Zarządzenie Nr 53/2018
Starosty Kluczborskiego
z dnia 6 grudnia 2018 r.
w sprawie używania przenośnych komputerów i telefonów komórkowych
w Starostwie Powiatowym w Kluczborku.
Na podstawie §15 ust. 3 pkt. 2 lit.a Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kluczborku, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 56/204/2016 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 11 kwietnia 2016 r., w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kluczborku, zmienionego uchwałą
Nr 11/477/2017 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 21 lipca 2017 r. zmieniającą Uchwałę Nr 56/204/2016 Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 11 kwietnia 2016 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego
w Kluczborku, zarządzam co następuje:
§1. Ilekroć w Zarządzeniu jest mowa o:
1) przenośny komputer - należy przez to rozumieć przenośne urządzenie komputerowe typu laptop, notebook, tablet;
2) telefon komórkowy – należy przez to rozumieć telefon komórkowy, smartfon, modem GSM;
3) numer telefoniczny – należy przez to rozumieć ciąg cyfr identyfikujący abonenta telefonicznego wraz z przynależną mu kartą SIM.
§2. Ustala się zasady korzystania ze służbowych przenośnych komputerów oraz telefonów komórkowych stanowiących własność Starostwa Powiatowego w Kluczborku, celem zapewnienia właściwej realizacji zadań, właściwej komunikacji w sprawach służbowych oraz dyspozycyjności pracowników.
§3. 1. Służbowy przenośny komputer lub telefon komórkowy może otrzymać pracownik Starostwa, którego rodzaj i charakter pracy wymaga dyspozycyjności wykonywanych zadań, stałych i częstych kontaktów służbowych z przełożonymi, współpracownikami, podwładnymi oraz pracownik, dla którego przenośny komputer lub telefon komórkowy jest narzędziem w znacznym stopniu ułatwiającym wywiązywanie się z nałożonych obowiązków służbowych oraz utrzymanie bezpośredniego kontaktu poza godzinami pracy i poza miejscem pracy.
2. Sekretarz Powiatu przedstawia Staroście do zaakceptowania propozycję stanowisk pracy uprawniających do korzystania z przenośnych komputerów oraz telefonów komórkowych.
3. Po akceptacji przez Starostę stanowisk określających przyznanie służbowego przenośnego komputera lub telefonu komórkowego, Sekretarz Powiatu uzgadnia warunki otrzymania przenośnego komputera, telefonu komórkowego i limitów rozmów.
4. Wydział Organizacyjny prowadzi aktualny imienny wykaz pracowników korzystających z przenośnych komputerów lub telefonów komórkowych, zawierający:
1) stanowisko pracy,
2) imię nazwisko osoby, o której mowa w pkt 1,
3) przyznany numer abonencki,
4) numer karty SIM oraz kod PUK,
5) model telefonu komórkowego wraz z numerem seryjnym (IMEI),
6) datę zawarcia umowy i czas jej obowiązywania,
7) miesięczny limit-pakiet kwotowy.
§4. W uzasadnionych przypadkach (np. klęska żywiołowa, spiętrzenie zadań, zwiększone potrzeby w komunikowaniu się), na wniosek pracownika, Starosta może wyrazić zgodę na zwiększenie pracownikowi miesięcznego limitu.
§5. 1. Przyznany przenośny komputer lub telefon komórkowy stanowi własność Starostwa.
2. Przekazanie przenośnego komputera lub telefonu komórkowego pracownikom następuje na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego.
3. Przenośne komputery lub telefony komórkowe, powierzane są pracownikom
z obowiązkiem zwrotu, zatem ponoszą oni pełną odpowiedzialność materialną za szkodę powstałą na tym mieniu, w szczególności w przypadku uszkodzenia, zagubienia lub kradzieży z winy pracownika. W takim przypadku, pracownik zobowiązany jest na żądanie pracodawcy do pokrycia rzeczywistych kosztów poniesionych przez Starostwo
w tym związanych z ewentualnym zakupem i przekazaniem do używania pracownikowi nowego przenośnego komputera lub telefonu komórkowego w zamian za uszkodzony, zgubiony lub skradziony.
4. W przypadku kradzieży lub zagubienia przenośnego komputera lub telefonu komórkowego, pracownik, któremu przyznano służbowy przenośny komputer lub telefon komórkowy zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym Wydział Organizacyjny.
§6. Do zadań Wydziału Organizacyjnego należy prowadzenie spraw związanych z używaniem służbowych przenośnych komputerów lub telefonów komórkowych Starostwa a w szczególności:
1) dokonywanie zakupów nowych przenośnych komputerów, telefonów komórkowych, numerów telefonicznych oraz akcesoriów,
2) wydawanie oraz przyjmowanie zwracanych przenośnych komputerów lub telefonów komórkowych,
3) zgłaszanie utraty przenośnych komputerów lub telefonów komórkowych, właściwym organom, operatorowi telekomunikacyjnemu.
§7.1. Przeniesienie własności służbowego przenośnego komputera lub telefonu komórkowego na rzecz osoby, której go przyznano, może nastąpić na jej wniosek, po uzyskaniu pozytywnej decyzji Starosty.
2. Po uzyskaniu zgody na przeniesienie własności służbowego przenośnego komputera lub telefonu komórkowego, wnioskujący obowiązany jest do zapłaty na rzecz Starostwa:
1) 70% ceny brutto wartości księgowej w przypadku użytkowania przenośnego komputera lub telefonu komórkowego do 2 lat, przy czym przy użytkowaniu do
6 miesięcy – 70% wartości księgowej ceny netto plus podatek VAT zgodnie
z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług,
2) 10% ceny brutto wartości księgowej w przypadku użytkowania przenośnego komputera lub telefonu komórkowego powyżej 2 lat.
3. W przypadku nieustalonej wartości księgowej lub wartości księgowej określonej na podstawie umów ujmujących promocje, ulgi, upusty na przenośny komputer lub telefon komórkowy, jego wartość określa powołana do tego celu komisja spośród pracowników Wydziału Organizacyjnego.
4. Jeżeli ustalona wartość wnioskowanego przeniesienia własności przenośnego komputera lub telefonu komórkowego jest mniejsza niż 50 zł, pracownika nie obciąża się kosztami przejęcia.
5. Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na osobę, której je przyznano, może nastąpić w wyjątkowych sytuacjach na jej wniosek, po uzyskaniu pozytywnej decyzji Starosty.
6. Po uzyskaniu zgody na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, osoba na rzecz, której nastąpić ma przeniesienie, ponosi wszelkie koszty związane z warunkami umowy cesji.
§8. Używane i zwrócone przez pracowników telefony komórkowe, po okresie jednego roku, podlegają komisyjnej likwidacji.
§9. Wykonanie Zarządzenia powierza się Naczelnikowi Wydziału Organizacyjnego.
§10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.