Laureaci "Plastrów Miodu" w 2013 roku
Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2013 roku zostali:
BIZNES
Rialex Crane System
To firma produkujące dźwignice, która została założona w Kluczborku w 1992 roku. Przełomowym okresem dla niej była połowa lat 90. Nawiązała wówczas współpracę z renomowanymi firmami zagranicą i wprowadziła na rynek pierwsze własne innowacyjne rozwiązanie. Rok 1996 przyniósł pierwszą dużą inwestycję w Hucie Częstochowa. A największą jak dotąd inwestycję Rialex realizował w jednej z czeskich elektrowni. Sukcesy firmy zaowocowały nagrodami, w tym Gazelą Biznesu.
TURYSTYKA
Ośrodek Turystyczno - Wypoczynkowy w Bąkowie
To jeden z najlepszych kempingów w Polsce, 8-krotny zdobywca tytułu Mister Camping i I miejsca w kategorii do 150 miejsc w konkursie organizowanym przez Polską Federację Campingu i Caravaningu. Mimo iż Kluczbork nie ma morza ani gór, do Bąkowa zjeżdżają także turyści z zagranicy.
KULTURA
Zespół Taneczny Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Zamoyskiego w Byczynie
To zespół łączący folklor z tańcem, zdobywający nagrody w ogólnopolskich konkursach. Młody zespół z wdziękiem i talentem promuje kulturę i tradycję regionu w powiecie, w kraju i za granicą - w partnerskich miastach na Węgrzech, Ukrainie i w Niemczech. Szeroki wachlarz tańców regionalnych w bardzo dobrym wykonaniu utalentowanych tancerzy z Byczyny ozdabia lokalne i ponadlokalne imprezy. Kierowany jest przez Danutę Łopuch.
SPORT
Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Bogdańczowice
Klub piłkarski ULKS Bogdańczowice prowadzi jedyną futbolową drużynę kobiecą w północnej części Opolszczyzny. W ciągu 5 lat od założenia awansował do I ligi.
Piłkarki z Bogdańczowic dały radę rywalkom z dużo większych miast. Mecz z Katowicami zakończył się wynikiem 5:0. Klub założył sobie na wstępie, że będzie propagował tę nietypową dyscyplinę wśród dziewcząt. Sukces przerósł oczekiwania.
NAUKA
prof. Zenon Jasiński
Dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, absolwent byłego Liceum Pedagogicznego w Kluczborku. Po jego ukończeniu podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, przekształconej później w uniwersytet, z którą to uczelnią związał swoją dalszą karierę. Po latach zorganizował wspólnie z kolegami absolwentami konferencję naukową z okazji 60-lecia liceum pedagogicznego, która była jednocześnie wielkim zjazdem absolwentów. Z inspiracji pana profesora powstało nawet wydawnictwo naukowe poświęcone jego dawnej szkole i współczesnej kluczborskiej oświacie.
PROMOCJA POWIATU
Bohaterowie Kalendarza Powiatu Kluczborskiego 2014 „Stąd jesteśmy”
To ludzie którzy w tym powiecie się urodzili, mieszkali kiedyś lub mieszkają nadal, a łączy ich to, że już odnieśli sukces w różnych dziedzinach lub mają duży potencjał, aby go odnieść w przyszłości. Udziałem w kalendarzu promują powiat kluczborski, wspierając zarazem połączoną z jego wydaniem akcję dobroczynną. Oto oni:
Leszek Dawid – reżyser filmowy, scenarzysta, twórca znanych filmów „Bar na Viktorii”, „Ki” i „Jesteś Bogiem” - okrzykniętego jednym z najważniejszych obrazów dekady. Laureat najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Polsce. Absolwent kluczborskiego „Mechanika”.
Wojciech Poprawa – tenor w zespole pieśni i tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, z którym występuje na scenach całego świata. Koncertuje też ze swoim zespołem „Wojciech Poprawa i Przyjaciele”. Były uczeń pobliskiej „Jedynki”.
Rafał Piekoszewski - producent i reżyser popularnych programów TVN m.in. „Szymon Majewski Show”, „Pod napięciem”, „Mamy cię” oraz wielkich widowisk telewizyjnych tej stacji. Zaczynał od szkolnych przedstawień i klasowego kabaretu w kluczborskim „Ogólniaku”.
Anna Skibska - artystka rzeźbiarka mieszkająca na stałe w USA. Jej prace znajdują się w galeriach całego świata i nabywają je znani artyści i koronowane głowy. Wypracowanej przez nią technice nadano jej imię, podobnie jak pracowni w Ośrodku Sztuk Pięknych w Seattle, gdzie mieszka i tworzy.
Radosław Krzyżowski – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Gra w popularnym serialu „Na dobre i na złe”, na co dzień związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Urodził się i dorastał w Kluczborku. Dziś mówi o nim „miasto, które miało to wszystko, czego dzieciak potrzebował, żeby mieć fantastyczne dzieciństwo”.
Piotr Jurkowski – kluczborczanin, który jako licealista wymyślił Stolica Reggae Festiwal, wokalista – uczestnik wielu telewizyjnych talent show, m.in. „Szansy na sukces”. „Bitwy na głosy”, „X-factora”, a także opolskich „Debiutów” na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 2012 r.
Kluczborski Klub Karate – prawdziwa kuźnia talentów karate tradycyjnego, z której wyszli wielokrotni mistrzowie świata i Europy w tej dyscyplinie. Karatecy z kalendarza to: trener Andrzej Olech, Rafał Panaszek, Maciej Kalandyk, mistrzowie świata: Łukasz Radwański i Łukasz Wójcik.
Jagoda Krzemińska – utalentowana flecistka, która zwyciężyła w finale ogólnokrajowego konkursu „Młody Muzyk Roku” i reprezentantka Polski w prestiżowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. W ostatnie święta wystąpiła w nowojorskiej Carnegie Hall.
Mariusz Urbanek – publicysta i pisarz, felietonista miesięcznika "Odra", aktor popularnych książek „Zły Tyrmand”, „Kisiel”, „Romans biurkowy”, „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”, a ostatnio biograficznych opowieści o Janie Brzechwie i Julianie Tuwimie. Absolwent kluczborskiego LO, do którego wraca na spotkania autorskie.
Grzegorz Sulikowski - wszechstronny perkusista. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, współpracuje z kilkoma zespołami m.in. z Tax Free, z którym wystąpił w programie Must be the music. Prowadzi warsztaty muzyczne dla młodzieży.
Magda Durecka – piosenkarka i autorka tekstów, laureatka II nagrody na XXX Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki – Opole 1993. Gospodyni telewizyjnego koncertu życzeń. Dziś z fantastycznym skutkiem odkrywa i szlifuje talenty wokalne w Młodzieżowym Domu Kultury w Kluczborku.
Jerzy Krzciuk – najpopularniejszy mors w Polsce, w lodowatej wodzie spędził łącznie ponad 400 godzin, multirekordzista w wyczynach siłowych. Wszystkie z nich trafiły do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Informowały o nich ogólnopolskie i zagraniczne media.
CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI POWIATU
Wiesław Turczyński
To nestor lokalnej turystyki. Od lat kieruje Ośrodkiem Turystyczno - Wypoczynkowym w podkluczborskim Bąkowie, który miedzy innymi za jego sprawą ma więcej tytułów dla najlepszego polskiego campingu niż nasi zimowi olimpijczycy medali.
Osiem tytułów „Mister Camping” dla Ośrodka jest dowodem na to, że jego gospodarz od dwóch dekad utrzymuje ten sam wysoki standard usług. Wielu gości z Polski i z zagranicy po jednym pobycie w ośrodku przyjeżdża tu na urlop ponownie.
Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Źródło informacji: | Nowak Piotr |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Nowak Piotr |
Data wprowadzenia: | 2014-04-18 11:16:40 |
Opublikował: | Zamorowska Marta |
Data publikacji: | 2014-04-18 12:02:47 |
Ostatnia zmiana: | 2014-04-18 12:03:05 |
Ilość wyświetleń: | 1600 |