Uchwała Nr   VI / 27/2007

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia  11  stycznia  2007r.

 

 

 

 

w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego nie podejmowania decyzji przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mającej na celu  zawieszenie obszarów B i D w ramach programu „ Wyrównywania Różnic między Regionami”

 

 

                            Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 5    ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późniejszymi zmianami) Rada Powiatu w Kluczborku uchwala co następuje:

 

 

 

§  1

 

 

Przyjmuje się  stanowisko dotyczące nie podejmowania decyzji przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mającej na celu  zawieszenie obszarów B i D w ramach programu „ Wyrównywania Różnic między Regionami” stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

 

 

 

§  2

 

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

                                                                                                                                             Przewodniczący Rady

                                                                                                           Mariusz Pieńkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

do uchwały Nr VI/27/2007

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia 11 stycznia 2007r. 

 

 

 

Rada Nadzorcza

Państwowego Funduszu

Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Al. Jana Pawła II 13

00-828 Warszawa

 

 

 

Rada Powiatu w Kluczborku zwraca się z prośbą o nie podejmowanie decyzji mającej na celu zawieszenie Obszarów  B i D w ramach Programu Wyrównywania Różnic między Regionami.

Program „Wyrównywania Różnic między Regionami” został wprowadzony Uchwałą Rady Nadzorczej 27/2003  z dnia 05.06.2003r. ( z późn. zm.)

Zarząd PFRON każdego roku ustala i zawiera w Uchwale kierunki działań i warunki brzegowe obowiązujące beneficjentów programu.

W roku bieżącym warunki brzegowe zatwierdzone przez Zarząd PFRON dotyczą wyłącznie trzech Obszarów A,C i F.

Zawężenie Obszarów znacznie ogranicza możliwości wyrównywania różnic między regionami, szczególnie w przypadku Województwa Opolskiego. W 2003r., kiedy program został uruchomiony, żaden z powiatów naszego województwa nie został zakwalifikowany    do udziału w programie. W roku 2004 r. do uczestnictwa w Obszarze F włączono powiaty,
na terenie których nie zostały utworzone WTZ ( powiat namysłowski, prudnicki, kędzierzyńsko-kozielski). W ramach dofinansowania do utworzenia WTZ  w 2005r.
na wniosek Powiatu Namysłowskiego, Zarząd PFRON przyznał 133.000,00 zł. Powiat Prudnicki w ogóle nie wystąpił z wnioskiem ( do chwili obecnej ).Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski utworzył WTZ ze środków PFRON przekazywanych w ramach algorytmu.
W IV kwartale 2005r. Konwent Starostów Województwa Opolskiego zwrócił
się z prośbą do Premiera Marka Belki z prośbą o dokonanie zmian legislacyjnych, które wpłynęłyby na zakwalifikowanie naszego  województwa  do udziału w programie. Pismo zostało także skierowane do wiadomości Rady Nadzorczej PFRON. Dzięki interwencji Konwentu - powiaty województwa Opolskiego zostały zakwalifikowane
do uczestnictwa w programie we wszystkich obszarach w roku 2006.

Zaproponowane przez Zarząd PFRON Obszary, które mają ulec zawieszeniu cieszą się największą popularnością wśród beneficjentów Programu, w tym Powiatu Kluczborskiego.

Część beneficjentów ostatecznych z terenu powiatu nie złożyła w roku 2006 wniosków, czy wystąpień tylko z tego względu, że nie posiadali zabezpieczenia własnego, umożliwiającego ubieganie się o pomoc w ramach przedmiotowego programu. W bieżącym roku samorządy, jak i inne podmioty zainteresowane udziałem w programie są przygotowane finansowo do aplikowania o środki.

 

 

Celem strategicznym programu jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych, zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo i społecznie w dostępie
do rehabilitacji zawodowej i społecznej. Zarówno całe Województwo Opolskie, jak również Powiat Kluczborski, będąc tylko przez rok beneficjentem programu nie może mówić o pełnej realizacji założonego przez PFRON celu.

Niniejsze stanowisko Rady Powiatu w Kluczborku ma na celu utrzymanie wszystkich Obszarów Programu i możliwości uczestnictwa w nich Powiatów Województwa Opolskiego.

 

Z poważaniem

 

                                                                                              Przewodniczący Rady

                                                                                               Mariusz Pieńkowski

 

Otrzymują:

1.Adresat.

2.Opolski Oddział PFRON.

2.a/a