Uchwała Nr XVI/122/2016

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia 25 lutego 2016 r.

 

 

 

zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Powiatowego programu wyrównywania szans edukacyjnych

 

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 z późn. zm.) oraz art. 90 t ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.) Rada Powiatu w Kluczborku, uchwala, co następuje:

 

 

§ 1. Załącznik do Uchwały Nr XL/305/2014 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Powiatowego programu wyrównywania szans edukacyjnych otrzymuje brzmienie, określone w załączniku do niniejszej uchwały

 

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.

 

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Powiatu
w Kluczborku

Andrzej Butra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                             

                                                                                                       Załącznik  do Uchwały Nr XVI/122/2016

                                                                                                        Rady Powiatu w Kluczborku

                                                                                                        z dnia 25 lutego 2016 r.

 

 

 

 

 

Powiatowy program wyrównywania szans edukacyjnych               

 

 

 

 

 

Kluczbork, luty 2016

 

 

 

 

 

 

 

1. Wstęp

    Wyrównywanie szans edukacyjnych jest jednym z najbardziej istotnych problemów społecznych. Im wcześniej zlokalizujemy przyczyny występowania braków w dostępie do oferty edukacyjnej, tym skuteczniej zaplanujemy efektywne działania w celu zmniejszania nierówności społecznych. Można postawić tezę, że wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży na każdym poziomie kształcenia, dokonać może się przez stworzenie warunków do  rozwijania ich potrzeb edukacyjnych. Potrzeby edukacyjne są bowiem rezultatem interakcji pomiędzy jednostką, a jej otoczeniem społecznym poprzez np. rozwijanie potrzeb intelektualnych, duchowych, moralnych, emocjonalnych, społecznych, zdrowotnych oraz estetycznych. Jednostki, instytucje odpowiedzialne za proces kształcenia młodego pokolenia mają za zadanie wyposażyć uczących się w standardowy pakiet wiedzy i umiejętności.  I tu najczęściej pojawiają się nierówności w dostępie do usług edukacyjnych, które mają przekazać standardowy pakiet wiedzy i umiejętności, dlatego, że nie we wszystkich środowiskach istnieje jednakowy dostęp do pełnej oferty edukacyjnej. Równy dostęp wszystkich do standardowej oferty edukacyjnej jest uwarunkowany różnorodnymi czynnikami  społeczno-gospodarczymi. Trudności te potęgują często nadmierna odległość od miejsca zamieszkania do szkoły, którą uczeń chce wybrać, niedogodny dojazd do szkoły i powrót do domu i duże jego koszty. Zapewnienie równego dostępu lokalnej społeczności do oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, pokonanie w tym zakresie wszelkich barier należy do ważnych zadań Powiatu Kluczborskiego. Realizacja tego dokonuje się już poprzez element motywacyjny, jakim są nagrody i stypendia przyznawane przez Starostę Kluczborskiego uzdolnionym uczniom. Kolejnym elementem  tego zadania to uruchomienie Powiatowego programu wyrównywania szans edukacyjnych.

W Powiecie Kluczborskim naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza miejscem zamieszkania realizuje ponad 40% młodzieży. Mając na uwadze organizację transportu oraz koszty związane z dojazdami do szkół, stanowi to jak wcześniej opisano barierę w dostępności do usług edukacyjnych i niejednokrotnie decyduje o wyborze profilu kształcenia niezgodnym z uzdolnieniami i zainteresowaniami ucznia.

Jednocześnie realizacja programu będzie powiązana z obowiązkiem organizacji przez Powiat Kluczborski publicznego transportu zbiorowego na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5, poz. 13 z późn. zm.).  Starosta wykonując zadania organizatora publicznego transportu zbiorowego wybiera operatora publicznego transportu zbiorowego, którym w tym przypadku będzie PKS w Kluczborku jako podmiot wewnętrzny Powiatu Kluczborskiego zdefiniowany zgodnie z Rozporządzeniem (WE) Nr 1370/2007  Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23.10.2007r.  wskazany do świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na mocy art. 22 ust 1 pkt 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

2. Cel programu

 

    Głównym celem programu jest zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji ponadgimnazjalnej poprzez pomoc uczniom zamieszkałym na terenie powiatu kluczborskiego i realizującym naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza miejscem zamieszkania, polegającą na ułatwieniu dojazdu do szkoły i powrotu do miejsca zamieszkania. Uczeń wykupując bilet miesięczny na dane połączenie autobusowe otrzyma kartę uczestnika programu, która pozwoli mu na korzystanie bez ograniczeń ze wszystkich połączeń operatora publicznego transportu zbiorowego PKS w Kluczborku na terenie powiatu kluczborskiego.

3. Beneficjenci programu

    Beneficjentami programu są uczniowie zamieszkali na terenie powiatu kluczborskiego podejmujący lub kontynuujący  naukę w szkołach ponadgimnazjalnych poza miejscem zamieszkania.

4. Realizator programu

    Program realizowany jest  przez szkoły ponadgimnazjalne, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kluczborski oraz przez Wydział Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

5. Źródło finansowania programu

    Program jest finansowany ze środków własnych Powiatu Kluczborskiego.

6. Monitorowanie realizacji programu

    Podmiotem monitorującym realizację programu jest Zarząd Powiatu w Kluczborku. Sprawozdanie dotyczące liczby uczniów objętych programem i kosztów realizacji programu jest sporządzane po zakończeniu  roku szkolnego i umieszczane w informacji o realizacji zadań oświatowych za dany rok szkolny.

7. Zakładane rezultaty realizacji programu

    Udostępnienie szerokiej oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych uczniom mieszkającym na terenie powiatu kluczborskiego i umożliwienie korzystania z oferowanych, dodatkowych usług edukacyjnych, rozwijających pasje i zainteresowania.

 

 

 

Przewodniczący Rady Powiatu
w Kluczborku

Andrzej Butra