Laureatami "PLASTRÓW MIODU" w 2021 roku zostali:

KATEGORIA BIZNES
LEADER Sp. z o. o.
Firma transportowa spod kluczborskiej Krzywizny, która świadczy usługi od ponad 10 lat. Ich ciężarówki można spotkać na trasach w całej Europie. Oferują swoim klientom wysoką jakość usług i solidność. LEADER to firma zaangażowana w życie lokalnej społeczności – chętnie wspiera różnego rodzaju wydarzenia i akcje charytatywne, sponsoruje lokalny sport, pomaga domom dziecka.

KATEGORIA KULTURA
Trio Poetycko-Muzyczne Agnieszka Chrobot, Małgorzata Pasznicka, Mariusz Buczek
Duet Małgorzata Pasznicka i Mariusz Buczek reprezentuje subtelny i rzadko grany w stacjach radiowych gatunek, jakim jest poezja śpiewana. Od kilkunastu lat swoimi wykonaniami i wrażliwością zjednują sobie liczne grono słuchaczy. Współpraca z trzecią niezwykłą postacią - Agnieszką Chrobot - lokalną poetką, mającą na koncie kilka tomików poezji, zaowocowała wydaniem trzech płyt do jej tekstów. Trio to prawdziwy lokalny dream team spod znaku krainy łagodności.

KATEGORIA SPORT
Paweł Smoliński
Kiedy jako pierwszak w podstawówce zaczynał treningi na krytej pływalni w Kluczborku, nie myślał pewnie, że trzynaście lat później będzie stawał na podium pływackich Mistrzostw Polski i zostanie ich rewelacją. W 2021 roku w Bydgoszczy zdobył aż 10 medali: 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy, w tym najcenniejsze - dwa indywidualne złota w kategorii seniorów na 50 m stylem motylkowym i 100 zmiennym. Aktualnie studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a w Kluczborku rozpoczynał swoją przygodę z pływaniem w UKS Junior Kluczbork pod okiem trenera Krzysztofa Kilińskiego. Marzy o zakwalifikowaniu się na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku, czego mu szczerze życzymy.

KATEGORIA PROMOCJA POWIATU
Gospodarstwo Rybackie „Markowe” Elżbieta Bartosik
To rodzinne gospodarstwo z gminy Wołczyn zajmuje powierzchnię 50 hektarów tzw. lustra wody i specjalizuje się w hodowli karpia i amura. O swoich rybach wiedzą niemal wszystko, a oferowane przez nich przetwory z karpia podbijają stoły i cieszą podniebienia smakoszy całej Opolszczyzny. Zdobywają też rzecz jasna nagrody w licznych konkursach. Mają na koncie m.in. tytuły Opolska Marka 2019 i 2021 – gdzie uznanie jurorów zyskały karp świeży i wędzony oraz paprykarz z karpia. Ich karp wędzony otrzymał na Międzynarodowych Targach Poznańskich nagrodę Perła 2021. Mówiąc krótko - jeśli po karpia, to tylko tutaj.

KATEGORIA POSTAWA SPOŁECZNA - Plaster Miodu im. Rafała Neugebauera

ex aequo

Hans Pollok
Jego działalność charytatywna na naszym terenie trwa od 1997 roku. Od tego czasu zorganizował kilkanaście transportów z pomocą dla wielu placówek powiatu kluczborskiego, zajmujących się pomocą potrzebującym. Pochodzi ze Smard Dolnych koło Kluczborka, krótko po wojnie wraz z rodzicami wyjechał do Niemiec, ale sercem i umysłem związany jest z Kluczborkiem i Polską. Czuje się tutaj tak, jakby nie tylko się tu urodził, ale cały czas tutaj mieszkał. Wśród darów przywożonych przez lata znalazły się m.in. karetki pogotowia oraz samochód dostawczy dla Domu Dziecka w Bogacicy. Trudno zliczyć sprzęt, który trafia do szpitali, domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej i domów pomocy społecznej. Jest honorowym obywatelem powiatu kluczborskiego.

Bernhard Serwuschok
Kawaler maltański mieszkający w niemieckiej Vechcie od 20 lat pomaga placówkom z powiatu kluczborskiego organizując transporty z darami, które trafiają m.in. do domów pomocy społecznej, szpitala i domów dziecka. Ostatnie lata to niezwykle cenne wsparcie dla Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku, do którego ciężarówka od Pana Bernharda przyjeżdża minimum dwa razy w roku przywożąc łóżka elektryczne, materace, materiały higieniczne, żywność, napoje i słodycze. Wielkie serce i wrażliwość na los drugiego człowieka zostały docenione honorowym obywatelstwem powiatu kluczborskiego. Pan Bernard pomaga instytucjom na całej Opolszczyźnie. W ubiegłym roku świętował 25-lecie rozpoczęcia akcji pomocy oraz 300-tny transport darów na Opolszczyznę. Jak policzył w ciężarówce spędził 2 lata i 82 dni.

KATEGORIA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ POWIATU KLUCZBORSKIEGO
Kluczborski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na kluczborskich i lasowickich ulicach wolontariusze Sztabu WOŚP zbierają wśród Państwa do puszek pieniądze na sprzęt ratujący życie i zdrowie. Sprzęt taki wielokrotnie trafiał m.in. do szpitala w Kluczborku. Przez ostatnich 30 finałów we wszystkich kluczborskich zbiórkach uczestniczyło ponad 4 tysiące wolontariuszy. Dzięki ich zaangażowaniu ten jeden zimowy, magiczny styczniowy wieczór staje się zawsze świętem jednoczącym mieszkańców powiatu kluczborskiego wokół idei czynienia dobra. Sztab organizuje zbiórkę nie tylko na ulicach, ale także w internecie, koordynuje ponadto zaangażowanie lokalnych instytucji, organizuje koncerty i wydarzenia.