Uchwała Nr XLVI/339/2014

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia 6 listopada 2014 roku

 

 

 

w sprawie zaopiniowania projektu aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego na lata 2015 i następne

 

         Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 595 z poźn. zm.) oraz art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r., poz.757           z późn. zm.) Rada Powiatu w Kluczborku uchwala, co następuje:

 

§ 1.1. Rada Powiatu w Kluczborku opiniuje negatywnie projekt aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego na lata 2015 i następne w zakresie dotyczącym funkcjonowania ratownictwa medycznego na terenie powiatu kluczborskiego.

2. Uzasadnienie stanowiska Rady Powiatu w Kluczborku określonego w ust.1 przedstawia załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.      

 

 

 

                                                

Załącznik   do Uchwały  Nr XLVI/339/2014         
Rady Powiatu w Kluczbork
z dnia 6 listopada 2014 r.

 

 

 

Uzasadnienie

 

 

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia 6 listopada 2014 roku

 

 

 

do negatywnej opinii w sprawie projektu aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego na lata 2015 i następne

 

 

         Rada Powiatu w Kluczborku negatywnie opiniuje projekt aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego na lata 2015 i następne w zakresie dotyczącym funkcjonowania ratownictwa medycznego na terenie powiatu kluczborskiego.

 

         Rada Powiatu w Kluczborku uważa za niedopuszczalne pominięcie i brak w projekcie aktualizacji Planu kontynuacji zadania dotyczącego uruchomienia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w standardzie „P” w rejonie operacyjnym   kluczborsko – oleskim z miejscem stacjonowania w Byczynie, przyjętego do realizacji w Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne Dla Województwa Opolskiego na lata 2011- 2013.

 

        Rada Powiatu w Kluczborku uznaje za niewłaściwe, nierówne potraktowanie naszego powiatu, ze względu na fakt, utrzymania zadania w projekcie aktualizowanego Planu, przyjętego do realizacji w Planie na lata 2011- 2013 dotyczącego uruchomienia, dodatkowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego dla rejonu operacyjnego brzesko – namysłowskiego w Namysłowie. Dlaczego dzieje się tak, że podtrzymuje               się decyzję o uruchomieniu dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w Namysłowie, a nie czyni się tego samego w stosunku do Byczyny. Nasuwa się również pytanie, z jakiego powodu lokalizuje się zespół ratownictwa medycznego w Namysłowie, a nie jak było Planie na lata 2011- 2013 w Lewinie Brzeskim. 

 

         Rada Powiatu w Kluczborku wnioskuje do Wojewody Opolskiego o ponowne wpisanie do przedmiotowego Planu zadania dotyczącego uruchomienia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w standardzie „P” w Byczynie. Ma to na celu wzmocnienie zabezpieczenia rejonu kluczborskiego w zakresie udzielania pomocy mieszkańcom gminy Byczyna znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Za uruchomieniem podstawowego zespołu ratownictwa medycznego Byczynie przemawia przypadająca na nasz rejon operacyjny, niekorzystna, najwyższa w województwie mediana dotarcia na miejsce zdarzenia od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców, która wynosiła w 2013 r. 14 min. Do tego dochodzi, jeden z najwyższych w województwie opolskim średni czas interwencji zespołu ratownictwa medycznego od przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu do przekazania pacjenta do szpitala wynoszący 54 min.

 

         Rada Powiatu w Kluczborku kierując się przyjętymi stanowiskami w uchwałach Nr V/37/2011 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 10 lutego 2011 roku, Nr IX/141/2012 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 10 maja 2012 roku i Nr XXXII/256/2013 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 13 czerwca 2013 r., podejmowanych w sprawach dotyczących funkcjonowania ratownictwa medycznego na terenie powiatu kluczborskiego oraz podejmowanych w tej samej sprawie uchwał Rady Miejskiej w Byczynie, wnioskuje do Wojewody Opolskiego o wprowadzenie do Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego na lata 2015 i następne:

1. Zmianę dotychczasowej lokalizacji zespołów ratownictwa medycznego w Powiecie Kluczborskim polegającej na przeniesieniu zespołu ratownictwa medycznego o standardzie „P” z dotychczasowego miejsca stacjonowania w Kluczborku do Byczyny w sytuacji dokonania lokalizacji dodatkowego całodobowego zespołu ratownictwa medycznego o standardzie „P” w Wołczynie.

2. Zmiany wymiaru funkcjonowania zespołu wyjazdowego typu „P” stacjonującego w Wołczynie z 12 h/dobę do stacjonowania całodobowego w wymiarze 24h/dobę.

 

         Rada Powiatu w Kluczborku stoi na stanowisku, że realizacja powyższych działań w znaczący sposób przyczyni się do poprawy i podwyższenia poziomu bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców naszego powiatu.