PROTOKÓŁ nr 39/2003

z posiedzenia Zarządu Powiatu Kluczborskiego

w dniu 08 października 2003r.

 

 

Posiedzenie Zarządu otworzył Starosta Kluczborski – Stanisław Rakoczy. W posiedzeniu uczestniczyło trzech członków Zarządu. Ponadto udział wzięli: Sekretarz Powiatu, Skarbnik Powiatu, Maciej Mularczyk - Przewodniczący Rady Powiatu w Kluczborku, Andrzej Jung – Przewodniczący Komisji , Mieczysław Zaleciński – Naczelnik Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia, Dariusz Kraśnicki – radca prawny, Barbara Skop –prezes spółki “HBS” w Opolu Sp. z o.o.

 

 

Porządek posiedzenia:

 

 

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Zatwierdzenie materiałów na sesję Rady Powiatu w Kluczborku: projekt uchwały o powołaniu spółki akcyjnej pn. Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku

3. Zamkniecie obrad.

 

 

 

Do punktu 1 porządku

 

Porządek posiedzenia został przyjęty przez obecnych członków Zarządu.

 

Do punktu 2 porządku

 

Przewodniczący Zarządu poinformował zebranych, że na posiedzeniu w dniu 07.10.2003r. Zarząd pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku.

Projekt uchwały w celu zaopiniowania zostanie rozesłany do wszystkich (czterech) samorządów gminnych, Wojewody Opolskiego. Projekt uchwały zostanie również zaopiniowany przez Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku.

Natomiast tematem dzisiejszego spotkania jest podjęcie decyzji o przyjęciu projektu uchwały Rady Powiatu w Kluczborku o powołaniu spółki akcyjnej pn. Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku. Następnie poprosił Panią Barbarę Skop o zabranie głosu.

Pani Barbara Skop: Na sytuację w jakiej obecnie jest Szpital w Kluczborku złożyły się dwie sprawy: problemy złego zarządzania służbą zdrowia w kraju oraz złe zarządzanie szpitalem przez poprzednią dyrekcję. Skutkiem tego jest zadłużenie rzędu 19 milionów, które obecne struktury szpitala nie są w stanie spłacić. W szpitalu bieżąco narasta strata związana z tym, że koszty są wyższe od osiąganych przez szpital dochodów.

Utrzymywanie takiej sytuacji nie ma sensu, bowiem wiązałoby się to z możliwością sankcji karnej wobec właściciela.

Należy utworzyć nowy podmiot (rozpoczynający swoją działalność od kwoty 0) , który daje szansę wykonywaniu usług medycznych na rzecz mieszkańców powiatu kluczborskiego. Nowy podmioty koszty musi pokrywać z osiąganych przychodów, musi się bilansować.

Nowy podmiot – spółka będzie wykonawcą usług medycznych i negocjatorem nowego kontraktu.

W szpitalu są poważne przerosty zatrudnienia zarówno w grupie personelu pielęgniarek ale przede wszystkim w grupie obsługi i pracowników administracyjnych.

Część dotychczasowego zadłużenia (żeby nie obciążać właściciela czyli powiat) powinna być skonwertowana na akcje nowej spółki. Spółka powstanie ze 100% kapitałem powiatu a potem w wyniku podwyższenia kapitału, zachowując właściwą proporcję, czyli przewagę powiatu wierzyciele za swoje wierzytelności obejmują akcje w nowo uruchomionej spółce.

Są dwa zadania, których należy się podjąć:

  • przyjęcie uchwały o utworzeniu nowej spółki, która po podpisaniu aktu notarialnego jest uprawniona do zaciągania zobowiązań i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • uchwała o likwidacji dotychczasowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ZOZ w Kluczborku, oraz o powołaniu likwidatora,

Pani Irena Kielar: dlaczego Starostwo będzie negocjowało z dłużnikami?

Pani B.Skop: likwidator rozwiązuje sprawę długów ale w przypadku likwidacji za długi SPZOZ ZOZ odpowiada powiat czyli właściciel. Przede wszystkim należy zmniejszyć wartość długu w miarę możliwości spłacić go. Jest to jednak bardzo trudne do zrealizowania biorąc pod uwagę skalę długu i realne szansę wygenerowania dochodów.

Nowy podmiot nie odpowiada tylko za swoje zobowiązania. W przypadku gdyby przejęła jakieś zobowiązania to musi być uzasadnienie dla przyjęcia tych zobowiązań i musi być korzyść. Zarząd spółki nie może przyjąć zobowiązań, które narażałyby spółkę na szkodę, ponieważ odpowiada za to karnie przed sądem całym swoim majątkiem.

Natomiast istnieje możliwość pośrednia spłacenia długu taka, że jeżeli zarząd dzierżawił majątek od starostwa to spłaca czynsz a powiat a tym spłaca dług.

Skarbnik poprosił o podanie przybliżonych terminów zafunkcjonowania nowego podmiotu i postawienia w stan likwidacji starego podmiotu. Co będzie robił likwidowany podmiot w kontekście obowiązku utrzymania gotowości do świadczeń medycznych przez okres minimum trzech miesięcy. Likwidacja może nie będzie trwała dwóch do trzech lat , ponieważ nie będzie nic do zrobienia, cały majątek nieruchomy stanie się własnością spółki albo będzie dzierżawiony przez spółkę. Majątek ruchomy również jest przewłaszczony na rzecz powiatu.

Natomiast reakcja wierzycieli będzie natychmiastowa. Jak szybko będzie można pracownikom zaproponować objęcie części udziałów.

Pani B. Skop: Przede wszystkim trzeba ustalić jakie zobowiązania będzie regulował likwidator, powiat a jakie nowa spółka. Ponadto równolegle do działań restrukturyzacyjnych muszą być podjęte bardzo ostre negocjacje z wierzycielami.

Nie będzie problemu w stosunku do pracowników, którzy przejdą do pracy w spółce.

Dyrektor SPZOZ ZOZ poinformowała, że jest około 40 pracowników, którzy kwalifikują się do otrzymania świadczeń emerytalnych i przedemerytalnych.

Zarząd Powiatu jednogłośnie pozytywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Powiatu w Kluczborku o powołaniu spółki akcyjnej pn. Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia, Starosta zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu. Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Tatiana Wollna Zarząd Powiatu

 

1. Stanisław Rakoczy ...............................................

2. Mieczysław Czapliński ...............................................

3. Irena Kielar ...............................................

4. Otylia Skoczylas .................................................

5. Stanisław Stenzel ................................................