Uchwała Nr XL/291/2006
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 13 czerwca 2006r.
w sprawie nadania Statut Powiatowemu Zespołowi Socajlizacyjno-Interwencyjnemu “Nasz Dom Bogacica-Bąków” w Bogacicy
Na podstawie art. 238 ust. 3 Ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104) Rada Powiatu w Kluczborku uchwala co następuje:
§ 1
Nadaje się Statut Powiatowemu Zespołowi Socjalizacyjno-Interwencyjnemu “Nasz Dom Bogacica-Bąków” w Bogacicy stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Maciej Mularczyk
Załącznik
do Uchwały
Nr XL/291/2006
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 13 czerwca 2006r.
STATUT
POWIATOWEGO ZESPOŁU SOCJALIZACYJNO-INTERWENCYJNEGO
“NASZ DOM” BOGACICA – BĄKÓW
§ 1
Powiatowy Zespół Socjalizacyjno-Interwencyjny “Nasz Dom” Bogacica-Bąków, zwany dalej “Zespołem” został powołany na podstawie Uchwały Nr XXVII/198/2005 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 31 marca 2005 r. w sprawie przekształcenia Domu Dziecka w Bąkowie i Domu Dziecka w Bogacicy w jedną placówkę wie
lofunkcyjną – Powiatowy Zespół Socjalizacyjno-Interwencyjny “Nasz Dom” Bogacica–Bąków.
§ 2
Zespół działa w szczególności na podstawie:
- Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.Nr 64 poz.593 z późn. zm.).
Rozporzadzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 lutego 2005 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych (Dz.U..Nr 37 poz.331).
Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz.1592 z póżn.zm).
Ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 249 poz.2104).
Statutu Powiatu Kluczborskiego (Dz.Urz.Woj.Opolskiego z 1999 r. Nr 11 poz.30 z późn. zm.).
Niniejszego statutu.
§ 3
Zespół jest jednostką organizacyjną powiatu, prowadzoną w formie jednostki budżetowej.
Siedziba Zespołu mieści się w Bogacicy. Obszrem działania Zespołu jest Powiat Kluczborski.
Nadzór nad działalnością Zespołu sprawuje Starosta Kluczborski przy pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku.
Zespołem kieruje Dyrektor zatrudniony przez Zarząd Powiatu po zasięgnięciu opinii Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
§ 4
Zespół jest placówką opiekuńczo-wychowawczą z miejscami socjalizacyjnymi i interwencyjnymi, przeznaczoną dla dzieci od 3 do 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole, którą rozpoczęły przed osiągnięciem pełnoletności oraz dzieci poiniżej 3 roku życia przyjęte interwencyjnie na wnoisek sądu lub policji. W Zespole mogą przebywać dzieci niepełnosprawne, jeżeli nie ma uzasadnionych przeciwwskazań.
§ 5
- Przedmi
otem podstawowej działalności Zespołu jest zapewnienie dzieciom całodobowej opieki i wychowania na poziomie obowiązującego standardu. Zespół zapewnia także korzystanie z przysługujących na podstawie odrębnych przepisów świadczeń zdrowotnych i kształcenia. Zespół realizuje zadania w szczególności poprzez:
- podejmowanie działań mających na celu doprowadzenie do powrotu dziecka do rodziny, bądź do umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej lub zapewnienia opieki w jednej z rodzinnych form opieki zastępczej, albo jeg
o usamodzielnienia,
zapewnienie dzieciom kształcenia oraz wyrównywania opóźnień rozwojowych i szkolnych, a także tworzenie warunków fizycznego, psychicznego i poznawczego rozwoju, wyrównywanie deficytów rozwojowych dzieci,
umożliwienie dzieciom regularnych, osobistych i bezpośrednich kontaktów z rodzicami i opiekunami prawnymi oraz innymi osobami bliskimi, z wyjątkiem przypadków, w których sąd zakazał lub ograniczył ich prawo do osobistych kontaktów z dzieckiem,
przygotowanie dzieci do podejmowania odpowiedzialności za własne postępowanie oraz nauka samodzielności w życiu.
Przedmiotem pozostałej działalności Zespołu jest:
- uzgadnianie istotnych decyzji dotyczących dziecka z jego rodzicami lub opiekunami,
wspieranie wychowanków i ich rodzin po opuszczeniu Zespołu,
poradnictwo rodzinne.
§ 6
Zespołem kieruje Dyrektor, który ponosi odpowiedzialność za całokształt pracy oraz osiągnięte przez jednostkę wyniki.
Dyrektor zarządza Zespołem i reprezentuje go na zewnątrz, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Starostę Kluczborskiego.
Dyrektor Zespołu jest upoważniony do reprezentowania Zespołu przed sądami powszechnymi, administracyjnymi, jak również innymi organami orzekającymi w sprawach objętych zakresem działania Zespołu oraz udzielania dalszych pełnomocnictw zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§ 7
W zakresie opieki i wychowywania Zespół współpracuje w szczególności z:
a) powiatowymi centrami pomocy rodzinie,
b) ośrodkami pomocy społecznej,
c) ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi,
d) szkołam
i,
e) policją,
f) sądami,
g) organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami, fundacjami oraz innymi podmiotami.
§ 8
Szczegółowy zakres działania Zespołu, w tym strukturę organizacyjną określa opracowany przez Dyrektora Zespołu regulamin organizacyjny, uchwalany przez Zarząd Powiatu, po uprzednim zaopiniowaniu przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzi
nie.
§ 9
Zespół jest jednostką budżetową i działa na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy.
Podstawą działania Zespołu jest roczny plan finansowy.
Zespół realizuje zadania ze środków finansowych zatwierdzonych uchwałą budżetową i przekazywanych z budżetu powiatu.
Środki na działalność prowadzoną przez Zespół, określone w ust. 3, przekazywane są na rachunek Zespołu i mogą być wykorzystane przez Zespół do wysokości planu finansowego.
§ 10
Zespół jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy. W imieniu Zespołu wszelkie czynności z zakresu prawa pracy wykonuje Dyrektor Zespołu.
Regulamin pracy i wynagrodzeń pracowników Zespołu wprowadza Dyrektor Zespołu.
§ 11
Zmiana statutu wymaga uchwały Rady Powiatu w Kluczborku