Protokół Nr 19/2004

z posiedzenia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego
w dniu 25 października 2004r.

Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Mariusz Pieńkowski.

Lista obecności w załączeniu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1.Piotr Pośpiech – Skarbnik Powiatu.

Porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Omówienie materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 28.10.2004r.

3.Wolne wnioski.

Ad.1.

Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich zebranych i przedstawił proponowany porządek posiedzenia. Członkowie komisji do porządku posiedzenia w dniu dzisiejszym nie wnieśli uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

Ad.2.

Członkowie komisji zapoznali się z materiałami przygotowanymi na sesję Rady Powiatu. Materiały zawierają projekty uchwał w następujących sprawach:

-zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Projekt ten został przygotowany w związku z planowanym zaciągnięciem kredytu na kwotę 3.400.000.000,-zł, z okresem spłaty na pięć lat. Konieczność zaciągnięcia kredytu wynika z następujących faktów: zmniejszenie dochodów ze sprzedaży mienia powiatu, braków finansowych wykazanych w pomocy społecznej, braków finansowych wykazanych w oświacie, przejęcia zobowiązań wobec ECO S.A, zmniejszenia dochodów ze sprzedaży mienia powiatu,

-zmian w budżecie Powiatu Kluczborskiego uchwalonego na 2004 rok. Powyższy projekt zawiera oprócz spraw związanych z bieżącą realizacją uchwały budżetowej, także zmiany wynikające z braku środków finansowych na realizację zadań powiatu. Na zmiany w budżecie mają wpływ w/w sprawy wspomniane w projekcie uchwały o zaciągnięciu kredytu.
Ponadto wprowadza się również zmiany na podstawie wniosków jednostek organizacyjnych zgłoszonych do Zarządu Powiatu.

Skarbnik ponadto poinformował, że znaczne środki w powyższych brakach związane są z finansowaniem rodzin zastępczych. Poprzednio było one finansowane z dotacji celowej lecz od 2004r. zadanie to jest finansowane ze środków własnych powiatu. Skarbnik stwierdził także, że sytuacja może ulec jeszcze bardziej pogorszeniu w związku ze zmianą przepisów dotyczących przejścia na utrzymanie powiatów Domów Dziecka. Zmiana ta ma wejść od stycznia 2005 roku.

W związku z powyższym projektem uchwały radny Zdzisław Pelc zapytał jak duże jest zadłużenie Starostwa Powiatowego. Skarbnik wyjaśnił, że główną przyczyną zadłużenia są długi szpitala i w tym wypadku zostaje przekroczony wskaźnik maksymalnego długu.

Radny Leszek Krzyżanowski poprosił o wyjaśnienie jak Starostwo Powiatowe w Kluczborku przedstawia się na tle innych starostw jeśli chodzi o zadłużenie oraz czy otrzymaliśmy zwroty środków z przeprowadzonych wcześniej inwestycji /np.:Dom Pomocy Społecznej, droga pomiędzy Kraskowem/. Radny jak stwierdził zdaje sobie sprawę, że trzeba inwestować, ale nie powinniśmy doprowadzać do tego z drugiej strony, żeby dług /np.ECO/ nie zostałby spłacony.

Skarbnik wyjaśnił, że nasz wizerunek na tle innych starostw nie jest najlepszy i wszystkie zadłużenia Starostwa Powiatowego wynikają jak wspomniał wyżej z zadłużenia szpitala.

Skarbnik ponadto poinformował, że planował przygotowanie programu spłaty długów na przestrzeni 3 lat. Musiałoby to być zdaniem Skarbnika oparte o źródło finansowania. Pierwszym założeniem według Skarbnika były dochody z emisji obligacji.

Ponadto w dniu 29 kwietnia 2004r. została podjęta uchwała o przejęciu zadłużenia SPZOZ
w stosunku do ECO w Opolu. Niestety jak określił Skarbnik w związku z zamieszaniem wokół referendum nie było woli, aby temat ten był kontynuowany, gdyż pozostało za mało czasu do podjęcia stosownych wiążących uchwał. W związku z powyższym Skarbnik poinformował, że niestety nie będą w tym roku emitowane obligacje, gdyż do podjęcia odpowiednich procedur potrzebne jest około 90 dni i jest to na dzień dzisiejszy nierealne.

Ponadto jak stwierdził Skarbnik przed mającym się odbyć referendum nikt nie chciał podejmować tak ważnych decyzji.

Radny Leszek Krzyżanowski odnosząc się do powyższej wypowiedzi stwierdził, że nie można zasłaniać się referendum, gdyż nadejdzie taki moment, że za dwa lata Rada, która przyjdzie będzie musiała spłacać nasze zadłużenie. Radny również stwierdził, że takie działania są dla niego jednoznaczne z utrzymywaniem przy życiu człowieka, który już nie żyje. Zdaniem radnego do takiej sytuacji w SPZOZ-ie doprowadził poprzedni dyrektor.

Skarbnik stwierdził, że problem ten powinien być uregulowany do końca kadencji i trzeba to zrobić w sposób bezpieczny.

Kolejno głos zabrał radny Zdzisław Pelc, który stwierdził, że zadłużenie jakie powstało wynika głównie z ustawy ,,203”.W chwili obecnej jak poinformował radny ma wejść w życie ustawa, która ma umorzyć 50% długu z tytułu ,,203”.

Wicestarosta zabierając głos stwierdził, że dług trzeba sukcesywnie spłacać i od tego nie ucieknie się.

Radny Leszek Krzyżanowski zapytał czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem utworzenie własnej kotłowni w szpitalu tak jak to było kilka lat do tyłu, zamiast pokrywać koszty innej kotłowni jaką jest ECO.

Pan Wicestarosta stwierdził, że na terenie szpitala są techniczne możliwości utworzenia kotłowni, lecz jej koszty są kolosalne.

Ponadto poinformował, że pomysły tworzenia kotłowni były już wcześniej wysuwane,
lecz niestety z powodu braku środków finansowych nie mogą być one realizowane.

Skarbnik stwierdził także, że na cieple w szpitalu przy obecnych rozwiązaniach oszczędności na cieple są znaczące. Skarbnik również poinformował, że w związku z licznymi wątpliwościami związanymi z zobowiązaniami SPZOZ-u, które mogłyby zagrozić płynności finansowej powiatu zobowiązuje się do przygotowania na następne posiedzenie komisji przygotować pisemną informację jak kwotowo przedstawiają się powyższe zobowiązania,
z czego biorą się one, wobec kogo i jak przedstawiają się możliwości ewentualnej spłaty.

Radny Leszek Krzyżanowski stwierdził, że pomysł ten jest dobry i chętnie zapozna się
z takimi informacjami.

Stwierdzenie radnego poparł również Pan Wicestarosta, który stwierdził, że nie wszyscy dobrze się orientują w tej kwestii i dlatego taka informacja będzie pomocna.

Członkowie komisji zapoznali się również z pozostałymi materiałami. Są to projekty uchwał w następujących sprawach:

-ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku

szkolnego,

-zmiany uchwały Nr XIX/144/2004 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 24 czerwca 2004r.

w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli nie wymienionych
w art. 42 ust.3 ustawy Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć,

-zmiany uchwały Nr VI/47/2003 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 28.04.2003r. w sprawie

udzielania zniżek i określania ich rozmiaru nauczycielom, którym powierzono stanowiska

kierownicze w szkołach i placówkach oraz zasad zwalniania od obowiązku realizacji

tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych
i opiekuńczych,

-wyrażenia zgody na dzierżawę na okres 10 lat pomieszczeń pracowni RTG wraz
z wyposażeniem,

-zmiany uchwały Nr XV/96/00 z dnia 24 lutego 2000 roku, w sprawie określania zasad

gospodarowania nieruchomościami powiatowymi,

-wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego dotyczącego

przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego

Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.

Członkowie komisji zapoznali się także ze sprawozdaniem z działalności Zarządu Powiatu za okres od 14.09.2004r. do 14.10.2004r. Do pozostałych materiałów i sprawozdania członkowie komisji nie wnieśli zapytań. W związku z powyższym Przewodniczący Komisji poddał materiały pod głosowanie. W obecności 6 członków komisji za przyjęciem materiałów głosowało 4, wstrzymało się dwóch, nie stwierdzono głosów przeciw.

Ad.3.

Radny Leszek Krzyżanowski poprosił, aby na kolejnym posiedzeniu komisji powrócić
do sprawy związanej z możliwością uruchomienia obwodnicy drogowej biegnącej przez Kuniów, Krasków i Ligotę Dolną, gdyż jest to temat bardzo ważny.

Przewodniczący Komisji odnosząc się do powyższej wypowiedzi radnego stwierdził,
że tematem tym była również zainteresowana Gmina Kluczbork. W związku z tym Przewodniczący Komisji na kolejne posiedzenie zaproponował zaprosić Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, przedstawiciela Gminy Kluczbork oraz Kierownika Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Kluczbork - Pana Edwarda Baja.

Ponadto radny Leszek Krzyżanowski zapytał jak przedstawia się sprawa rozładunku samochodów ciężarowych TIR i czy w tej kwestii zostało coś zrobione.

Pan Wicestraosta wyjaśnił, że firma spedycyjna, która chciała to prowadzić zrezygnowała, gdyż stwierdziła, że tereny nasze są umiejscowione zbyt daleko od autostrady, co jest dużym utrudnieniem dla w/w samochodów.

Radny Leszek Krzyżanowski zasugerował również, aby na posiedzeniach komisji były omawiane sprawy dotyczące rozwoju naszego powiatu.

Innych spraw nie poruszano. W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim za udział i zamknął posiedzenie w dniu dzisiejszym.

Na tym protokół zakończono.

Przewodniczący Komisji

Mariusz Pieńkowski