Protokół Nr 6/2003

 

Z posiedzenia Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego

w dniu 6 marca 2003r.

Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Andrzej Jung.

Lista obecności w załączeniu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1.Mieczysław Zaleciński – Naczelnik Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia
Starostwa Powiatowego w Kluczborku,

2.Janusz Kubów – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
ZOZ w Kluczborku,

3.Józef Maciołek – p.o. Zastępcy Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki

Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku,

4.Ordynatorzy oddziałów Szpitala Powiatowego w Kluczborku,

5.Zygmunt Dworniczak – Kierownik Pogotowia Ratunkowego w Kluczborku.

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu.

Porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Kontraktacja usług medycznych na 2003r. przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki

Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku.

3.Wolne wnioski.

 

Ad.1.

Przewodniczący Komisji otworzył posiedzenie, powitał radnych oraz wszystkich zaproszonych gości i przedstawił porządek obrad w dniu dzisiejszym. Członkowie komisji

nie wnieśli uwag do proponowanego porządku i jednogłośnie go przyjęli.

Ad.2.

Przewodniczący Komisji poinformował zebranych, że zaplanowanym tematem obrad w dniu dzisiejszym miały być między innymi kontrakty usług medycznych na 2003r. dla SPZOZ
w Kluczborku. Pomimo zaproszenia na dzisiejsze posiedzenie nikt nie przybył z Opolskiej Regional
nej Kasy Chorych. Przewodniczący Komisji zaproponował więc dyskusję dotyczącą funkcjonowania zakładu i Szpitala Powiatowego w Kluczborku. Poinformował zebranych również, że ukazała się pisemna informacja na temat planowanej likwidacji niektórych naszych oddziałów szpitalnych lub łączenia ich z oddziałami w sąsiednich powiatach. Informacja ta wywołała niepokój wśród lekarzy.

Głos zabrał Dyrektor SPZOZ w Kluczborku i wyjaśnił, że informacja o której mowa jest

nie potwierdzona i przez nikogo nie podpisana. Ponadto nikt tej informacji nie opiniował

i nie rozpatrywał. Ogólnopolska sieć szpitali publicznych jest dopiero opracowywana przez Ministra Zdrowia i zostanie przedstawiona wszystkim zainteresowanym do zapoznania się.

Dyrektor zakładu poinformował ponadto zebranych, że kilka dni temu był w naszym szpitalu konsultant wojewódzki i zapoznał się on z zasobami zakładu oraz inwestycją – rozbudową oddziału chirurgicznego. Konsultant pozytywnie ocenił przebieg realizacji inwestycji

i stwierdził, że jeżeli w terminie oddamy nowy oddział chirurgiczny to otrzymamy pozytywną jego rekomendację na utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego. Dyrektor SPZOZ powiedział, że nie ma podstaw do likwidacji któregokolwiek z oddziałów szpitala
w Kluczborku. Trwają też przygotow
ania do zawarcia kontraktów na usługi medyczne

w 2003r. dla wszystkich naszych oddziałów.

Radny Wiktor Naumik zapytał, których szpitali może dotyczyć ewentualna likwidacja lub łączenie oddziałów. Dyrektor SPZOZ powiedział, że najszersza dyskusja w tej kwestii dotyczy między innymi szpitali w Grodkowie i Brzegu.

Naczelnik Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia powiedział, że Marszałek Województwa Opolskiego powołał Zespół Koordynacyjny w celu opracowania i przedstawienia wszystkim samorządom naszego województwa planu szpitali i poszczególnych oddziałów. Będą to tylko propozycje do dyskusji i wspólnych ustaleń dla samorządów. Samorząd naszego powiatu
nie rozpatrywał dotychczas ewentualnej likwidacji oddziałów lub ich łączenia.

Naczelnik Wydziału Zdrowia powiedział, że niedawno odbyło się np. spotkanie ordynatorów oddziałów laryngologicznych naszego województwa, na którym laryngologia naszego powiatu została bardzo pozytywnie oceniona i nie ma mowy o jej likwidacji.

Dyrektor SPZOZ w Kluczborku powiedział, że wystąpi do Rady Powiatu w Kluczborku
o utrzymanie wszystkich naszych istniejących oddziałów szpitalnych i nie łączenie ich

z oddziałami sąsiednich powiatów. Dyrektor powiedział również, że z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej i tak funkcjonowanie całej służby zdrowia będzie musiało zostać zweryfikowane, a szczególnie będzie to dotyczyć placówkom, które podlegają Urzędom Marszałkowskim.

Pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora SPZOZ stwierdził, że obowiązują nadal ustalenia,
że w każdym powiecie musi być szpital. Ponadto żadnych oficjalnych decyzji w sprawie likwidacji czy łączenia oddziałów nie ma.

Członkowie komisji zaproponowali, aby wystąpić z wnioskiem o konieczność utrzymania wszystkich istniejących oddziałów Szpitala Powiatowego w Kluczborku. Przewodniczący

Komisji poddał wniosek pod głosowanie. Radni jednogłośnie 6 głosami za opowiedzieli się

za przyjęciem wniosku i przekazaniem go dyrekcji zakładu oraz Zarządowi Powiatu.

Kolejno głos zabrał Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położnczego i przedstawił opinię

konsultanta wojewódzkiego. Bardzo pozytywnie została oceniona przez konsultanta działalność tego oddziału.

Dyrektor SPZOZ stwierdził, że pozostałe oddziały również zostały pozytywnie ocenione. Opinie na ich temat zostaną przedstawione w Kasie Chorych przy kontraktowaniu usług medycznych na rok bieżący. Dyrektor stwierdził, że potrzebna jednak będzie nadal pomoc powiatu, np. przy drobnych remontach, malowaniu czy wymianie sprzętu.

Przewodniczący Komisji powiedział, że otwarcie nowego Oddziału Chirurgicznego powinno odbyć się w taki sposób, aby jak najlepiej zareklamować i promować nasz szpital. Kolejno Przewodniczący poprosił ordynatorów o zabranie głosu na temat poszczególnych oddziałów.

Ordynator Oddziału Chirurgicznego powiedziała, że nowy oddział będzie jednym z najlepiej wybudowanym i wyposażonym oddziałem chirurgii na Opolszczyźnie. Obecnym problemem oddziału jest stary sprzęt, który należy uzupełnić i częściowo wymienić na nowy. Najpilniejszym zakupem jest laparoskop. Jego zakup bardzo podniósłby prestiż naszego szpitala oraz jakość usług medycznych.

Ordynator Oddziału Noworodkowego poinformowała zebranych, że wyposażenie oddziału jest bardzo dobre, oddział posiada stanowisko do reanimacji, brakuje jedynie inkubatorów. Konieczne jest również malowanie oddziału.

Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego stwierdził, że laparoskop, o którym mówił Ordynator Oddziału Chirurgicznego mógłby być również wykorzystywany na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Zakup laparoskopu jest zdaniem lekarza bardzo uzasadniony
i powinien być priorytetem dla naszej służby zdrowia. Ponadto oddział musi być jak najszybciej pomalowany, łącznie z Poradnią K.

Kolejno głos zabrała Ordynator Oddziału Dziecięcego i powiedziała, że wyposażenie oddziału jest w miarę kompletne, brakuje jednak ultrasonografu, który jest bardzo potrzebny.

Malowanie oddziału wykonano we własnym zakresie, konieczne byłoby jednak pomalowanie wspólnej z Oddziałem Laryngologicznym klatki schodowej.

Przedstawiciel Pionu Anestezjologicznego potwierdził w swojej wypowiedzi konieczność zakupu laparoskopu.

Następnie głos zabrał Ordynator Oddziału Laryngologicznego i powiedział, że konieczna jest wymiana mikroskopu operacyjnego oraz wiertarki do operacji kostnych. Oprócz tego oddział jest dobrze wyposażony, posiada klimatyzowaną salę operacyjną. W rankingu oddziałów laryngologicznych Województwa Opolskiego oddział ten zajmuje drugie miejsce.

Kolejno w imieniu nieobecnego na posiedzeniu Ordynatora Oddziału Wewnętrznego

głos zabrał p.o. Zastępca Dyrektora SPZOZ d/s lecznictwa. Powiedział, że na oddziale

i w izbie przyjęć konieczny jest remont /szczególnie remont tarasu/ oraz potrzebny jest sprzęt.

Kierownik Pogotowia Ratunkowego poinformował zebranych, że w poprzednim roku pomalowano wszystkie pomieszczenia we własnym zakresie, w tym roku potrzebne będą środki finansowe na kolejne ich pomalowanie. Ponadto konieczny jest zakup nowej karetki, gdyż obecnie eksploatowane pojazdy są w znacznym stopniu zużyte, a ponadto z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby wyjazdów na wezwania naszych mieszkańców.

Przewodniczący Komisji zaproponował, aby wystąpić do Zarządu Powiatu z wnioskiem

w sprawie konieczności zakupu laparoskopu wraz z osprzętowieniem dla naszego szpitala. Podniosłoby to rangę szpitala, a jednocześnie poziom usług medycznych. Jednocześnie należałoby przeszkolić średni personel medyczny w tym zakresie. Członkowie komisji jednogłośnie 6 głosami za opowiedzieli się za wystąpieniem z powyższym wnioskiem.

Naczelnik Wydziału Zdrowia i Zastępca Dyrektora SPZOZ stwierdzili, że cały czas trwa promocja naszego szpitala, a w opracowaniu są nowe pomysły i zamierzenia. Konieczna jest również współpraca z prasą lokalną, która niestety nie zawsze pisze prawdę na temat naszej służby zdrowia i czasami publikuje niesprawdzone i nieprawdziwe informacje.

Radny Piotr Wiecha podsumowując wypowiedzi ordynatorów stwierdził, że sytuacja
na oddziałach nie jest taka zła, problemem jest jedynie niedostatek w finansowaniu usług medycznych, co wynika z zawieranych, niekorzystnych kontraktów z kasami chorych.

Następnie głos zabrał radny Adam Martyniszyn i stwierdził, że opinia na temat naszej służby zdrowia jest niestety coraz gorsza. Opinia ta dotyczy głównie warunków pobytu i obsługi chorych oraz złego żywienia na oddziałach szpitalnych, braku sprzętu medycznego, a także wyglądu budynków szpitalnych i ich otoczenia. Zdaniem radnego dalsza restrukturyzacja zatrudnienia jest dla zakładu niebezpieczna, a najważniejsze jest teraz terminowe zakończenie rozbudowy Oddziału Chirurgicznego.

Przewodniczący Komisji powiedział, że posiedzenia Komisji Zdrowia z udziałem dyrekcji SPZOZ i ordynatorów oddziałów powinny odbywać się cyklicznie. Poinformował również ordynatorów, że w planie pracy komisji na I półrocze 2003r. ujęte są między innymi wizyty radnych na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Ad.3.

Przewodniczący Komisji przedstawił radnym pismo Dyrektora SPZOZ w Kluczborku /pismo Nr L.dz.SPZOZ-I-0830/206/03 z dnia 27.02.2003r./ w sprawie pomocy finansowej na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Laryngologicznego. Pilną potrzebą jest zakup mikroskopu operacyjnego wraz z oprzyrządowaniem oraz wiertarki do operacji kostnych. Członkowie komisji po zapoznaniu się z powyższym pismem wstępnie pozytywnie go zaopiniowali, uznając powyższy zakup za konieczny. Problemem jest jednak brak środków finansowych, tym bardziej, że członkowie komisji za priorytet uznali zakup laparoskopu i z takim wnioskiem zwróci się Przewodniczący Komisji do Zarządu Powiatu. Radni uzgodnili,
że na kolejnym posiedzeniu ponownie komisja zajmie się tą sprawą.

Kolejno Przewodniczący Komisji poinformował radnych, że do komisji wpłynęło również pismo z dnia 27 lutego 2003r. Rady Sołeckiej wsi Ciarka dotyczące konieczności budowy chodnika i przejścia dla pieszych. Pismo powyższe również zostanie omówione na kolejnym posiedzeniu komisji.

Następnie głos zabrał radny Witold Naumik i przedstawił pismo z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “VITA” w Kluczborku z dnia 3 marca 2003r. z prośbą o wydanie opinii na temat zasadności pracy Poradni Chirurgicznej w tym zakładzie. Przewodniczący Komisji w imieniu wszystkich członków zwróci się do Dyrektora SPZOZ w Kluczborku z prośbą

o wyrażenie swojej opinii w tej sprawie i dopiero po jej uzyskaniu radni wypowiedzą się
w tej kwestii.

Innych spraw nie poruszano. W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął posiedzenie w dniu dzisiejszym. Na tym protokół zakończono.

 

 

 

Przewodniczący Komisji:

Andrzej Jung