Protokół Nr 29/2005

z posiedzenia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu w Kluczborku

w dniu 30 listopada 2005 r.

Przewodniczył Przewodniczący Komisji - Mariusz Pieńkowski.

Lista obecności w załączeniu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1.Piotr Pośpiech – Skarbnik Powiatu.

Porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Omówienie materiałów na sesję Rady Powiatu w dniu 1.12.2005 r.

3.Wolne wnioski.

4.Zamknięcie posiedzenia.

Ad.1.

Posiedzenie komisji otworzył Przewodniczący Komisji. Powitał wszystkich zebranych
i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku nie wniesiono uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

Ad.2.

Członkowie komisji zapoznali się z przygotowanymi na sesję Rady Powiatu w dniu
1.12.2005 r. materiałami na sesję. Materiały te zawierają projekty uchwał w następujących sprawach:

-zmiany uchwały Nr XXV/177/2004 Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia

budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok,

-ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych

powiatu kluczborskiego na rok 2006,

-wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku

mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Powiat

Kluczborski,

-ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku

szkolnego, zatrudnionych w szkołach lub placówkach, dla których organem prowadzącym

jest Powiat Kluczborski.

Radny Piotr Wiecha odnosząc się do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały
Nr XXV/177/2004 Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok zapytał czy kwota 190.000,-zł umieszczona w tabeli zmian planu dochodów budżetu powiatu w dziale –Administracja publiczna-wpływy z opłat komunikacyjnych jest przeznaczona na realizację spłaty poręczenia, które było poręczeniem dla SPZOZ-u.

Skarbnik wyjaśnił, że jest to spłata tego poręczenia i planuje się ją do końca br. całkowicie uregulować. Ponadto zdaniem Skarbnika dobrze by się stało, aby dochody z opłaty komunikacyjnej pozostały na tym samym poziomie. Niemniej jednak dla dobra programu spłaty zadłużenia SPZOZ-u i dla zamknięcia tematu poręczenia SPZOZ-u byłoby to konieczne tym bardziej, że taki warunek przyjęty został przy emisji obligacji.

Ponadto Skarbnik poinformował, że jednym z warunków powodzenia programu spłaty zadłużenia SPZOZ-u było w drugim roku realizacji tego programu wyjście z poręczenia.

Poręczenie udzielone przez powiat jak i przychody z obligacji obciążają wskaźniki ustawowe.

Skarbnik stwierdził również, że jesteśmy obecnie po zakończonej kontroli RIO w zakresie wielkości długu publicznego i zobowiązań powiatu. RIO badało zasadność i prawidłowość zaciągnięcia kredytu. Kredyt ten był dewizowy i dlatego też został skrupulatnie przebadany przez RIO.

Następnie Skarbnik nawiązał do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały
Nr XXV/177/2004 Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok i wyjaśnił, że projekt ten związany jest z wnioskami z jakimi zwróciły się jednostki organizacyjne powiatu.

Ponadto poinformował, że jednym z elementów, który w w/w projekcie uchwały został bardziej rozbudowany jest aktualizacja wykazu zadań inwestycyjnych już po ich wykonaniu tak, aby było wiadome jaka kwota z budżetu została na nie wydatkowana. To samo dotyczy zadań remontowych ze szczególnym uwzględnieniem Zarządu Dróg Powiatowych.
Istotną kwestią jak stwierdził Skarbnik jest DPS w Gierałcicach, gdzie jest bardzo dużo zadań objętych standaryzacją. Wykaz zadań pojawił się zdaniem Skarbnika dopiero teraz, gdyż środki przeznaczone w budżecie dla tej jednostki w zasadzie oprócz kilku zwiększeń ich własnych dochodów nie zmieniły się od początku roku. Skarbnik poinformował zebranych,
że Dyrektor DPS zwrócił się z prośbą, aby środków tych wcześniej nie rozpisywać na zadanie remontowe, gdyż było to w toku. Obecnie zostało przedłożone już kompleksowe rozliczenie środków, które znalazło swoje odbicie w tym projekcie uchwały.

Zdaniem Skarbnika w w/w DPS zostało zrobione bardzo wiele. Osiągnięto w zasadzie wymogi związane ze standaryzacją. Jedyną kwestią jaka pozostała jest zakup windy osobowo-towarowej. W tym zakresie został złożony wniosek do projektu budżetu na
rok 2006. Koszt zadania ma wynieść 250.000,-zł. Zdanie to ma szansę dofinansowania
z dwóch źródeł: PEFRON-u jako likwidacja barier oraz z kontraktu dla województwa.

Ponadto Skarbnik poinformował, że standardy osiągane są także w Domu Dziecka, gdzie

zakończono obecnie remont dachu.

Skarbnik stwierdził, że został zakończony program I emisji obligacji na roku 2005,
gdzie jednym z celów były remonty i inwestycje w placówkach pomocy społecznej. Informacja o szczegółowym rozliczeniu tych zadań, które zostały w ramach obligacji sfinansowane zostanie radnym przedłożone.

Radny Adam Martyniszyn zapytał jak przedstawia się sprawa przepustu w Kujakowicach Dolnych. Skarbnik wyjaśnił, że zakres robót odpowiada remontowi, a nie inwestycji i dlatego jest taki wniosek, aby zdjąć z inwestycji, a wtedy faktycznie koszty remontu tych budowli będą nieznacznie wyższe. Ponadto Skarbnik stwierdził, że wszystko odbywa się w ramach środków, które Zarząd Dróg ma w swojej dyspozycji.

Radny poprosił także o wyjaśnienie jak przedstawia się sprawa kanalizacji w DPS-e
w Gierałcicach.

Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że wniosek taki został pozytywnie zaopiniowany.
Ponadto gmina otrzymała na ten cel środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Kolejno głos zabrał radny Piotr Wiecha, który odnosząc się do sprawozdania Zarządu Powiatu z dnia 31.10.2005 r. zapytał skąd wzięły się środki w wysokości 195.446.00,-zł na zwiększenie planu wydatków ZSP –RCKU w Bogdańczowicach oraz jakie zostały podjęte decyzje w związku z dalszym funkcjonowaniem w/w szkoły.

Na zapytanie radnego odpowiedzi udzielił Skarbnik, który wyjaśnił, że wykazane przez dyrekcję braki w planie finansowym na rok bieżący były jak na tyle poważne, że zaczęto się zastanawiać nad tym co zrobić z ta szkołą. Brak ten został sfinansowany oszczędnościami ze szkoły w Polanowicach. Oszczędności w szkole w Polanowicach wzięły się stąd, że przekazanie do prowadzenia tej szkoły Gminie Byczyna od dnia 1 września z finansowaniem w postaci dotacji odpowiadającej należnej szkole subwencji oświatowej spowodowało, że to co mieliśmy dołożyć z naszego budżetu ponad subwencję pozostało i te środki zostały przesunięte do szkoły w Bogdańczowicach.

Radny Piotr Wiecha zapytał jaka była przyczyna wystąpienia niedoboru w szkole
w Bogdańczowicach.

Starosta odpowiadając na zapytanie radnego poinformował, że od kilku lat prowadzona jest walka z subwencją oświatową oraz ze zbilansowaniem budżetu oświaty.

W roku bieżącym jak wyjaśnił Starosta ZSP w Bogdańczowicach wykonał potężną pracę
w zakresie naboru. Ogłoszenia o naborze ukazały się w prasie, radiu itp., co przyniosło efekt.

Zdaniem Starosty zamysły były rożne np: likwidacja gospodarstwa lecz Dyrekcja była za jego utrzymaniem , gdyż młodzież może odbywać wtedy praktyczną naukę zawodu.

Starosta uważa, że jeśli zlikwiduje się gospodarstwo to będzie kłopot z nauką zawodu.
Można zamknąć stołówkę, gdyż nie ma obowiązku dożywiania.

Ponadto Starosta poinformował, że rodzice nie chcą swoich dzieci wysyłać poza miasto do szkół. Takie próby przesunięcia klasy ze szkoły w mieście do Bogdańczowic były podejmowane niestety nie przyniosły żadnych rezultatów.

Radny Leszek Krzyżanowski stwierdził, że jego zdaniem problem jest innego rzędu, gdyż przy przyjęciach na studia brana jest pod uwagę matura oraz jaką szkołę się skończyło.

Zdaniem radnego trzeba podjąć konkretne kroki. Jak stwierdził radny już wcześniej były rozmowy związane z likwidacją kuchni, gdyż miały być one dowożone ze stołówki
ZSP Nr 1 w Kluczborku. Radny uważa, że nauczyciele zamiast przekwalifikowywać się na inny zawód podnoszą swoje kwalifikacje w drodze awansu zawodowego, co jednocześnie skutkuje wyższymi zarobkami.

Starosta poinformował, że na początku były takie zamysły, aby posiłki były dowożone.

Niestety nie jest to takie proste ze względów sanitarnych, gdyż dodatkowo musiałaby być zatrudniona jedna osoba do wydawania posiłków, do mycia naczyń. Ponadto ZSP Nr 1 nie może sprzedawać obiadów na zewnątrz po kosztach, gdyż zabraniają tego przepisy ponieważ placówka ta nie podlega pod ZSP Nr 1 w Kluczborku. Takie posiłki po tzw. kosztach mogą być jedynie wydane w swojej placówce. W takim wypadku szkoła w Bogdańczowicach musiałaby zapłacić ZSP Nr 1 faktyczny koszt obiadu taki jaki jest sprzedawany na zewnątrz.

Po zbilansowaniu okazało się, że nie jest to zupełnie opłacalne.

Starosta także poinformował, że funkcjonujące gospodarstwo przynosi przychód w kwocie około 100.000,-zł, ale w zasadzie nie przynosi zysku.

Radny Józef Woźny zabierając głos stwierdził, że szkoła ta jest w pewnym sensie ośrodkiem egzaminacyjnym, gdyż prowadzi kursy itp.

Kolejno głos zabrał radny Adam Martyniszyn, który poinformował, że na terenie powiatu kluczborskiego jest coraz mniej osób, które posiadają uprawnienia do nauki przedmiotów sadowniczych, rolniczych, ogrodniczych. Za kilka lat zdaniem radnego może dojść do tego, że nie będzie komu przekazać wiedzy rolniczej. Radny uważa, że jest w tym wypadku kwestia nauczycieli, którzy niedługo odejdą na emerytury i braknie wtedy ciągłości kadr do nauki zawodu.

Skarbnik zabierając ponownie głos poinformował, że jeśli chodzi o Bogdańczowice to powiat dołożył do szkoły 138.000,-zł ponad należną subwencję i dochody własne, następnie jest zwiększenie ponad 300.000,-zł w skali 2005 roku.

Zdaniem Skarbnika drugą kosztochłonną szkołą była szkoła w Polanowicach. Przekazanie tej szkoły i utworzenie Zespołu Gimnazjalno-Licealnego pozwala na zachowanie obu szkół.

Takie przekazanie pozwoli na dobre funkcjonowanie tej szkoły. Funkcjonuje w tym wypadku jedna księgowość, dyrekcja itp.

Następnie głos zabrał radny Leszek Krzyżanowski, który poinformował, że Gmina już dawno przeprowadziła redukcję szkół związaną z niżem demograficznym, a w naszym powiecie nie jest to zrobione i widać ewidentnie, że ilość uczniów z roku na rok się zmniejsza.

Radny zapytał również czy są jakieś środki unijne na wsparcie szkolnictwa rolnego w Polsce.

Skarbnik wyjaśnił radnemu, że są środki w gestii Ministerstwa Rolnictwa.

Głos w dyskusji zabrał także radny Zdzisław Pelc, który stwierdził, że jego zdaniem powinno się zlikwidować szkołę. Jego zdaniem taki oddział o kierunku rolniczym można utworzyć przy innej z naszych szkół. Problem będzie natomiast z obiektem i jego sprzedażą.

Problem zdaniem Skarbnika w perspektywie paru lat będzie coraz większy i każde rozwiązanie, które zostanie na dzień dzisiejszy przyjęte będzie rozwiązaniem tymczasowym.

Kolejno Przewodniczący Komisji wystąpił z propozycją, aby dofinansować Zarząd Dróg Powiatowych w Kluczborku ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska celem zakupu koparki. Zdaniem Przewodniczącego zakup koparki pozwoli Zarządowi Dróg Powiatowych zaoszczędzić środki finansowe, gdyż do tej pory taką koparkę Zarząd wynajmował od innych firm.

Skarbnik zabierając głos poinformował, że Zarząd Dróg Powiatowych został doposażony
w sposób bardzo dobry. Ponadto wyjaśnił, że ZDP jest jednostką organizacyjną i jednostką budżetową powołaną do administrowania drogami powiatowymi. W zakresie sprzętu wszystko to o co było wnioskowane Rada Powiatu wyraziła zgodę na zakup.

Ponadto Skarbnik uważa, że zwiększenie ilości środków trwałych, utrzymywanie tego zatrudnienia w ZDP wynika z biedy. Nie stać nas zdaniem Skarbnika na zakup wszystkich usług na zewnątrz. Skarbnik także stwierdził, że w innych powiatach jak np.: w powiecie głubczyckim nie ma Zarządu Dróg. Przyjętych jest kilka osób przy tamtejszym Wydziale Komunikacji, które zajmują się administrowaniem dróg, zlecając wszystko na zewnątrz.

Zdaniem Skarbnika z jednej strony można się zastanowić nad tym czy wynagrodzenia, które wyniosą w przyszłym roku 1.010.000,-zł w ZDP, czy faktycznie powinny być wydane na te wynagrodzenia, czy też za tą kwotę wykonać zadania, jednocześnie utrzymując tylko kilku pracowników. Jego zdaniem po analizie siedmioletniej pracy jednak jest korzystniej utrzymać taki stan jak jest obecnie i pracować własnymi ludźmi na tych drogach. Stan taki daje możliwość projektowania we własnym zakresie, sporządzania dokumentacji.

Jest to na pewno zdaniem Skarbnika bardziej korzystne. Jednocześnie Skarbnik poinformował, że trzeba się dobrze zastanowić przy każdym zakupie jakiegokolwiek środka trwałego tj. np. koparki.

Przewodniczący Komisji zabierając głos stwierdził, że nie chodzi tu o zakup specjalistycznej koparki. Do tej pory ZDP do wykonania jakichkolwiek robót wynajmował koparkę
z ,,Hydrokomu” i płacił za to spore pieniądze, które mogłyby pozostać w budżecie ZDP.

W związku z brakiem zapytań Przewodniczący Komisji poddał materiały na najbliższą sesję w dniu 1.12.2005 roku pod głosowanie. W drodze głosowania za przyjęciem materiałów głosowało 6 członków komisji, wstrzymało się 2, nie stwierdzono głosów przeciw.

Ad.3.

Radny Józef Woźny poinformował, że na jednym z ostatnich posiedzeń Komisji Oświaty członkowie komisji zaproponowali, aby uwzględnić w przyszłym budżecie środki, które byłyby przeznaczone na ochronę zabytków.
Radny wyjaśnił, że sprawa ta dotyczy szczególnie remontu kościoła w Miechowej.

Skarbnik odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Komisji Oświaty stwierdził, że praca nad budżetem musi być uporządkowana. W związku z powyższym Skarbnik zwrócił się do pracownic z Biura Rady, aby dla wszystkich radnych przygotowały kopię uchwały dotyczącą procedury uchwalania budżetu. Zdaniem Skarbnika zgłoszenie takiego wniosku jest niezgodne z procedurą uchwalania budżetu. W uchwale tej są zapisane elementy jakie powinny być spełnione przy pracy nad projektem budżetu.

Kolejno głos zabrał Pan Starosta, który poinformował, że wyżej wspomniany kościół jest nie pierwszym, który wymaga renowacji. Według przepisów jak wyjaśnił Starosta nie można przekazać żadnych pieniędzy na ten cel, gdyż przepisy zabraniają dotowania instytucji kościelnych.

Radny Leszek Krzyżanowski nawiązując do dyskusji stwierdził, że w sprawie tej chodzi ogólnie o przekazanie środków na ochronę zabytków nie tylko kościołów, aby powiat posiadał jakikolwiek środek własny, który pozwoliłby się starać o otrzymanie dodatkowych środków również z innych źródeł.

Skarbnik kolejno wyjaśnił radnemu, że rozumie wszystkie inicjatywy, lecz trzeba realizować zadania powiatu. W pierwszej kolejności trzeba mieć środki na zadania powiatu, a później na pozostałe. Budżet powiatu nie jest w stanie zdaniem Skarbnika zaspokoić wszystkich potrzeb.

Innych spraw nie poruszano.

Ad.4.

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął posiedzenie komisji w dniu dzisiejszym.

Na tym protokół zakończono.

 

Przewodniczący Komisji

Mariusz Pieńkowski