Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2023 roku zostali:

KATEGORIA BIZNES
ex aequo

P.V. Prefabet Kluczbork S.A.
Na betonie znają się jak mało kto. Ta działająca od 26 lat kluczborska firma specjalizuje się w produkcji betonowych i żelbetowych prefabrykatów, produktów specjalistycznych do 60 ton oraz rur przeciskowych stosowanych w technologiach bezwykopowych. Kanalizacje deszczowe i sanitarne, infrastruktura drogowa, kolejowa, oczyszczalnie ścieków – wszędzie tam znajdziemy produkty Prefabetu. Firma chętnie sponsoruje imprezy kulturalne i sportowe. Od kilku lat owocnie współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Kluczborku w zakresie kształcenia zawodowego.

Przedsiębiorstwo nasienne TORAF Spółka z o. o. Leszek, Tomasz, Rafał Węgrzynowscy
To dynamicznie rozwijające się rodzinne przedsiębiorstwo z branży nasiennej i ogrodniczej. Od 33 lat prowadzą sprzedaż najwyższej jakości nasion w kraju i za granicą. TORAF to - zakład produkcji i konfekcjonowania nasion, hurtownia nasion w Maciejowie i Centrum Ogrodnicze w Kluczborku. Dzięki temu, że posiadają własne laboratorium na ich nasiona nawet mucha nie siada;-) Rozwijając firmę - stawiają na bioróżnorodność i ekologię. Pomagają Domowi Dziecka w Lasowicach Małych, sponsorują imprezy i kluby sportowe.

Usługi Transportowe Kalus Hubert
Ich specjalizacja to przewóz asfaltu twardolanego. Uczestniczyli w realizacji dużych inwestycji w Polsce i Europie m.in. w budowie mostów w Warszawie, Toruniu, obiektów mostowych przy autostradach A-4 i A-1 i innych drogach szybkiego ruchu, a także parkingach stadionu we Wrocławiu, galerii Łódzkiej i Gdańskiej. Siedzibą firmy jest Kuniów, gdzie właściciele aktywnie wspierają lokalną społeczność i tutejszy LZS.

 

KATEGORIA KULTURA
ex aequo

Grupa  Teatralna „O której próba?”
To pasjonaci teatru i szeroko rozumianej kultury z Lasowic Małych. Ich spektakle są wydarzeniem artystycznym i towarzyskim. Ogląda je po kilkaset osób. Zaczęli od czytania bajek, aby popularyzować czytelnictwo wśród najmłodszych, później wzięli na warsztat „Opowieść wigilijną” i „Pasję”, aby w końcu wystawić „Moralność pani Dulskiej”, która przyciągnęła tłumy i była wystawiana w ośrodkach kultury całego powiatu. Choć w grupie grają amatorzy, spektakle nie odbiegają poziomem od tych, wystawianych przez zawodowców. Oprócz tego, że dobrze grają, to pomagają innym, angażując się w akcje charytatywne.

Dawid Tyszkowski
Wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz po prostu – uzdolniony, wrażliwy artysta młodego pokolenia pochodzący z Wołczyna. Mimo młodego wieku, tworzy dojrzałe i pełne emocji teksty, które z łatwością zmienia w oryginalne muzyczne kompozycje. W tzw. branży mówi się, że to debiut roku 2022 i przyszłość polskiej sceny muzycznej. Występuje przed takimi wykonawcami jak: Ralph Kamiński, Karaś/Rogucki. Jesienią 2023 roku ukazał się jego debiutancki album „Mój kot zaginął i już raczej nie wróci”, a od marca Dawid rusza w trasę koncertową, promującą krążek.

 

KATEGORIA SPORT
ex aequo

Przemysław Buśko
Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Byczynie, trener lekkoatletyki i koordynator kadry województwa opolskiego sekcji lekkiej atletyki. Od ponad 25 lat szkoli z sukcesami młodzież z powiatu kluczborskiego i zaraża ją pasją do królowej sportu. Wspiera, motywuje, umie przekazać wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu jego wychowankowie osiągają świetne wyniki w kraju, Europie i na świecie. Ostatnie sukcesy to złoty medal w pchnięciu kulą i srebrny w rzucie dyskiem Jakuba Buchwalda na Mistrzostwach Polski U-20 w Lublinie i złoty w kuli na Halowych Mistrzostwach Polski U20 w Rzeszowie oraz złoty medal Mistrzostw Polski w sztafetach U18 Mai Ziółkowskiej na 4x800 metrów.

Patryk Stosz
Jeden z najlepszych polskich kolarzy szosowych, zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de Pologne w 2020 roku i najaktywniejszy kolarz tego wyścigu w latach 2022 i 2023, triumfator wyścigu dookoła Bułgarii i etapów wielu wyścigów na całym świecie. Oprócz ubiegłorocznego sukcesu w Tour de Pologne, wygrał jednodniowy wyścig Trofej Poreć w Chorwacji. Drzwi do świata profesjonalnego kolarstwa otworzył mu kluczborski UKS Stobrawa.

 

KATEGORIA: PROMOCJA POWIATU
ex aequo

Arkadiusz Kukuczka i Dawid Jurczyk – Pracownia Tatuażu by Projekt INK
Duet tatuażystów, dzięki którym Kluczbork stał się znanym i ważnym miejscem dla wszystkich miłośników tatuaży z kraju i zagranicy. Ich pracownia przyciąga znane postaci ze świata mediów, internetu, muzyki, co później niewątpliwie przekłada się na promocję miasta i powiatu kluczborskiego w mediach społecznościowych. Ten sukces, to wypadkowa talentów artystycznego i promocyjnego. Arek Kukuczka – wiele lat wykonywał tatuaże w Niderlandach, gdzie zbudował solidną bazę klientów, którzy po nowe tatuaże przyjeżdżają teraz do Kluczborka. Dawid Jurczyk to znany jutuber, o którym powstał nawet program telewizyjny w japońskiej telewizji. Panowie, jak to mówi młodzież, umieją więc w tatuaże i internety ;-)

Byczyńskie Stowarzyszenie Motocyklowe "Rycerz"
Oprócz pasji do swoich wspaniałych maszyn, mają pasję do pomagania innym. Są inicjatorami i uczestnikami wielu akcji charytatywnych – pomagają dzieciom z domów dziecka, chorym mieszkańcom powiatu, seniorom z DPS-ów. Aktywnie działają na rzecz bezpieczeństwa i edukacji uczestników ruchu drogowego, biorą też udział w upamiętnianiu ważnych wydarzeń z historii Polski – rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego czy 11 listopada. Od lat organizują Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Szlakiem Hetmana Zamoyskiego, w którym do tej pory wzięło udział kilka tysięcy osób z kraju i zagranicy. Powiat kluczborski promują aktywnie podczas swoich licznych wypraw motocyklowych.

 

KATEGORIA: POSTAWA SPOŁECZNA
ex aequo

Beata i Krzysztof Tarnowscy - zawodowa rodzina zastępcza
W ich domu miłość, wsparcie i ciepło rodzinne dostało kilkanaścioro dzieci. Od dwudziestu lat zajmują się rodzicielstwem zastępczym, a od siedmiu są zawodową rodziną zastępczą – jedną z dwóch w powiecie kluczborskim. Z wielkim zaangażowaniem wychowują dzieci, które trafiają do nich z powodu złej sytuacji w rodzinach biologicznych. Są otwarci na potrzeby swoich podopiecznych, elastyczni, mają wiele cierpliwości i empatii. Pani Beata i Pan Krzysztof są wielkim wsparciem i inspiracją dla nowych rodzin zastępczych, którym służą dobrą radą i wielkim doświadczeniem. Są założycielami Stowarzyszenia Rodzin i Rodzin zastępczych „Mam Rodzinę”.

Angelika Pawłowska
Jeśli imię ma wpływ na to jacy jesteśmy, to w przypadku Pani Angeliki twierdzenie takie sprawdza się w stu procentach. Dla swoich podopiecznych ze Świetlicy Terapeutyczno-Wychowawczej „Parasol” jest prawdziwym Aniołem, który wysłucha, poradzi i pomoże. Ale znajomi mówią, że ma także coś wspólnego z diabłem, bo ponoć gdzie diabeł nie może tam Angelikę pośle i ona wszystko załatwi. Pomaga w pracy, pomaga też po pracy. Jest Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, gdzie w ramach działalności stowarzyszenia organizuje wyjazdy wakacyjne, kolonie dla dzieci i inne atrakcje, na które skutecznie zdobywa pieniądze. Zawsze uśmiechnięta, lubiana przez dzieci, gotowa do działania i inspirująca dla współpracowników.

 

KATEGORIA: ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ POWIATU KLUCZBORSKIEGO
ex aequo

Mirosław Krzyształowicz - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach
Pod jego skrzydłami szkoła w Bogdańczowicach w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, stając się ważnym ośrodkiem kształcenia rolniczego młodzieży w kraju. Budowa boiska wielofunkcyjnego, hali dydaktycznej i rozpoczęcie budowy kompleksu internetowego – to tylko najważniejsze ostatnie inwestycje szkoły, dodać do tego należy atrakcyjne kierunki kształcenia i mamy przepis na przyciągnięcie młodych ludzi do rolnictwa. Dyrektor inicjuje wiele imprez promujących powiat kluczborski np. Wojewódzkie Dni Pszczelarza czy rocznice związane z patronem szkoły pszczelarzem Janem Dzierżonem. Współinicjator powstania, wiceprezes i trener działającego przy szkole Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego, którego piłkarki osiągały wiele sukcesów na krajowej arenie.

Krzysztof Kiliński - prezes UKS Junior
Założyciel i prezes UKS Junior, klubu który od 27 lat szlifuje pływackie talenty powiatu kluczborskiego. Pan Krzysztof wytrenował wielu znakomitych sportowców, takich jak Maciej Arczyński, Sonia Bochyńska, czy Paweł Smoliński, którzy osiągali sukcesy na różnych poziomach, w tym na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Każdy dzień rozpoczyna o 6 rano, treningiem dla zawodników, później uczy pływania dzieci z kluczborskich szkół, a kończy o 18.00 wieczornym treningiem. W weekendy wyjeżdża na zawody ze swoimi podopiecznymi, dla których jest wzorem, mentorem i głową pływackiej sportowej rodziny. Człowiek z prawdziwą pasją, którą połączył z pracą.

Wojciech Zaremba
Pochodzący z Kluczborka polski naukowiec, współtwórca ChatGPT, najgłośniejszej technologii ostatnich lat, która na naszych oczach zmienia rzeczywistość. Od kilku lat pracuje w Dolinie Krzemowej i zajmuje się sztuczną inteligencją. Jest jednym ze współzałożycieli OpenAI - amerykańskiego laboratorium badawczego, specjalizującego się w dziedzinie sztucznej inteligencji. Doświadczenie zdobywał m.in. w Nvidia, Google Brain i Facebook AI Research. Absolwent kluczborskiego „Ogólniaka”, który następnie studiował w Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku. Zawsze pamięta, gdzie swoją karierę zaczynał i skąd pochodzi.