Protokół Nr 18/2010

 

 

 

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 8 stycznia 2010 roku.

 

Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Paweł Prochota.

Lista obecności w załączeniu.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1.       Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku Pani Iwona
Rudnicka-Hrynyszyn.

2.       Radca Prawny  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku Pani Olga Lewicka-Gawle.

 

Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia.

2. Rozpatrzenie skargi Pani Danuty Łozickiej na Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku.

3. Wolne wnioski.

4. Zamknięcie posiedzenia.

 

 

Ad.1.

 

 

Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku Członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

 

Ad.2.

 

 

Przewodniczący  Komisji oddał głos Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku Pani Iwonie Rudnickiej - Hrynyszyn, która przedstawiła swoje wyjaśnienia
 w sprawie skargi Pani Danuty Łozickiej. Na wstępie Pani Dyrektor poinformowała o notatce służbowej, która została sporządzona przez pracownika PCPR  w związku ze złożeniem skargi przez Panią Danutę Łozicką. W/w notatka została przekazana wszystkim członkom Komisji Rewizyjnej. Dyrektor PCPR wyjaśniła, że pomoc dla rodzin zastępczych nie ogranicza się jedynie do wypłaty pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego w rodzinie zastępczej dziecka, ale polega również na pomocy
w wychowywaniu, i Pani Danuta Łozicka miała obowiązek zgłaszać wszelkie problemy wychowawcze, które miała z dziećmi. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie jest dwóch psychologów, jest radca prawny, doradca zawodowy, pracownicy socjalni, oraz jest poradnia psychologiczna ze sztabem pedagogów,  których obowiązkiem jest pomoc w trudnych sytuacjach. Dyrektor PCPR powiedziała, że Pani Łozicka nie została pomówiona ani obrażona, zadawane były w stosunku do niej jedynie trudne pytania mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Okazało się, że to nie była pierwsza ucieczka dziewczynek oraz, że występują w rodzinie inne problemy wychowawcze, typu palenie papierosów, spotkania ze starszymi od dziewczynek chłopkami, wagary. Ponadto Pani Danuta Łozicka nigdy nie zgłaszała do PCPR-u jakichkolwiek problemów w związku z wychowywaniem dzieci, również dzieci i ich rodziny biologiczne nigdy nie zgłaszały jakichkolwiek problemów w rodzinie zastępczej prowadzonej przez Panią Danutę Łozicką. Głos zabrał Radny Mirosław Misiak, który zasugerował, aby rozpatrzyć meritum skargi, czyli obraźliwego dla skarżącej Pani Danuty Łozickiej zachowania pracowników PCPR w Kluczborku podczas zgłaszania faktu ucieczki z domu dwóch podopiecznych. Pytania zadawane przez pracowników miały na celu wyjaśnienie sytuacji, nie miały charakteru osobistego ani obraźliwego. Do obowiązku pracowników należało wyjaśnienie sytuacji, wszelkie zadawane pytania miały na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz niejako uświadomienie Pani Danucie Łozickiej, że pracy w rodzinie zastępczej nie można utożsamiać z poświęceniem, rozmowa między pracownikiem przyjmującym zgłoszenie o ucieczce a Panią Łozicką  była niejako wymianą  poglądów, rozmową, próbą wyjaśnienia, że praca w rodzinie zastępczej nie jest do końca poświęceniem, jest to pewnego rodzaju misja, ale nie można traktować tego wyłącznie w kategoriach poświęcenia. Zaistniała sytuacja jest wynikiem  prowadzenia rodziny zastępczej, stosowania systemu kar bez nagród, ucieczka zdarzyła się nie po raz pierwszy. Głos zabrała Radna Celina Zając, która zaproponowała, aby oddalić skargę, gdyż Pani Danuta Łozicka nie została obrażona, jej dobre imię nie zostało naruszone a wszystkie pytania, które zostały Pani Danucie Łozickiej zadane miały na celu wyjaśnienie sytuacji. Głos zabrała Radca Prawny Powiatowego centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku Pani Olga Lewicka-Gawle, która powiedziała, że Pracownicy PCPR musieli zadawać dokładne pytania, gdyż Pani Danuta Łozicka kilka lat temu zdecydowała się stworzyć rodzinę zastępczą dla trójki rodzeństwa
a jedno z tych dzieci przebywa obecnie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, więc
w momencie gdy zaczyna się problem z kolejnym dzieckiem z tego rodzeństwa, trzeba interweniować. Słowa pracownika PCPR o tym, że wychowywanie dzieci nie jest poświęceniem, gdyż wychowywanie dzieci własnych czy nie własnych  jest naszym wyborem nie poświęceniem, zostały odebrane przez Panią Danutę Łozicką osobiście co nie było zamiarem pracownika. Problemy wychowawcze zdarzają się we wszystkich rodzinach, trzeba je rozwiązywać, po to jest PCPR oraz Poradnia, aby pomóc w rozwiązywaniu tego typu problemów. W sytuacji rodziny zastępczej  prowadzonej przez Panią Danutę Łozicką można powiedzieć, że dobrze się stało tak jak się stało, gdyż jest to niejako bodźcem, aby sytuację rozwiązać i nie dopuścić, aby wydarzyło się coś złego.

Przewodniczący Rady podziękował Dyrektorowi i Radcy Prawnemu PCPR w Kluczborku
za przybycie i przystąpił do głosowania nad uznaniem skargi złożonej przez Panią Danutę Łozicką na Dyrektora PCPR w Kluczborku za bezzasadną.  Komisja Rewizyjna  w drodze głosowania 6 głosami za, przy braku głosów wstrzymujących się i głosów przeciw, uznała skargę Pani Danuty Łozickiej za bezzasadną. Członkowie komisji swoją decyzję uzasadnili przyjmując wyjaśnienia  Dyrektora PCPR w Kluczborku oraz ustalając, iż procedura wyjaśniająca sprawę rodziny zastępczej prowadzonej przez Panią Danutę Łozicką, została przeprowadzona prawidłowo przez pracowników PCPR w Kluczborku. Zgodnie z ustawą
o pomocy społecznej do kompetencji pracowników PCPR należy ścisły nadzór nad rodzinami zastępczymi oraz prowadzenie postępowania wyjaśniającego w sytuacjach problemowych. Zadawane przez pracowników PCPR pytania nie miały charakteru obraźliwego ani osobistego, służyły jedynie wyjaśnieniu zaistniałej  trudnej sytuacji. W związku z powyższym PCPR miał ustawowy obowiązek przeprowadzić wywiad środowiskowy, w tym zadawać trudne pytania skarżącej Pani Danucie Łozickiej. Wszystkie w/w czynności były prowadzone w celu dogłębnego zbadania sprawy przez pracowników PCPR. Komisja Rewizyjna nie dopatrzyła się uchybień formalno-prawnych ze strony pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku. W związku z tym zostanie przygotowany na najbliższą sesję Rady Powiatu projekt uchwały w powyższej sprawie wraz ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej. 

 

 

Ad.3.

 

Wiceprzewodnicząca Komisji – Radna Bożena Małysa poruszyła sprawę dofinansowanie
ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych turnusów rehabilitacyjnych dla poszczególnych grup niepełnosprawności.

Wniosek o rozważenie możliwości obniżenia dofinansowania do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych dla poszczególnych grup niepełnosprawności w przypadku znacznego niedoboru środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostanie przekazany Przewodniczącemu Rady Powiatu w Kluczborku.    

 

 

Ad.4.

 

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim członkom za udział i zamknął dzisiejsze posiedzenie.

Na tym protokół zakończono.

 

 

 

 

                                                                                                          Przewodniczący Komisji

 

                                                                                                                             Paweł Prochota

 

 

   Protokołowała

Katarzyna Hołdys