STANOWISKO

RADY POWIATU  W  KLUCZBORKU

Z DNIA 25 WRZEŚNIA 2008 R.

 

 

w  sprawie  propozycji podziału Narodowego Funduszu Zdrowia na sześć funduszy regionalnych.

 

 

 

            Rada Powiatu w Kluczborku wyraża swój kategoryczny sprzeciw wobec zawartego w projekcie ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego zamiaru dokonania podziału Narodowego  Funduszu  Zdrowia na sześć  Towarzystw Regionalnych, co jest jednoznaczne z likwidacją Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

          Rada  Powiatu w Kluczborku uważa, że  połączenie w jedną instytucję Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z jej odpowiednikiem                w województwie śląskim, które razem  stanowić będzie Towarzystwo Ubezpieczeniowe, spowoduje,  że środki przeznaczone na  ochronę zdrowia            w naszym województwie mogą być ograniczane mocą autonomicznych decyzji Publicznego Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych.

         Nie  zgadzamy się z tezą że ustawowa propozycja wzmocni kreowanie polityki zdrowotnej samorządów terytorialnych, szczególnie w naszym województwie , tylko  z uwagi na to, że w radzie nadzorczej Towarzystwa zasiądą ich przedstawiciele.       W przypadku Województwa Opolskiego, zgodnie z projektem ustawy tych przedstawicieli byłoby dwóch, a w przypadku Województwa Śląskiego sześciu reprezentantów oraz jeden przedstawiciel właściwego Ministra. Można stwierdzić, że tak ukształtowana rada nadzorcza w żadnym stopniu nie zabezpiecza interesów ubezpieczonych w województwie opolskim.

        Rada Powiatu w Kluczborku stoi na stanowisku, że kierunek zmian zakładający optymalizację i decentralizację na różnych obszarach, powinien prowadzić do większej autonomii  oddziałów wojewódzkich NFZ poprzez nadanie im osobowości prawnej, czy zagwarantowanie większej decyzyjności regionalnej  uwzględniającej lokalne problemy ochrony zdrowia. Stworzy to szansę na efektywniejsze wykorzystanie zarówno zasobów systemu oraz środków jakimi system będzie dysponował.

       Takie  stanowisko jest rezultatem naszych doświadczeń popartych choćby tym, że spójnie prowadzona w naszym województwie, przy udziale wszystkich zainteresowanych stron polityka zdrowotna  doprowadziła do pożądanej stabilizacji systemu ochrony zdrowia.

           Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia cieszy się dużym zaufaniem ze  strony  pacjentów,  lekarzy,  dyrektorów  placówek    medycznych   i  opolskich samorządów  będących właścicielami placówek opieki zdrowotnej.

            Rada Powiatu w Kluczborku ocenia sposób finansowania opolskich placówek ochrony zdrowia oraz wprowadzone innowacyjne rozwiązania i programy takie jak np. program leczenia ostrego bólu, program leczenia sepsy białkiem czy też regionalna strategia leczenia udarów mózgu  jako wzorcowe w skali kraju.

 

       Rada w Kluczborku obawia się, że proponowane zapisy w  projekcie ustawy pozbawiające nasz region samodzielnej instytucji ubezpieczeniowej jakim jest obecnie Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia mogą doprowadzić do dokonania wyłomu w dotychczasowej strukturze województw.           

 

           W  związku z powyższym Rada Powiatu w Kluczborku domaga się pozostawienia w obecnej strukturze,  wzorcowego w skali kraju  Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i bardzo zdecydowanie sprzeciwia się jego likwidacji.


                                                                                      Przewodniczący Rady

                                                                                        Mariusz Pieńkowski