Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2011 roku zostali:

BIZNES
ZAKŁAD RZEŹNICZO – WĘDLINIARSKI HELENA KORZEKWA
Ta rodzinna firma z Ligoty Dolnej jest dobrze znana na lokalnym rynku i w regionie. Zakład wytwarza mięso, wędliny i wyroby wędliniarskie według staropolskich receptur, nieprzerwanie od 1977 r. Trzy miesiące temu otworzył pierwszy na Opolszczyźnie sklep, który promuje producentów z powiatu kluczborskiego i tradycje spożywcze regionu, oraz drugi
w województwie z sieci Dziedzictwo Kulinarne – Opolskie. Firma z Ligoty Dolnej jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – Dziedzictwo Kulturalne – Opolskie i pomysłodawcą rejestracji krupnioka śląskiego w systemie Chronione Oznaczenie Geograficzne. Bierze udział w przygotowaniu wniosku w tej sprawie do Unii Europejskiej. Zakład dynamicznie się rozwija i na terenie naszego powiatu ma już pięć własnych sklepów. Przy tym jego właściciele chętnie wspomagają lokalne instytucje i stowarzyszenia.

TURYSTYKA
GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE "U NORBERTA I ULI"
Położone w Wierzchach (Gmina Wołczyn), w bezpośrednim sąsiedztwie lasów gospodarstwo państwa Langhammerów to połączenie nowoczesności z tradycją wiejską i odpoczynkiem na łonie natury. Panuje tam cisza i spokój, które są cennym towarzyszem wypoczynku. Gospodarstwo jest idealnym miejscem dla miłośników obcowania z przyrodą. Podczas pobytu gospodarze zachęcają m.in. do wycieczek rowerowych po okolicy i spacerów do pobliskiego, obfitującego w bogactwa runa i zwierzynę kompleksu leśnego, proponują również obserwację hodowanych na terenie gospodarstwa danieli. Do dyspozycji agroturystów jest miejsce na ognisko i grilla, salon gier oraz staw, łódki i rowery wodne. Zbiornik stanowi również raj dla wędkarzy.
Gospodarstwo jest laureatem wojewódzkiego konkursu eko-agroturysty-cznego "Zielone Lato 2006". Za działania na rzecz promocji miasta i gminy Wołczyn zostało wyróżnione Isandrem, nagrodą przyznawaną przez tamtejsze władze.

KULTURA
JÓZEF ZAJĄC
Znany kluczborski plastyk, od lat zawodowo związany z Młodzieżowym Domem Kultury, jako instruktor. Uczestnicy prowadzonych przez niego zajęć rozwijają swoje talenty nie tylko w rysunku i malarstwie. Uczą się też rzeźby, grafiki, ceramiki. Jest ojcem sukcesów wielu swoich podopiecznych w konkursach plastycznych na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Sam jest współorganizatorem i opiekunem takich imprez w MDK, choćby ostatniego międzynarodowego konkursu grafiki. Podopieczni Józefa Zająca, zarażeni pasją, wybierają często szkoły, uczelnie plastyczne, i dostają się do najlepszych z nich. Jeśli wypatrzy u młodego człowieka iskrę talentu, zamienia ją w płomień. Otrzymał od Ministra Edukacji Narodowej tytuł „Odkrywcy Talentów”, a Młodzieżowy Dom Kultury – certyfikat dla „Miejsca Odkrywania Talentów”. Jest też autorem projektu statuetki „Plastra Miodu”.

SPORT
MIECZYSŁAW GODZWON
Od lat związany z kolarstwem, wcześniej jako zawodnik, następnie jako działacz. Od 1974 roku organizuje znane w Polsce i za granicą wyścigi kolarskie. Najpierw był to Wyścig Kolarski Juniorów, później Międzynarodowy Wyścig Juniorów Młodszych "Po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej". W roku odbędzie się 39. edycja tej imprezy. Mieczysław Godzwon to wieloletni trener LKS "Ziemia Opolska" Opole Grupa Treningowa przy KPGR Wołczyn. Przez 7 lat pracował jako masażysta z kolarską kadrą Polski. Sam w swoim sportowym dorobku ma kilkukrotny udział w kolarskich mistrzostwach świata, w wyścigach przełajowych, szosowych oraz Wyścigu Pokoju. Jest współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego "Stobrawa", który powstał w 2007 r. Za swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju kolarstwa otrzymał wiele nagród i wyróżnień. M.in.: złoty, srebrny i brązowy medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rozwój ruchu olimpijskiego w Polsce.
 
NAUKA
MARIAN ZEMBALA
Znany polski kardiochirurg i transplantolog jest od lat dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz przy zabiegu wszczepienia sztucznego serca człowiekowi. Współtworzył ośrodek kardiologiczny w Katowicach – Ochojcu. W ośrodka w Zabrzu zajmował się programem transplantacji serca i płuc. Szereg zabiegów przeprowadzał jako pierwszy w Polsce, a w 1997 r. wykonał pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca. Prof. Marian Zembala ma ogromny udział w utworzeniu działającego przy kluczborskim Powiatowym Centrum Zdrowia ośrodka kardiologii inwazyjnej założonego przez Polską Grupę Medyczną. Dziś wspiera go swoją wiedzą i doświadcze-niem. Dzięki temu pacjenci z powiatu kluczborskiego mają szansę korzystać z wiedzy specjalistów najwyższej klasy. Jedną z jego pacjentek była 9-latka z Wołczyna, u której profesor przeprowadził przeszczep serca. W 2009 roku radni powiatu kluczborskiego przyznali mu tytuł honorowego obywatela powiatu.
 
PROMOCJA POWIATU
STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW TAŃCA "SUKCES"
Skupia rodziców tancerzy i miłośników tańca towarzyskiego z powiatu kluczborskiego, którzy wpierają rozwój utalentowanych młodych zawodników, co skutkuje kolejnymi sukcesami na najpoważniejszych mistrzostwach w Polsce i za granicą. Tancerze stowarzyszenia tylko w 2011 roku wzięli udział w 80 turniejach, z w najważniejszych z nich uplasowali się na podium. Promowali też powiat kluczborski w Nadrenii Palatynacie, w ramach współpracy z partnerskim powiatem Bad Durkheim. Sukcesy tancerzy i zaangażowanie stowarzyszenia zostało zauważone i docenione przez powierzenie mu organizacji Mistrzostw Polski Południowej w tańcu towarzyskim, w którym wzięło udział ponad 300 par. „Sukces” współpracuje ze szkołami tańca Adrianny Przybył i Mariusza Mierzwy. Za sprawą młodych tancerzy i wspierającego ich stowarzyszenia powiat kluczborski stał się liczącym ośrodkiem sportowego tańca towarzyskiego w Polsce.
 
CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI POWIATU
NAGRODY NIE PRZYZNANO