Protokół Nr 27/2005 z posiedzenia Komisji Oświaty, Sportu, Turystyki, Kultury, Rodziny i Patologii w dniu 22 kwietnia 2005r.
Protokół Nr 27/2005
z posiedzenia Komisji Oświaty, Sportu, Turystyki, Kultury, Rodziny i Patologii
w dniu 22 kwietnia 2005r.
Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Józef Woźny.
Lista obecności w załączeniu.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczył:
Piotr Pośpiech – Skarbnik Powiatu.
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego za 2004r.
3.Omówienie materiałów na sesję Rady Powiatu w dniu 26.04.2005r.
4.Wolne wnioski.
5.Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1.
Przewodniczący Komisji otworzył posiedzenie, powitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek obrad w dniu dzisiejszym. Członkowie komisji nie wnieśli do proponowanego porządku uwag i jednogłośnie go przyjęli.
Ad.2.
Przewodniczący Komisji oddał głos Skarbnikowi Powiatu, aby przedstawił on radnym krótką informację na temat wykonania budżetu powiatu w 2004r. Skarbnik poinformował zebranych, że sprawozdanie z wykonania budżetu za 2004r. zostało pozytywnie zaopiniowane
przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Opolu. Ponadto Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 14.04.2005r. szczegółowo analizowała powyższe sprawozdanie i na jego podstawie sporządziła wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu za 2004r.
Wniosek ten również został przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu celem zaopiniowania i jest już pozytywna jego opinia.
Następnie Skarbnik powiedział, że budżet 2004r. zamknięto następującymi wielkościami: wykonanie planu dochodów na poziomie 100,71%, a wykonanie planu wydatków 99,75%. Zdaniem Skarbnika największym problemem zeszłorocznego budżetu było to, że został
on zamknięty kredytem. Ponadto zabrakło dochodów ze sprzedaży mienia powiatu, a także nastąpiło zwiększenie wydatków w oświacie i opiece społecznej /chodzi tu szczególnie
o konieczność finansowania rodzin zastępczych/. Pozytywną stroną budżetu 2004r. było między innymi to, że udało się uzyskać wskaźnik wydatków inwestycyjnych na poziomie 8,34% , gdyż na inwestycje w 2004r. powiat wydał kwotę 3.840.575,-zł. Oprócz wydatków inwestycyjnych powiat realizował również zadania remontowe, na które przeznaczył kwotę 971.253,-zł. Łącznie na inwestycje i remonty wydano więc kwotę 4.811.828,-zł. co stanowi 10,45% ogółu wydatków. Zdaniem Skarbnika jest to dobry wynik. Natomiast w dziale oświata cały czas występuje problem z finansowaniem zadań w tym zakresie. Spadek liczby uczniów uczęszczających do naszych szkół powoduje, że w szkołach następuje coraz bardziej odczuwalny brak środków na bieżące utrzymanie. Skarbnik powiedział również,
że za 2004r.odnotowano w budżecie naszego powiatu bardzo duży dochód z tytułu udziału
w podatkach – 97,84% planowanych dochodów.
Radni nie wnieśli zapytań do powyższego sprawozdania. W związku z powyższym Przewodniczący Komisji poddał sprawozdanie pod głosowanie. W obecności wszystkich członków, Komisja Oświaty 4 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym się i przy braku głosów przeciwnych, opowiedział się za przyjęciem sprawozdania Zarządu Powiatu
z wykonania budżetu Powiatu Kluczborskiego za 2004r. oraz za udzieleniem Zarządowi absolutorium z tego tytułu.
Ad.3.
Kolejno członkowie komisji analizowali materiały przygotowane na najbliższą sesję Rady Powiatu, którą zaplanowano na dzień 26.04.2005r. Oprócz wyżej omówionego sprawozdania Zarządu Powiatu i propozycji udzielenia Zarządowi absolutorium za 2004r., w materiałach tych znajdują się również projekty uchwał w następujących sprawach:
-przyjęcia rezygnacji i zwolnienia z pełnienia obowiązków członka Zarządu Powiatu
w Kluczborku,
-emisji obligacji komunalnych Powiatu Kluczborskiego oraz określenia zasad ich zbywania,
nabywania i wykupu,
-nadania tytułu “Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego”,
-zmiany uchwał Nr XXVI/186-188/2005 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 28.02.2005r.
w sprawie nadania pierwszych statutów takim szkołom jak: I Liceum Ogólnokształcącemu
dla dorosłych w Kluczborku, I Liceum Ogólnokształcącemu Uzupełniającemu dla dorosłych
w Kluczborku oraz Technikum Uzupełniającemu Nr 1 dla Dorosłych w Kluczborku,
-zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów
w Kluczborku w 2004 roku.
Ponadto w materiałach na sesję znajdują się sprawozdania:
-z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w 2004r.,
-z działalności Zarządu Powiatu w Kluczborku za okres od 22.03.2005r. do 12.04.2005r.
Przewodniczący Komisji zapytał co jest powodem rezygnacji radnej Ireny Kielar z pełnienia funkcji członka Zarządu Powiatu. Radna Kielar nie wyjaśniła radnym dlaczego chce zrezygnować z tej funkcji, poprosiła jedynie, aby radni uszanowali jej decyzję.
Radny Leszek Krzyżanowski zapytał co będzie z miejscem wolnym w Zarządzie
po rezygnacji radnej Kielar. Skarbnik wyjaśnił, że w ciągu 30 dni po przyjęciu przez Radę Powiatu rezygnacji radnej, Rada powinna powołać nowego członka Zarządu albo nie powoływać go, a jedynie wprowadzić zmianę zapisu w Statucie Powiatu, zmniejszając liczbę osób w Zarządzie Powiatu z 5 do 4 osób.
Przewodniczący Komisji poprosił kolejno Skarbnika o krótką informację na temat projektu uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych Powiatu Kluczborskiego.
Skarbnik powiedział, że proponowana uchwała jest konsekwencją zapisów uchwały budżetowej na 2005r., w której zapisano przychody z emisji obligacji komunalnych
z przeznaczeniem na zmniejszenie zadłużenia likwidowanego SPZOZ w Kluczborku. Kwota emisji wynosi 14.300.000,-zł. i podzielona jest na trzy transze. Wykup emisji rozpocznie się w 2010r., a zakończy się w 2015r. Skarbnik dodał, że do projektu uchwały załączone jest uzasadnienie oraz projekt memorandum informacyjnego, który jest obligatoryjnym dokumentem wynikającym z ustawy o emisji obligacji. Wyjaśnił również, że opracowanie powyższe opracowywane jest wspólnie z agentem emisji czyli z bankiem, który je wyemituje. Opracowanie zawiera między innymi informacje o samej emisji obligacji, uwarunkowania prawne łącznie z przepisami karnymi, a także czynniki ryzyka związane z emisją obligacji. Celem wydawania memorandum informacyjnego jest dotarcie do potencjalnych inwestorów, którzy nabędą nasze obligacje na rynku wtórnym. Ponadto w opracowaniu znajduje się szeroka informacja o emitencie czyli charakterystyka naszego powiatu, osoby zarządzające powiatem, cele emisji obligacji, a także informacje finansowe /dochody i wydatki powiatu oraz przychody i rozchody powiatu w latach 1999-2004, prognozy finansowe na lata
2004-2011, informacja o zobowiązaniach finansowych powiatu i harmonogram ich spłaty, harmonogram emisji i wykupu obligacji przez powiat w latach 2005-2015/.
Przewodniczący Komisji zapytał jak Powiat Kluczborski wypada na tle innych powiatów jeśli chodzi o zadłużenie. Skarbnik powiedział, że w skali województwa opolskiego powiat nasz jest niestety mocno zadłużonym powiatem.
Innych zapytań do materiałów na sesję radni nie wnieśli.
Ad.4.
Radni nie poruszali innych spraw.
Ad.5.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim zebranym za udział w obradach i zamknął posiedzenie w dniu dzisiejszym.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji:
Józef Woźny
Załączniki (1) | Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Stanisławska Katarzyna |
Data wprowadzenia: | 2005-05-24 11:10:42 |
Opublikował: | Piekiełek Jan |
Data publikacji: | 2005-07-28 10:11:48 |
Ostatnia zmiana: | 2013-04-24 12:26:36 |
Ilość wyświetleń: | 1917 |