ofert oprócz organizacji pozarządowych, o których mowa w programie mogą uczestniczyć spółdzielnie socjalne oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowane.
Rozdział 3
Postanowienia końcowe
§ 7. 1. Zobowiązuje się Zarząd Powiatu w Kluczborku do złożenia rocznego sprawozdania z realizacji niniejszej uchwały w terminie do 31 marca 2010 roku.
2. Organizacje pozarządowe mogą współtworzyć ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY POWIATU KLUCZBORSKIEGO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2010 ROK, poprzez składanie Staroście Kluczborskiemu wniosków i wnoszenie propozycji do programu, w terminie do 15 października 2009 roku.
3. ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY POWIATU KLUCZBORSKIEGO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2010 ROK, zostanie udostępniony do konsultacji na stronie internetowej powiatu w celu wnoszenia ewentualnych zmian na minimum 30 dni przed jego uchwaleniem.
4. W przypadku, gdy przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym i podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego, aniżeli przewidziany w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, stosuje się tryb w nich określony.
5. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym programie zastosowanie mają przepisy Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Kodeksu Cywilnego, Ustawy o finansach publicznych oraz Ustawy o zamówieniach publicznych.