Protokół Nr 29/2009

 

Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 3 grudnia 2009 r.

 

Przewodniczyli Przewodniczący Komisji – Robert Wietrzyk

Lista obecności w załączeniu.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyła:

Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu.

 

Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia.

2. Analiza projektu budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2010 rok.

    /Przygotowanie opinii Komisji do projektu budżetu/

3. Wolne wnioski.

4. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad.1

 

Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku Członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

Ad.2

 

Przewodniczący Komisji oddał głos Panu Staroście, który omówił projekt budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2010r.

Pan Starosta powiedział, że dochody budżetu powiatu na 2010 rok ustala się na kwotę 70.188.447,-zł. Wzrost dochodów szacuje się na ponad 14.000.000,-zł. Ponadto wydatki ustala się na łączną kwotę 72.522.032,-zł, wydatki majątkowe prawie 22.000.000,-zł. Łączna kwota dofinansowania wynosi 14.500.000,-zł, z czego 6.500.000,-zł już zostało przyznanych. Łączne wydatki majątkowe stanowią 28% wszystkich wydatków zaplanowanych na 2010 rok, przekraczają one 21.000.000,-zł w budżecie powiatu. Zadłużenie Powiatu Kluczborskiego w skali 2009 roku do 2010 roku nie wzrasta. 

Jak poinformował Pan Starosta w przyszłym roku planuje się siedem zadań inwestycyjnych. Część z nich wynika z przygotowanych już wcześniej dokumentacji, złożonych wniosków, które pojawiały się w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na 2010 r.

Jednym z zadań jest odbudowa wiaduktu nad torami PKP ciągu drogi powiatowej Nr 1321 O Kluczbork – Jakubowice ul. K. Miarki w Kluczborku kwota wydatku to 3.037.128,-zł  dofinansowanie do tego zadanie wynosi 2.176.220,-zł

Kolejne zadanie to modernizacja bazy kształcenia specjalnego (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku ) kwota wydatku: 1.190.745,-zł. W październiku został złożony wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego, który jest obecnie rozpatrywany o dofinansowanie tej inwestycji kwotą 800.000,-zł. Własne środki wynoszą 390.745,-zł.

Następne zadanie to wsparcie rozwoju gospodarki w Powiecie Kluczborskim poprzez utworzenie inkubatora przedsiębiorczości i innowacji. Kwota wydatku wynosi 3.481.700,-zł. W dniu dzisiejszym został zawieziony wniosek. Zaangażowanie własnych środków na ten cel wynosi 522.255,-zł, a możliwa do uzyskania dotacja wynosi 2.959.445,-zł.

Kolejnym zadaniem inwestycyjnym jest zwiększenie efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej Powiatu Kluczborskiego m.in. poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych – etap II. Kwota całego wydatku to 2.294.622,-zł.  ponieważ ponad 794.622,-zł jest przesunięta płatność na miesiąc styczeń jako jedna transza kredytu z BOŚ-u na zapłacenie jednej faktury. Na termomodernizację szkoły (ZSP Nr 2 CKU w Kluczborku przy ul. Byczyńskiej) jest zaplanowana kwota 1.500.000,-zł. Łączna kwota na termomodernizację wynosi 5.671.817,-zł.

Następnym zadaniem inwestycyjnym realizowanym w 2010r. jest:

Przebudowa budynku przy ul. Sienkiewicza:

- Powiatowe Centrum Rehabilitacji

- Ośrodek Rehabilitacji

- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna

Z własnych środków zaplanowana jest kwota 1.000.000,-zł w 2010r. a resztę zadania będzie realizowana w 2011 r. Natomiast w wieloletnim programie inwestycyjnym zadanie to jest zaplanowane na 2 lata za kwotę 3.500.000,-zł. Został złożony wniosek do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej o dofinansowanie tej inwestycji kwotą niecałe 1.500.000,-zł.

Kolejne zadanie inwestycyjne to zakup samochodu i sprzętu specjalistycznego w skład, którego wchodzi namiot pneumatyczny, a także dodatkowe oświetlenie dla Straży Pożarnej. Wkład własny wynosi 40.000,-zł.

Również jednym z zadań inwestycyjnych jest „Opolska Szkoła, szkołą ku przyszłości”, która będzie realizowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Jest to program ogólno wojewódzki, polegający na wymianie całego sprzętu informatycznego budynku łącznie z serwerami, stworzeniem strefy wolnego dostępu do Internetu. Cały koszt zadania wynosi 87.000,-zł, a koszt własny to 40.000,-zł. Powiaty mogły zgłaszać do tego zadania tylko jedną szkołę.

Kolejno Pan Starosta omówił szczegółowo zadania remontowe, które będą realizowane w 2010r.

Pierwsze trzy projekty dotyczą remontów dróg powiatowych:

- Wołczyn (wzdłuż cmentarza ul. Byczyńska) – Biskupice : łączna kwota zadania wynosi 4.374.600, - zł, a kwota dofinansowania to 2.187.300,-zł.

- Ligota Dolna – Jasienie: kwota wydatku to 4.064.700,-zł, dofinansowanie wynosi 

   2.032.300,-zł.

- Jaśkowice: kwota wydatku wynosi 1.110.000,-zł, nabór wniosków do RPO odbędzie się w kwietniu, został złożony wniosek o jego przyspieszenie. Kwota, którą musiał by zapłacić powiat to 166.500,-zł , a pełne dofinansowanie byłoby wówczas z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pozostałe zadania remontowe to dokumentacja techniczna remontu budynków szkół: ZSO i  ZSP Nr 1 w Kluczborku. Nakłady planowane na 2010 r. na oba te zadania wynoszą 60.000,-zł. Będzie złożony wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie tych remontów.

Również jednym z zadań remontowych jest remont instalacji wodno – kanalizacyjnej w Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Kwota wydatku wynosi 150.000,-zł.

Natomiast w powiatowym Urzędzie Pracy w Kluczborku będzie realizowane zadanie pod nazwą ,,Centrum aktywizacji zawodowej”. Łączna kwota wydatku wynosi 30.000,-zł

Ponadto Pan Starosta poinformował wszystkich członków komisji, że planowany wskaźnik zadłużenia na 2010 rok wynosi 48%, ale na kolejne lata powiat założył, że dochody ogółem będą wynosić 60.000.000,-zł .

Następnie radny Leszek Krzyżanowski zwrócił się z zapytaniem do Pana Starosty jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa z przejęciem PKS-u, ponieważ nie jest on ujęty w budżecie powiatu na rok 2010.

Pan Starosta udzielając odpowiedzi na zapytanie radnego powiedział, że przejęcie przez Powiat PKS-u nie powoduje dodatkowych wydatków dla powiatu. Ponadto powiaty zostały zobligowane przez ustawę zgodną z dyrektywą nakładającą obowiązek organizacji transportu publicznego na terenie powiatu wraz ze sfinansowaniem przewozów deficytowych.

Kolejno radny Leszek Krzyżanowski zapytał jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o dofinansowanie nowego taboru dla PKS-u.

Pan Starosta odpowiedział, że nabór wniosków jest w lutym, projekty można złożyć do 4.500.000,-zł. Natomiast związane z tym wydatki, które musi ponieść powiat wynoszą 20%.

 

Ad.3

 

Kolejno radna Bożena Małysa zwróciła uwagę na likwidację wszelkich agencji pocztowych i PKO. W Bąkowie została zlikwidowana poczta i utworzono agencję. Ponieważ na dzień dzisiejszy obniża się pobór osób, które prowadzą takie agencje, została zlikwidowana także agencja. W związku z tym, że Gmina Lasowice Wielkie jest dość liczna, istnieje problem w dostarczaniu poczty mieszkańcom. Niektórzy posiadają swoje skrzynki pocztowe oraz stojące skrzynki, które są stawiane w pasie dróg. Mieszkańcy są tym oburzeni i radna Bożena Małysa w ich imieniu zwróciła się do Pani Naczelnik Poczty Polskiej, która  powiedziała, że nie ma problemu z postawieniem takiej skrzynki wszystkim mieszkańcom ale problem polega na tym, że część dróg jest gminnych a część powiatowych. Po stronie gminy za wynajęcie takiego pasa drogowego 1 m na dzień kosztuje 2.00,-zł. Są to koszty, które poczta musi uregulować. Aby wspomóc w tym mieszkańców należałoby podjąć uchwałę, która zwalniałaby ich z tej opłaty. Radna Bożena Małysa zwróciła się do Pana Starosty z zapytaniem czy istnieje możliwość podjęcia takiej uchwały.

Pan Starosta poinformował, że istnieje taka możliwość.

Radna Irena Kielar zapytała czy Zespołowi „Modrzewiacy” został przyznana dotacja.

Pan Starosta poinformował radną Irenę Kielar, że Zespół „Modrzewiacy” nie otrzymał dotacji ponieważ zmienili nazwę zespołu na „Kluczbork”.

Kolejno Komisja przystąpiła do sporządzenia opinii dotyczącej projektu budżetu na 2010 rok.

Komisja zapoznała się z opiniami poszczególnych komisji:

-Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego,

-Komisji ds.Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska,

-Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny.

Komisja w drodze dyskusji przyjęła następujące wnioski w/w komisji wnosząc o ich uwzględnienie w budżecie na rok 2010:

- aby uzyskane oszczędności z zadań: remont drogi powiatowej Wołczyn – Kochłowice oraz remont drogi powiatowej Ligota – Jasienie tzw. „schetynówek” zostały przeznaczone na odnowę nawierzchni bitumicznej na drodze Trzebiszyn – Lasowice Wielkie / wzdłuż Urzędu Gminy Lasowice Wielkie / oraz w miejscowości Bąków, Gmina Kluczbork na pas drogowy wzdłuż ul. Wolności

- aby wolne środki przeznaczać na odnowę nawierzchni „nakładki” – remonty dróg powiatowych

Całość projektu uchwały budżetowej na rok 2010 wraz z proponowanymi wnioskami przedstawionymi przez wszystkie komisje Rady Powiatu, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego zaakceptowała, co należy rozumieć jako wyraz pozytywnej opinii o przedłożonym projekcie budżetu.

W związku z powyższym wnoszę do wysokiej Rady o przyjęcie budżetu Powiatu Kluczborskiego na rok 2010 w proponowanym kształcie z uwzględnieniem wniosków poszczególnych komisji.

 

Ad.4

 

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego podziękował wszystkim zebranym za udział w posiedzeniu i zamknął dzisiejsze posiedzenie.

Na tym protokół zakończono.

 

                                                                                       Przewodniczący Komisji


                                                                                        

                                                                                              Robert Wietrzyk

 

 

Protokołowała

 

 Anna Dąbek