PROTOKÓŁ nr 115/2005

z posiedzenia Zarządu Powiatu Kluczborskiego

w dniu 02 sierpnia 2005r.

 

 

Posiedzenie Zarządu otworzył Starosta Kluczborski – Stanisław Rakoczy. W posiedzeniu uczestniczyło trzech członków Zarządu. Ponadto udział wzięli: Skarbnik Powiatu, Sekretarz Powiatu, Mariusz Noch – zastępca dyrektora Nordea Bank Polska oraz Mariusz Jasicki – Główny Specjalista, Marcin Tarnicki przedstawiciel spółki Galileo Advisory & Finance.

 

Porządek posiedzenia:

 

 

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Raport spółki GALILEO Advisory & Finance z prac przeprowadzonych w zakresie pozyskania Agenta Emisji obligacji.
  3. Sprawy finansowe:
  1. podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia dwóch członków Zarządu Powiatu w Kluczborku do czynności prawnej polegającej na emisji obligacji komunalnych,
  2. podjęcie uchwały w sprawie emisji I transzy obligacji komunalnych powiatu kluczborskiego,
  3. umowa na przygotowanie, przeprowadzenie i obsługę emisji obligacji,
  4. propozycja nabycia obligacji,
  5. warunki emisji obligacji powiatu kluczborskiego,
  6. pismo do Nordea Bank Polska S.A. dot. emisji obligacji komunalnych powiatu kluczborskiego,
  7. memorandum informacyjne,
  8. umowa z Energopol Trade Opole Sp. ZO.O w sprawie spłaty zadłużenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku,
  9. wniosek dyrektora Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku w sprawie zwiększenia planu po stronie wydatków na bieżące funkcjonowanie szkoły.
  1. Sprawy oświaty:
  1. wniosek Wydziału Edukacji dot. analizy wykonania planów finansowych jednostek oświatowych w zakresie wynagrodzeń nauczycieli i pracowników administracji i obsługi za I półrocze 2005r.,
  2. podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 73/222/2004 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 17.08.2004r. w sprawie powierzenia zadań nauczycielom – doradcom metodycznym.
  1. Wniosek Hurtowni Chemicznej “Higiena” w sprawie obniżenia stawki opłaty najmu zajmowanego lokalu o 30%.
  2. Wniosek Rady Sołeckiej wsi Biadacz w sprawie sfinansowania występu zespołu “Echo”.
  3. Aneks Nr 1/2005 do porozumienia zawartego między Powiatem kluczborskim a Powiatem Wieruszowskim w sprawie ponoszenia wydatków na utrzymanie dziecka Alicji Ścigała umieszczonej w rodzinie zastępczej.
  4. Porozumienie dotyczące ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem Mariusza Dobierskiego w rodzinie zastępczej.
  5. Wniosek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w sprawie zaopiniowania zmian w uchwale dot. określenia zadań do realizacji w ramach środków otrzymanych z PFRON.
  6. Wniosek Wydziału Komunikacji i Transportu w sprawie wyznaczenia przedstawiciela do Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu.
  7. Zatwierdzenie materiałów na sesje Rady Powiatu w Kluczborku:
  • projekt uchwały w sprawie założenia publicznej szkoły policealnej dla dorosłych,
  • przyjęcie projektu uchwały dotyczącej zatwierdzenia programu restrukturyzacyjnego SPZOZ ZOZ jako załącznika do wniosku o pożyczkę w ramach restrukturyzacji SPZOZ-ów.

12. Wolne wnioski.

13. Zamknięcie obrad.

 

Do punktu 1 porządku

 

Porządek posiedzenia został przyjęty przez obecnych członków Zarządu.

Protokół z posiedzenia Zarządu, które odbyły się w dniu 29 lipca 2005r. został również przyjęty.

Do punktu 2 porządku

Skarbnik przypomniał, że projekt raportu spółki GALILEO Advisory & Finance został zaprezentowany na posiedzeniu zarządu Powiatu w dniu 21 lipca 2005r. Na mocy umowy z dnia 14 kwietnia 2005r. spółka GALILEO zdecydowała się przyjąć zlecenie, które polegało przede wszystkim na uzyskaniu agenta i gwaranta drugiej emisji obligacji komunalnych Powiatu Kluczborskiego. Z tych warunków spółka się wywiązała.

Przedstawiciel spółki GALILEO Advisory & Finance zaprezentował raport z prac przeprowadzonych w zakresie pozyskania Agenta Emisji obligacji: zostały ustalone warunki jakie powinna spełniać emisja obligacji. Były to takie kryteria jak wielkość I transzy, wielkość II transzy, terminy wykupu oraz warunki brzegowe oprocentowania serii obligacji. Określono zakres dokumentacji niezbędnej do prezentowania bankom, były to oczywiście dokumenty finansowe m.in. projekcja budżetu na lata wykupu planowanej emisji, sprawozdania z wykonania budżetu oraz opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu. Został również załączony projekt Memorandum informacyjnego przygotowany przez Starostwo, które zresztą okazało się bardzo pomocnym materiałem. Po otrzymaniu tych dokumentów, rozesłano zaproszenia do składania ofert wstępnych do 17 instytucji finansowych.

Następnie przedstawiciel spółki Galileo Marcin Tarnicki omówił zainteresowanie banków:

  • Bank Bize wyraził zainteresowanie przygotowaniem emisji obligacji, jednak ich warunkiem żeby przygotować jakąkolwiek ofertę i rozpocząć proces analizy to było otrzymanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Bez opinii bank nie jest w stanie nawet podać wstępnego oszacowania cenowego.
  • Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. nie wyraził zainteresowania organizacją emisji obligacji dla powiatu. Warto podkreślić, że część banków ma dystans do finansowania tego szczebla samorządowego.
  • Bank Gospodarstwa Krajowego wyraził zainteresowanie współpracą, wziął uzupełniające dokumenty jednak w toku analizy dopraszał się nowych dokumentów. Po czym bank stwierdził, że nie jest gotowy przygotować ofertę do momentu dopóki nie będzie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.
  • Bank Handlowy w Warszawie nie wyraził zainteresowania emisją obligacji. Bank ten jest aktywnym organizatorem emisji obligacji ale większych emisji.
  • Bank Millennium S.A. razem z biurem maklerskim (tak wygląda struktura banku) dokonał analizy kredytowej i poinformował, że nie jest gotowy złożyć ofertę.
  • Bank Ochrony Środowiska po skontaktowaniu się z oddziałem regionalnym stwierdził, że nie wyraża zainteresowania emisją obligacji.
  • Bank PKO S.A. miał problem z akceptacją ryzyka powiatowego szczebla samorządu terytorialnego.
  • Bank Zachodni WBK wyraził wstępne zainteresowanie, przeprowadził analizę kredytową i poinformował, że nie jest gotowy złożyć ofertę.
  • Bre Bank Hipoteczny S.A. niestety z racji struktury banku, nie może się podejmować się organizacji emisji. Bank ze względu na uwarunkowania prawne nie jest w stanie podjąć się procesu organizacji emisji obligacji. Natomiast w przypadku udzielenia kredytu bank jak najbardziej wyraża swoje zainteresowanie.
  • Bre Bank S.A. nie wyraził zainteresowania emisją obligacji .
  • Dexia Kommunalkredit Polska Sp. z o.o. jest to instytucja finansowa nie posiadająca licencji na prowadzenie działalności bankowej w Polsce i nie była w stanie podjąć się organizacji emisji obligacji. Spółka wyraziła wstępne zainteresowanie objęciem emisji obligacji. Niestety na chwilę obecną nie akceptuje ryzyka powiatowego szczebla samorządu terytorialnego.
  • ING Bank Śląski S.A. nie wyraził zainteresowania emisją obligacji. Bank jest zainteresowany bardzo dużymi emisjami na dużą skalę.
  • Kredyt Bank S.A. wyraził zainteresowanie przygotowaniem oferty. Zgodnie z informacją uzyskana podczas spotkania bank jest w trakcie przygotowywania produktu – emisja obligacji komunalnych. Jednak dotychczas bank nie uzyskał zdolności do oferowania tego produktu.
  • Nordea Bank Polska wyraził zainteresowanie i przesłał swoją ofertę. W efekcie przeprowadzonej analizy oraz kompletnego procesu decyzyjnego bank przygotował ofertę organizacji emisji obligacji, będącą wiążącym zobowiązaniem banku do przygotowania, przeprowadzenia oraz zapewnienia powodzenia emisji obligacji dla Powiatu. Istotnym czynnikiem dla banku jest to, że nie będzie miał kredytu likwidowanego SPZOZ ZOZ w Kluczborku.
  • PKO Bank Polski S.A. bank nie zaakceptował ryzyka powiatowego szczebla samorządu terytorialnego.
  • Raiffeisen Bank Polska S.A. nie wyraził zainteresowania przygotowaniem oferty.
  • WestLB Polska S.A. był zainteresowany organizacją emisji obligacji, natomiast nie był zainteresowany objęciem obligacji.

W konsekwencji na dzień dzisiejszy bez opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej jest tylko jedna wiążąca oferta, która przeszła pełen proces akceptacji ryzyka. Jest to oferta Nordea Bank Polska S.A.

Zarząd Powiatu przyjął jednogłośnie raport spółki Galileo Advisory & Finance z prac przeprowadzonych w zakresie pozyskania Agenta emisji obligacji komunalnych dla Powiatu Kluczborskiego.

Do punktu 3 porządku

 

    1. Starosta omówił projekt uchwały w sprawie upoważnienia dwóch członków

      Zarządu Powiatu w Kluczborku do czynności prawnej polegającej na emisji obligacji komunalnych. Projekt uchwały zawiera upoważnienie dla dwóch członków Zarządu Powiatu udzielone w trybie art. 133 ustawy o finansach publicznych do czynności prawnej polegającej na emisji obligacji komunalnych.

      Podpisanie umowy o emisję obligacji komunalnych oraz umowy gwarancyjnej kończy formalnie proces związany z przygotowaniem emisji papierów wartościowych Powiatu Kluczborskiego.

      Starosta poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie upoważnienia dwóch członków

      Zarządu Powiatu w Kluczborku do czynności prawnej polegającej na emisji obligacji komunalnych. Zarząd Powiatu podjął jednogłośnie uchwałę.

      Na mocy niniejszej uchwały upoważnienia udzielono Stanisławowi Rakoczemu – Przewodniczącego Zarządu Powiatu oraz Mieczysławowi Czaplińskiemu – Wicestaroście.

    2. Przewodniczący Zarządu zapoznał zebranych projektem uchwały w sprawie

emisji I transzy obligacji komunalnych powiatu kluczborskiego. Starosta wyjaśnił, że nastąpi emisja I transzy obligacji komunalnych powiatu kluczborskiego na kwotę 6.300.000 PLN w następujących seriach:

  • seria A – obligacje 5-letnie w wysokości 1.000.000 PLN, data emisji 05 sierpnia 2005r.
  • seria B – obligacje 6-letnie w wysokości 2.600.000 PLN, data emisji 05 sierpnia 2005r.
  • seria C - obligacje 7-letnie w wysokości 2.700.000 PLN, data emisji 05 sierpnia 2005r.

Następnie Starosta poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie emisji I transzy obligacji komunalnych powiatu kluczborskiego. Zarząd Powiatu jednogłośnie podjął uchwałę.

    1. Mariusz Noch Zastępca Dyrektora Nordea Bank Polska S.A. zabrał głos: Powiat

Kluczborski trafia do grona wybranych samorządów, ponieważ bank ma prawie 3000 podmiotów samorządowych, natomiast emitentów jest około 200, około 10-15% samorządów wyemitowało obligacje. Często można usłyszeć, że emisja obligacji się nie opłaca, jednak nie należy się operować takimi kategoriami, że nie opłaca się zrobić np. 1 mln zł. Oczywiście wymaga to tej samej pracy niezależnie od kwoty czy to jest 1 mln czy też 15 mln, ponieważ trzeba przygotować te same dokumenty. Nie jest również dla banku obca służba zdrowia.

Ponad 100 szpitali jest klientami banku oraz około 30-40 szpitalo – samorządów czyli jakby takiej kooperacji wspólnej. Jest to współpraca gdzie szpital jest likwidowany.

Następnie Skarbnik zapoznał członków Zarządu z treścią umowy na przygotowanie, przeprowadzenie i obsługę emisji obligacji komunalnych Powiatu Kluczborskiego.

Zarząd Powiatu zaakceptował warunki umowy na przygotowanie, przeprowadzenie i obsługę emisji obligacji komunalnych Powiatu Kluczborskiego. Po czym Starosta, Wicestarosta i Skarbnik podpisali przedmiotową umowę.

d – e) Skarbnik przedstawił propozycję nabycia obligacji oraz warunki emisji

obligacji serii A, B, C Powiatu Kluczborskiego – zał. nr 3 d – e.

Zarząd Powiatu przyjął propozycję Nordea Bank Polska S.A. nabycia obligacji komunalnych dla Powiatu Kluczborskiego oraz warunki emisji obligacji komunalnych Powiatu Kluczborskiego serii A,B,C.

    1. Zarząd Powiatu podjął decyzję o podpisaniu pisma do Nordea Bank Polska S.A.

Pismo informuje na jaki rachunek należy przekazać środki pochodzące z emisji – serii A, serii B i serii C obligacji komunalnych powiatu kluczborskiego na łączna kwotę 6.300.000 PLN.

g) Skarbnik omówił memorandum informacyjne Powiat Kluczborski. Zmieniona została cała część dotycząca prognoz finansowych na lata 2005 –2015. Nie wiadomo jaka będzie opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu wydając opinię o możliwości wykupu obligacji. Zakładany wzrost dochodów w latach 2005-2015 wynosi około 2,5% rocznie. Nie zakłada się również pustego zapisu w postaci sprzedaży mienia. Sprzedaż mienia jest tylko planowana do 2008 roku i to w niewielkich kwotach.

Zmienia się to , że Nordea Bank Polska zdecydował się na emisję obligacji dla powiatu kluczborskiego, pod warunkiem, że w pierwszej kolejności zostaną zaspokojone zobowiązanie w postaci kredytu zaciągniętego przez SPZOZ ZOZ poręczonego przez powiat kluczborski. Rozwiązanie jest korzystne, ponieważ w tym roku zostaną wyemitowane obligacje na 6.300.000 PLN a spłacając zobowiązania wobec Nordea Bank obciążenie zmniejszy się o 4.300.000 PLN. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ uzyskany zostanie efekt w postaci zmniejszenia zobowiązań likwidowanego SPZOZ ZOZ a jednocześnie poprawią się wskaźniki powiatu. Prognozowane obciążenia z tytułu spłat w roku bieżącym wynoszą 5,2% a stan zadłużenia powiatu na koniec bieżącego roku 47,6%.

Na spłatach w 2006 roku 7,7 % obciążenia na koniec roku 50,6%, największe obciążenie w 2007 roku przy czym spłaty 7,7% a obciążenie 53,1%. Od 2008 roku wskaźniki te zaczną spadać. Następnie Memorandum zostało uzupełnione o harmonogram spłat istniejących zobowiązań według stanu na 30 czerwca 2005r. z uwzględnieniem wszystkich dotychczas zaciągniętych kredytów i pożyczek i uaktualniono wysokość odsetek od tych kredytów, ponieważ obciążenia z tym związane nieco spadły. Kolejne zestawienie, gdzie jest harmonogram spłat zobowiązań finansowych powiatu w latach 2005 – 2015 już przy uwzględnieniu tej drugiej emisji czyli wszystkich zobowiązań łącznie. Oprocentowanie drugiej emisji wyniesie na dzień 02.08.2005r. przy wiborze 6 miesięcznym wynoszącym 4,53% i marży w wysokości 1,10% to wyniesie 5,63%. Jest to oprocentowanie konkurencyjne w porównaniu do oprocentowania jakie są w innych zaciągniętych przez powiat kredytach.

Następnie Memorandum uzupełniono o harmonogram emisji i wykupu oraz odsetek pierwszych obligacji oraz harmonogram emisji i wykupu oraz odsetek drugiej emisji obligacji.

W tym kształcie zostało to przez bank zaakceptowane i na dzień dzisiejszy należy przekazać im obydwa egzemplarze składając na pierwszej stronie oświadczenie, Jest to oświadczenie emitenta: “emitent potwierdza, że na dzień sporządzenia Memorandum informacyjnego dane zawarte w niniejszym Memorandum Informacyjnym są zgodne z prawdą i nie pomijają żadnych informacji, które miałyby znaczenie dla oceny sytuacji prawnej i ekonomiczno-finansowej Emitenta dokonywanej przez nabywców obligacji”.

Zarząd Powiatu zapoznał się z Memorandum informacyjnym Powiatu Kluczborskiego.

    1. Skarbnik zapoznał zebranych z umową Energopol Trade Opole Sp. Z o.o.

      w sprawie zadłużenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku. Zapłacono kwotę zaległych zobowiązań SPZOZ ZOZ w Kluczborku wobec Energopol Trade Opole z tytułu kaucji gwarancyjnej. W całej tej korespondencji Prezes Energopol Trade podkreślał, że z końcem czerwca bieżącego roku staje się wymagalne ostatnie zobowiązanie wynikające z gwarancji na kwotę 18.751,00 zł. Natomiast w trybie jakim są dokonywane spłaty nie można zapłacić niczego co nie jest zobowiązaniem wymagalnym. Dlatego też został przygotowany drugi projekt umowy z Energopol Trade Opole na kwotę 18.751,00 zł, którą można zapłacić do końca bieżącego miesiąca.

      Zarząd Powiatu postanowił o podpisaniu umowy z Energopol Trade Opole spółka z o.o. w sprawie spłaty zadłużenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku. Zarząd Powiatu upoważnił Starostę oraz Wicestarostę do podpisania umowy.

    2. Skarbnik omówił wniosek dyrektora Zespołu Szkół Licealno-Technicznych

w Kluczborku w sprawie zwiększenia planu po stronie wydatków na bieżące funkcjonowanie szkoły. Szkoła wykorzystała już środki w wysokości 106.250 zł na plan 115.113 tj. 92,3%. Brak jest pieniędzy już od miesiąca lipca 2005r. na zapłacenie energii elektrycznej, opłaty stałej za ciepło, wodę, zakup materiałów do utrzymania czystości w szkole, zakup dzienników lekcyjnych itp.

Zarząd Powiatu postanowił, że wniosek Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku zostanie ponownie rozpatrzony w miesiącu wrześniu.

Do punktu 4 porządku

    1. Starosta omówił przygotowaną przez Wydział Edukacji analizę wykonania

      planów finansowych jednostek oświatowych w zakresie wynagrodzeń nauczycieli i pracowników administracji i obsługi za I półrocze 2005r. w dwóch jednostkach ZOS i ZSP RCKU stwierdzono zwiększenie środków na wynagrodzenia ogółem w stosunku do planu finansowego w budżecie powiatu. Zespół Szkół Ogólnokształcących: o 16 570,00 (na wynagrodzenia nauczycieli), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych RCKu: o 22 946,00 (mniej środków na wynagrodzenia nauczycieli o 9.716,00 a więcej na wynagrodzenia administracji

      i obsługi o 32 662,00). W jednostkach Zespół szkół Ponadginazjalnych Nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, Zespół Szkół Licealno-Zawodowych, Wojewódzki Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego stwierdzono, że w otrzymanych materiałach pokazano mniej środków na wynagrodzenia niż w planach finansowych jednostek w budżecie powiatu na ogólną kwotę 231.394,00.

      Najbardziej niepokojące jest to, że w 7 jednostkach na 11 nastąpiło przekroczenie planów finansowych w wykonaniu wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi. Należy przy tym zaznaczyć, że to wykonanie nie zawiera podwyżek na ten rok, np. w ZSP-RCKU w Bogdańczowicach wynosi ono 62,40%, a po skorygowaniu planu do faktycznego, wyniesie: 68,22%. To oznacza, że na wynagrodzenia pracowników administracji i obsługi zabraknie około 126.000,00 do końca roku, bez podwyżek, czyli na wypłaty dla tych pracowników w okresie trzech miesięcy. Niepokoi również fakt przekroczenia planów finansowych na wynagrodzenia nauczycieli w jednostkach: SOSW: wykonanie za I półrocze wynosi 52,84% a w ZSP RCKU w Bogdańczowicach: 63,04%. W pozostałych jednostkach wykonanie planu finansowego w zakresie wynagrodzeń nauczycieli jest na poziomie od 36,24 w PODN, ok. 47% -48% w zespołach szkół do 50,62% w WODiDZ.

      Zarząd Powiatu zapoznał się z analizą wykonania planów finansowych jednostek oświatowych w zakresie wynagrodzeń nauczycieli i pracowników administracji i obsługi za I półrocze 2005r.

      Zarząd Powiatu postanowił zobowiązać Wydział Edukacji do ponownego sprawdzenia środków wydanych na wynagrodzenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych RCKU w Bogdańczowicach, po czym Wydział Edukacji zwróci się do dyrektora szkoły o ustosunkowanie się na piśmie do przekroczeń funduszu płac za I półrocze 2005r.

      Ponadto w terminie ustalonym przez Zarząd Powiatu dyrektor ZSP RCKU w Bogdańczowicach złoży stosowne wyjaśnienia na jego posiedzeniu.

    2. Przewodniczący Zarządu przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany

uchwały nr 73/222/2004 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 17 sierpnia 2004r. w sprawie powierzenia zadań nauczycielom – doradcom metodycznym.

W uchwale nr 73/222/2004 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 17 sierpnia 2004r wprowadza się następujące zmiany:

  1. w § 2 po ust. 7 dodaje się ust. 8, ust. 9 i ust. 10 w brzmieniu:

    “ust. 8 Halinie Garbowskiej – jako doradcy metodycznemu chemii i przedmiotów zawodowych”

    “ust. 9 Aleksandrze Lignarskiej – jako doradcy metodycznemu kształcenia specjalnego”

    “ust. 10 Piotrowi Pawlikowskiemu – jako doradcy metodycznemu matematyki”

  2. W § 3 wyrazy “załączniki nr 1-10” zamienia się na wyrazy “załączniki1-13”.
  3. Załącznik nr 9 do uchwały otrzymuje nowe brzmienie.

Starosta poddał pod głosowanie przedmiotowy projekt uchwały.

Zarząd Powiatu jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie zmiany uchwały nr 73/222/2004 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 17 sierpnia 2004r. w sprawie powierzenia zadań nauczycielom – doradcom metodycznym.

 

Do punktu 5 porządku

 

Wicestarosta zapoznał zebranych z wnioskiem Pani Małgorzaty Kozłowskiej w sprawie obniżenia stawki opłaty najmu zajmowanego lokalu o 30 %. Lokal znajduje się

w Kluczborku przy ul. Żeromskiego 3b. Wicestarosta wyjaśnił, że ubiegłym roku wysokość opłaty został obniżona z 7 zł na 6 zł. Należy pamiętać, że Zarząd Powiatu w dniu 27 maja 2005 roku podjął uchwałę w sprawie ustalenia minimalnych stawek czynszu za dzierżawę nieruchomości stanowiących własność Powiatu Kluczborskiego. W uchwale jest zapis następujący, że dla lokalu użytkowego biurowo-usługowego 6,00 zł/m2, natomiast dla lokalu użytkowego prowadzącego działalność produkcyjno- handlową 8,00 zł/m2 , dla budynku garażowego, gospodarczego, magazynowego 5,00 zł/m2 , dla działki gruntowej do celów własnych 2,10 zł/m2 .

Zarząd Powiatu postanowił aby Naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu dokonał klasyfikacji poszczególnych pomieszczeń zajmowanych przez P. Małgorzatę Kozłowską przy ul. Żeromskiego 2 zgodnie z uchwałą Zarządu Powiatu z dnia 27.05.2005r. w sprawie ustalenia minimalnych stawek czynszu za dzierżawę nieruchomości stanowiących własność Powiatu Kluczborskiego.

 

 

 

 

 

 

Do punktu 6 porządku

 

Starosta przeczytał wniosek Rady Sołeckiej wsi Biadacz w sprawie sfinansowania występu zespołu “Echo Pruszkowa” na dożynkach gminnych, które odbędą się w dniach 10-11 września 2005 roku.

Zarząd Powiatu jednogłośnie postanowił, że udzieli dofinansowania do występu zespołu “Echo Pruszkowa” w kwocie 500 zł.

Zarząd Powiatu zlecił Naczelnikowi Współpracy Europejskiej, Kultury, Sportu i Turystyki udzielenie odpowiedzi na wniosek Rady Sołeckiej wsi Biadacz.

 

Do punktu 7 porządku

Starosta zapoznał członków Zarządu z aneksem do porozumienia nr 1/2004 z dnia 31 grudnia 2004 oku w sprawie ponoszenia wydatków na utrzymanie dziecka Alicji Ścigała umieszczonej w rodzinie zastępczej na terenie Powiatu Wieruszowskiego. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Powiatem Kluczborskim a Powiatem Wieruszowskim.

Starosta wyjaśnił, że aneks do porozumienia wprowadza się w związku ze zmiana decyzji starosty Wieruszowskiego z dnia 04.11.2004r. o pomocy pieniężnej dla rodziny zastępczej – Państwa Alicji i Mirosława Polowych – w części dotyczącej wysokości pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonej w rodzinie zastępczej Alicji Ścigała.

Państwu Alicji i Mirosławowi Polowym przyznano miesięczną pomoc pieniężna na częściowe pokrycie kosztów utrzymania Alicji Ścigała w wysokości 648,40 zł począwszy od dnia 02 czerwca 2005r.

Zarząd Powiatu zatwierdził aneks do porozumienia nr 1/2004 z dnia 31.12.2004r. w sprawie ponoszenia wydatków na utrzymanie dziecka Alicji Ścigała umieszczonej w rodzinie zastępczej na terenie Powiatu Wieruszowskiego.

Upoważniono Starostę oraz Wicestarostę do podpisania aneksu.

 

 

 

Do punktu 8 porządku

Przewodniczący Zarządu Powiatu omówił projekt porozumienia, które ma zostać zawarte pomiędzy Powiatem Kluczborskim a Powiatem Zawierciańskim. Projekt porozumienia dotyczy ponoszenia kosztów związanych z częściowym pokryciem kosztów utrzymania małoletniego Mariusza Dobierskiego pochodzącego z terenu Powiatu Kluczborskiego a umieszczonego w rodzinie zastępczej u Państwa Ryszarda i Zofii Matusiak zam. w Zawierciu przy ul. Wierzbowej 31/31. Wysokość kosztów na częściowe pokrycie utrzymania dziecka Mariusza Dobierskiego wynosi 648,40 zł miesięcznie.

Zarząd Powiatu postanowił o podpisaniu porozumienia między Powiatem Zawierciańskim a Powiatem Kluczborskim dot. ponoszenia kosztów związanych z częściowym pokryciem kosztów utrzymania małoletniego Mariusza Dobierskiego umieszczonego w rodzinie zastępczej. Zarząd Powiatu upoważnił Starostę oraz Wicestarostę do podpisania porozumienia.

Do punktu 9 porządku

Starosta zapoznał zebranych z wnioskiem dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w sprawie zaopiniowania zmian w uchwale Nr XXVI/192/2005 w sprawie określenia zadań do realizacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2005 rok. Zaproponowane zmiany wynikają z otrzymania dodatkowych środków PFRON co pozwoli na maksymalne ich wykorzystanie. Szczegółowy zakres zmian przedstawia projekt uchwały Rady Powiatu, który stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował propozycje zmian do uchwały Rady Powiatu

Nr XXVI/192/2005 w sprawie określenia zadań do rehabilitacji w ramach środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

 

Do punktu 10 porządku

Wicestarosta omówił wniosek Naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu dotyczący wyznaczenia członka do Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu. Dotychczas członkiem Rady był Pan Jarosław Borgul z którym została rozwiązana umowa o pracę. Starosta zaproponował aby Pan Jan Rydzik Naczelnik Wydziału Komunikacji i transportu została członkiem Rady. Kandydatura ta została jednogłośnie przyjęta przez pozostałych członków Zarządu.

Zarząd Powiatu wyznaczył Pana Jana Rydzik Naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku na przedstawiciela do Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu.

Do punktu 11 porządku

Wicestarosta przedstawił następujące projekty uchwał Rady Powiatu w Kluczborku:

  • w sprawie założenia publicznej szkoły policealnej dla dorosłych.

Wicestarosta wyjaśnił, że powołanie ww. szkoły będzie poszerzeniem oferty edukacyjnej Powiatu kluczborskiego w zakresie publicznego szkolnictwa ponadgimnazjalnego oraz jest zgodne z art. 2c ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1999r. w sprawie przepisów wprowadzających reformę ustroju szkolnego. Ukończenie Szkoły Policealnej Nr 1 dla Dorosłych w ZSP Nr 1 w Kluczborku umożliwi osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu. Ponadto utworzenie Szkoły Policealnej pozwoli na lepsze wykorzystanie obiektu szkoły.

Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie założenia publicznej szkoły policealnej dla dorosłych.

  • projekt uchwały w sprawie opinii projektu programu restrukturyzacyjnego Samodzielnego

Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku. Na podstawie ustawy z dnia 15.04.2005r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku zamierza złożyć wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Do powyższego wniosku należy dołączyć m.in. pozytywnie zaopiniowany przez podmiot , który utworzył zakład, projekt programu restrukturyzacyjnego. Podmiot, który utworzył zakład wydaje opinię w teminie 14 dni od dnia otrzymania projektu programu.

Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował powyższy projekt uchwały.

Do punktu 12 porządku

Wicestarosta zabrał głos w sprawie przejęcia torowiska pod obwodnicę w Kluczborku. Wicestarosta przypomniał, że w dniu 15 grudnia 2004r. została podjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie przez Powiat Kluczborski mienia od PKP w Warszawie. Uchwała mówi, że powiat kluczborski wyraża chęć przejęcia torowiska z możliwością zbudowania tam obwodnicy. W między czasie była prowadzona korespondencja z PKP na temat przejęcia linii kolejowej nr 767 Kuniów – Smardy oraz Ligota dolna - Gotartów. Na posiedzeniu Zarządu Powiatu w dniu 14 czerwca 2005r. podjęto rozstrzygnięcie, że trzeba doprowadzić do spotkania z dyrekcją PKP i wyjaśnić sprawę przejęcia torowiska. Po spotkaniu z przedstawicielem PKP Panią Lidią Gąglewicz Naczelnikiem Wydziału Ekonomicznego w dniu 26 lipca 2005r. okazało się, że dotychczasowa korespondencja nie upoważnia zarządu PKP do oficjalnego przekazania torowiska na rzecz Powiatu Kluczborskiego. Na spotkaniu podkreślono, że należy złożyć wniosek zgodny z procedurą (nieodpłatnego przekazania) przyjętą w PKP. Poruszono również kwestię przejęcia torowiska z uregulowanym bądź nie stanem prawnym działek przez które przebiega linia kolejowa. W przypadku przejęcia bez unormowanego stanu prawnego należałoby zmienić uchwałę Zarządu Powiatu Nr 88/293/2004 z dnia 15.12.2004r. W przeciwnym wypadku (tj. stan prawny uregulowany) wniosek winien być poparty “starą uchwałą”.

Zarząd Powiatu postanowił złożyć oficjalny wniosek o przejęcie torowiska z uregulowanym stanem prawnym. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem PKP (podczas wizyty jego przedstawiciela) Zarząd Powiatu postanowił złożyć oficjalny wniosek.

 

 

 

 

 

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia, Starosta zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu. Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Tatiana Wollna Zarząd Powiatu

 

1. Stanisław Rakoczy ...............................................

2. Mieczysław Czapliński ...............................................

3. Otylia Skoczylas .................................................

4. Stanisław Stenzel ................................................