Zarządu Powiatu w Kluczborku
z dnia 28 grudnia 2017 r.
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na dotacje wspierające realizację zadań publicznych w 2018 roku.
Na podstawie art. 32, ust 2 pkt 2 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1868) oraz art. 11, 13, 15 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn. zm.), art. 221 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2077), a także na podstawie § 2. Uchwały Nr XXXIII/219/2017 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie uchwalenia „Rocznego programu współpracy powiatu kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok”, Zarząd Powiatu w Kluczborku uchwala, co następuje:
§ 1. Ogłasza się otwarty konkurs ofert na dotacje wspierające realizację zadań publicznych w 2018 roku realizowanych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w obszarach:
1) Pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej
oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
2) Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
3) Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.
§ 2. Treść ogłoszenia konkursowego zawiera załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3. Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert, o których mowa w § 2. zamieszcza się:
1) na stronie internetowej powiatu kluczborskiego – www.powiatkluczborski.pl;
2) w Biuletynie Informacji Publicznej;
3) na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Kluczborku.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Referatu Promocji Powiatu, Turystyki i Kultury Starostwa Powiatowego w Kluczborku.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Zarząd Powiatu:
1. Przewodniczący ……………………………………………
(Piotr Pośpiech)
2. Członek ………………………………………….
(Urszula Pękala-Duda)
3. Członek .………………………………………….
(Jakub Goliński)
Załącznik
do Uchwały Nr 130/566/2017.
Zarządu Powiatu w Kluczborku z dnia 28grudnia 2017r.
Zarząd Powiatu w Kluczborku
ogłasza
otwarty konkurs ofert na dotacje wspierające realizację zadań publicznych
w 2018 roku w obszarach:
- Pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,
- Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
realizowanych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
I. RODZAJE ZADAŃ W POSZCZEGÓLNYCH OBSZARACH
1. Obszar pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób:
a) opieka domowa nad osobami chorymi, niepełnosprawnymi, samotnymi i starszymi oraz opieka paliatywna;
b) przeciwdziałanie przestępczości wśród dzieci i młodzieży;
c) organizacja lub udział w szkoleniach, kursach, konferencjach itp.
2. Obszar kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego:
a) przedsięwzięcia kulturalne mające na celu promocję powiatu kluczborskiego;
b) przedsięwzięcia kulturalne mające na celu upamiętnienie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w powiecie kluczborskim.
3. Obszar wspierania i upowszechniania kultury fizycznej:
a) uczestnictwo, organizacja i koordynacja przedsięwzięć sportowych;
b) przedsięwzięcia sportowe mające na celu upamiętnienie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w powiecie kluczborskim.
II. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PUBLICZNYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADAŃ W 2018 ROKU
1. Łączna wysokość środków publicznych przeznaczonych na dotacje wspierające realizację zadań publicznych w roku 2018 wynosi: - 103 620,00 zł,
w tym:
- na zadania w obszarze pomocy społecznej - 5 751,00 zł;
- na zadania w obszarze kultury - 62 344,00 zł;
- na zadania w obszarze kultury fizycznej - 35 525,00 zł.
III. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI
1. Zasady przyznawania dotacji na realizację ww. zadań określają przepisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
2. Podmiotami uprawnionymi do złożenia oferty są organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność statutową na rzecz obszarów, których dotyczy niniejszy konkurs i zamierzają realizować zadanie adresowane do mieszkańców powiatu kluczborskiego.
3. Oddziały terenowe – nie posiadające osobowości prawnej, mogą złożyć ofertę tylko za zgodą zarządu wyższego szczebla organizacji posiadającej osobowość prawną.
4. Oferta złożona do konkursu powinna być sporządzona w języku polskim i spełniać wymagania opisane w art 14 ust. 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, według wzoru określonego w § 1. pkt 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2016 r. poz. 1300).
5. Do oferty należy dołączyć następujące załączniki:
1) aktualny wyciąg z innego właściwego rejestru - w przypadku gdy oferent nie jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji Starosty;
2) aktualny statut organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych
w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
3) dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta(ów) - w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji Podmiotów składających oferty niż wynikających z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru/ewidencji;
4) oświadczenie Podmiotu o byciu właścicielem rachunku bankowego wraz ze wskazaniem numeru konta i nazwą banku.
6. Kserokopie dokumentów dla swojej ważności muszą być potwierdzone „za zgodność z oryginałem”. Poświadczenie zgodności z oryginałem winno zawierać datę, pieczęć oferenta, czytelny podpis lub pieczątkę imienną uprawnionej statutowo bądź upoważnionej w tym celu osoby.
7. Nie dopuszcza się nanoszenia zmian we wzorze oferty.
8. Ofertę muszą podpisać osoby upoważnione do reprezentowania organizacji na zewnątrz i zaciągania zobowiązań finansowych, zgodnie ze statutem lub innym dokumentem lub rejestrem określającym sposób reprezentacji wraz z pieczątkami imiennymi, a w przypadku ich braku wymagane są czytelne podpisy oraz pieczątka nagłówkowa oferenta.
9. Podmiot może złożyć w konkursie tylko jedną ofertę w danym obszarze. W przypadku złożenia większej liczby ofert w danym obszarze, wszystkie zostaną odrzucone z przyczyn formalnych.
10. Złożenie oferty nie jest jednoznaczne z przyznaniem dotacji.
11. Podmioty składające ofertę do konkursu zobowiązane są do przedstawienia innych środków finansowych w wysokości co najmniej 10% wartości całego projektu. Na inne środki finansowe mogą składać się środki finansowe własne, świadczenia pieniężne od odbiorców zadania publicznego, środki finansowe z innych źródeł publicznych, pozostałe.
12. Dopuszcza się pobieranie świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania publicznego pod warunkiem, że Podmiot realizujący zadanie prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego, z której przychód służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.
13. Dotacje na dofinansowanie realizacji zadań publicznych zostaną przyznane na podstawie wyłonionych w konkursie ofert i zawartej umowy.
14. Dotacje nie mogą być przyznawane na:
- pokrycie kosztów utrzymania biura podmiotów, za wyjątkiem kosztów związanych
z realizacją zadania publicznego,
- pokrycie deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć,
- pokrycie kosztów inwestycyjnych.
15. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa, niż wnioskowana w ofercie. W takim przypadku Podmiot może zmniejszyć zakres rzeczowy realizacji zadania lub zrezygnować z przyznanej dotacji. W przypadku przyjęcia pomniejszonej dotacji Podmiot jest zobowiązany złożyć zaktualizowaną ofertę realizacji zadania publicznego. Natomiast w przypadku rezygnacji z przyznanej dotacji Podmiot zobowiązany jest do natychmiastowego poinformowania w formie pisemnej o tym fakcie Zarządu Powiatu w Kluczborku.
IV. TERMINY I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
1. Termin realizacji zadań publicznych ustala się od dnia podpisania umowy do 15.12.2018 r.
2. Zadanie powinno być zrealizowane z najwyższą starannością, zgodnie z zawartą umową oraz z obowiązującymi standardami i przepisami prawa, w zakresie opisanym w ofercie i zawartej umowie.
3. Z dotacji mogą być wydatkowane środki finansowe na koszty związane z realizacją zadania powstałe w terminie realizacji zadania publicznego, jednak nie wcześniej niż od dnia podpisania umowy. Szczegółowe i ostateczne warunki realizacji zadania, w tym przeznaczenie dotacji określi umowa na wykonanie zadania publicznego pomiędzy powiatem a wyłonionymi w konkursie Podmiotami.
4. Podmiot otrzymujący dotację zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z wykonania zadania publicznego według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań, zgodnie z § 1. pkt 5., w terminie 30 dni od zakończenia realizacji zadania publicznego.
5. O wszystkich zaistniałych zmianach dotyczących realizacji zadania publicznego (np. w statucie/rejestrze, zmianach terminów działań, zmianach w kosztorysie itp.) Podmiot składający wniosek zobowiązany jest począwszy od momentu złożenia oferty, poprzez cały okres rozpatrywania, realizacji i rozliczenia zadania informować pisemnie zleceniodawcę.
V. TERMIN SKŁADANIA OFERT
1. Oferty należy złożyć do dnia 29 stycznia 2018 roku.
2. Oferty do poszczególnych obszarów należy składać w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork.
3. W przypadku przesłania oferty pocztą, o zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do Starostwa Powiatowego w Kluczborku.
4. Oferty złożone po terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
VI. TRYB I KRYTERIA STOSOWANE PRZY WYBORZE OFERT ORAZ TERMIN DOKONANIA WYBORU OFERT
1. Złożone oferty zostaną poddane ocenie formalnej i merytorycznej.
2. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 45 dni licząc od daty określonej jako termin składania ofert.
3. Po upływie terminu składania ofert na stronie internetowej powiatu kluczborskiego – www.powiatkluczborski.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Kluczborku zostanie umieszczony wykaz wszystkich złożonych ofert wraz z informacją o brakach formalnych i ostatecznym terminie ich uzupełnienia. Nie uzupełnienie ich w terminie powoduje pozostawienie ofert bez rozpatrzenia.
4. Oferty spełniające wszystkie wymogi formalne opiniuje komisja konkursowa powołana przez Zarząd Powiatu w Kluczborku.
5. Wybór ofert dokonuje się w oparciu o następujące kryteria:
1) możliwość realizacji zadania publicznego przez oferenta - realność wykonania, doświadczenie i skuteczność realizacji zadań;
2) wartość merytoryczna oferty, spójność projektu, rzetelny i realny harmonogram realizacji zadania, szczegółowość opisu realizacji zadania, jakość wykonania zadania;
3) ocena przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego - prawidłowość obliczeń, zasadność, przejrzystość i rzetelność określania kosztów;
4) udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego;
5) wkład rzeczowy i osobowy (kwalifikacje osób), w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków;
6) dotychczasowa współpraca oferenta z powiatem kluczborskim (rzetelność, terminowość oraz sposób rozliczania otrzymanych dotacji).
6. Ostateczną decyzję o wyborze ofert i wysokości dotacji podejmuje Zarząd Powiatu w Kluczborku po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej.
7. Zarząd Powiatu w Kluczborku może odmówić Podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku, gdy okaże się, iż rzeczywisty zakres realizowanego zadania znacząco odbiega od opisanego w ofercie, Podmiot lub jego reprezentanci utracą zdolność do czynności prawnych, zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową Podmiotu.
8. Odrzucenie oferty na podstawie oceny formalnej lub merytorycznej, a także nie przyznanie dotacji jest ostateczne i nie podlega procedurom odwoławczym.
9. Lista podmiotów wraz z nazwą zadania publicznego i wysokością przyznanych środków, które otrzymają dotację na realizację zadań zostanie opublikowana na stronie internetowej powiatu kluczborskiego – www.powiatkluczborski.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Kluczborku.
10. O wyborze oferty i przyznaniu dotacji oferenci zostaną powiadomieni pisemnie pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
11. Umowy o wsparcie realizacji zadania podpisane zostaną bez zbędnej zwłoki po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert i złożeniu .
12. Oferty wraz z dokumentami nie będą zwracane.
13. Informacji o konkursie udziela Referat Promocji Powiatu, Turystyki i Kultury Starosta Powiatowego w Kluczborku, pokój 410, ul. Katowicka 1, tel. 77 418 52 18 wew. 153- 155.
VII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYCH PRZEZ ORGAN ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W ROKU OGŁOSZENIA OTWARTEGO KONKURSU OFERT I W ROKU POPRZEDNIM ZADANIACH PUBLICZNYCH TEGO SAMEGO RODZAJU I ZWIĄZANYCH Z NIMI KOSZTY, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM WYSOKOŚCI DOTACJI PRZEKAZANYCH ORGANIZACJOM POZARZĄDOWYM I PODMIOTOM, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 3 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 R. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE
1. W 2016 roku Zarząd Powiatu w Kluczborku z budżetu powiatu kluczborskiego na wsparcie realizacji zadań publicznych przekazał kwotę w wysokości - 88 670,00 zł,
- na zadania w obszarze pomocy społecznej - 5 500,00 zł,
- na zadania w obszarze kultury - 48 900,00 zł,
- na zadania w obszarze kultury fizycznej - 34 270,00 zł.
2. W 2017 roku Zarząd Powiatu w Kluczborku z budżetu powiatu kluczborskiego na wsparcie realizacji zadań publicznych przekazał kwotę w wysokości - 99 211,25 zł
- na zadania w obszarze pomocy społecznej - 5 600,00 zł,
- na zadania w obszarze kultury - 58 900,00 zł,
- na zadania w obszarze kultury fizycznej - 34 711,25 zł.