Protokół Nr 47/2014

 

 

z  posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny w dniu 25 sierpnia 2014 r.

Przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  - Wioletta Kardas

             

  Porządek posiedzenia:

           

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Omówienie  rekrutacji w poszczególnych szkołach powiatu kluczborskiego
na rok szkolny 2014/2015.

3.Analiza materiałów na XLIII sesję.

    4.Wolne wnioski.

    5.Zamknięcie posiedzenia.            

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

 

1.Wanda Słabosz-Skarbnik Powiatu.

2.Rozalia Słoniowska-Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu.

 

Ad. 1

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rozwoju Rodziny  przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag jednogłośnie go zatwierdzając.

 

Ad. 2

 

Pani Rozalia Słoniowska omówiła rekrutację w poszczególnych szkołach powiatu kluczborskiego na rok szkolny 2014/2015.

Zestawienia zawierające dane dotyczące naboru do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat kluczborski na rok szkolny 2014/2015:

Ze względu na zbyt małą liczbę chętnych nie zostały utworzone następujące oddziały klasy I:

W II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Licealno – Technicznych w Kluczborku nie powstało pół oddziału o tzw. rozszerzeniu „wojskowym”, ponieważ w wyniku przydziału zostało tam zakwalifikowanych 8 kandydatów, w Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kluczborku nie został utworzony oddział kształcący w zawodzie technik handlowiec,  w Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 – CKU w Kluczborku nie powstanie: oddział kształcący w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oddział kształcący w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, oddział kształcący w zawodzie technik mechatronik. Ponadto z powodu zbyt małej liczby zakwalifikowanych do oddziału podczas symulacji, planowane są następujące oddziały z dwoma rozszerzeniami lub kształcące
w dwóch zawodach: w II LO w ZSL-T połączono klasę politechniczną z biologiczno – chemiczną (łącznie 25 przyjętych) oraz klasę humanistyczną z policyjną (łącznie 30 przyjętych).   W Technikum Nr 1 w ZSL-T powstanie oddział kształcący w zawodach technik mechanik oraz technik logistyk (łącznie 34 przyjętych), ponieważ chętnych, aby kształcić się
w zawodzie technik logistyk było na tyle dużo, aby utworzyć 1,5 oddziału, natomiast do klasy w zawodzie technik mechanik zakwalifikowanych zostało 20 kandydatów. W Technikum
Nr 3 w ZSP Nr 1 pozostawiony został 17 osobowy oddział kształcący w zawodzie technik hotelarstwa oraz 19 osobowy oddział kształcący w zawodzie technik organizacji reklamy, które ostatecznie mogą być połączone w jeden oddział dwuzawodowy. W Technikum Nr 2 w ZSP Nr 2 – CKU pozostawiono oddziały kształcące w następujących zawodach: technik budownictwa (13 przyjętych), technik pojazdów samochodowych technik elektryk oraz technik transportu kolejowego z czego najprawdopodobniej powstaną dwa oddziały dwuzawodowe. Analogicznie jak w latach poprzednich decyzja o pozostawieniu oddziałów o w/w liczebności spowodowana była tym, że 30 uczniów, którzy wybrali Technikum i ZSZ
w ZSP Nr 2 – CKU nie doniosło kopii dokumentów w wyznaczonym terminie i nie mogli być brani pod uwagę podczas przydziału do oddziałów.

Ponadto według stanu na dzień 14.07.2014 r. do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2 w ZSP Nr 2 – CKU w Kluczborku przyjętych zostało łącznie 47 uczniów, co na dzień dzisiejszy daje 2 oddziały w tej szkole.

W pierwszym etapie naboru oraz w naborze uzupełniającym do szkół powiatu kluczborskiego przyjętych zostało łącznie 461 uczniów (w ub. roku na tym etapie było ich 529), spośród których 37 uczniów jest spoza powiatu kluczborskiego (w ub. roku 49), a mianowicie:
13 uczniów z powiatu oleskiego, 8 uczniów z powiatu kępińskiego, 5 uczniów z powiatu namysłowskiego, 7 uczniów z powiatu wieruszowskiego, 2 uczniów z powiatu opolskiego,
1 uczeń z Chorzowa  uczeń z powiatu kłobuckiego.

Ponadto według stanu na dzień 14.07.2014 r. do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2 w ZSP Nr 2 – CKU w Kluczborku przyjętych zostało łącznie 47 uczniów, co na dzień dzisiejszy daje 2 oddziały w tej szkole.

Podsumowując, w wyniku naboru do szkół ponadgimnazjalnych młodzieżowych prowadzonych przez powiat kluczborski w roku szkolnym 2014/2015 prawdopodobne jest utworzenie 18 oddziałów (zakładając, że ZSZ Nr 2 w ZSP Nr 2 - CKU w Kluczborku powstaną 3 oddziały, w Technikum Nr 2 w ZSP Nr 2 – CKU – 2 oddziały oraz w Technikum Nr 3 w ZSP Nr 1 – 3 oddziały). Liczba oddziałów klas I szkół ponadgimnazjalnych w poszczególnych zespołach szkół, po rekrutacji uzupełniającej, przedstawia się następująco: ZSO – 5,  ZSL-T – 5,  ZSP Nr 1 – 3, ZSP Nr 2 – CKU – 4.

Zgodnie z harmonogramem naboru 28 sierpnia 2014 r. odbędzie się jeszcze dodatkowa rekrutacja uzupełniająca skierowana głównie do gimnazjalistów mających egzaminy poprawkowe. Po tym terminie, na początku września, zostanie opracowana informacja o ostatecznych wynikach naboru do klas I.
Według danych z SIO na dzień 30.03.2014 r. w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych młodzieżowych było łącznie 525 uczniów, z czego: 225 w LO, 231 w technikach oraz 69
w zasadniczych szkołach zawodowych.

Pani Naczelnik poinformowała, że pełna informacja dotyczącą naboru 2014/2015 znana będzie w miesiącu wrześniu.

Radny Maciej Tomaszczyk zapytał czy Specjalne Przedszkole Nr 9 będzie konkurencją czy uzupełnieniem dla Przedszkola Nr 2 w Kluczborku. Pani Naczelnik odpowiedziała,
że uzupełnieniem, oraz, że obecnie dzieci będą w jednym oddziale, według przepisów prawa oddział może liczyć czworo dzieci.

Przewodnicząca komisji zaproponowała, aby prowadzić promocję tego przedszkola i edukację dla rodziców, gdyż jest wiele dzieci, które powinny do tego przedszkola uczęszczać a tak nie jest, gdyż rodzice nie chcą. Pani Naczelnik stwierdziła, że bardzo duża praca została wykonana przez SOSW aby pozyskać tą czwórkę dzieci, gdyż rodzice nie chcą.

 

Ad. 3

 

Przewodnicząca komisji przedstawiła projekty uchwał na sesję w następujących sprawach:

zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Kluczborskiego na rok 2014 Nr XXXVIII/288/2013   

Rady Powiatu w Kluczborku, zmiany wieloletniej prognozy finansowej,  udzielenia pomocy finansowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Biadaczu na zakup sprzętu ochrony przeciwpożarowej, zmieniająca Uchwałę Rady Powiatu w Kluczborku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Kluczborskiego, uchwalenia „Rocznego programu współpracy powiatu kluczborskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2015”, wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na czas oznaczony do 3 lat, po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość stanowiąca własność Powiatu Kluczborskiego położona w Kluczborku przy ulicy Konopnickiej, wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na czas oznaczony do 3 lat,  po umowie zawartej na czas oznaczony  do 3 lat, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość stanowiąca własność Powiatu Kluczborskiego położona w Kluczborku przy ulicy M.C. Skłodowskiej 23.

Radni jednogłośnie przyjęli pozytywne opinie o powyższych projektach uchwał.  

Radna Irena Kielar zapytała o artykuł w którym było napisane, ze powiat kluczborski jest na piątym miejscu pod względem zamożności w Polsce. Radny Maciej Tomaszczyk stwierdził, że jest to statystyka na która zapracował nam leasing zwrotny z ubiegłego roku, który był potraktowany jako sprzedaż, stąd przeskok na 5 miejsce w Polsce jeżeli chodzi o Powiatu , tym samym nasz dług bez Siemensa, którego jednak nie należało wliczać do zadłużenia powiatu. Radny Wojciech Smolnik stwierdził, że nie wiadomo czy to już się zakończyło. Radny Maciej Tomaszczyk stwierdził, że żadna RIO nie wliczała tego typu zadłużenia do długo oprócz RIO w Opolu. Radny Maciej Tomaszczyk stwierdził, że zadłużenie powiatu jest około 40 % więc jest bardzo bezpieczne.

Radny Wojciech Smolnik zapytał o drogę Krzywizna- Skałągi, kto wnioskował o wycenę tej drogi.  Radny Maciej Tomaszczyk stwierdził, że powiat kluczborski robi najwięcej inwestycji drogowych w województwie opolskim. Radna Irena Kielar zapytała o kontrolę na wniosek zakładu w Krzywiczynach w sprawie zamówienia publicznego. Radny Maciej Tomaszczyk poinformował, że audytor przeprowadził kontrole w DPS ale nie ma jeszcze protokołu z kontroli.

 

Ad.4

 

Nie wniesiono wolnych wniosków.

 

Ad.5

 

Przewodnicząca Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknęła dzisiejsze posiedzenie komisji.

 

 

 

 

 

Przewodnicząca Komisji

 

                                                                                   Wioletta Kardas

 

 

 

 

Protokołowała

Katarzyna Hołdys