Protokół Nr 2/2015 z posiedzenia Komisji rewizyjnej w dniu 4 maja 2015 r.
Protokół Nr 2/2015
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 4 maja 2015 r.
Przewodniczyła Przewodnicząca Komisji – Celina Zając
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Rozpatrzenie skargi na kierownika jednostki organizacyjnej powiatu.
3.Kwartalna informacja o wykonaniu budżetu Powiatu Kluczborskiego za I kwartał 2015 roku.
4.Analiza Sprawozdania Zarządu Powiatu z przebiegu wykonania budżetu powiatu kluczborskiego za 2014 rok wraz z Informacją o stanie mienia Powiatu Kluczborskiego.
5.Analiza opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o powyższym sprawozdaniu.
6.Wolne wnioski.
7.Zamknięcie posiedzenia.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1.Pan K.G – reprezentant strony skarżącej,
2.Mariusz Kaczmarski-Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.
W dalszej części posiedzenia uczestniczyli:
1.Piotr Pośpiech-Starosta Kluczborski,
2.Wanda Słabosz-Skarbnik Powiatu
Ad.1
Przewodnicząca komisji przywitała wszystkich zebranych na dzisiejszym posiedzeniu, członków komisji oraz panią Skarbnik. Następnie Przewodnicząca komisji przedstawiła porządek dzisiejszego posiedzenia.
Radni nie wnieśli zapytań i jednogłośnie, 6 głosami za, przyjęli porządek obrad dzisiejszego posiedzenia
Ad.2
Przewodnicząca komisji przedstawiła pismo Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu informujące, że w bieżącym roku szkolnym z powodu bardzo dużej liczby przystępujących z lat ubiegłych do egzaminu maturalnego w sesji 2015 tylko w uzasadnionych przypadkach można kierować zdających do szkoły innej niż macierzysta oraz, ze w tym roku szkolnym prośba pani P.G nie może zostać uwzględniona.
Radny Piotr Włodarczyk stwierdził, że Dyrektor z jakiś powodów nie przekazał pisma skarżącej w terminie do OKE we Wrocławiu, bez względu na to, że OKE orzekła, że egzaminu nie zorganizuje, sednem skargi jest to czy dyrektor przekazał w terminie podanie skarżącej.
Głos zabrał pan Mariusz Kaczmarski-Dyrektor ZSO w Kluczborku, który poinformował, że skarżąca powołała się na § 63 ustęp 8 gdzie jest mowa ze dyrektor szkoły na obowiązek przekazać do OKE do 15 lutego wykaz osób, które chcą zdawać maturę, tego przepisu nie można naruszyć, procedura została zachowana, OKE potwierdziła, potwierdzeniem czego jest fakt że osoba widnieje na liście zdających maturę w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Ojciec pytała dlaczego córka jest niezgłoszona do zdawania matury, kiedy córka była zgłoszona.
Tego samego dnia pan dyrektor ponownie zadzwonił do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i dowiedział się że dzisiaj jest ostatni termin składania wniosków dyrektora, jest to procedura wewnętrzna, proszę podanie przesłać faksem ale zostanie ono rozpatrzone negatywnie.
Pan Dyrektor dodał, że kiedy uczeń wnioskuje do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej że chce skorzystać z przywileju zdawania w innej niż macierzysta placówce maturę co jest jego przywilejem a nie prawem, to składa za pośrednictwem dyrektora podanie do OKE , jednak nie ma to związku z przepisem na który powołuje się skarżąca, przepis ten jest wewnętrzną procedurą pomiędzy Okręgową Komisję Egzaminacyjną a dyrektorami natomiast nie ma takiego przepisu prawnego. Pan Dyrektor poinformował, że skarżąca takie podanie wniosła, dyrektor go nie złożył do OKE gdyż, jak poinformował pan dyrektor na posiedzeniu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dyrektorzy szkół otrzymali ustne polecenie nieprzekazywania tego typu dokumentów i dopiero po konsultacji podanie zostało przesłane faksem.
Pan Dyrektor poinformował, że OKE stwierdziła, aby przesłać faksem podanie pani P.G ale zostanie ono rozpatrzone negatywnie.
Pan Dyrektor wyjaśnił stanowisko OKE w tej sprawie, które polega na tym, że w bieżącym roku szkolnym z OKE obsługuje zarówno stara jak i nową maturę i nie ma warunków
w bieżącym roku szkolnym aby uczniowie zdawali maturę w innych niż macierzysta placówka, z powodu bardzo dużej liczby przystępujących do egzaminu maturalnego w sesji 2015 jedyne w bardzo uzasadnionych przypadkach OKE będzie kierować zdających do szkoły innej niż macierzysta.
Pan Dyrektor wytłumaczył, że nie wysłał podania skarżącej do OKE w związku z ustną informacją z OKE o nierozpatrywaniu pozytywnie tego typu podań w tym roku szkolnym.
Pan Dyrektor poinformował, że wyjaśnił skarżącej, że dyrektor szkoły jest jedynie listonoszem jeżeli chodzi o organizowanie matury w innej szkole niż macierzysta, o tym decyduje OKE, dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizować maturę w szkole macierzystej, przywilejem ucznia jest zdawanie matury w innej placówce niż macierzysta.
Kolejno poproszono pana K.G - ojca skarżącej, który przedstawił pełnomocnictwo do reprezentowania pani P.G.
Pan K.G wyjaśnił, że w skardze jest błędna data poprawna data tj. 30 grudnia 2014 r.
Pan K.G poinformował, że córka chce poprawić maturę z biologii i z chemii i w tym celu złożyła podanie do dyrektora ZSO w Kluczborku w dniu 30 grudnia 2014 r. , mylnie wpisała datę w skardze 30 lutego 2015 r. , jednak to sprostowała. Pan K.G poinformował, ze córka chce zdawać maturę w miejscowości gdzie mieszka, gdyż tam studiuje. Pan K.G poinformował, że na początku marca zadzwoniła do OKE we Wrocławiu w związku ze swoim podaniem, gdyż w marcu nie miała jeszcze odpowiedzi, pani w OKE była zdziwiona, gdyż taki że podanie w ogóle do niej nie wpłynęło. Córka dostała informację, że jest zgłoszona do zdawania matury w Kluczborku. Kolejno córka zadzwoniła do dyrektora ZSO, który poinformował ją, że szkoła nie wysłała jej podania z dnia 30 grudnia 2015 r. Pan K.G poinformował, że osobiście udał się do pana dyrektora, który przyznał, że jest to jego wina
i związane to było z pracą sekretariatu (nowy pracownik). Kolejno pan K.G poinformował, że wykonał kilka telefonów do OKE w Krakowie i Wrocławiu, i dowiedziała się, że jest późno ale powinno przede wszystkim wpłynąć podanie do OKE do dnia dzisiejszego podanie takie nie wpłynęło. Jest natomiast odpowiedź z OKE we Wrocławiu, że OKE nie może zorganizować matury w innej szkole niż macierzysta. Radna Celina Zając zapytała, czy dyrektor zorganizował finalnie maturę córce. Pan K.G odpowiedział, że tak, maturę w ZSO w Kluczborku, jednak jest to uciążliwe dla córki, gdyż uczy się daleko i ma ciężkie studia i przyjazd do Kluczborka jest dla niej bardzo uciążliwy, ponadto miała prawa skorzystać z możliwości zdawania egzaminu maturalnego w szkole innej niż jej szkoła macierzysta.
Radny Wojciech Smolnik stwierdził, że dyrektor ma obowiązek niezwłocznie przekazać podanie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, jeżeli dokumenty dyrektor otrzymał
30 grudnia a wysłała 3 marca to nie jest to niezwłocznie. Radna Celina Zając stwierdziła, że wynika to zapewne z tego co dyrektor usłyszał na zebraniu w OKE odnośnie nieskładania tego rodzaju podań, gdyż i tak nie będą rozpatrywane.
Radny Piotr Włodarczyk stwierdził, że nie ma znaczenia to, że ktoś coś powiedział, liczy się to jaki jest przepis.
Radni postanowili dokończyć rozpatrywanie powyższej skargi na kolejnym posiedzeniu komisji rewizyjnej w dniu 11 maja 2015 r. Ponadto radni postanowili poprosić pana dyrektora o dostarczenie oświadczenie o zaleceniach OKE we Wrocławiu, że nie mają warunków organizowania egzaminów w macierzystych szkołach, oświadczenie, ze podanie wpłynęło do OKE w ostatnim dniu kiedy można takie podanie złożyć.
Ad.3
Pani Skarbnik przedstawiła Kwartalna Informację o wykonaniu budżetu powiatu kluczborskiego za I kwartał 2015 r. według stanu na dzień 31 marca 2015 r.
Dochody bieżące i dochody majątkowe na plan 67 183 253, 00 zostały wykonane w kwocie 18 929 771, 51 co stanowi 28,18 %. , w tym dochody majątkowe zostały wykonane jedynie
w 1,39%. Przychody na plan 11 294 840, 00 zostały wykonane w kwocie 4 115 084, 82 co stanowi 36, 43%, wydatki w tym wydatki bieżące i wydatki majątkowe, na plan 72 926 065, 00 zostały wykonane w kwocie 20 531 486, 14 co stanowi 28, 15%. Ponadto rozchody na plan 5 552 028, 00 zostały wykonane w kwocie 1 019 824, 75 co stanowi 18, 37%. Na dzień 31 marca 2015 r. kwota deficytu za I kwartał 2015 roku wyniosła 1.601.714 zł.
Głos zabrał pan Starosta, który poinformował, że jeżeli chodzi o wykonanie budżetu i jeżeli chodzi o wykonanie dochodów i wydatków. Dochody majątkowe jest 1 mln. 200, pozostała kwota do dotacje na dwie schetynówki, wykonanie tych dotacji pojawi się na koniec III lub początek IV kwartału, wtedy ten procent wykonania dochodów majątkowych podniesie się.
Jeżeli chodzi o zbycie majątku to największą kwotę dochodów stanowi stacja paliw przy PKS, działki w Bogacicy oraz w przyszłym roku pojawi się budek na Żeromskiego, który po remoncie planowany jest do sprzedaży, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, który znajduje się na ulicy Żeromskiego zostanie przeniesiony do budynku na ulicy Jagiellońskiej, gdzie jest teraz remont, tam również zostanie Zarząd Dróg Powiatowych.
Wydatki inwestycyjne są na wysokim poziomie wykonania, wynikają one płatności factoringu za wykonane schetynówki w zeszłym roku.
Radni nie wnieśli zapytań do powyższej informacji i jednogłośnie ją przyjęli.
Ad.4
Przewodnicząca komisji poprosiła panią Skarbnik o przedstawienie Sprawozdanie Zarządu Powiatu z przebiegu wykonania budżetu powiatu kluczborskiego za 2014 rok wraz
z Informacją o stanie mienia Powiatu Kluczborskiego.
Sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2014 rok składa się z : wykonania planu dochodów budżetu powiatu kluczborskiego za 2014 rok, wykonania planu wydatków budżetu powiatu kluczborskiego za 2014 rok, wykonania planu dochodów i wydatków zadań z zakresu administracji rządowej wykonywanych przez powiat w 2014 roku, wykonania dochodów i wydatków związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej wykonywanych na podstawie porozumień z organami tej administracji realizowanych przez powiat w 2014 roku, stan na 31 grudnia 2014 r., wykonania dochodów i wydatków budżetu powiatu kluczborskiego na 2014 rok związane z realizacją zadań wykonywanych na podstawie umów lub porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego, stan na 31 grudnia 2014 r., wykonania planu przychodów i rozchodów budżetu powiatu kluczborskiego za 2014 rok, stanu realizacji planu wydatków inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2014 r. , informacji o stanie zadłużenia powiatu kluczborskiego, informacji o dokonanych zmianach budżetu powiatu w okresie sprawozdawczym, informacji o zrealizowanych dochodach i przychodach, informacji o zrealizowanych wydatkach i rozchodach.
Dochody budżetowe zaplanowane w budżecie powiatu na 2014 rok (po wprowadzonych zmianach) w wysokości 73 664 143 zł. zostały wykonane w wysokości 72 026 541,50 zł. tj.
w 97%, w tym dochody majątkowe ujęte po stronie planu w łącznej wysokości 9 259 717 zł wykonano w wysokości 7 815 410 zł . tj. w 84 %.
Plan wydatków budżetowych (po zmianach) w wysokości 82 771 898 zł. został wykonany w wysokości 79 908 598,14 zł. tj. w 96,5% w tym wydatki majątkowe ujęte po stronie planu w łącznej wysokości 14 403 491 zł wykonano w wysokości 14 048 922,03 % tj. w 97% .
Na koniec roku 2014 wykonane dochody bieżące wyniosły 64 211 131, 19 zł , natomiast wykonane wydatki bieżące stanowiły kwotę 65 859 676,11 zł. Realizacja budżetu powiatu za 2014 rok zamknęła się deficytem budżetowym w wysokości 7 882 056, 64 zł, łączna kwota zobowiązań finansowych powiatu wg stanu na 31 grudnia 2014 r. wyniosła 37 714 660, 04 zł.
Radny Wojciech Smolnik zapytał, czy w 2014 rok weszliśmy z nadwyżką. Pani skarbnik powiedziała, że tak, w wysokości około 7 mln. zł., i ona pracuje w następnym budżecie. Radni nie wnieśli więcej zapytań do sprawozdania. Kolejno pani Skarbnik przedstawiła Informację o stanie mienia powiatu kluczborskiego na którą składają się: Dane dotyczące przysługujących praw własności i współwłasności według ich zagospodarowania oraz dane dotyczące innych niż własność praw majątkowych, Dane o zmianach w stanie mienia,
w zakresie określonym lit. a i b, od dnia 1 stycznia 2014 roku, Dane o dochodach uzyskanych z tytułu wykonywania prawa własności i innych praw majątkowych od 1 stycznia 2014 roku oraz inne dane i informacje o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia.
Przewodnicząca komisji zapytała, czy są jakieś uwagi do powyższej Informacji. Członkowie komisji nie wnieśli zapytań i żadnych uwag do powyższej Informacji i jednogłośnie,
6 głosami za Sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu kluczborskiego za 2014 rok wraz z Informacją o stanie mienia powiatu kluczborskiego przyjęli.
Ad.5
Przewodnicząca komisji poinformowała, że w dniu 4 maja 2015 r. wpłynęła Uchwała
Nr 107/2015 z dnia 22 kwietnia 2014 r. Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nt. opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu za 2014 rok.
Pani skarbnik poinformowała, ze że Skład Orzekający RIO pozytywnie zaopiniował przedłożone przez zarząd Sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu kluczborskiego
za 2014 rok.
Komisja nie wniosła żadnych zapytań ani uwag do powyższej opinii i jednogłośnie, 6 głosami za powyższą opinię przyjęła.
Ad.6
Nie wniesiono wolnych wniosków.
Ad.7
Przewodnicząca Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknęła dzisiejsze posiedzenie komisji.
Na tym protokół zakończono.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Celina Zając
Protokołowała
Katarzyna Hołdys
Załączniki (1) | Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Źródło informacji: | Hołdys Katarzyna |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Hołdys Katarzyna |
Data wprowadzenia: | 2015-05-28 08:41:42 |
Opublikował: | Radom Adam |
Data publikacji: | 2015-05-28 12:38:54 |
Ostatnia zmiana: | 2015-05-28 12:38:58 |
Ilość wyświetleń: | 1274 |