Uchwała Nr XXIII/169/2004

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia 28 października 2004 r.

w sprawie ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego

 

Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Ustalone niżej zasady stosuje się do nauczycieli szkół i placówek oświatowych oraz wychowawców placówek socjalizacyjnych i wychowawców realizujących zajęcia w domach pomocy społecznej, dla których ustalony plan zajęć wynikający z planów nauczania lub organizacji pracy placówek jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.

§ 2. 1. Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu, dla których plan zajęć, wynikający z planów nauczania lub organizacji pracy placówek, w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, ze względu na odbywanie praktyk zawodowych przez uczniów lub po zakończeniu roku szkolnego przez maturzystów oraz przerw w pracy placówek dłuższych niż dwa tygodnie, zobowiązani są do realizowania w innych okresach danego roku szkolnego odpowiednio zwiększonego wymiaru godzin, aby średni wymiar zajęć nauczyciela w ciągu całego roku szkolnego odpowiadał obowiązkowemu wymiarowi godzin zajęć.

2. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz określa art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela oraz uchwała Nr XIX/144/2004 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 24 czerwca 2004 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.

3. Nauczyciel, który naucza odpowiednio większą ilość godzin w pewnym okresie roku szkolnego, nie otrzymuje z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia, ale w okresie, gdy plan zajęć nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, nie dokonuje się potrącenia wynagrodzenia.

§ 3. 1.Godziny ponadwymiarowe, w przypadku nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, dla którego ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, ustala się w rozliczeniu rocznym w następujący sposób:

  1. mnoży się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć przez 4,16 i 10 miesięcy,

  2. mnoży się realizowany wymiar godzin zajęć w okresach, w których nauczyciel nie wyczerpuje obowiązującego go tygodniowego wymiaru, przez 4,16 oraz liczbę miesięcy, w których jest on realizowany,

  3. od iloczynu z punktu a) odejmuje się iloczyn z punktu b) – różnica ta stanowi liczbę godzin, którą nauczyciel winien zrealizować w miesiącach poprzedzających niższy realizowany wymiar godzin zajęć,

  4. liczbę otrzymaną w punkcie c) dzieli się przez iloczyn liczby miesięcy, w których nauczyciel winien realizować zwiększony wymiar, i 4,16,

  5. otrzymana liczba z punktu d) stanowi tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć danego nauczyciela, który winien realizować w miesiącach wcześniejszych,

  6. każda godzina, zrealizowana przez nauczyciela powyżej liczby godzin określonej w punkcie e) lub powyżej ustalonej zmniejszonej liczby godzin w okresach nie wyczerpujących obowiązkowego wymiaru, stanowi godzinę ponadwymiarową.

2. Nie wykonywanie pracy, w okresie zmniejszonego wymiaru, z powodu usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela (np. z powodu choroby), nie stanowi podstawy do uznania za godziny ponadwymiarowe zrealizowanych wcześniej godzin zajęć ponad obowiązkowy wymiar.

3. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy w trakcie roku szkolnego do obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe stosuje się zapis ust. 2.

§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.

§ 5. Traci moc uchwała Nr XX/139/2000 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 31 sierpnia 2000 r. w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.

Przewodniczący Rady

Maciej Mularczyk