Protokół Nr 28/2013

 

 

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej  Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 22 listopada 2013 r.

Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Paweł Prochota

 

Porządek posiedzenia:

 

1.Otwarcie posiedzenia.

2.Kontrola kosztów utrzymania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
i rodzinach zastępczych w powiecie kluczborskim.

3.Wolne wnioski.

4.Zamknięcie posiedzenia.

 

Zaproszeni:

 

1.      Wanda Słabosz-Skarbnik Powiatu.

 

Ad.1

 

Przewodniczący przywitał wszystkich zebranych radnych i zaproszonych gości. Do porządku obrad nie wniesiono zapytań, porządek został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad.2

 

Pani skarbnik przedstawiła Informację o wysokości kosztów poniesionych na utrzymanie dzieci z powiatu kluczborskiego przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych działających na terenie powiatu jak też w innych powiatach wynikających z ustawy z dnia  9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w okresie od 1 stycznia do 10 listopada 2013 r.

Pani skarbnik poinformowała, że na pieczę zastępczą w okresie od stycznia do 10 listopada 2013 r. powiat kluczborski ogółem wydał kwotę 1.587.856,99 zł. na: wynagrodzenie dla zawodowej rodziny zastępczej, świadczenia dla rodzin zastępczych: na pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego dziecka w rodzinie zstępczej, świadczenia jednorazowe na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka, dofinansowanie do wypoczynku dziecka poza miejscem zamieszkania, świadczenia jednorazowe na pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych.

Pani skarbnik poinformowała, że w okresie od stycznia 2013 do listopada 2013 r. utworzono 83 rodziny zastępcze, w których umieszczono 118 dzieci. Ponadto pani skarbnik poinformowała, że w w/w kwocie, zawarta jest również pomoc dla osoby usamodzielniającej się z rodziny zastępczej, na kontynuowanie nauki, na usamodzielnienie, na zagospodarowanie, ponadto kwota na pokrycie kosztów utrzymania dzieci pochodzących z powiatu kluczborskiego a umieszczonych w rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów, w pięciu powiatach jest umieszczonych czworo dzieci. Ponadto powyższa kwota zawiera koszt utrzymania dzieci pochodzących z powiatu kluczborskiego a umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów w sześciu powiatach jest umieszczonych ośmioro dzieci.          
Ponadto w powiecie kluczborskim działa placówka opiekuńczo-wychowawcza pn. Dom Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Baków”, w której przebywa 48 dzieci pochodzących nie tylko z powiatu kluczborskiego ale też z innych powiatów. Na prowadzenie tej placówki powiat poniósł koszty w wysokości 1.266.800, 04 zł.

Pani Skarbnik dodała, że koszt utrzymania jednego dziecka w  domu dziecka w powiecie kluczborskim jest jednym z najniższych, z tego względu, że nauczyciele tam zatrudnieni nie są zatrudnieni z Karty Nauczyciela ale na umowy o pracę, na podstawie kodeksu pracy. Radny Robert Wietrzyk stwierdził, że z tego powodu jest bardzo duża rotacja wśród tych pracowników, tym bardziej, że jest to praca bardzo ciężka i odpowiedzialna, co nie jest dobre.

Radny Leszek Krzyżanowski stwierdził, że pracownicy domów dziecka i domów pomocy społecznej są bardzo słabo wynagradzani.

Pani skarbnik poruszyła jeszcze kwestię ustawowego obowiązku dopasowania domów dziecka,  od 2015 r. nie będą one mogły być liczebniejsze niż 15 dzieci, Dom Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Baków w obecnej formie nie będzie mógł funkcjonować od 2015 roku. 

 

Ad.3

 

Nie wniesiono wolnych wniosków.

 

Ad.4

 

Przewodniczący Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie komisji.

 

Na tym protokół zakończono.

 

 

 

 

 

                                                                                        Przewodniczący Komisji

                                                                                              Paweł Prochota

 

 

 

Protokołowała

Katarzyna Hołdys