Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2024 roku zostali:

KATEGORIA BIZNES
ex aequo

Cukiernia "NAPOLEONKA"
Są miejsca, które pachną dzieciństwem, a w Kluczborku takim adresem jest ulica Grunwaldzka. Właśnie tutaj od trzech pokoleń powstają lody i ciasta według tradycyjnych receptur, a Napoleonki stały się wręcz lokalną legendą! Cukiernię założył w 1957 roku Jerzy Wrodarczyk, a dziś prowadzą ją jego córka Krystyna i wnuk Krzysztof. Nic dziwnego, że wielu mieszkańców wspomina młodość słowami: „chodziliśmy na lody do Włodarczyka”. Ale to nie tylko słodka historia - to także miejsce, które szkoli kolejne pokolenia mistrzów cukiernictwa i hojnie dzieli się dobrem, wspierając lokalne inicjatywy. Bo tutaj słodycz to nie tylko smak, ale też serce włożone w każdą porcję.

LAWENDOWE ZACISZE - Ekologiczne gospodarstwo Patrycja i Krzysztof Szynklarz
W Biadaczu, pośród malowniczych pól, rządzi niepodzielnie jedna królowa - lawenda. W niewielkim, ale pełnym pasji gospodarstwie, od 2018 roku powstają ekologiczne cuda właśnie z lawendy i innych ziół. Ale to nie tylko miejsce dla smakoszy natury – to także raj dla miłośników fotografii i edukacji. Każdego roku setki fotografów i uczestników warsztatów zatrzymują tu w kadrze fioletowe morze kwiatów, a przełom czerwca i lipca to czas Lawendowych Niedziel, które przyciągają tłumy z Opolszczyzny i Śląska. A jeśli komuś mało - zawsze może wziąć udział w proekologicznych warsztatach lub po prostu zanurzyć się w zapachu lawendy i zapomnieć o świecie. A wszystko to z dumą nosi znak Produktu Regionalnego – bo prawdziwa jakość zawsze pachnie naturą.


KATEGORIA KULTURA
ex aequo

Gmina Byczyna (za renowację murów obronnych)
Średniowieczne mury Byczyny znów robią wrażenie. Po ponad roku renowacji miasto odzyskało swój dawny blask, a zabytkowe fortyfikacje stały się turystycznym hitem. Dzięki determinacji władz i solidnemu dofinansowaniu udało się odrestaurować ponad 300 metrów najbardziej zniszczonego odcinka. Nie dość, że zniknęło zagrożenie, to jeszcze dorzucono nowe oświetlenie, które sprawia, że te mury wieczorem wyglądają jak z bajki! Efekt? Byczyna coraz śmielej zasługuje na miano „polskiego Carcassonne”, a turyści? Walą tu drzwiami i bramami – dosłownie! Koszt inwestycji? 9,7 mln zł, ale to były świetnie wydane pieniądze! Bo teraz historia Byczyny nie tylko przetrwała, ale i świeci pełnym blaskiem.

Michał Szachnowski
Pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia PRO ARTE od lat przemienia scenę w źródło niezapomnianych emocji. Teatr w Wołczyńskim Ośrodku Kultury, którym kierował, jako pierwszy amatorski zespół w Europie, otrzymał licencję na broadway’owskie „Siostrunie”. Od 2021 roku prowadzi teatr komediowy przy Centrum Kultury w Kluczborku. Jest inicjatorem projektu "Teatrem w (O!)polskie”, w ramach którego stworzył wiele fantastycznych spektakli.  Jego komediowe sztuki od lat zachwycają widzów. Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego? Zasłużona! Ale największą nagrodą są tłumy widzów, którzy śmieją się, wzruszają i wracają po więcej. Bo Pan Michał to nie tylko twórca kultury. To człowiek, który ją zmienia.


KATEGORIA SPORT

AIKIKAI Kluczbork
Sekcja aikido w Kluczborku, świętowała w ubiegłym roku swoje 30-lecie! Założona przez Dariusza Mazurczaka, dziś działa w ramach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Aikido, a pod okiem Waldemara Sochackiego i Jarosława Misiewicza dzieci, młodzież i dorośli uczą się, jak upadać, by zawsze wstawać silniejszymi. To nie tylko sztuka walki, ale też filozofia życia – harmonia, szacunek i współpraca to podstawa. A gdy trzeba, aikidocy pokazują pazur, organizując kampanię „Bezpieczna Kobieta”, gdzie panie uczą się samoobrony. Trzy dekady, tysiące rzutów i jeszcze więcej uśmiechów.


KATEGORIA: PROMOCJA POWIATU

Łukasz Turek
Pod pseudonimem FOTO-LUK kryje się prawdziwy kronikarz Kluczborka, który od lat z niezwykłym talentem widzenia i uchwycenia świata w wyjątkowy i kreatywny sposób uwiecznia na zdjęciach życie miasta i jego mieszkańców. Dzięki swojej pasji nie tylko dokumentuje najważniejsze wydarzenia, ale także promuje Kluczbork i cały powiat kluczborski poprzez wyjątkowe fotografie. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują nocne kadry miasta, z których powstają między innymi unikalne kalendarze – prawdziwa gratka dla miłośników Kluczborka i okolic. A to nie wszystko - jego miłość do kolei zaowocowała tysiącami zdjęć pociągów i infrastruktury, czyniąc z archiwum prawdziwą encyklopedię tej pasji.


KATEGORIA: POSTAWA SPOŁECZNA
ex aequo

Stowarzyszenie "KLUCZ DO ROZWOJU"
Działają krótko, ale z pełną parą. W pandemii pomagali dzieciom, rodzinom i seniorom. Zorganizowali Jadłodzielnię i Książkodzielnię przy targowisku miejskim w Kluczborku, co nie umknęło uwadze Fundacji Batorego od której dostali nagrodę. Nie boją się wyzwań - organizowali zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych, warsztaty Eko, a nawet Dzień Pluszowego Misia! Akcja za akcją: WOŚP, Szlachetna Paczka, rejestracja dawców szpiku, zbiórki charytatywne - zawsze pełni energii. W 2022 roku zaangażowali się w pomoc dla objętej wojną Ukrainy. A to nie koniec - stowarzyszenie prowadzi punkt pomocy „Kluczbork dzieli się Dobrem”, a w ubiegłym roku wsparło powodzian z Opolszczyzny, segregując dary, a nawet sprzątając tereny powodziowe. Krótko mówiąc - zawsze tam, gdzie potrzeba, pojawiają się oni z uśmiechem i mnóstwem dobrej energii!

Ochotnicza Straż Pożarna w Wołczynie
Druhowie z OSP Wołczyn to nie tylko mistrzowie w gaszeniu pożarów – są gotowi na każde wezwanie, od kryzysów po zabezpieczanie festynów i Orszaku Trzech Króli. To prawdziwa ekipa, gdzie współpraca, troska i wzajemne wsparcie grają pierwsze skrzypce. Nie stronią od społecznych inicjatyw, biorą udział w akcjach charytatywnych, jak Dance Szpik Challenge, DKMS Wołczyn Łączy Serce dla Zuzi, a także angażują się w edukacyjne i kulturalne projekty, pielęgnując lokalne tradycje. Śmigus-Dyngus organizowany przez nich to już prawdziwy sztos, budzący podziw na całej Opolszczyźnie. Strażacy z Wołczyna to lokalni bohaterowie, których każdy szanuje i podziwia - bo tu nie tylko ratuje się życie, ale i serca!


KATEGORIA: ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ POWIATU KLUCZBORSKIEGO

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Rejonowy Kluczbork
Seniorzy z Kluczborka to prawdziwi mistrzowie życia, którym energii mogliby pozazdrościć nawet nastolatkowie! Na ich emeryturze nie ma miejsca na nudę - organizują rowerowe wyprawy, podczas których przemierzają urokliwe zakątki powiatu odkrywając je niczym Indiana Jones, albo spacerują dynamicznie z kijkami. Wczasy, grille, wycieczki, potańcówki i spotkania w klubie seniora – to ich codzienność! Nie nagrywają jeszcze tiktoków, ale to na pewno tylko kwestia czasu. A spotkania na ich działce w Ligocie Zameckiej, którą sami sobie urządzili? To już legenda. W ubiegłym roku pojechali nawet na dwie Olimpiady Emerytów - do Opola i do Wołczyna - udowadniając, że na emeryturze nie ma czasu na drzemkę, skoro życie to jedna wielka przygoda.