ZARZĄDZENIE Nr  33/2014

STAROSTY KLUCZBORSKIEGO

z dnia 24 listopada 2014r.

 

w sprawie: zmiany do zarządzenia Nr 16/2014 z dnia 20 maja 2014 w sprawie wprowadzenia zasad rachunkowości w Starostwie Powiatowym w Kluczborku

 

Na podstawie art.10 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 330 z późn. zm.) i szczególnych ustaleń zawartych w art. 40 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013r. poz. 885 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów  dnia 5 lipca 2010r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2013r. poz. 289) zarządzam co następuje:

 

§ 1 Załącznik Nr 2 otrzymuje brzmienie:

„Jednostka prowadzi księgi rachunkowe w oparciu o zakładowy plan kont wprowadzony do funkcjonowania niniejszym zarządzeniem, stanowiący załączniki:

-  Nr 1a  dla Budżetu Powiatu Kluczborskiego,

-  Nr 1b dla Starostwa Powiatowego – jednostki budżetowej.

 

Księgi rachunkowe Starostwa Powiatowego w Kluczborku służące do ewidencji księgowej zarówno dla:

  1. Budżetu Powiatu Kluczborskiego
  2. Starostwa Powiatowego – jednostki budżetowej,

prowadzone są w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kluczborku ul. Katowicka 1

 

Rokiem obrotowym jest okres roku budżetowego czyli rok kalendarzowy od 1 stycznia do 31 grudnia.

 

Najkrótszym okresem sprawozdawczym są poszczególne miesiące, za które sporządza się:

- deklaracje ZUS,

- deklaracje w zakresie podatku od towarów i usług,

- deklaracje rozliczeniowe z ZUS-sem,

- jednostkowe sprawozdania finansowe z wykonania planu finansowego Starostwa

 

Za okresy kwartalne sporządza się jednostkowe sprawozdania finansowe z wykonania planów finansowych jednostek i zbiorcze sprawozdania finansowe z wykonania budżetu Powiatu.

 

W okresach półrocznych sporządza się sprawozdania opisowe z wykonania budżetu Powiatu oraz informacje o wysokości długu.

 

W okresach rocznych sporządza się sprawozdania finansowe:

1) bilans,

2) rachunek zysków i strat,

3) zestawienia zmian funduszu,

zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (DZ.U. z 2014, poz. 119).

4) sprawozdanie GUS F-03 o stanie i ruchu środków trwałych, załącznik do sprawozdania

    F-03 dotyczącego nakładów na środki trwałe służących ochronie środowiska i

    gospodarce wodnej oraz uzyskanych efektów rzeczowych,

5) sprawozdanie rzeczowo-finansowe z realizacji zadań z zakresu rehabilitacji i

    zatrudnienia osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON,

6) Oś-4 z wykorzystania środków funduszu ochrony środowiska,

7) Rb-WS z wykonania wydatków strukturalnych,

8) Deklaracje dotyczące naliczenia i odprowadzenia podatku od osób fizycznych PIT – 4 ,

    PIT – 11, PIT – R, PIT – 8C,

9)Sprawozdanie o zaległościach we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora

   finansów publicznych.

Ponadto w okresach 7 dniowych sporządza się sprawozdania z udzielonej pomocy de minimis i pomocy publicznej.

Jednostka nie dokonuje biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynikających z obowiązku wykonywania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników w tym świadczeń emerytalnych.

W uchwale budżetowej w załączniku o wydatkach jak też w planie finansowym Starostwa  określa się wielkość wydatków na wynagrodzenia i pochodne.

W informacji uzupełniającej do sprawozdania finansowego przedstawia się dane dotyczące wysokości środków przeznaczonych na wygrodzenia i pochodne.

 

Jednostka kierując się istotnością rezygnuje z rozliczania kosztów w czasie.

 

Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nalicza się od wartości początkowej występującej w ewidencji jednostki według stawek określonych w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku od osób prawnych, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu faktycznego przyjęcia do użytkowania bądź poniesienia nakładów na ulepszenie a jej zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego i dokonuje się raz w roku budżetowym na dzień 31 grudnia.

 

Zdarzenia dotyczące państwowych funduszy celowych ujmuje się w księgach rachunkowych Starostwa Powiatowego i wykazuje się w sprawozdaniu finansowym jednostki jako dysponenta tego funduszu.

 

Przy sporządzaniu zbiorczych sprawozdań  finansowych dokonuje się wyłączeń wzajemnych rozliczeń i to nie tylko wzajemnych rozliczeń należności i zobowiązań lecz także wyniku finansowego ustalonego na operacjach dokonywanych między tymi jednostkami wyłączenie te również dotyczą rachunku strat i zysków nie tylko bilansów.

 

Wpływy z tytułu dochodów budżetowych ewidencjonowane są na koncie 720, pozostałych dochodów na koncie 760, przypisy należności aktualizujących dokonuje się na koncie 290 w korespondencji z kontem 760.

 

Wpływy z tytułu odsetek od nieterminowej zapłaty należności budżetowych księguje się na kontach 201, 221 w korespondencji z kontem 750 i 720.

 

Zaangażowanie ewidencjonuje się proporcjonalnie do poniesionych wydatków z wyłączeniem dotacji oraz wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń, które ewidencjonuje się do wysokości planu a na koniec roku koryguje się do wysokości wykonania.

 

Wydatki, zaangażowanie i koszty ujmuje się w księgach rachunkowy w wartości brutto a przypadku zakupów związanych ze sprzedażą, gdy naliczony podatek od towarów i usług VAT podlega rozliczeniu z podatkiem należnym zakupy towarów i usług ewidencjonuje się w wartości netto.

 

W jednostce zwroty poniesionych  wydatków ewidencjonuje się jako dochody budżetowe, jednak w niektórych przypadkach takich jak: zwroty wydatków poniesionych na  realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz wydatków poniesionych na dotacje udzielane z budżetu powiatu a dotyczące wydatków danego roku księguje się na zwrot wydatków.

 

Zwroty podatku od towarów i usług VAT otrzymywane z Urzędu Skarbowego jako podatek należny ujmowany jest w ewidencji jednostki jako dochody budżetowe.

 

Koszty finansowe związane z realizacją budżetu ujmuje się na koncie 751 a koszty związane z pozostałą działalnością ewidencjonuje się na kontach 761.

 

Przypisu odsetek od należności przeterminowanych dokonuje się na koniec każdego kwartału na koncie 201, 221 w korespondencji z kontem 290 przy czym na początku następnego kwartału dokonuje się wyksięgowania.

 

Częściowe wpłaty zaległych należności księguje się zaliczając na należność główną, odsetki i koszty proporcjonalnie do ich udziału w całej kwocie zaległości.

 

Dla aktów notarialnych Repertorium A numer 90182 i Repertorium numer 90192 z dnia 16 października 2013 roku, dotyczących 2 umów leasingu środków trwałych stanowiących nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami użyteczności publicznej Powiatu Kluczborskiego położonych w Kluczborku na działkach Nr 88/14 i 91/24 zastosowano opcję ich kwalifikacji określoną w art. 3 ust. 6 ustawy z 29 września 1994r. o rachunkowości ( Dz. U z 2013 poz. 330 z 12.06.2013r. t.j.), zgodnie z którą w przypadku gdy roczne sprawozdanie finansowe korzystającego nie podlega obowiązkowi badania i ogłaszania w myśl art. 64 ust. 1 ustawy , to może on dokonywać kwalifikacji umów leasingu na podstawie art. 17b ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 poz. 851 z 25.07.2014r.) jako umowy leasingu operacyjnego. Ponieważ z treści umów wynika, że środki trwałe zbyte w wyniku tej transakcji stały się własnością finansującego (Banku) i przysługuje mu prawo do amortyzowania ich a korzystający (Powiat) otrzymał je do odpłatnego użytkowania na podstawie umów  leasingu i dzierżawy oraz do pobierania pożytków na czas trwania umów. Wobec powyższego u korzystającego następuje wyłącznie ujęcie w ewidencji pozabilansowej. W związku z tym w zakładowym planie kont Starostwa Powiatowego w Kluczborku w dziale „Konta pozabilansowe” utworzono nowe konto księgowe o symbolu - 090 – Obce środki trwałe”.

 

§ 2 Pozostałe zapisy zarządzenia pozostają bez zmian.

 

§ 3 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.