Protokół Nr 6/2007
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rodziny i Patologii
Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 23 maja 2007 r.
Przewodniczyła Przewodnicząca Komisji – Irena Kielar.
Lista obecności w załączeniu.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1.Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,
2.Jolanta Krzysztowczyk – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu
Starostwa Powiatowego w Kluczborku,
3.Maria Żurek – Kierownik Biura Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu
i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Kluczborku
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Sport i rekreacja na terenie gminy Kluczbork.
3.Wolne wnioski.
4.Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1.
Przewodnicząca Komisji otworzyła posiedzenie i przywitała wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości. Przedstawiła także porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku nie wniesiono żadnych uwag jednogłośnie go przyjmując.
Ad.2.
Na wstępie Przewodnicząca Komisji poinformowała zebranych, że dzisiejsze posiedzenie zostało zwołane w związku z zaproszeniem komisji przez Komisję Oświaty, Sportu i Turystyki Rady Gminy Kluczbork. Tematem w/w posiedzenia będzie- ,,Sport i rekreacja na terenie Gminy Kluczbork”.
Przewodnicząca Komisji poprosiła Wydział Edukacji i Sportu oraz Kierownika Biura Funduszy Pomocowych Mienia Powiatu i Promocji Powiatu o przygotowanie prezentacji na następujące tematy:
1.sportu szkolnego, osiągnięć sportowych w poszczególnych szkołach powiatu kluczborskiego
oraz ich finansowanie,
2.roli Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, planów na przyszłość.
Materiały powyższe znajdują się w aktach komisji teczka nr RP/K.Ośw-0058/4/2007.
Na wstępie do prezentacji przygotowanych materiałów przystąpiła Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu.
Pani Naczelnik poinformowała, że materiały zostały przygotowane w oparciu głównie o sport szkolny.
Przedstawiają m.in. projekt budżetu w roku 2007 na zadania sportowe w ramach działalności koordynatora sportu szkolnego powiatu kluczborskiego.
Pani Naczelnik przedstawiła także informację o realizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych
w 2006 r. w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kluczborskiego. Informacja ta zawiera m.in.:
liczbę godzin przydzielonych, liczbę godzin zrealizowanych, kwoty przydzielonych środków oraz kwoty wykorzystanych środków.
Środki na ten cel przekazywane są w uzgodnieniu z dyrektorami szkół. Rozliczane są one w taki sposób, że nauczyciele delegowani przez dyrektorów szkół podpisują w MDK umowy.
Cała obsługa finansowo-księgowa jest tam również prowadzona.
Radna Celina Zając zapytała czy z tych środków również opłacane są zawody odbywające się
w soboty.
Pani Naczelnik wyjaśniła, że odbyło się spotkanie z dyrektorami, na którym stwierdzono, że w jednej ze szkół jest problem z organizacją zawodów, gdyż trzeba płacić za zastępstwa w dni, gdy odbywają się zawody sportowe. Pozostali dyrektorzy stwierdzili, że nie mają z tym większych problemów. W dni wolne takie jak sobota nauczyciele mają płacone jedynie za 4 godziny lekcyjne lub według regulaminu szkoły.
Pani Naczelnik stwierdziła, że dyrektorzy podtrzymują to, aby zawody odbywały się w dni pracujące, gdyż młodzież miałaby duże problemy z dojazdami.
Ponadto Pani Naczelnik poinformowała, że w materiałach powyższych jest także informacja
o osiągnięciach sportowych w poszczególnych szkołach oraz osiągnięciach z innych przedmiotów.
Kolejno głos zabrała także Przewodnicząca Komisji, która stwierdziła, że jeśli chodzi
o osiągnięcia sportowe to najwięcej mają ich chłopcy.
Zdaniem Przewodniczącej duży nacisk kładzie się na remont sal gimnastycznych, gdyż
w niektórych szkołach warunki są bardzo ciężkie.
W materiałach powyższych jest również sporządzone zestawienie ile środków zostało wydanych na sport w danym roku.
Pani Naczelnik poinformowała, że w sprawie zajęć pozalekcyjnych wystosowano wnioski do dyrektorów poszczególnych szkół z prośbą o zwrócenie uwagi na rzetelne wypełnianie dzienników zajęć pozalekcyjnych przez prowadzących zajęcia oraz ich systematyczne kontrolowanie, zatwierdzenie Karty Pracy na podstawie zapisów w dziennikach.
Zalecono również w 3 szkołach częstsze kontrole realizacji zajęć, wywieszenie harmonogramów zajęć pozalekcyjnych w miejscach widocznych.
Radna Lidia Łowicka zapytała jak wygląda sprawa korzystania przez młodzież z boiska przy ZSLT, które obecnie jest zamknięte. Zdaniem radnej po wyremontowaniu ogrodzenia bramka na boisko została zamknięta i młodzież wchodzi przez ogrodzenie niszcząc je ponownie.
Pani Naczelnik stwierdziła, że bramka została zamknięta ze względu na bezpieczeństwo, gdyż na ulicy przylegającej jest prowadzony remont. Ponadto Pani Naczelnik wyjaśniła, że na terenie boiska powinny być wywieszone tablice informujące o sposobie korzystania z boiska szkolnego, gdyż są one ogólnodostępne i boisko to nie jest zamknięte. Można na nie wejść od strony szkoły.
Radna Celina Zając uważa, że na boiskach powinny być wywieszone tablice, na których będzie informacja, że dzieci i młodzież korzysta z boiska na własną odpowiedzialność.
Na zakończenie Pani Naczelnik poinformowała, że z Gminy Kluczbork /OSiR Kluczbork/ wpłynęło pismo, dot. założeń strategii ,,Rozwoju sportu, turystyki oraz działań prozdrowotnych Gminy Kluczbork”.
Powyższa strategia stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Przez Wydział Edukacji został również przygotowany projekt założeń do ,,Programu rozwoju kultury fizycznej w Powiecie Kluczborskim” , który przedstawia priorytety rozwoju, obszary realizacji.
Ponadto zebrane zostały informacje ze wszystkich szkół na temat rozwoju bazy sportowej.
O głos w dyskusji poprosiła także Pani Maria Żurek, która do tej pory zajmowała się zagadnieniami dotyczącymi sportu i turystyki, gdyż podlegało to pod Wydział Współpracy Europejskiej, Kultury, Sportu i Turystyki, a obecnie przeszło do Wydziału Edukacji i Sportu.
Pani Maria Żurek poinformowała, że powiat kluczborski starał się zawsze wspierać działania gminne jeśli chodzi o sport. Odbywało się to na zasadzie dofinansowania imprez sportowych.
Odbywały się również imprezy sportowe, które odbywały się w gminach, których organizatorami była gmina lub kluby sportowe z danej gminy.
W takim przypadku występowano o dofinansowanie imprezy sportowej i odbywało się to na zasadzie współorganizacji.
O momentu wejścia w życie ustawy o pożytku publicznym nie może to być inaczej niż w formie konkursu.
Ponadto Pani Żurek wyjaśniła, że były także prowadzone imprezy dofinansowane poprzez porozumienia.
Kolejno do prezentacji przystąpiła Pani Maria Żurek pełniąca również funkcję Prezesa KOLOT, która przedstawiła rolę Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Pani Prezes poinformowała, że organizacja powstała dzięki zaangażowaniu władz wszystkich Gmin Powiatu Kluczborskiego.
Starostwo Powiatowe w Kluczborku, które jest członkiem założycielem Stowarzyszenia, zapewnia mu siedzibę oraz wsparcie merytoryczne pracowników Wydziału Współpracy Europejskiej, Kultury, sportu i Turystyki. W zamian KOLOT realizuje większość zadań powiatu z zakresu turystyki, a także sporą część z zakresu promocji powiatu.
Działania KOLOT dotychczas skupiały się na:
-integracji środowiska samorządu terytorialnego, gospodarczego oraz osób, instytucji
i organizacji zainteresowanych rozwojem turystycznym powiatu kluczborskiego i oleskiego,
-stworzeniu platformy współpracy podmiotów gospodarczych turystyki z władzami regionalnymi
i krajowymi,
-nawiązywanie kontaktów w celu współpracy partnerskiej z Niemcami i Ukrainą,
-wspieranie gmin w realizacji zadania własnego, jakim jest rozwój turystyki poprzez umiejętne
kreowanie, tworzenie i promowanie produktów turystycznych.
KOLOT ponadto zajmuje się promowaniem, które odbywa się poprzez wydawanie materiałów promocyjnych.
Pani Prezes poinformowała, że zostały wydane następujące materiały promujące:
,,Ziemia Kluczborska Miodowa Kraina”, ,,Szlakiem kościółków drewnianych w powiecie kluczborskim”, ,,Współpraca partnerska w procesie rozwoju usług turystycznych i aktywizacji wsi”, ,,Gościnna Ziemia Kluczborsko-Oleska zaprasza”, ,,Powiat Kluczborski zaprasza – Informator Turystyczny”, ,,Powiat Kluczborski zaprasza – Przewodnik Turystyczny po gminach powiatu kluczborskiego” itp. KOLOT uczestniczy również targach :
czynne – Międzynarodowe Targi w Złotowie, Targi Turystyczne w Gdańsku, Targi Turystyczne w Opolu, organizacja seminariów, targów pszczelarskich i Jarmarku Ziemi Kluczborskiej,
bierne – udostępnienie materiałów promocyjnych na targi krajowe i zagraniczne.
Radna Celina Zając zapytała ile wynoszą składki członków. Pani Prezes wyjaśniła, że jest to około 3 groszy jeśli chodzi o powiaty. Ogólnie stanowi to kwotę ponad 2.000,-zł.
Jest to bardzo niewiele, ale najważniejsze jest to, że Stowarzyszenie działa i przynosi efekty czego przykładem mogą być Targi w Opolu, na których otrzymaliśmy nagrodę.
Ponadto Pani Prezes poinformowała, że w najbliższym czasie planuje się udział w Krajowych Targach Turystycznych. Udział będzie jednak uzależniony od budżetu, na który największy wpływ mają dwa powiaty /kluczborski i oleski/ oraz gminy tych powiatów., wydanie materiału promocyjnego ,,Szlakiem kościółków drewnianych w Powiecie Kluczborskim i Oleskim”,
Organizację VIII Międzynarodowego Seminarium Turystycznego, uczestnictwo w realizacji projektu ,,Turystyka Wspólna Sprawa”, z którego mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak
i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
Na zakończenie członkowie komisji po zapoznaniu się z przygotowanymi materiałami wystąpili z wnioskiem o dofinansowanie sportu na terenie naszego powiatu oraz działalności Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Za wnioskiem opowiedziało się jednogłośnie 5 członków komisji, nie stwierdzono głosów przeciw i wstrzymujących się.
Przewodnicząca Komisji podziękowała za przygotowanie obu prezentacji.
Ad.3.
Przewodnicząca Komisji poinformowała członków komisji o piśmie jakie wpłynęło do komisji
z Wydziału Edukacji i Sportu w sprawie wytypowania 2 przedstawicieli do prac w komisji kwalifikacyjnej opiniującej wnioski o nagrody Starosty Kluczborskiego dla młodzieży szkolnej – olimpijczyków, sportowców i najlepszych uczniów szkół i placówek oświatowych Powiatu Kluczborskiego.
Do prac wyznaczono radną Irenę Kilar oraz radną Lidię Łowicką. Obie radne wyraziły zgodę na pracę w w/w komisji.
Kolejno Przewodnicząca Komisji przedstawiła zebranym odpowiedzi na wnioski po odbytych wizytach w jednostkach oświatowych naszego powiatu. Członkowie komisji zapoznali się
z powyższymi odpowiedziami. Odpowiedzi znajdują się w aktach komisji teczka
nr RP/K.Ośw-0053/2/2007.
Na zakończenie posiedzenia członkowie komisji otrzymali materiały przygotowane przez Wydział Edukacji dotyczące działalności szkół i placówek oświatowych w Powiecie Kluczborskim w latach 1999-2006 r. oraz dotyczące działalności oświatowej w Powiecie Kluczborskim w latach 1999 – 2006 r. Materiały te zostały przedstawione w formie prezentacji na posiedzeniu Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w dniu 10 maja 2007 r.
Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu stwierdziła, że w materiałach tych jest wiele wniosków i w związku z tym prosi o ustosunkowanie się do nich.
Innych spraw nie poruszano.
Ad.4.
W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodnicząca Komisji podziękowała wszystkim za udział i zamknęła je w dniu dzisiejszym.
Na tym protokół zakończono.
Przewodnicząca Komisji
Irena Kielar