Protokół Nr 22/2008
Z posiedzenia Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 19 lutego 2009 r.
Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Mirosław Misiak.
Lista obecności w załączeniu.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1. Mieczysław Zaleciński – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich,
Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia
Starostwa Powiatowego w Kluczborku.
2. Renata Jażdż-Zaleska- PREZES PCZ SA w Kluczborku.
3. Józef Maciołek-Z-ca Prezesa PCZ SA w Kluczborku
4. Łucja Rabiega – Midura – reprezentująca szkolną opiekę pielęgniarską.
5. Piotr Stefaniuk – przedstawiciel Administracji Oświaty w Kluczborku.
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. PCZ S.A NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku:
a/ wykonanie zadań w roku 2008,
b/ kontrakt i plany rozwojowe na rok 2009
/rozszerzenie zakresu usług medycznych, rozwój i remonty bazy lokalowej, modernizacja sprzętu, polityka kadrowa i płacowa/
3. Wolne wnioski.
4. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1.
Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich zebranych na dzisiejszym posiedzeniu.
Następnie członkowie Komisji zapoznali się z porządkiem posiedzenia.
Porządek posiedzenia został poszerzony o sprawę:
- rozpatrzenia programu przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci i młodzieży w województwie opolskim. Program przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci i młodzieży w szkołach Gminy Kluczbork w załączeniu.
Przewodniczący Komisji Zdrowia poinformował na wstępie o poszerzeniu programu posiedzenia o wniosek przedstawicieli z Urzędu Miasta i Gminy dotyczący programu przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci i młodzieży w województwie opolskim, do którego przystąpiła zarówno Gmina jak i Powiat Kluczborski.
Przewodniczący Komisji w związku z powyższym poddał dzisiejszy porządek posiedzenia wraz z wprowadzonymi sprawami pod głosowanie.
W wyniku głosowania członkowie Komisji przyjęli jednogłośnie zaproponowany przez Przewodniczącego Komisji porządek posiedzenia 7 głosami za.
Przewodniczący poprosił Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia o przedstawienie powyższej sprawy.
Następnie głos w sprawie zabrał Pan Piotr Stefaniuk, który stwierdził, że około 30 % zakresu programu można by było realizować w trakcie zajęć wychowania fizycznego. Poza tym jako powód takiej sytuacji podał niepopularność ruchu fizycznego, brak akceptacji oraz niedostrzeganie tego problemu poprzez samych nauczycieli.
Z tego powodu ważne jest, aby te działania odbywały się również na obszarze polityki szkolnej.
Program sam w sobie nie daje na razie funduszy na te działania, więc należałoby się zastanowić skąd pozyskać te środki.
W trakcie dyskusji padła propozycja, aby w udział w takich zajęciach, które odbywałyby się w różnej formie w ramach zajęć z wychowania fizycznego zaangażować samych rodziców
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia poruszył kwestię finansową. Tu jako ważne aspekty wymienił tworzenie grup interwencyjnych obecność fizykoterapeuty oraz grupy nauczycieli wychowania fizycznego. Ważną kwestią jest tu również pomoc ze strony samorządów.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Zdrowia, który stwierdził, że problem jest mu znany, a z jego informacji wynika iż wady postawy są wykrywane lecz brakuje dalszego działania. Zdaniem Przewodniczącego potrzebny jest koordynator fachowy-konsultant, który byłby w stanie rozpoznać istotę problemu, a co za tym idzie zadecydować o ewentualnej gimnastyce korekcyjnej lub jeśli na podstawie badań stan pacjenta by tego wymagał o jego hospitalizacji w wyspecjalizowanych ośrodkach. Dlatego najistotniejszą sprawą jest w tej kwestii powołanie poradni wad postawy oraz działalność prowadzona również na trenie samych szkół.
Następnie głos zabrał Pan Starosta stwierdzając, że procedura identyfikacji, badania oraz pomocy fachowej została już opisana w samym programie dlatego nie jest tutaj istotą wymyślanie rozwiązań czy też nowych pomysłów.
W nawiązaniu do wypowiedzi Pana Starosty głos zabrał Pan Piotr Stefaniuk stwierdzając iż same szkoły, które zdecydowały się brać udział w tym programie miały za zadanie ułożyć również strategię działania w dziedzinie wad postawy na terenie szkoły.
Następnie w sprawie tej zabrała głos Pani reprezentująca medycynę szkolną zwracając uwagę na to, że problem odciąży również zwykłe przychodnie pierwszego kontaktu jako że pacjenci z wadami postawy kierowani byliby od razu do takiej właśnie poradni wad postawy, gdzie mogliby uzyskać fachową pomoc bez potrzeby dojazdu do miejscowości niejednokrotnie oddalonych od Kluczborka.
Przewodniczący Komisji Zdrowia zwrócił się z zapytaniem do Prezesa PCZ SA w Kluczborku czy istnieje możliwość otwarcia takiej poradni.
Zdaniem Prezesa PCZ SA w Kluczborku rozpoczęte zostały przygotowania do zarejestrowania takiej poradni, w najbliższym czasie ma ona zostać wprowadzona również do statutu w wyniku czego mogłaby rozpocząć swoją działalność. Dzięki istnieniu nowo otwartej poradni chirurgicznej nie będzie również problemu z miejscem dla nowej poradni. Problemów nie będzie również z kadrą pracowniczą, a jedyną kwestią, która na dzień dzisiejszy pozostaje jest otrzymanie kontraktu z NFZ.
Przewodniczący Komisji Zdrowia poinformował wszystkich zgromadzonych iż w celu dotarcia z tymi informacjami do ludzi pod patronatem Pana Marszałka oraz Wojewody powstaje program Wojewódzki w którym będą ujęte wszystkie podmioty – baza informatyczna.
W kwestii wad postawy wypowiedział się Z-ca Prezesa PCZ SA w Kluczborku stwierdzając, że ważnym nie wymienionym dotąd aspektem jest zwiększenie wzrostu młodzieży w efekcie czego pojawiają się schorzenia takie jak np. skolioza.
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia zaproponował przekazanie materiałów w formie graficznej do Biura Rady.
Przewodniczący Komisji Zdrowia zaproponował przejście do punktu drugiego porządku posiedzenia.
Ad.2.
Przewodniczący Komisji Zdrowia udzielił głosu Pani Prezes PCZ SA w Kluczborku, która poinformowała że rok rocznie wzrasta wysokość kontraktów zawieranych z NFZ, jak dotąd jedyne problemy związane były z oddziałem chorób wewnętrznych, lecz rok 2009 jest jak dotąd przykładem najlepszego zakontraktowania tego oddziału.
W roku 2008 kontrakt został zawarty na kwartał, później na pół roku, a od 1 lipca nastąpiła zmiana systemu finansowania z punktowego na tzw. jednorodne grupy pacjentów.
Z tymi zmianami związana również była zmiana strategii rozliczania oraz strategii finansowania.
Szpital w Kluczborku bardzo dobrze poradził sobie z tymi zmianami również dzięki udziałowi w ogólnopolskim pilotażu oraz dzięki zdobytej wiedzy.
Samo wprowadzenie nowego systemu co warto zaznaczyć pomimo faktu iż personel szpitala poradził sobie z tym zadaniem, wiązało się z dużym utrudnieniem pracy, gdyż stanowiło dodatkowy obowiązek oraz wiązało się z dużym obciążeniem czasowym.
Rok 2008 był też jak dotąd najlepszym rokiem finansowym dla polskich szpitali.
W SPZOZ-ach korzystających z ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji od 2005 roku była nieco inna sytuacja, gdyż mogły one korzystać z dodatkowych środków takich jak pożyczki, umorzenie zobowiązań cywilno prawnych, nisko oprocentowane pożyczki, poręczenie ze strony samorządów, oraz środki finansowe ze strony samorządów jako dotacje dla tych szpitali.
Rok 2008 oraz decyzje Rządu w ramach wprowadzenia JGP ocenione zostały jako trafne mimo braku dofinansowania z Samorządu ani innych źródeł finansowania.
Rok 2008 pod względem finansowym zakończony został bardzo dobrze, mimo tego iż w ciągu roku na same inwestycje sprzętowe wydano ponad 800 tyś złotych.
Szpital w Kluczborku był pierwszym szpitalem w województwie opolskim, który rozliczył program w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
- zakupiony został system monitorowania życia płodu
- najnowszej generacji aparat do znieczulania dzieci
- najnowszej generacji aparat ultrasonograficzny – jedyny w województwie opolskim
Program RFO został zrealizowany ze środków własnych a szpital czeka obecnie na refundacje, która ma nastąpić około czerwca w wysokości 60% poniesionego nakładu finansowego.
Dzięki temu poprawiła się również sytuacja poradni chirurgicznej oraz urazowo ortopedycznej, szpital będzie również aplikował o kontrakt na poradnie wad postawy, która byłaby usytuowana w dogodnym miejscu.
Wyremontowany został również oddział wewnętrzny, a w końcowej fazie remontu znajduje się oddział chirurgii.
W chwili obecnej szpital znajduje się w fazie przetargu na sprzęt specjalistyczny dla oddziału otolaryngologicznego, wprowadzane są również nowe procedury leczenia, co skraca czas rekonwalescencji pacjentów wpływając korzystnie również na stan pooperacyjny pacjentów, a co za tym idzie również na całokształt wykonywanych usług medycznych.
Od 3 października funkcjonuje w szpitalu w Kluczborku oddział kardiologii inwazyjnej dzięki czemu również schorzenia kardiologiczne mogą być leczone na miejscu.
W starym budynku chirurgii jest wykonywany remont i tam właśnie przeprowadzony zostanie oddział, tam też zostanie on rozszerzony.
Pomyślnie został zamknięty rok finansowy 2008, w którym wprowadzono również nowy system informatyczny.
Przestała obowiązywać ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu pracowników w związku z tym środki finansowe nie docierają jako dodatkowe środki na wynagrodzenia, gdyż zostały wkomponowane w wartość punktu rozliczeniowego w ramach procedury jednorodnych grup pacjentów. Jeśli kontrakt nie zostanie wykonany w wysokości 1/12 to szpital otrzymuje mniej pieniędzy, jeżeli więcej to NFZ nie zapłaci bo można wykonać kontrakty do 1/12. Każdy z oddziałów zrobił nadwykonania, ze względu na zabiegi konieczne by ratować zdrowie lub życie pacjentów, lecz ze względu na to iż program nie dopasował się do zmian systemu czyli odbyło to się nie z winy szpitala otrzyma on środki finansowe w terminie.
Jest to dowodem na to, że przeszacowanie procedur, które się odbyło oraz zostało zaaplikowane do bazy danych za miesiąc styczeń spowodowało, iż NFZ wypłacił więcej środków za wykonaną procedurę, a co za tym idzie pozwoliło uzyskać dodatni wynik finansowy z działalności w miesiącu styczniu.
Przeznaczono również sumę około 300 tyś złotych na nagrody dla pracowników za pracę w drugim półroczu ubiegłego roku.
Szpital w Kluczborku jest również szpitalem, w którym nie było sytuacji, że pacjenci pozostawali bez opieki, co również świadczy o zaangażowaniu wszystkich pracowników szpitala.
Poruszona została także kwestia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wołczynie.
W związku z trudną sytuacją tego zakładu został ogłoszony przetarg w trakcie, którego wyłoniona została firma mająca za zadanie przeprowadzenie audytu. Władze szpitala zamierzają aplikować o fundusze zewnętrzne w celu przeprowadzenia modernizacji całego budynku, która zakłada remont dachu, wymianę okien oraz wymianę instalacji gazowo-elektryczno-hydraulicznej jej szacowane koszty to około 1 mln złotych.
Przy tym projekcie ma zostać wykonany również kolejny projekt poszukujący w celu zwiększenia o kilkadziesiąt metrów bazy łóżkowej na oddziale otolaryngologii.
Z-ca Prezesa PCZ SA w Kluczborku dodał, iż w tym roku została oficjalnie oddana stacja dializ, przeprowadzone zostały również bieżące remonty.
Monitorowane jest również zdanie oraz uwagi pacjentów, czyli relacja lekarz – pacjent.
Opinie brane są pod uwagę, rozważane oraz rozpatrywane ewentualne uwagi obu stron co również przyczynia się do poprawy opinii samego szpitala.
Jeśli chodzi o rynek pracy to bardzo ciężko jest obecnie o wykwalifikowaną kadrę, a osoby które zostały pracują przeważnie na dobrych wysoko płatnych stanowiskach. Dochodzi z tego powodu do tzw. podkupywania sobie pracowników.
Nastąpiła zmiana w poradni chirurgii urazowo ortopedycznej w odpowiedzi na sugestie oraz opinie również samych pacjentów.
W tym celu została nawiązana współpraca z ortopedami ze szpitala w Oleśnie co spowoduje że:
- nie będzie migracji pacjentów ze strony tej poradni oraz oddziału w Oleśnie a co za tym idzie nie ma problemu w kwestii, w którym z ośrodków ma się odbywać późniejsze leczenie.
Z kolei zabiegi dotyczące chirurgii urazowej wykonywane są w ramach chirurgii ogólnej. Odnośnie chirurgii urazowej zawarto również umowę z ortopedami, dzięki czemu z chwilą zwolnienia się drugiej sali, która wspiera kardiologię rozpoczną się tam zabiegi chirurgii urazowej i ortopedycznej, które są możliwe do wykonania w ramach chirurgii ogólnej, natomiast przypadki wymagające oddziału chirurgii urazowo ortopedycznej będą wykonywane w Oleśnie, dzięki czemu pacjent nie będzie musiał jechać do Opola.
Szpital został również wyróżniony Eurocertyfikatem.
Przewodniczący Komisji Zdrowia w odniesieniu do wypowiedzi Pani Prezes PCZ SA w Kluczborku w sprawie jednorodnych grup pacjentów powiedział, że od pierwszego stycznia nie dołożono wielkich pieniędzy do systemu ponieważ nastąpiły przetasowania w grupach.
W szpitalach, które wykonywały odpowiednie procedury było o tyle lepiej, że trudne specjalności zostały podwyższone.
Z-ca prezesa PCZ SA w Kluczborku uzupełniając swoją wypowiedź dodał, iż w przyszłości oprócz Poradni Wad Postawy w planach jest również otwarcie w Kluczborku Poradni Preluksacyjnej oraz zarejestrowanie rehabilitacji kardiologicznej.
Następnie głos zabrał Pan Sarosta, który poinformował iż za tydzień 26 lutego o godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie z autorytetami świata kardiologii, które wypowiedzą się na temat działań w szpitalu w tej dziedzinie.
Dodał również, że zmiany wcielane w życie na terenie szpitala zostały również zauważone w sąsiednich powiatach (woj. opolskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego).
W szpitalu w Kluczborku nie ma nadwykonań a sam szpital pełni funkcję szpitala powiatowego, ale również ponad powiatowego o czym świadczą usługi, które są rejestrowane na podstawie rejestru usług medycznych.
Świadczy to również o gospodarności, gdyż nadwykonania nie są płacone w 100 procentach ale w około 40 lub 30 procentach reszta pochodzi wtedy ze środków własnych, co dla wielu szpitali, które takie nadwykonania miały oznaczało straty.
W ubiegłym roku udało się wypracować aneksy, które przyczyniły się do wypracowania dobrej sytuacji szpitala.
Szpital otrzymał nagrodę Eurocertyfikat co może być dodatkowym dowodem na to, że wprowadzane zmiany przynoszą wymierne efekty.
Szpital nie otrzymał pomocy od państwa na warunkach ustawy o restrukturyzacji, powiat przejął sporą część starego zadłużenia, lecz spółka działając 6 rok uzyskuje dobre rezultaty.
W porównaniu z innymi szpitalami publicznymi, które po dobrym pierwszym półroczu w drugim półroczu 2008 roku musiały borykać się z zadłużeniem, szpital w Kluczborku wypada bardzo dobrze.
Należy tu uwzględnić również fakt iż w 2008 roku środki na stacjonarną opiekę medyczną wzrosły w skali kraju o 8 miliardów złotych, a sam rok zakończył się ponad pół miliardowym zadłużeniem w szpitalach publicznych.
Jeżeli chodzi o same inwestycje to są kolejne plany i będą powoli wcielane w życie.
Przewodniczący Komisji Zdrowia zabrał głos i zadał pytanie Panu Staroście odnośnie długu który został przejęty po SPZOZ-ie i funkcjonującego teraz SPZOZ-u w odniesieniu do przekształceń odbywających się teraz – jakie są szanse na odzyskanie tych pieniędzy w tej sytuacji.
Pan Starosta w odpowiedzi wymienił plan B jako możliwość skorzystania z pomocy państwa w przypadku niepublicznych szpitali samorządowych.
Program zakłada, że kto zdecyduje o przekształceniu swojego szpitala w spółkę prawa handlowego może liczyć na znaczącą pomoc z budżetu państwa w postaci celowej dla Samorządu na spłatę zobowiązań publiczno prawnych w części również na spłatę zobowiązań cywilno-prawnych.
Kluczowe znaczenie w tej sprawie ma decyzja Rady z 12 czerwca ubiegłego roku.
Stan faktyczny zawarty m.in. w Gazecie Prawnej jest taki, że kto przekształcił swój szpital nie otrzyma dofinansowania, ale cenzurą czasową-faktyczną jest zakończenie procesu likwidacji, który to w szpitalu w Kluczborku nie został ukończony.
Na SPZOZ-ie likwidacja się nie ukończyła i na SPZOZ-ie ciążą zobowiązania publiczno-prawne w postaci składki ZUS-owskiej.
Rada Ministrów przyjęła program, a obecnie jest gromadzona dokumentacja w tym celu w celu zabiegania o spłatę zobowiązań publiczno-prawnych.
Drugą ważną kwestią jest fakt iż na SPZOZ-ie pozostaje zobowiązanie publiczno prawne pozostawione przez Powiat, gdyż pożyczka została udzielona ze środków publicznych.
Podjęto starania, aby kwotę pożyczki wraz z odsetkami około 8 milionów złotych do 31 grudnia 2008 zgodnie z tym co mówi program odzyskać.
W tym celu zostanie złożona dokumentacja, a działania te pozwolą zakończyć likwidację spłacając zadłużenie.
Zdaniem Pana Starosty nie licząc pozostałych województw podobną decyzję podejmą również sąsiadujące powiaty: Głubczycki, Krapkowicki, Namysłowski, szpital Marszałkowski w Kup już podjął, Korfantów, co stanowi już 5 szpitali z samego województwa opolskiego.
Z racji swojego zakresu zadanie to jest priorytetem.
Przewodniczący Komisji Zdrowia poprosił Pana Starostę o przedstawienie sytuacji kardiologii inwazyjnej.
Pan Starosta poinformował iż funkcjonuje ona już od października ubiegłego roku, lecz z racji tego iż nie ma kontraktu, lekarze pracują zabezpieczając jedynie ostre stany.
Obecnie przeprowadzana jest akcja informacyjna przed konferencją, która odbędzie się 26 lutego w przyszły czwartek, a na którą zaproszono samorządowców oraz reprezentantów z łącznie 7 powiatów.
Pan Starosta dodał również, że wszczepiono 8 kardiowerterów, wykonuje się zabiegi takie jak: ambioplastyka oraz koronografia.
Pan Starosta opowiedział również o swoich wizytach w ościennych szpitalach m.in. w Wieluniu, gdzie w porównaniu z Opolszczyzną inaczej podchodzi się do kwestii wysyłania pacjentów traktując to jako realizację kontraktu.
Z obserwacji wynika, że po otwarciu oddziału po remoncie budynku będzie on ułatwieniem dla sytuacji wielu pacjentów, którzy na wykonanie zabiegu w Częstochowie czekają nieraz po 2 miesiące.
W najbliższym czasie rozpocznie się budowa parkingów, nowej drogi dojazdowej oraz remont budynku laboratorium.
Pan Starosta poruszył jeszcze ważną kwestię dotyczącą budżetu, a mianowicie realizacji inwestycji o wartości sięgającej już około 4,5 miliona złotych przy ograniczonym zaangażowaniu środków własnych. Udało się rozpocząć remont dachu, którego część została już przełożona ale z racji panujących warunków meteorologicznych musiała zostać przesunięta.
2/3 tej kwoty pokryje Polska Grupa Medyczna, a w sprawie 1/3 prowadzone są negocjacje w partycypowaniu kosztów ze stacją dializ.
Innym równie istotnym elementem jest winda, gdzie w tej chwili są przygotowywane otwory pod szyb windy. Koszt windy to 60 tysięcy euro a skalkulowano ją na 320 tysięcy złotych.
Z racji tego iż winda stanowić będzie trwały element szpitala, który to z kolei jest własnością powiatu, powiat będzie musiał sfinansować zakup windy, lecz prowadzone są rozmowy z Polską Grupą Medyczną, która w zamian za to pomogła by finansowo przy remoncie budynku laboratorium.
Są starania aby do końca kwietnia ukończyć remont całej starej chirurgii oraz laboratorium.
Została również podpisana umowa zgodnie, z którą do końca sierpnia będziemy mieli również tomograf.
Zdaniem Przewodniczącego Komisji Zdrowia dogranie tych wszystkich punktów spowoduje, że szpital w Kluczborku będzie można uznać szpitalem specjalistycznym.
Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia zadał pytanie czy są plany odnośnie rozszerzenia oddziału dziecięcego.
W odpowiedzi Z-ca Prezesa PCZ SA w Kluczborku stwierdził, iż sytuację oddziału dziecięcego ocenia jako wystarczającą, wspomniał natomiast iż była koncepcja aby oddział dziecięcy przenieść do budynku zajmowanego przez oddział ginekologiczny w celu kosztowego odciążenia tego oddziału.
Podjęto również działania dotyczące powiększenia laryngologii a mianowicie o adaptacji strychu by część socjalną przenieść wyżej i dzięki temu uruchomić dodatkowe dwie sale.
Ad.3.
Komisja Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu w Kluczborku zapoznała się z wnioskiem radnego Wojciecha Smolnika w sprawie zwrócenia się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu o przeprowadzenie remontu drogi krajowej Nr 45 na odcinku Ligota Górna, Ligota Zamecka i Kluczbork ul. Katowicka. W związku z powyższym Komisja wnioskuje do Rady Powiatu w Kluczborku o podjęcie stosownego stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Ponadto członkowie Komisji wnioskują o przyjęcie stanowiska przez Rade Powiatu w Kluczborku w formie uchwały w wyżej wymienionej sprawie.
Wniosek radnego do zarządu w sprawie zajęcia się sprawą został poddany głosowaniu w wyniku którego został jednogłośnie przyjęty.
Przewodniczący Komisji Zdrowia udzielił głosu Panu Staroście, który przedstawił uczestnikom Komisji prezentację.
Materiał dotyczył m.in. planu wprowadzenia 3 karetki dla powiatu kluczborskiego. Na dzień dzisiejszy jest w tej sprawie decyzja Ministra Zdrowia aby nie uruchamiać dodatkowych zespołów. Ze wskaźników wynika, iż jedna karetka powinna przypadać na 50 tysięcy mieszkańców, a w powiecie kluczborskim mamy wynik 25 i pół tysiąca na jeden zespół wyjazdowy. Szczegółowy zakres materiału prezentacji stanowi załącznik do protokołu (prezentacje: RTM w województwie opolskim w 2008 roku oraz SOR).
Ad.4.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim zebranym za udział w obradach i zamknął posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu dzisiejszym.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji
Mirosław Misiak
Protokołował
Tomasz Dybka