Uchwała Nr XXXV/251/2005

Rady Powiatu w Kluczborku

z dnia 29 grudnia 2005 r.

w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym i w systemie kształcenia na odległość.

Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.), po uzyskaniu opinii nadzoru pedagogicznego, Rada Powiatu w Kluczborku uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Dla nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kluczborski, ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć według następujących norm:

Lp.

Stanowisko

Obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin

1.

Nauczyciele konsultanci, specjaliści zatrudnieni w placówkach doskonalenia nauczycieli

35

2.

Pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, doradcy zawodowi, a także inni specjaliści prowadzący zajęcia specjalistyczne zatrudnieni w szkołach i placówkach

 

20

3.

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach prowadzący gimnastykę korekcyjną

18

2. Dla określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli wymienionych w ust. 1 przez godzinę rozumie się 60 minut.

§ 2.1.Nauczyciele konsultanci zatrudnieni w placówkach doskonalenia nauczycieli zobowiązani są do przeprowadzenia w ciągu roku szkolnego, w ramach otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego, określonej liczby godzin zajęć szkoleniowych realizowanych w następujących formach: kursów, warsztatów, szkoleń, konsultacji zbiorowych i konferencji szkoleniowych, w wymiarze co najmniej:

  1. nauczyciel konsultant – 100 godzin,

  2. kierownicy pracowni i zakładów – 70 godzin,

  3. wicedyrektor – 50 godzin,

  4. dyrektor – 30 godzin.

2. W szczególnych przypadkach dyrektor placówki doskonalenia nauczycieli może ustalić inny wymiar godzin szkoleniowych, jednak w odpowiedniej relacji do obciążenia pozostałymi zadaniami.

3.Dyrektor placówki doskonalenia nauczycieli, w zależności od potrzeb placówki i kwalifikacji specjalistów, może przydzielić specjalistom zatrudnionym w placówce godziny zajęć szkoleniowych w ramach form, o których mowa w ust. 1.

§ 3. 1. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w kształceniu zaocznym i systemie kształcenia na odległość wynosi 18 godzin tygodniowo, tj. 684 godziny rocznie, przy 38 tygodniach zajęć w roku szkolnym. Zwiększenie liczby tygodni zajęć w danym roku szkolnym powoduje zwiększenie proporcjonalne liczby godzin rocznie.

2. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli, o których mowa w ust. 1, zalicza się:

  1. godziny wykładów, konsultacji, ćwiczeń, zajęć praktycznych i konwersatoriów,

  2. faktycznie zrealizowane godziny:

  1. poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych), licząc poprawienie 3 prac za 1 godzinę zajęć,

  2. innych zajęć pedagogicznych realizowanych z uczniami przez pełnozatrudnionego nauczyciela w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie w semestrach programowo najwyższych kończących się egzaminem maturalnym w grupach co najmniej 15 osobowych; dla nauczycieli niepełnozatrudnionych wymiar tych zajęć ulega stosownemu zmniejszeniu,

  1. godziny nadzorowania egzaminów pisemnych (z wyjątkiem wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych),

  2. godziny przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych) w wymiarze 4 osoby za 1 godzinę zajęć.

3. Dla celów obliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godzinę ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych – jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć – 60 minut.

4. Rozliczenie godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych w kształceniu zaocznym i systemie kształcenia na odległość następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się, według zapisów w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny nie zrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

§ 4. 1. W przypadku konieczności łączenia różnych tygodniowych obowiązkowych wymiarów godzin w ramach jednego etatu – obowiązkowy wymiar godzin dla nauczycieli ustala się proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć.

2. Godziny realizowane powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin ustalonego na podstawie ust. 1 są godzinami ponadwymiarowymi.

§ 5. Traci moc uchwała Nr XIX/144/2004 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 24 czerwca 2004 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust.3 ustawy Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.

§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Kluczborku.

§ 7. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia i ma zastosowanie od 1 września 2006 roku.

Przewodniczący Rady

Maciej Mularczyk