Protokoł Nr 16/2004 z posiedzenia Komisji ds.Wsi, rolnictwa, Ochrony Środowiska w dniu 19 maja 2004r.
Protokół Nr 16/2004
Z posiedzenia Komisji ds. Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska
w dniu 19 maja 2004r.
Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Władysław Zawadzki.
Lista obecności w załączeniu.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1.Stanisław Rakoczy – Starosta Kluczborski.
2.Tomasz Białaszczyk – Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Starostwa Powiatowego w Kluczborku,
3.Andrzej Butra – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa w Kluczborku.
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Gospodarka wodno-ściekowa i gospodarka odpadami na terenie powiatu.
Wyjazd do miejscowości Trzebiszyn Gmina Lasowice Wielkie do składu ogumienia
i innych odpadów oraz do oczyszczalni ścieków w Byczynie.
3.Informacja na temat rejestracji gospodarstw rolnych oraz składania wniosków o dopłaty
bezpośrednie dla rolników w Powiecie Kluczborskim.
4.Wolne wnioski.
Ad.1.
Przewodniczący Komisji otworzył posiedzenie, powitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek obrad w dniu dzisiejszym. Członkowie komisji nie wnieśli uwag do proponowanego porządku i w drodze głosowania jednogłośnie go przyjęli.
Ad.2.
Członkowie komisji udali się do miejscowości Trzebiszyn w Gminie Lasowice Wielkie,
aby zobaczyć czy w dalszym ciągu składowane są odpady na nielegalnym składowisku ogumienia i innych odpadów. Radni stwierdzili, że właściciele spółki “AGDA” w dalszym ciągu nielegalnie składują odpady /opony samochodowe, gumowe odpady itp./ pomimo braku zezwolenia na taką działalność, zakazu straży pożarnej i zgłoszenia przez Starostę Kluczborskiego sprawy do sądu. Komisja Rolnictwa na kolejnych posiedzeniach będzie nadal zajmować się powyższą sprawą.
Członkowie komisji udali się kolejno do Byczyny do oczyszczalni ścieków, której użytkownikiem jest Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska poinformował zebranych, że miejska oczyszczalnia ścieków sanitarnych w Byczynie eksploatowana jest od początku lat osiemdziesiątych i oczyszcza się w niej średnio od 400 do 500 m3/d ścieków, w tym około 35m3/d ścieków dowożonych. Technologia biologicznego oczyszczania ścieków realizowana jest metodą wysokoobciążonego osadu czynnego ze stabilizacją osadu nadmiernego
w wydzielonym zbiorniku. Odprowadzanie ścieków z istniejącej oczyszczalni odbywa się
na podstawie pozwolenia wodnoprawnego z 1980r. oraz stosownego pozwolenia. W celu poprawy efektywności istniejącej oczyszczalni podjęto w 2000 roku decyzję o modernizacji obiektu i sporządzono operat wodnoprawny na modernizację tej oczyszczalni.
Członkowie komisji nie wnieśli zapytań.
Sprawy dotyczące gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami na terenie Powiatu Kluczborskiego będą również tematem kolejnych posiedzeń komisji.
Ad.3.
Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
w Kluczborku przedstawił krótką informację na temat rejestracji gospodarstw rolnych
na terenie Powiatu Kluczborskiego i składania przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie. Poinformował on, że w Biurze Powiatowym AR i MR w Kluczborku złożono do chwili obecnej 2550 wniosków o wpis do ewidencji gospodarstw rolnych. Jest to już
o około 100 wniosków więcej niż przewidywano. Natomiast wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło około 600 rolników z naszego powiatu. Wnioski takie można składać do dnia
15 czerwca br. Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kluczborku powiedział, że agencja przypomina rolnikom o składaniu dokumentów w różny sposób. Biuro przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku
w godzinach od 6 do 22 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 8 do 16. Ponadto wnioski rolników są przyjmowane w referatach rolnictwa urzędów gmin w Kluczborku, Byczynie, Wołczynie i Lasowicach Wielkich. Najprawdopodobniej będą też dyżury w niektórych wsiach, a w razie potrzeby pracownicy AR i MR będą mogli przyjechać do poszczególnych wsi naszego powiatu na dodatkowe konsultacje.
Kierownik Biura Powiatowego w Kluczborku dodał, że agencja poprzez powyższe działania chce, aby jak najwięcej rolników z Powiatu Kluczborskiego pozyskało dodatkowe środki unijne na prowadzenie i rozwój działalności rolniczej.
Ad.4.
Innych spraw nie poruszano. W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął posiedzenie komisji w dniu dzisiejszym.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji:
Władysław Zawadzki
Załączniki (1) | Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Strzelczyk Joanna |
Data wprowadzenia: | 2004-06-01 09:20:26 |
Opublikował: | Piekiełek Jan |
Data publikacji: | 2004-06-17 12:28:24 |
Ostatnia zmiana: | 2013-04-22 14:33:20 |
Ilość wyświetleń: | 1847 |