Protokół Nr 23/2013
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 15 lutego 2013 r.
Przewodniczył Przewodniczący Komisji – Paweł Prochota
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Rozpatrzenie skargi pana A. B. na panią Dorotę Papierkowską - Dyrektorkę Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Bąków”.
3. Propozycje do planu pracy komisji na 2013 rok.
4.Wolne wnioski.
5.Zamknięcie posiedzenia.
Zaproszeni:
- A. B.-strona skarżąca,
- Dorota Papierkowska-Dyrektorka Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Baków”.
Ad.1
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przywitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek dzisiejszego posiedzenia. Do przedstawionego porządku Członkowie Komisji nie wnieśli uwag jednogłośnie go zatwierdzając.
Ad.2
Przewodniczący komisji przedstawił panią Dorotę Papierkowską-Dyrektorkę Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Baków” i poinformował, że obecna na posiedzeniu będzie tylko jedna strona, gdyż pan A. B.-strona skarżąca nie przyjechał.
Przewodniczący komisji poinformował, że skarga dotyczy kwestii ograniczenia przez panią Dyrektor placówki kontaktu telefonicznego z synami skarżącego, który przebywa w areszcie śledczym w Opolu. Przewodniczący komisji poprosił panią Dyrektor Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Bąków” o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.
Pani Dyrektor poinformowała, że problem w tej sytuacji polega na tym, że pan A. B. chce telefonicznie kontaktować się ze swoim synem lub widywać go w więzieniu. Pani Dyrektor stwierdziła, że rzadko zdarza się, że placówka odmawia rozmowy czy spotkań rodzica z dzieckiem. Następnie pani Dyrektor opisała sytuację, jaka panowała w domu rodzinnym dzieci, oraz, wyjaśniła dlaczego pan A. B. przebywa obecnie w areszcie śledczym. Kolejno pani Dyrektor opisała sytuację rodzinną dzieci. Pani Dyrektor wyjaśniła, że pan A. B. domaga się widzeń z dziećmi w więzieniu oraz rozmów telefonicznych z dziećmi, zwłaszcza ze swoim synem. Pani Dyrektor wyjaśniła, że matka chłopców zabroniła kontaktów starszego chłopca z panem A. B. (nie jest to jego syn biologiczny) i pani Dyrektor musi to respektować.
Kolejno ani Dyrektor poinformowała, że po zasięgnięciu opinii psychologa oraz po analizie zachowania dziecka mającego miejsce po rozmowach telefonicznych z ojcem, zdecydowałastwierdziła, że psycholog dziecięcy uznał również, że niedopuszczalne jest, aby tak małe dziecko dowozić do więzienia, wskazany jest jedynie kontakt osobisty ojca z synem w Domu Dziecka. Pani Dyrektor poinformowała, że kontaktowała się w powyższej sprawie z wychowawcą więziennym pana A. B.
Kolejno pani Dyrektor dodała, że psycholog zalecił zrobienie dziecku badań w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno - Konsultacyjnym. Jest to badanie psychologiczno-pedagogiczne, które ma na celu ustalenie faktycznych związków emocjonalnych istniejących pomiędzy rodzicami i ich małoletnimi dziećmi oraz rozpoznanie predyspozycji opiekuńczo-wychowawczych rodziców. Zadaniem biegłych jest wydanie obiektywnej opinii o sytuacji rodzinnej małoletniego dziecka oraz zaproponowanie najbardziej korzystnych dla dziecka rozwiązań w zakresie sprawowanej władzy rodzicielskiej. Pani Dyrektor poinformowała, że dzieci zostały temu badaniu poddane w dniu 25 stycznia 2013 r. i w chwili obecnej czeka na wyniki tego badania, na podstawie których będzie można stwierdzić, czy pomiędzy panem A. B. a jego synem istnieje więź emocjonalna.
Pani Dyrektor dodała, że wyniki tych badań będą podstawą jej dalszego działania w powyższej sprawie.
Pani Dyrektor podkreśliła, że dzieci mają w chwili obecnej po 3 i 6 lat, i jest to ostatni moment, żeby dzieci zostały adoptowane a nie przebywały w przyszłości w rodzinie zastępczej.
Kolejno pani Dyrektor odczytała opinię psychologa z dnia 4 września 2012 r. ,według której syn pana A. B. nie lokalizuje swojego ojca, głównie z przyczyny braku kontaktu osobistego z nim, a po rozmowach telefonicznych z ojcem dziecko staje się rozbite.
W związku z powyższym psycholog zalecił kontakt osobisty ojca z dzieckiem na terenie placówki, a także brak możliwości wożenia dziecka do zakładu karnego ze względu na stan emocjonalny dziecka, psycholog zalecił również wykonanie dzieciom badań w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno – Konsultacyjnym.
Pani Dyrektor poinformowała, że aby podtrzymać więź między rodziną a dziećmi, kontaktowała się z rodziną pana A. B., babcią i siostrą, oraz z rodziną matki dzieci, nie wyraziły jednak one chęci opiekowania się dziećmi, ani również nie zainteresowały się formą opieki zastępczej nad dziećmi.
Komisja Rewizyjna po zapoznaniu się powyższą skargą, zapoznaniu się z wyjaśnieniami pani Doroty Papierkowskiej -Dyrektorki Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Baków”, po przeprowadzeniu postepowania wyjaśniającego, stwierdziła że :
- w oparciu o opinie psychologa z dnia 26 czerwca 2012 r. oraz z dnia 4 września 2012 r., informacje z przedszkola dotyczące zachowania dzieci, po konsultacjach z lekarzem rodzinnym, pod którego opieką dzieci się znajdują, pani Dyrektor wstrzymała możliwość kontaktu telefonicznego pana A. B. ze swoim synem. Podstawą takiego działania jest zdrowie psychiczne dziecka i jego prawidłowy rozwój emocjonalny, natomiast ze względu na wiek dziecka, dla jego dobra, wskazany jest jedynie kontakt osobisty ojca z dzieckiem w placówce, na co pani Dyrektor placówki wyraża zgodę,
-ostateczne rozstrzygnięcie w powyższej sprawie nastąpi po otrzymaniu wyników badań w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno – Konsultacyjnym, któremu poddano dzieci w dniu 25 stycznia 2013 r. Wyniki tych badań będą podstawą działania pani Dyrektor Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Bąków” w powyższej sprawie.
Komisja Rewizyjna w drodze głosowania 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się uznała skargę pana A. B. na Dyrektorkę Domu Dziecka „Nasz Dom Bogacica-Baków” za bezzasadną.
Kolejno członkowie komisji zapoznali i się z pismem pana A. B. z dnia 11 lutego 2013 r. (wpływ do Starostwa Powiatowego w Kluczborku w dniu 15 lutego
2013 r.).
Ad.3
Przewodniczący Komisji poprosił o propozycje do planu pracy i kontroli komisji na 2013 rok. Radny Robert Wietrzyk wystąpił z propozycją , aby zapoznać się i przeanalizować umowę zawartą z firma Siemens, gdyż spowodowała ona znaczne zadłużenie powiatu.
Kolejno Przewodniczący komisji zaproponował analizę wydatków związanych z gospodarowaniem mieniem powiatu oraz analizę kosztów utrzymania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych w powiecie kluczborskim.
Plan pracy komisji przedstawia się następująco:
1. Kontrola wykonania budżetu za 2012 rok.
2. Kontrola bieżąca wykonania budżetu za I kwartał 2013 roku.
3. Sporządzenie wniosku – opinii do rady w sprawie udzielenia lub nie udzielenia absolutorium zarządowi powiatu.
4. Kontrola bieżąca wykonania budżetu za II kwartał 2013 roku.
5. Kontrola bieżąca wykonania budżetu za III kwartał 2013 roku.
6. Kontrola wydatków związanych z gospodarowaniem mieniem powiatu.
7. Zapoznanie się i analiza umowy z firmą Siemens oraz jej konsekwencje finansowe
dla powiatu w najbliższych latach (dot. zadania „Zwiększenie efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej powiatu kluczborskiego m.in. poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych”).
8. Kontrola kosztów utrzymania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
i rodzinach zastępczych w powiecie kluczborskim.
Radni jednogłośnie powyższy plan przyjęli.
Ad.4
Przewodniczący Komisji w związku z wyczerpaniem porządku obrad podziękował wszystkim za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknął posiedzenie komisji.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Komisji
Paweł Prochota
Protokołowała
Katarzyna Hołdys