Protokół Nr 37/2005

 

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu
w Kluczborku w dniu 30 listopada 2005 r.

Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Andrzej Jung.

Lista obecności w załączeniu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1.Piotr Pośpiech – Skarbnik Powiatu.

Porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia.

2.omówienie materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 1.12.2005 r.

3.Wolne wnioski.

4.Zamknięcie posiedzenia.

Ad.1.

Posiedzenie komisji otworzył Wiceprzewodniczący Komisji. Powitał wszystkich zebranych
i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku członkowie obu komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

Ad.2.

Członkowie komisji zapoznali się z materiałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Powiatu w dniu 1.12.2005 roku.

Materiały zawierają projekty uchwał w następujących sprawach:

-zmiany uchwały Nr XXV/177/2004 Rady powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia

budżetu powiatu kluczborskiego na 2005 rok,

-ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych

powiatu kluczborskiego na rok 2006,

-wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku

mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Powiat

Kluczborski,

-ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku

szkolnego, zatrudnionych w szkołach lub placówkach, dla których organem prowadzącym

jest Powiat Kluczborski.

W dalszej części posiedzenie poprowadził Przewodniczący Komisji Andrzej Jung.

Radny Maciej Mularczyk poinformował, że jeśli chodzi o projekty uchwał dotyczące oświaty to nie wniesiono do nich żadnych uwag ze strony związków zawodowych oraz Kuratorium Oświaty.

W związku z tym, że członkowie komisji nie wnieśli uwag do powyższych materiałów Przewodniczący Komisji poddał je pod głosowanie. W wyniku głosowania za przyjęciem materiałów głosowało 5 członków komisji, wstrzymał się 1, nie stwierdzono głosów przeciw.

 

 

Ad.3.

Przewodniczący Komisji poinformował członków komisji o kolejnym posiedzeniu w dniu
13 grudnia 2005 r. Posiedzenie odbędzie się na terenie Szpitala. Przewodniczący poprosił radnych, aby przygotowali się do spotkania z Zarządem Spółki, gdyż jego zdaniem do komisji dociera wiele negatywnych sygnałów dotyczących złego traktowania pacjentów przez personel medyczny pracujący w Powiatowym Centrum Zdrowia.

Zdaniem radnego Piotra Wiechy oraz pozostałych członków komisji takie sytuacje nie mogą mieć miejsca i trzeba podjąć działania w tej sprawie. Takie zachowania w znacznym stopniu rzutują na powiat i radnych.

Przewodniczący Komisji Andrzej Jung ponadto stwierdził, że na Oddziale Wewnętrznym sytuacja uległa znaczącej poprawie. Przyjęty nowy Ordynator zdaniem radnego jest osobą jak najbardziej kompetentną i potrafi zapanować nad oddziałem.

Radny Adam Martyniszyn odnosząc się do powyższych wypowiedzi uważa, że powinno się wymagać pewnej kultury, sposobu bycia, postępowania ludzkiego poza merytorycznym, typowo medycznym postępowaniem. Radny stwierdził, że aby stworzyć to potrzeba długiego czasu, efektywnego działania, które przedkłada się na opinię. Przy w/w sytuacjach odbudować zaufanie będzie zdaniem radnego bardzo trudno. Brak należytej współpracy
i szacunku dla grupy, zespołu dogadującego się to nie będzie dobrej opinii.

Ponadto radny zapytał jak przedstawia się sytuacja higieny szkolnej oraz pomieszczeń na świadczenie usług pielęgniarek środowiska szkolnego na terenie szkół. Radny zapytał także ile obecnie jest lokali i miejsc do świadczenia tego typu usług na terenie szkół w powiecie.

Zdaniem radnego problem jest bardzo ważny, gdyż gabinety takie muszą obecnie spełniać określone wymogi lecz niestety tak nie jest. Warunki w jakich są wykonywane szczepienia zdaniem radnego są uwłaczające. Radny stwierdził, że na terenie każdej gminy powinien być jeden gabinet spełniający wszelkie wymogi.

Radny poinformował także, że pielęgniarki zwróciły się do niego z prośbą, aby sprawę tą monitować w Wydziale Oświaty by doprowadzić do tego, żeby takie wymogi były spełnione.

W przeciwnym wypadku prowadzona przez te gabinety działalność może zostać zakwestionowana.

Radny poruszył jeszcze jedną sprawę dotyczącą stomatologii szkolnej, która niestety została zlikwidowana. Zdaniem radnego propozycje starania się o kontrakt z NFZ-u są mało atrakcyjne finansowo. Radny uważa, że żaden praktykujący stomatolog nie podejmie się takiej pracy, gdyż praca ta jest bardzo pracochłonna i mało efektywna.

Radny stwierdził, że należałoby się zastanowić nad stworzeniem jednego powiatowego punktu-gabinetu z prawdziwego zdarzenia, który prowadziłby profilaktykę dziecięcą
w szerokim stopniu.

Kolejno głos zabrał Naczelnik Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia, który wyjaśnił,
że wraz z wprowadzaniem w 1997 roku reformy służby zdrowia i wejściem ustawy,
która zakładała zmiany w systemie opieki zdrowotnej od 1999 roku.

W większości szkół zostały zlikwidowane gabinety lekarskie, gdzie przyjmował lekarz, pielęgniarka. Zlikwidowano także gabinety stomatologiczne.

Naczelnik wyjaśnił, że na dzień dzisiejszy jest około 12 gabinetów, gdzie pielęgniarki świadczą swoje usługi. Gabinety te są zaakceptowane przez Państwowego Inspektora Sanitarnego. W gabinetach tych do tej pory sprawa badań profilaktycznych oraz szczepień była rozwiązana w ten sposób, że lekarze wyjeżdżali do mniejszych szkół kwalifikując dzieci do szczepień. Niestety w późniejszym czasie zgodnie z ustawą dotyczącą jakości standardów pomieszczeń, w których mogą odbywać się szczepienia Sanepid zaczął egzekwować odpowiednich warunków.

Na dzień dzisiejszy jak poinformował Naczelnik Zdrowia dzieci są dowożone do szkół,
w których znajdują się takie gabinety szkolne i tam odbywają się szczepienia.

Zdaniem Naczelnika jest to niedopracowane.

Ponadto Naczelnik stwierdził, że wiele gabinetów zniknęło ze szkół, gdyż lekarze, którzy pracowali w SPZOZ do 1999 roku w 2000 roku zgodnie z ustawą mogli zakładać niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej i takowe gabinety utworzyli. Działalność ta została umiejscowiona poza szkołami, gdzie był odpowiedni standard świadcząc usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak wyjaśnił Naczelnik na dzień dzisiejszy lekarzy w szkołach nie ma, natomiast Dyrektor szkoły, placówki oświatowej może zatrudnić za własne pieniądze wypracowane przez placówkę lekarza, stomatologa.

Naczelnik Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia stwierdził, że w przypadku utworzenia jednego punktu w powiecie, który będzie zajmował się szczepieniami lub profilaktyką stomatologiczną jest także problem, gdyż dzieci na badania trzeba dowieźć wraz z opiekunem. Innych spraw nie poruszano.

Ad.4.

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął obrady w dniu dzisiejszym.

Na tym protokół zakończono.

 

 

Przewodniczący Komisji

Andrzej Jung