Protokół Nr 9/2011

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej  Rady Powiatu w Kluczborku w dniu 21 października
2011 roku.

Przewodniczyli Przewodniczący Komisji – Paweł Prochota

1.      Otwarcie posiedzenia.

2.      Kontrola bieżąca wykonania budżetu za III kwartał 2011 rok.

Kontrola kosztów funkcjonowania starostwa (opłaty za telefon, energię).

Sprawdzenie wykonania uchwał Rady Powiatu przez Zarząd Powiatu w zakresie ochrony środowiska.

3.      Wolne wnioski.

4.      Zamknięcie posiedzenia.

1. Wanda Słabosz – Skarbnik Powiatu,
  2. Artur Nowak – Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich zebranych na dzisiejszym posiedzeniu
i przedstawił porządek obrad. Radni jednogłośnie przyjęli powyższy porządek.

Pani Skarbnik przedstawiła Kwartalną informację o wykonaniu budżetu za III kwartał 2011 roku, sporządzoną na dzień 30.09.2011 r. Pani Skarbnik poinformowała, że dochody na plan 67.925.793,00 zostały wykonane w kwocie 48.080.317,18 zł, przychody na plan 6.091.827,00 zostały wykonane w kwocie 6.798.719, 02, wydatki bieżące na plan 56.270.886, 00 zł zostały wykonane w kwocie  41.781.373, 76 zł., wydatki majątkowe na plan 12.874.224, 00 zł wykonanie 7.697.936, 17, rozchody na plan 4.872.510, 00 zł. wykonanie 4.199.858, 03. Pani Skarbnik poinformowała, że deficyt za III kwartał 2011 wynosi 1.398.992, 75 zł. Pani Skarbnik poinformowała, że deficyt pokryto z kredytu w rachunku bieżącym, oraz, że wykonanie dochodów w niektórych grupach jak np. z mienia wykonane są w 4 %, podobnie dochody z komunikacji na poziomie niecałych 60 %. Pani Skarbnik stwierdziła, że w przypadku  dochodów z mienia zaplanowano sprzedaż majątku w Polanowicach, jednak sprzedaż nie doszła do skutku, w związku z czym brak dochodu z tytułu sprzedaży tego obiektu powoduje deficyt. Pani Skarbnik poinformowała ponadto, że kredyt zaciągnięty w rachunku bieżącym na pokrycie deficytu jest kredytem krótkoterminowym, który musi zostać spłacony do końca bieżącego roku. Pani Skarbnik stwierdziła, że jeżeli zostanie sprzedany PKS, pieniądze wpłyną, podobnie jeżeli powiat dostanie dotację z NFOŚ w granicach 3 mln. zł., która jest dotacją na wykonane prace termomodernizacyjne. Radny Leszek Krzyżanowski stwierdził, że nie wiadomo, czy w ogóle do końca roku 2011 r. obiekt w Polanowicach zostanie sprzedany i takie założenie jakie prezentuje pani Skarbnik jest założeniem bardzo optymistycznym, gdyż obiekt w Polanowicach trudno będzie zbyć, podobnie jak stacje paliw na PKS. Pani Skarbnik stwierdziła, że był potencjalny kupiec w Polanowicach jednak za połowę ceny. Pani Skarbnik stwierdziła, że są dochody zrealizowane w kilku procentach oraz takie, które zrealizowane są grubo ponad plan. Radny Mirosław Misiak stwierdził, że gorsza prognoza czeka na koniec roku niż na III kwartał. Pani Skarbnik stwierdziła, że jest przekonana, że dochody uda się wykonać, głównie poprzez dotację z NFOŚ oraz ze sprzedaży stacji paliw PKS. Radny Leszek Krzyżanowski zapytał, kiedy spodziewana jest dotacja z NFOŚ. Pani Skarbnik odpowiedziała, że na koniec listopada.  Radny Leszek Mierzwa zapytał , czy jeżeli chodzi o działalność PKS strata się zwiększa czy nie. Pani Skarbnik poinformowała, że PKS zanotował wzrost. Radny Robert Wietrzyk zapytał, czy część  pieniędzy uzyskana  ze sprzedaży stacji paliw PKS  zostanie przeznaczona, aby pokryć ujemny  wynik PKS. Pani Skarbnik odpowiedziała, że tak, oraz, że PKS chce zakupić przynajmniej dwa autobusy. Radny Leszek Krzyżanowski stwierdził, że słyszał, że w PKS jest rozbudowana administracja oraz, że często autobusy, które jadą do Opola jadą puste.  Pani Skarbnik stwierdziła, że w ramach publicznego transportu PKS, w którym uczestniczą trzy gminy, przynosi to skutek. Pani Skarbnik stwierdziła, ponadto, że na koniec III kwartału nie ma ani jednego zobowiązania wymagalnego, wszystkie faktury płacone są na bieżąco.  Radny Mirosław Misiak zapytał do ilu procent wartości można sprzedać obiekt w Polanowicach. Pani Skarbnik poinformowała, że do 40 % wartości.

Kolejno członkowie komisji przystąpili do kontroli  kosztów funkcjonowania starostwa (opłaty za telefon, energię) oraz sprawdzenia wykonania uchwał Rady Powiatu przez Zarząd Powiatu w zakresie ochrony środowiska. Przebieg  powyższych kontroli zawarty jest w odrębnym protokole.

Przewodniczący Komisji

Paweł Prochota