Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2010 roku zostali:

BIZNES
Lesaffre Polska S.A. w Wołczynie
Jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się firm powiatu kluczborskiego. Od 10 lat spółka jest częścią francuskiej grupy Lesaffre, światowego lidera w produkcji drożdży piekarskich. Fabryka w Wołczynie należy do najnowocześniejszych w Europie. Oprócz drożdży, produkuje także inne dodatki dla branży piekarskiej i cukierniczej. Lesaffre – to oddany partner piekarzy. Jest organizatorem wielu przedsięwzięć, promujących te branżę – w 2010 roku zorganizowała Krajowe Eliminacje do Pucharu Świata w Piekarstwie. Stale ulepsza i rozwija swoje produkty, dbając przy tym o środowisko naturalne. W chwili obecnej jest w trakcie wielomilionowej inwestycji – oczyszczalni ścieków poprodukcyjnych. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i tytułów m.in. "Solidny Pracodawca Ziemi Opolskiej 2008", "Opolska Nagroda Jakości", "Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji", "Opolska Marka".

TURYSTYKA
Ewa i Beniamin Godylowie
Ona – kobieta biznesu, właścicielka Pałacu w Pawłowicach, On - lokalny przedsiębiorca, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Kujakowice Górne, piekarz i cukiernik, który zainicjował starania o uznanie kołocza śląskiego za produkt regionalny. Uczestnicząc w różnego rodzaju targach i imprezach wystawienniczych aktywnie wspierają działania promocyjne powiatu, mające na celu przyciągniecie na Ziemię Kluczborską turystów. W 2008 r. z wykorzystaniem funduszy unijnych rozpoczęli remont niszczejącego pałacu w Pawłowicach (Gmina Gorzów Śląski). W obiekcie mieści się dziś luksusowy hotel z restauracją oraz SPA. Pałac stał się atrakcją turystyczną, chętnie odwiedzaną przez turystów z kraju i zagranicy. Beniamin Godyla jest laureatem „Kluczborskiej Baszty”. W 2009 r. w IX edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów" za kołocz śląski otrzymał "Opolską Perłę". Na targach Polagra Food 2009 kołocz, jako najlepszy polski, regionalny produkt żywnościowy, nagrodzono "Perłą 2009".
 
KULTURA
Dziecięcy Zespół "Wielokropek"
Zespół działa od 1980 r. przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wołczynie. Jego założycielami jest rodzeństwo Andrzej i Maria Tymczyszyn. "Wielokropek" swoimi występami uświetnia uroczystości lokalne i regionalne, występuje także poza granicami kraju. W czasie trzydziestu lat istnienia zespół uczestniczył w ponad 500 imprezach kulturalnych, dokonał także nagrań w Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Jest wielokrotnym laureatem wojewódzkich i ogólnokrajowych przeglądów i festiwali dziecięcych. W swojej długoletniej karierze scenicznej uzyskał wiele wyróżnień i nagród. Najwięcej, bo aż 51, zdobył w Wojewódzkich Przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych, 47 na Dziecięcych Festiwalach Ogólnopolskich oraz ponad 20 na Międzynarodowych Festiwalach Piosenki "Majowa Nutka" w Częstochowie. Uzyskał także odznakę "Zasłużony dla miasta i gminy Wołczyn" oraz statuetkę "Super Wołczyński Isander".
 
SPORT
Drużyna Seniorów Kluczborskiego Klubu Karate
Maciej Kalandyk, Piotr Kuś, Łukasz Radwański oraz Łukasz Wójcik to członkowie kadry narodowej. Od ponad 10 lat, zajmując wysokie lokaty, reprezentują powiat kluczborski na krajowych i zagranicznych imprezach karate. Wygrana w ubiegłorocznych zawodach w Bydgoszczy poszerzyła ich sportowy dorobek o kolejny tytuł Mistrzów Polski seniorów w karate drużynowym.
Maciej Kalandyk – aktualny srebrny medalista Mistrzostw Polski seniorów w walkach drużynowych (kumite). Piotr Kuś – złoty medalista Mistrzostw Polski seniorów w kumite drużynowym. Łukasz Radwański – aktualny złoty medalista Mistrzostw Polski w kumite drużynowym i złoty medalista w dwuboju (fuku-go), w Słowenii zdobył tytuł Mistrza Europy w kumite drużynowym. Łukasz Wójcik – aktualny Mistrz Europy w kumite drużynowym, złoty medalista Mistrzostw Polski w konkurencjach indywidualnych i drużynowych, wicemistrz Polski w kumite drużynowym, zdobywca III miejsca w Polskiej Lidze Karate. Podczas listopadowych Mistrzostw Świata w Brazylii zdobył brązowy medal w walkach drużynowych.
 
NAUKA
Maria Śmigielska
Adiunkt Katedry Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Opolskim, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii oraz Kierownik Studiów Podyplomowych. Od wielu lat swoją wiedzą naukową wspiera Powiat Kluczborski i Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną, której jest członkiem honorowym. Odegrała znaczącą rolę w działaniach na rzecz intensyfikacji turystyki, rozwoju i promocji powiatu kluczborskiego. Poprzez pomoc merytoryczną przy tworzeniu sektorowej strategii rozwoju turystyki na obszarach wiejskich naszego powiatu, przeprowadzone analizy i monitoring ruchu turystycznego, nakreśliła kierunki rozwoju powiatu pod względem turystycznym. Merytorycznie wspierała organizację dziesięciu turystycznych seminariów naukowo-szkoleniowych. Jest współredaktorem wielu publikacji naukowych i folderów promocyjnych wydawanych przez Powiat Kluczborski i KOLOT. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
 
PROMOCJA POWIATU
Sabine Röhl
Starosta Powiatu Bad Dürkheim, położonego w landzie Nadrenia Palatynat w Niemczech, z którym od 2000 roku powiat kluczborski rozwija współpracę w ramach podpisanej umowy partnerskiej. Dzięki jej inicjatywie, zaangażowaniu i otwarciu zrealizowano w ostatnich latach wiele wspólnych,
międzynarodowych projektów. Sabine Röhl przykłada wiele uwagi do tego, aby informacje o wspólnych inicjatywach ukazywały się w niemieckiej prasie, radiu, na stronie internetowej powiatu i
w wydawanym co roku kalendarzu powiatu Bad Dürkheim. Wskutek tych działań media bardzo dobrze dokumentują dorobek partnerstwa i w dobrym świetle przedstawiają powiat kluczborski. W ubiegłym roku zorganizowała w Bad Dürkheim akcję pomocy dla chorego na białaczkę małego mieszkańca naszego powiatu. Wspiera przedsięwzięcia promocyjne powiatu kluczborskiego poprzez kolportaż naszych materiałów promocyjnych i publikacji na terenie Nadrenii Palatynatu.
 
CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI POWIATU
Irena Kowalczyk
Przewodnicząca Zarządu Rejonowego w Kluczborku Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest inicjatorką różnorodnych form aktywizacji kluczborskich seniorów. Otwarta na podejmowanie nowych, ciekawych wyzwań i inicjatyw. Z niespożytą energią, pomysłowością i poczuciem humoru przyczynia się do uatrakcyjnienia tzw. jesieni życia m.in. poprzez organizowane: w okresie zimowym gimnastyki i zbiorowe spacery w kluczborskim parku miejskim, nordic walking, od wiosny do jesieni cykliczne wycieczki rowerowe, turystyczno-krajoznawcze wycieczki autokarowe oraz wczasy i turnusy rehabilitacyjne. Spektakularnym wydarzeniem był występ seniorów podczas ostatniego festiwalu w Opolu. Prowadzi chór ECHO, organizuje pomoc dla potrzebujących członków Związku, współpracuje z osobami niepełnosprawnymi oraz kluczborskim Środowiskowym Domem Samopomocy.
Za dotychczasową działalność odznaczona m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Złotą Honorową Odznaką Związku, Medalem Powiatu Kluczborskiego.