Uchwała Nr XIX/141/2004
Rady Powiatu w Kluczborku
z dnia 24 czerwca 2004 roku.

 


w sprawie Programu współpracy Powiatu Kluczborskiego z organizacjami
pozarządowymi w 2004 roku

 

Na podstawie art. 12 pkt.11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz.U z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), art.5 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz U.z 2003r. Nr 96 poz. 873), Rada Powiatu w Kluczborku, uchwala co następuje:


§ 1

Uchwala się „Program współpracy Powiatu Kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi w 2004 roku”, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kluczborskiego.

§ 3

Traci moc Uchwała Nr XV/95/2000 Rady Powiatu w Kluczborku z dnia 24 lutego 2000 roku, w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji, sposobu jej rozliczenia oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2004 roku.


       Przewodniczący Rady
                       
                                                                                        Maciej Mularczyk

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XIX/141/2004
Rady Powiaty w Kluczborku
z dnia 24 czerwca 2004 roku

 


Program współpracy Powiatu Kluczborskiego

z organizacjami pozarządowymi w 2004 roku.

 


Wstęp

Priorytetem Powiatu Kluczborskiego jest jak najlepsze zaspokojenie zbiorowych potrzeb współnoty, którą tworzą jego mieszkańcy. Aktywana współpraca z organizacjami pozarządowymi i liderami środowisk lokalnych jest jednym z elementów efektywnego kierowania rozwojem powiatu. Podstawowymi korzyściami takiej współpracy są między innymi:

a) umacnianie w społeczności świadomości poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie,
b) budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizację społeczności lokalnych,
c) wprowadzenie nowatorskich i bardziej efektywnych działań i rozwiązań dzięki dobremu rozpoznaniu występujących potrzeb.

Celem Programu jest określenie czytelnych zasad w zakresie wspierania przez powiat działań organizacji pozarządowych poprzez powierzenie tym organizacjom ustawowych zadań powiatu. Poprzez określenie i realizację tych zasad samorząd pragnie włączyć organizacje pozarządowe w system demokracji lokalnej.


Rozdział I
Postanowienia ogólne.

§ 1

Program współpracy Powiatu Kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi jest elementem lokalnego systemu polityki społeczno – finansowej powiatu.

§ 2

Program określa formy, zasady i zakres współpracy organów samorządowych powiatu z organizacjami, a także sposoby określania priorytetów zadań publicznych, których realizacja związana będzie z udzieleniem pomocy publicznej.

§ 3

Ilekroć w niniejszym Programie jest mowa o:
a) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
b) organizacjach – rozumie się przez to organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne, o których mowa w art.3 ust.2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
c) Programie – rozumie się przez to Program współpracy Powiatu Kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi w 2004 roku.

§ 4

1.Obszar współpracy Powiatu Kluczborskiego z organizacjami obejmuje sferę zadań publicznych, o których mowa w art.4 ust.1 ustawy.

2.Jako zadania priorytetowe samorządu powiatowego w 2004 roku określa się zadania z zakresu:
- oświaty i wychowania,
- kultury i sztuki,
- sportu i rekreacji,
- turystyki,
- promocji zdrowia,
- bezpieczeństwa i porzątku publicznego.

3.Szczegółowy wykaz zadań, w ramach określonych w ust.2, przyjmuje Zarząd Powiatu w drodze uchwały.


Rozdział II
Formy współpracy.

1.Zlecenie realizacji zadań Powiatu Kluczborskiego organizacjom odbywa się poprzez:
a) powierzenie wykonania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji,
b) wspieranie wykonywania zadań publicznych poprzez udzielenie dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

2.Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków odbywa się poprzez:
a) publikowanie ważnych informacji w serwisie informacyjnym oraz na stronach internetowych powiatu,
b) udział przedstawicieli organizacji w sesjach Rady Powiatu oraz Komisjach Rady Powiatu,
c) przekazywanie przez organizacje informacji o przewidywanych lub realizowanych w 2004 roku zadaniach sfery publicznej (o których mowa w Rozdziale I § 4 Programu), których realizacja odbywa się w oparciu o środki inne niż wynikające z Programu,
d) konsultowanie listy zagadnień priorytetowych, o których mowa w Rozdziale I, na kolejny rok budżetowy.
3.Konsultowanie projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności organizacji odbywa się poprzez:
- informowanie organizacji o planowanych sesjach Rady Powiatu oraz posiedzeniach komisji Rady Powiatu, na których dyskutowane będą projekty uchwał odnoszących się do zagadnień związanych z profilem działalności tych organizacji.

4.Tworzenie współnych zespołów zadaniowych o charakterze doradczym i inicjatywnym, które nastąpić może w sytuacji zaistniałej potrzeby z inicjatywy organów powiatu lub organizacji, w celu:
a) przygotowania projektów uchwał Rady Powiatu w sprawach dotyczących działalności pożytku publicznego,
b) przygotowania opinii w sprawach związanych z Programem,
c) przygotowania sprawozdania z realizacji Programu.

5.Inne formy wsparcia mogą obejmować w szczególności:
a) udzielenie pomocy przy organizowaniu spotkań otwartych przez organizacje, których tematyka wiąże się z Programem, np. poprzez możliwość nieodłatnego udostępnienia lokalu, środków technicznych, itp.
b) udzielanie pomocy w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację zadań publicznych z innych źródeł niż dotacja powiatu,
c) organizację przez powiat lub współudział powiatu w organizacji szkoleń, koferencji, forum wymiany doświadczeń, w celu podniesienia sprawności funkcjonowania organizacji,
d) nieodpłatne udostępnienie materiałów związanych ze wspieraniem oraz powierzaniem realizacji zadań publicznych, których realizacja odbywa się w drodze konkursu ofert,
e) promocję działalności organizacji uczestniczących w realizacji Programu na stronach interentowych powiatu, poprzez utworzenie „bazy dobrych praktyk”.


Rozdział III
Zasady współpracy.

§ 6

Zlecanie realizacji zadań powiatu organizacjom obejmuje w pierwszej kolejności te zadania, które Zarząd Powiatu określa jako zagadnienia priorytetowe i odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba, że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecenia lub dane zadanie można zrealizować efektywniej w inny sposób określony w przepisach odrębnych (w szczególności na zasadach i w trybie określonym w przepisach o zamówieniach publicznych, z zachowaniem porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz porównywalności opodatkowania).

§ 7

Otwarte konkursy ofert są ogłaszane i przeprowadzane w oparciu o przepisy ustawy i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze oraz konpetencyjne właściwych organów powiatu.

 


§ 8

Zobowiązuje się Zarząd Powiatu do określenia projektu zadań priorytetowych na rok 2005 w terminie do 15 listopada 2004 roku i podanie do wiadomości organizacjom pozarządowym poprzez publikację w gazecie lub czasopiśmie o zasięgu lokalnym oraz na stronie internetowej powiatu.

§ 9

Współpraca powiatu z organizacjami opiera się na zasadach.
1. pomocniczości,
2. suwerenności stron,
3. partnerstwa,
4. efektywności,
5. uczciwej konkurencji,
6. jawności.

§ 10

Wykaz zadań priorytetowych w roku 2004 nie stanowi jedynego kryterium podjęcia współpracy. Do pozostałych kryteriów należą: wiarygodność organizacji, wykazana efektywność i skuteczność w realizacji założonych celów, nowatorstwo metod działania oraz posiadane zasoby.

§ 11

Organizacje z własnej inicjatywy mogą złożyć ofertę realizacji zadań publicznych, także tych, które są realizowane dotychczas w inny sposób, np. przez organy administracji publicznej. Przy rozpatrzeniu takiej oferty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.


Rozdział IV
Postanowienia końcowe.

§ 12

W terminie nie późniejszym niż do dnia 30 grudnia 2004 roku Rada Powiatu uchwali – Program współpracy Powiatu Kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi na 2005 rok, biorąc pod uwagę w szczególności:
a) formy współpracy, o których mowa w Rozdziale II nin.Programu,
b) informację Zarządu Powiatu o współpracy z organizacjami,
c) informację Zarządu Powiatu i realizacji zadań publicznych objętych Programem, a powierzonych do wykonania w trybie wynikającym z odrębnych przepisów.

§ 13

1.Tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonania zleconego zadania określa ustawa.

2.Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych określa uchwała budżetowa powiatu na 2004 rok.

3.Organizacja, w okresie otrzymywania dotacji, jest zobowiązana do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania przez powiat.