Protokół Nr  77/2008

z posiedzenia Zarządu Powiatu w Kluczborku

w dniu 31 października 2008r.

 

 

            Posiedzenie Zarządu otworzył Starosta Kluczborski – Piotr Pośpiech. W posiedzeniu uczestniczyli wszyscy członkowie Zarządu, Sekretarz Powiatu, Skarbnik Powiatu, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu oraz przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli.

 

Kolejno członkowie Zarządu przyjęli jednogłośnie następujący porządek obrad:

 

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Negocjacje Zarządu Powiatu ze związkami zawodowymi nauczycieli w sprawie zmian zapisów w projekcie regulaminu wynagradzania nauczycieli na 2009 rok.

Autopoprawka Zarządu Powiatu do projektu regulaminu wynagradzania nauczycieli w roku 2009.

3.Sprawy finansowe:

a/uchwała Zarządu Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu po stronie dochodów i wydatków,

b/uchwała Zarządu Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu po stronie wydatków,

c/uchwała Zarządu Powiatu w sprawie zmiany układu wykonawczego budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2008 rok,

d/kwartalna informacja o wykonaniu budżetu Powiatu Kluczborskiego za III kwartał 2008 rok,

e/pismo w sprawie projektu rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, 

f/protokół z posiedzenia komisji ds. rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków ze środków Powiatu Kluczborskiego. 

4.Sprawy oświaty:

a/uchwała Zarządu Powiatu w sprawie przedłużenia powierzenia stanowiska Dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku,

b/pismo Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu dotyczące Aneksu Nr 1 do porozumienia z Powiatem Lublinieckim w sprawie finansowania kształcenia uczniów klas wielozawodowych.

5.Sprawy różne:

a/pismo Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia dotyczące sprawozdania Likwidatora SPZOZ ZOZ w Kluczborku z prowadzonej działalności za III kwartał 2008 roku,

b/pismo Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kluczborku w sprawie wyrażenia zgody na likwidację środka trwałego będącego w użytkowaniu Obwodu Drogowo-Mostowego w Wołczynie, 

c/informacja Kierownika Biura Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu w sprawie przetargu na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kluczborskiego (dot. działki zabudowanej budynkiem stacji trafo przy ul. M.C.Skłodowskiej w Kluczborku),

d/pismo Kierownika Biura Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu w sprawie procedury przetargowej na realizację projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami” (dot. dofinansowania projektu realizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku).  

6.Zatwierdzenie materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku:

-projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/119/2008 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 28 lutego 2008 r. w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008 rok. 

7.Wolne wnioski.

8.Zamknięcie posiedzenia.

 

            Następnie przystąpiono do zatwierdzenia protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu, które odbyły się w dniach 15.10.2008r. i 22.10.2008r. Członkowie Zarządu nie wnieśli uwag do protokołów Nr 75/2008 oraz 76/2008 i w drodze głosowania jednogłośnie je przyjęli.

 

 

Do punktu 2 porządku

 

Starosta Kluczborski powitał zaproszonych na dzisiejsze posiedzenie przedstawicieli związków zawodowych nauczycieli (lista obecności w załączeniu) i powiedział, że zgodnie z zapisami ustawy – Karta Nauczyciela, Rada Powiatu corocznie jest zobowiązana do uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli na kolejny rok w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi nauczycieli. W tym celu na dzień dzisiejszy zaplanowano negocjacje Zarządu Powiatu z przedstawicielami związków, aby wspólnie uzgodnić ostateczne zapisy w projekcie regulaminu wynagradzania nauczycieli na 2009 rok.

Starosta wyjaśnił, że projekt regulaminu wynagradzania nauczycieli na 2009 rok został przedłożony w dniu 2 września 2008r. Zarządowi Powiatu. Zarząd przyjął projekt regulaminu na posiedzeniu w dniu 9 września 2008r. i postanowił o przekazaniu go związkom zawodowym nauczycieli w celu zaopiniowania. Projekt ten - projekt Nr 1 został przekazany do następujących związków zawodowych:

-Związek Nauczycielstwa Polskiego – Zarząd Oddziału w Kluczborku,

-Komisja Zakładowa Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Kluczborku,

-Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku,

-Oddziałowa Organizacja Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” z siedzibą w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kluczborku.

W dniach 8 i 10 października 2008r. wpłynęła opinia Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz wspólna opinia Komisji Zakładowych Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Kluczborku i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Oddziałowa Organizacja Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” nie złożyła opinii. Związki zawodowe w przedłożonych opiniach wnioskowały o wprowadzenie zmian niektórych zapisów regulaminu i w związku z tym został przygotowany projekt Nr 2 regulaminu, uwzględniający propozycje związków. Projekt Nr 2 został również przekazany wraz z wyjaśnieniami do związków.            

Starosta powiedział, że na dzisiejszym spotkaniu dobrze byłoby wspólnie uzgodnić ostateczną treść regulaminu, co pozwoli Radzie Powiatu w Kluczborku podjąć na najbliższej sesji stosowną uchwałę w powyższej sprawie.  

Następnie Starosta poinformował zebranych, że na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu na wniosek Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu podjął również decyzję o wniesieniu autopoprawki do projektu Nr 2 regulaminu. Kolejno głos zabrała Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu i wyjaśniła, że chodzi o wniesienie w regulaminie dodatkowego zapisu, dotyczącego bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć szkolnych. Wniesienie tego zapisu jest wymogiem ustawowym, który będzie obowiązywał od dnia 1 stycznia 2009r. W związku z powyższym Zarząd Powiatu proponuje, aby w rozdziale VII – Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli, w § 23 w pkt 2 dodać ppkt e) w brzmieniu: „realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę”.  

Przedstawiciele związków nie zgłosili uwag i wyrazili zgodę na przyjęcie autopoprawki Zarządu Powiatu polegającej na wniesieniu proponowanego zapisu w projekcie regulaminu.

Następnie przystąpiono do omówienia i uzgodnienia następujących propozycji związków zawodowych:

1.zmiana zapisu dotyczącego dodatku za wychowawstwo klasy w rozdziale III - Dodatki funkcyjne, § 12.3. pkt 1.

Pani Naczelnik powiedziała, że zapis w/w punktu w projekcie Nr 1 brzmiał: „wychowawca klasy – 5%”, podobnie jak w roku bieżącym. ZNP zaproponował, aby uzależnić ten dodatek od liczebności poszczególnych klas, a ZZ „Solidarność” zaproponował natomiast dla wszystkich wychowawców dodatek w wysokości 7%. Powyższe propozycje zawarto w projekcie Nr 2 w brzmieniu „wychowawca klasy liczącej do 25 uczniów – 5%, liczącej 26-30 uczniów – 6%, liczącej 31 i więcej uczniów – 7%”.

Pani Naczelnik powiedziała, że Zarząd Powiatu rozważał taką możliwość, ale uznał, że przy zmianie liczebności klas w trakcie roku szkolnego nastąpią problemy z naliczeniem tego dodatku. W związku z tym Zarząd zaproponował, aby dodatek dla wszystkich wychowawców klas był jednakowy i wynosił 6%.         

Przedstawiciele związków zaproponowali, aby wysokość tego dodatku wynosiła jednak 7% albo przyznać go w takiej wysokości chociaż wychowawcom klas zawodowych.

Starosta powiedział, że 6% dodatku powinno usatysfakcjonować wychowawców klas, ponieważ będzie on wyższy niż w roku bieżącym. Jednocześnie Starosta zapewnił przedstawicieli związków, że przy kolejnych negocjacjach będzie się dalej rozmawiać o zwiększeniu tego dodatku.

Przedstawiciele związków przyjęli propozycję Zarządu Powiatu i wyrazili zgodę na przyjęcie w regulaminie wynagradzania nauczycieli na 2009 rok dodatku za wychowawstwo klasy w wysokości 6%.      

2.zmiana zapisu dotyczącego dodatku za warunki pracy w rozdziale IV – dodatki za warunki pracy § 16.1. pkt 1.

Pani Naczelnik powiedziała, że zapis w/w punktu w projekcie Nr 1 brzmiał: „Dla nauczycieli szkół specjalnych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego: a) za prowadzenie zajęć w warunkach trudnych – 12%, b) za prowadzenie zajęć w warunkach uciążliwych – 16%”. ZNP wnioskował w swojej opinii o dodatek za pracę w warunkach trudnych w wysokości 13% i za pracę w warunkach uciążliwych w wysokości 15%, natomiast ZZ „Solidarność” zaproponował wielkość tego dodatku odpowiednio 15% i 20%. W projekcie Nr 2 regulaminu zawarto propozycję ZNP. Zarząd Powiatu nie przyjął propozycji ZZ „Solidarność”, ponieważ nie jest ona możliwa do realizacji w ramach budżetu powiatu.

Pani Naczelnik dodała, że od kilku lat przy projektowaniu regulaminu wynagradzania nauczycieli i budżetu powiatu dodatkowo zwiększane są środki na wynagrodzenia nauczycieli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kluczborku o 5% ze względu na specyfikę pracy w tej jednostce.        

W toku dyskusji przyjęto propozycję ZNP i pozytywnie uzgodniono ze wszystkimi przedstawicielami związków wysokość dodatku za pracę w warunkach trudnych na poziomie 13% oraz za pracę w warunkach uciążliwych na poziomie 15% dla nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku w 2009 roku.   

Przedstawiciele ZNP wystąpili również o ujęcie w regulaminie wynagradzania nauczycieli w 2009 roku dodatkowego zapisu mówiącego o wynagradzaniu nauczycieli za prowadzenie zajęć wczesnego wspomagania.

Pani Naczelnik wyjaśniła, że propozycja dotycząca dodatku za warunki pracy dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka nie może być traktowana jako odrębny zapis, ponieważ zawiera się w brzmieniu § 16.1 pkt

W związku z zapytaniem zgłoszonym przez przedstawiciela ZNP Pani Naczelnik wyjaśniła również, że z uwagi na niewielką liczbę godzin zajęć z dziećmi w ramach wczesnego wspomagania prowadzonych w jednym dzieckiem - możliwe jest umówienie się z rodzicem na odbycie zajęć w innym dniu, jeżeli dziecko było np. chore w dniu planowanych zajęć. Jeżeli zajęcia są organizowane dla 2-3 dzieci to wówczas zajęcia odbywają się bez udziału dziecka chorego. W związku z powyższym nie jest zasadne wprowadzanie w regulaminie zapisu o płaceniu za zajęcia, które się nie odbyły. Zasady wypłacania wynagradzania za godziny ponadwymiarowe (a wszystkie zajęcia wczesnego wspomagania są takimi godzinami) – określa § 18.4 regulaminu.          

3.zmiana zapisu dotyczącego funduszu nagród dla nauczycieli w rozdziale VII – Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli, § 21 pkt 1 i 2.

Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu powiedziała, że zapis w/w punktów dotyczy podziału funduszu nagród i w projekcie Nr 1 regulaminu miał brzmienie: „1) 80% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora, 2) 20% środków funduszu przeznacza się na nagrody organu prowadzącego, zwane Nagrodami Starosty Kluczborskiego.” ZZ „Solidarność” zaproponował w swojej opinii podział tych środków odpowiednio 75% i 25%, co zostało przez Zarząd Powiatu zaakceptowane i ujęte w projekcie Nr 2 regulaminu. ZNP natomiast nie wniósł żadnej propozycji w tej kwestii.

Przedstawiciele związków i Zarząd Powiatu wspólnie uzgodnili powyższy zapis i wyrazili zgodę na jego przyjęcie w regulaminie.    

4.zmiana zapisu dotyczącego funduszu nagród dla nauczycieli w rozdziale VII – Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli, § 22.1 i 2. 

Pani Naczelnik powiedziała, że zapis tego § w projekcie Nr 1 brzmiał: „Nagroda Starosty Kluczborskiego może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole, co najmniej 2 lat i posiadającemu wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej dokonaną w okresie ostatnich 5 lat, a nagroda dyrektora szkoły nauczycielowi posiadającemu co najmniej dobrą ocenę pracy pedagogicznej dokonaną w okresie ostatnich 5 lat”. ZNP zaproponował, aby zapis tego § uzyskał następujące brzmienie: „1.Nagroda Starosty Kluczborskiego może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat, posiadającemu wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej dokonaną w okresie ostatnich 5 lat i co najmniej jedną nagrodę dyrektora szkoły. 2.Nagroda Dyrektora Szkoły może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu co najmniej 2 lat i posiadającemu co najmniej dobrą ocenę pracy pedagogicznej dokonaną w okresie ostatnich 2 lat.” Propozycja ta została przez Zarząd Powiatu zaakceptowana i zawarto ją w projekcie Nr 2 regulaminu. ZZ „Solidarność” nie wniosła do zapisu tego § żadnej propozycji zmiany.

Przedstawiciele związków i Zarząd Powiatu wspólnie uzgodnili powyższy zapis i wyrazili zgodę na jego przyjęcie w regulaminie.   

5.zmiana zapisu dotyczącego funduszu nagród dla nauczycieli w rozdziale VII – Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli, § 26.

Pani Naczelnik powiedziała, że zapis ten dotyczy wysokości nagrody i w projekcie Nr 1 regulaminu brzmiał następująco: „1.Wysokość nagrody określają odpowiednio – Starosta Kluczborski dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli dla nagrody Starosty Kluczborskiego, a dyrektorzy dla nauczycieli szkół dla nagrody dyrektora szkoły. 2.Nagroda dyrektora szkoły lub placówki powinna stanowić kwotę nie mniejszą niż 100% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego. 3.Nagroda Starosty Kluczborskiego powinna stanowić kwotę nie mniejszą niż 100% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.” ZNP w swojej opinii zaproponował w zapisie tego § usunięcie minimalnej wartości nagrody dyrektora szkoły i Starosty Kluczborskiego, czyli 100% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. ZZ „Solidarność” nie wniósł uwag do tego §.  Zarząd Powiatu zaproponował zapis § 26 w projekcie Nr 2 regulaminu w następującym brzmieniu: „Wysokość nagrody, w ramach posiadanych środków funduszu, określają odpowiednio – Starosta Kluczborski dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli dla Nagrody Starosty Kluczborskiego, a dyrektorzy dla nauczycieli szkół dla Nagrody Dyrektora Szkoły”.

Pani Naczelnik wyjaśniła zebranym, że Zarząd Powiatu zaproponował, aby w dniu dzisiejszym uzgodnić jeszcze powyższy zapis, ponieważ ZNP 2 lata temu sam wnioskował o wprowadzenie w regulaminie minimalnych kwot nagród.

Zarząd Powiatu zaproponował, aby w § 26 ustalić jednak najniższą wartość nagrody Starosty Kluczborskiego i nagrody dyrektora szkoły.      

Członek Zarządu Pan Maciej Tomaszczyk zwrócił uwagę na zapis § 5 regulaminu, z którego wynika, że w regulaminie musi być określona między innymi wysokość nagród ze specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli.

Wspólnie ustalono, że w § 26 powinna być podana kwotowo wysokość tych nagród. Proponowano między innymi, aby wysokość nagrody dyrektora ustalić w wysokości co najmniej 2.000,-zł., nagrody Starosty w wysokości co najmniej 2.500,-zł. W toku dyskusji przyjęto propozycję Zarządu Powiatu i uzgodniono wspólnie następujący zapis przedmiotowego § 26: „1.Nagrodę dyrektora przyznaje dyrektor szkoły lub placówki w wysokości nie niższej niż 1.600,-zł., w ramach środków funduszu na nagrody, o których mowa w § 21 pkt 1.  2.Nagrodę organu prowadzącego przyznaje Starosta Kluczborski w wysokości nie niższej niż 2.000,-zł., w ramach środków funduszu na nagrody, o których mowa w § 21 pkt 2”.      

Przedstawiciele związków i Zarząd Powiatu wyrazili zgodę na przyjęcie powyższego zapisu w regulaminie.   

Przedstawiciel ZZ „Solidarność” zgłosił rezygnację związku z wcześniejszej propozycji co do zapisu w § 8.1.dotyczącego dodatku motywacyjnego. W projekcie Nr 1 zapis ten miał brzmienie: „Kwota indywidualnie przyznanego nauczycielowi dodatku motywacyjnego stanowi wskaźnik procentowy wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela i nie może być wyższa niż 20% tego wynagrodzenia, dla nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze nie wyższa niż 25%, a dla dyrektorów nie wyższa niż 35% tego wynagrodzenia”. ZZ „Solidarność” wystąpił w swojej opinii z propozycją zmiany tego zapisu na: „Kwota indywidualnie przyznanego nauczycielowi dodatku motywacyjnego nie może być wyższa niż 15%, dla nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze nie wyższa niż 20%”. W chwili obecnej związek zgłosił jednak rezygnację ze swojej propozycji.              

Pani Naczelnik dodała, że propozycja zgłoszona przez związek nie została zaakceptowana przez Zarząd Powiatu i dlatego nie została ujęta w projekcie Nr 2 regulaminu. Propozycję powyższą planowano przedyskutować na dzisiejszym spotkaniu, ale w związku z jej wycofaniem przedmiotowy zapis pozostaje bez zmian, co wspólnie zaakceptowano.   

Innych uwag do projektu regulaminu wynagradzania nauczycieli nie wniesiono.

W związku z powyższym Zarząd Powiatu postanowił o przekazaniu uzgodnionego  regulaminu Radzie Powiatu w Kluczborku w celu podjęcia na najbliższej sesji uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych Powiatu Kluczborskiego na rok 2009.    

Na tym zakończono negocjacje ze związkami zawodowymi nauczycieli, Starosta Kluczborski podziękował wszystkim przedstawicielom związków za udział w spotkaniu.

 

Kolejno Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu poruszyła sprawę konieczności zwiększenia planów finansowych na 2009 rok w takich jednostkach jak: Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku, Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kluczborku. Zdaniem Pani Naczelnik konieczne jest zwiększenie planów finansowych tych jednostek o kwoty roczne na dodatki motywacyjne dla dyrektorów, ponieważ wysokość 5% odpisu nie wystarcza na dodatki dla dyrektorów i dla nauczycieli. Wnioskowane środki stanowią kwotę około 25.000,-zł. (bez pochodnych).

Pani Naczelnik powiedziała, że sprawa powyższa była już przedmiotem obrad Zarządu na posiedzeniu w dniu 15.10.2008r., ale Zarząd jej wtedy nie rozstrzygnął.    

Zarząd Powiatu po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Pani Naczelnik w powyższej sprawie, postanowił, że rozpatrzy możliwość zwiększenia planów finansowych w/w jednostek przy projektowaniu budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2009 rok.        

 

 

Do punktu 3 porządku

 

Starosta przedstawił sprawy dotyczące finansów:

a/Uchwała Zarządu Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu po stronie dochodów i wydatków.

Starosta wyjaśnił, że uchwałę powyższą przygotowano w związku z przyznaniem przez Wojewodę Opolskiego dotacji celowej dla Powiatu Kluczborskiego w kwocie 5.000,-zł. z przeznaczeniem na realizację programu opieki i terapii dla uczniów z niepłynnością mowy, który realizowany jest w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kluczborku. Proponowane zmiany w budżecie powiatu polegają na zwiększeniu dochodów i wydatków o w/w kwotę w dziale 854 – edukacyjna opieka wychowawcza, rozdział 85406 – poradnie psychologiczno-pedagogiczne w tym poradnie specjalistyczne.  

Członkowie Zarządu wyrazili zgodę na proponowane zmiany w budżecie powiatu i jednogłośnie podjęli w tej sprawie uchwałę Nr 77/243/2008. 

b/Uchwała Zarządu Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu po stronie wydatków.

Uchwała powyższa dotyczy zmian w budżecie powiatu, które polegają na przeniesieniu środków finansowych w kwocie 37.000,-zł. pomiędzy paragrafami w dziale 754 – bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdział 75411 – komendy Powiatowe państwowej straży pożarnej. Starosta wyjaśnił, że o powyższe zmiany wnioskował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku w celu prawidłowego wydatkowania i rozliczenia środków budżetowych w roku 2008.

Członkowie Zarządu wyrazili zgodę na przesunięcie powyższych środków finansowych i jednogłośnie podjęli w tej sprawie uchwałę Nr 77/244/2008.   

c/Uchwała Zarządu Powiatu w sprawie zmiany układu wykonawczego budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2008 rok.

Starosta powiedział, że uchwała przygotowana została jak co miesiąc i obejmuje zmiany w budżecie powiatu w miesiącu październiku 2008r.

Członkowie Zarządu nie wnieśli uwag i jednogłośnie podjęli uchwałę Nr 77/245/2008 w sprawie zmiany układu wykonawczego.  

 

d/Kwartalna informacja o wykonaniu budżetu Powiatu Kluczborskiego za III kwartał 2008 rok.

Starosta powiedział, że informację powyższą sporządzono według stanu na dzień 30.09.2008r. Wykonanie dochodów za III kwartał wynosi 77,25%, wykonanie przychodów 45,39%, wykonanie wydatków 68,43%, a wykonanie rozchodów 75,07%. Kwota nadwyżki za III kwartał br. wyniosła kwotę 1.930.190,61 zł.

Członkowie Zarządu nie wnieśli uwag i przyjęli powyższą informację.  

e/Pismo w sprawie projektu rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.

Starosta wyjaśnił, że zgodnie z ustawowymi zapisami przedłożył do Zarządu Powiatu projekt planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2009 rok w celu jego akceptacji.

Zarząd Powiatu przyjął projekt planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2009 rok nie wnosząc uwag. Jednocześnie Zarząd postanowił o skierowaniu powyższego projektu do dalszych prac nad przyszłorocznym budżetem Powiatu Kluczborskiego. 

f/Protokół z posiedzenia komisji ds. rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków ze środków Powiatu Kluczborskiego. 

Starosta wyjaśnił, że protokół powyższy przedłożyła Zarządowi Podinspektor ds. Ochrony Zabytków, w którym przedstawiono informację o rozpatrzeniu wniosków w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków ze środków budżetu powiatu.

Zarząd Powiatu zaakceptował propozycję przyznania 3 takich dotacji w kwocie 7.000,-zł każda dla kościołów w Byczynie, Miechowej i Roszkowicach. Zarząd postanowił o przekazaniu protokołu  Skarbnikowi Powiatu w celu ujęcia dotacji w projekcie budżetu Powiatu Kluczborskiego na 2009 rok.

 

 

Do punktu 4 porządku

 

Kolejnym punktem posiedzenia były następujące sprawy oświaty:

a/Uchwała Zarządu Powiatu w sprawie przedłużenia powierzenia stanowiska Dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku.

Uchwała powyższa została przygotowana przez Wydział Edukacji i Sportu w związku z kończącym się okresem powierzenia stanowiska dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku. Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 09.09.2008r. wyraził zgodę na przedłużenie powierzenia stanowiska dotychczasowemu dyrektorowi jednostki na okres od 01.02.2009r. do 31.08.2013r., co również pozytywnie zaopiniował Opolski Kurator Oświaty.

Członkowie Zarządu nie wnieśli uwag i jednogłośnie podjęli w powyższej sprawie uchwałę Nr 77/246/2008.

b/Pismo Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu dotyczące Aneksu Nr 1 do porozumienia z Powiatem Lublinieckim w sprawie finansowania kształcenia uczniów klas wielozawodowych.

Starosta wyjaśnił, że przedłożony Zarządowi Aneks Nr 1 dotyczy porozumienia zawartego w dniu 10.11.2006r. pomiędzy Powiatem Kluczborskim i Powiatem Lublinieckim w sprawie finansowania kształcenia uczniów klas zawodowych. Zapisy porozumienia regulują finansowanie kształcenia uczniów klas wielozawodowych zasadniczych szkół zawodowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubliniecki, w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych w Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku. Aneks przygotowano w celu umożliwienia dalszego kształcenia uczniów.

Członkowie Zarządu wyrazili zgodę na zawarcie przedłożonego aneksu, a do jego podpisania upoważnili Starostę i Wicestarostę Kluczborskiego.     

 

 

Do punktu 5 porządku

 

Następnym punktem obrad były pozostałe sprawy, skierowane do Zarządu: 

a/Pismo Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia dotyczące sprawozdania Likwidatora SPZOZ ZOZ w Kluczborku z prowadzonej działalności za III kwartał 2008 roku.

Zarząd Powiatu zapoznał się z powyższym pismem i przyjął sprawozdanie Likwidatora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku z prowadzonej działalności za III kwartał 2008 roku, nie wnosząc uwag.

b/Pismo Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kluczborku w sprawie wyrażenia zgody na likwidację środka trwałego będącego w użytkowaniu Obwodu Drogowo-Mostowego w Wołczynie.

Zarząd Powiatu ustalił, że likwidacja środka trwałego w postaci kotła centralnego ogrzewania, znajdującego się na wyposażeniu kotłowni Obwodu Drogowo-Mostowego w Wołczynie powinna zostać przeprowadzona zgodnie z zapisami uchwały Nr 75/235/2008 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 15 października 2008r. w sprawie określenia zasad gospodarowania mieniem ruchomym będącym w posiadaniu Starostwa Powiatowego w Kluczborku oraz powierzonym jednostkom organizacyjnym Powiatu Kluczborskiego. 

c/Informacja Kierownika Biura Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu w sprawie przetargu na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kluczborskiego (dot. działki zabudowanej budynkiem stacji trafo przy ul. M.C.Skłodowskiej w Kluczborku).

Zarząd Powiatu przyjął do wiadomości informację Kierownika Biura o nieskutecznym I przetargu na sprzedaż działki nr 91/16 ark. m. 12 o powierzchni 0,0169 położonej w Kluczborku przy ul. M.C. Skłodowskiej,  zabudowanej budynkiem stacji trafo wraz z dwoma przyłączami kablowymi niskiego napięcia. Zarząd zobowiązał Kierownika Biura Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu do ogłoszenia II przetargu na sprzedaż w/w nieruchomości z obniżoną o 20.912,-zł. wartością budynku stacji trafo tj. 49.772,-zł., bez obniżania wartości pozostałych składników zbywanej nieruchomości. Zarząd postanowił, że cena wywoławcza w II przetargu wyniesie 73.000,-zł.   

d/Pismo Kierownika Biura Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu w sprawie procedury przetargowej na realizację projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”.

Starosta wyjaśnił, że pismo dotyczy pozyskania dofinansowania projektu realizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku, w ramach umowy zawartej przez Powiat Kluczborski z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  

Zarząd Powiatu postanowił o bezzwłocznym rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - realizację projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”, polegających na likwidacji barier architektonicznych, realizowanych na rzecz w/w jednostek oświatowych. Jednocześnie Zarząd postanowił, aby nie żądać od wykonawców wniesienia wadium i nie żądać również wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.  

Do punktu 6 porządku

 

Kolejno przystąpiono do zatwierdzenia materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku -projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/119/2008 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 28 lutego 2008 r. w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008 rok.

Projekt powyższy został przedłożony Zarządowi Powiatu przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w związku z przekazaniem przez Zarząd PFRON dodatkowych środków finansowych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w Powiecie Kluczborskim. Ponadto w przedłożonym projekcie zawarta została propozycja Dyrektora PCPR, aby przeznaczyć niewykorzystane środki, które zaplanowano na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej, na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej.      

Członkowie Zarządu zatwierdzili powyższy projekt uchwały i postanowili o skierowaniu go do Rady Powiatu w celu podjęcia uchwały na najbliższej sesji.

 

 

Do punktu 7 porządku

 

Starosta poinformował zebranych, że wystąpił z wnioskiem Wojewody Opolskiego o wydanie zarządzenia w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa na rzecz Powiatu Kluczborskiego. Wniosek dotyczy przekazania w drodze darowizny prawa własności nieruchomości – działka nr 21 o pow. 0,9103 ha położonej w Kluczborku na rzecz powiatu.  

Członkowie przyjęli do wiadomości powyższą informację Starosty. 

Kolejno głos zabrała Pani Skarbnik Powiatu i przedstawiła propozycję zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Kluczborskim i P.H.U. „ANDREW” z Kluczborka na wykonanie zamówienia pn. „Frezowanie pni po ściętych drzewach zlokalizowanych w ciągach dróg powiatowych administrowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Kluczborku w ilości 69 szt.” za kwotę 8.970,-zł. Pani Skarbnik wyjaśniła, że środki na powyższy cel pochodzą z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008r., a zadanie  zostanie wykonane w terminie do dnia 30.11.2008r.     

Zarząd wyraził zgodę na zawarcie przedmiotowej umowy, a do jej podpisania upoważniono Starostę i Wicestarostę Kluczborskiego.  

Następnie Pani Skarbnik przedłożyła Zarządowi propozycję zawarcia przez Powiat Kluczborski trzech porozumień z dłużnikami powiatu, którym Opolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył karę pieniężną za naruszenie przepisów o drogach. Pani Skarbnik wyjaśniła, że porozumienia powyższe zawierają propozycje warunków spłaty należności przez dłużników. Są to następujące porozumienia:

1.z właścicielami spółki cywilnej „MTM” w Pyrzowicach (nałożono karę w łącznej kwocie 6.007,55 zł., proponuje się spłatę kary w 3 ratach w okresie listopad 2008r. – styczeń 2009r.), 

2.z właścicielem Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „TED-STER” w Pyrzowicach (nałożono karę w łącznej kwocie 9.011,35 zł., proponuje się spłatę kary w 3 ratach w okresie listopad 2008r. – styczeń 2009r.), 

3.z właścicielem Zakładu Produkcyjno-Handlowego „MOSTAR” w Rębielicach Królewskich    

(nałożono karę w łącznej kwocie 19.627,80 zł., proponuje się spłatę kary w 5 ratach w okresie listopad 2008r. – marzec 2009r.). 

Członkowie Zarządu wyrazili zgodę na zawarcie powyższych porozumień. Do ich podpisania upoważniony został Starosta i Wicestarosta.

Innych spraw nie poruszano.

Do punktu 8 porządku

 

W związku z wyczerpaniem porządku Starosta podziękował wszystkim za udział w obradach i zamknął 77 posiedzenie Zarządu Powiatu.

Na tym protokół zakończono.

 

 

 

                                                                                  Zarząd Powiatu:

 

 

                                                           1.Piotr Pośpiech               ………………………………

 

 

                                                           2.Mieczysław Czapliński ………………………………

 

 

                                                           3.Otylia Skoczylas            ………………………………

 

 

                                                           4.Maciej Tomaszczyk       ……………………………….

 

 

      Protokołowała:

 

Katarzyna Stanisławska