Uchwała Nr XVI/129/2020
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 06 lutego 2020 r.
w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wprowadzenia zmiany przepisów prawa miejscowego oraz podjęcia uchwały skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski
Na podstawie art.16 a ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn.zm.) oraz art.9 ust. 2 ustawy
z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach ( Dz. U. z 2018 r. poz. 870), Rada Powiatu
w Kluczborku uchwala co następuje:
§ 1.Uznaje się, że wniesiona w dniu 6 grudnia 2019 r. petycja dotycząca wprowadzenia zmiany przepisów prawa miejscowego oraz podjęcia uchwały skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski nie zasługuje na uwzględnienie.
§ 2. Uzasadnienie sposobu rozpatrzenia petycji stanowi załącznik do uchwały.
§ 3. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Powiatu w Kluczborku do zawiadomienia osoby wnoszącej petycje o sposobie jej załatwienia i przesłania kopii uchwały wraz
z uzasadnieniem.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu
w Kluczborku
Andrzej Olech
Załącznik
do Uchwały Nr XVI/129/2020
z dnia 06 lutego 2020 r.
Uzasadnienie
w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wprowadzenia zmiany przepisów prawa miejscowego oraz podjęcia uchwały skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski
W dniu 6 grudnia 2019 r. do Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Kluczborku drogą elektroniczną wpłynęła petycja adw. Pani Renaty Sutor.
Na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2019 r. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Kluczborku dokonała analizy wniesionej petycji i oceny jej zasadności.
Komisja odnosząc się do pkt.1 petycji w kwestii zmiany przepisów prawa miejscowego poprzez utworzenie bezpłatnych parkingów na terenie gmin wskazała, że Powiat Kluczborski nie posiada własnych parkingów, za które pobierałby opłaty.
W związku z tym brak jest podstaw prawnych, aby Powiat podejmował regulacje prawne w tym zakresie, co do parkingów zarządzanych przez inne podmioty.
W odniesieniu do pkt.2 treści petycji, w którym wnosząca petycję zwraca się o poparcie w formie uchwały jej petycji skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski
o dokonanie pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski należy wskazać, że zgodnie z art.2 ust.3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. Dz. U. z 2018 r.poz.870 o petycjach przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
Postulowana przez wnoszącą petycję uchwała nie mieści się w zakresie zadań i kompetencji powiatu a zatem nie może być przedmiotem procedowania w tym zakresie.
Z uwagi na powyższe Komisja, Skarg, Wniosków i Petycji stwierdziła, aby w zakresie określonym w pkt.1 i 2 uznać ją za niezasługującą na uwzględnienie.
Niniejsza uchwała wraz z uzasadnieniem stanowi zawiadomienie o sposobie załatwienia petycji w rozumieniu art. 13 ust. 1 ustawy o petycjach.
Przewodniczący
Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
Ryszard Okaj